Je v těhotenství zakázaná/doporučená poloha na spaní?

licina
24. pro 2007

Dobré ráno všem,

ráda bych se zeptala, je stli je v těhotenství nějaká "zakázaná" nebo naopak doporučená poloha ke spaní......

asiko
24. pro 2007

Ahoj licino, mysím,že nejsou žádné "zakázané" spíš jen doporučené polohy. Jsem se dočetla, že na pravé straně se spíš ulevuje maminčinu srdci a na levé straně je to lepší pro mimčo - nějak to souvisí s placentou. Proto asi během dne doporučují odpočívat spíš na levém boku. No a na zádech prý tlačí plod na dolní dutou žílu matky a je to pro ní nepříjemné-může se dělat nevolno apod.,ale tyhle problémy já nemám. Myslím, že tohle všechno je ale aktualní až ve vyš.stadiu těhotenství, cca po 30 týdnu. Např. ted už nevím jak bych si lehla,tak jsem v každé poloze stejně jen chvíli. Při obracení si vždycky musím skoro sednout🙂 a člověk toho moc nenaspí. Dlouho jsem spala v tz.stabilizované poloze. Takže si zatím "užívej" pohodlné spaní🙂 Myslím, že není potřeba si v tomhle směru dělat starosti, ale myslím,že se klidně můžeš zaptat doktora.....Přeji Ti pohodové těhotenství a klidné Vánoce

many
26. pro 2007

já už si zvykám spát na boku 🙂 ale většinou usnu jen na levým 😉

kacka.va
26. pro 2007

já mám problém, že jsem vždycky spala na břiše, takže teď docela "trpím". Ale koupila jsem si kojící polštář, tak přes něj vždycky hodím nohu, tím pádem mi tam vznikne prostor na pupík a spí se mi skvěle 😉. Na zádech se mi spí blbě, protože mě to břicho kupodivu tlačí a je moc našponované.

many
26. pro 2007

to jsem četla,že je dobrý ten polštář jakýkoliv mezi nohy,že se tak líp usíná 😉 musím si nějaký pořídit,nemáme polštáře 😉 navíc 😉

lu777
26. pro 2007

mně se poslední dva měsíce potvrzuje, že nejlepší je ta poloha na levém boku, na zádech nebo na pravém se cítím dobře jen chvíli..
co mi pomáhá, abych tak mohla chvíli zůstat (jinak mě šíleně začínají bolet záda, polohy měnit musím), je buď polštář mezi koleny.. nebo polštářek nebo deka pod koleny, která mám pokrčená daná na stranu když ležím na boku.. ke konci je fakt každý malý rozdíl už dost cítit, kolikrát stačí malinko dát víc pod hlavu nebo dát kolena výš a ono to jde..
ale s tím vstáváním má Asiko pravdu - já vstávala normálně, tak do 7. měsíce, pak jsem si jednou u toho natáhla svaly na bříšku, už to prostě nešlo.. od té doby se kulím na bok a pak teprve ven z postele..

ale jinak můžu říct, že jsem spala ve stabilizované poloze s vystrčeným jedním kolenem a v podstatě na půl na bříšku až donedávna.. asi záleží jak je velké bříško, u mě to šlo dost dlouho..
občas prostě vyzkouším nějakou polohu a když na malého tlačím, tak to cítím, on je šikula, takže mi dá i hezký kopanec, abych se otočila 😅
ale to samozřejmě platí až když je mimi větší a dokáže si říct, tak nějak po 25.tt zhruba...

lukin
26. pro 2007

licina: No tak na břichu se nesmí spát vůbec, no a od pokročilejšího stadia těhotenství ani na zádech, a to proto, že se těhotné dělá z toho blbě, ale důležitější důvod je ten, že miminko nemá dostatek kyslíku, protože přiléhavá dutou žílu či co. Četla jsem to v Knize o dítěti a matce. Takže v podstatě se spát může pouze na bocích.

kozimura
26. pro 2007

No jo,na bocích,ale jestli to jde.Já můžu taky jen na levém,ale už ho mám pěkně popraskaný a taky to celou noc nevydržím.Na zádech to nejde vůbec a ze spaní na boku už mě bolí kyčle...A kde je do porodu...

listicka77
26. pro 2007

Licino, spousta holek psala, že spaly poměrně dlouho na břiše. A na těch zádech je to taky podle mého názoru individuální. Myslím, že v tomhle tt klidně můžeš. A později to poznáš sama. Pokud totiž mimčo tlačí na dolní dutou žílu, tak se jednak obvykle tobě udělá blbě a nebo mimčo začně vyvádět. A pokud s tím problém není, tak se do té polohy třeba dostaneš ve spánku, aniž bys o tom věděla. Nejvhodnější je to určitě na boku, ale nic není dogma. Já mám výhodu, že ani jinak než na boku spát neumím. Teda jsem tak trochu naklopená na břicho - asi ze tří čtvrtin jsem na boku a ze čtvrtiny na břiše. A mimčo neprotestuje.

mkr
26. pro 2007

licino: tak já ještě ted se probudím na bříšku nemám ho tak velký, jinak spím i na zádech, záleží hodně na mamce co jí vyhovuje, mně žádná poloha nevadí a ani malý

lukin
26. pro 2007

mkr: Vážně spíš i na břichu? No moc to nechápu, jak to dokážeš 😀. Když na něm spíš, tak kde je pak mimi? Však musí být nějak stlačené, ne?

lu777
26. pro 2007

Lukin: já se kolikrát probudila na bříšku ještě tak do toho 34.tt 😅 sama jsem se divila, ale jsem na tu polohu prostě hodně zvyklá a nebolí mě v ní záda.. takže vzhledem k tomu, že bříško bylo menší a ani mimi nekopalo, tak to šlo... ale nebylo to úplně na bříšku, tak jako napůl, s jednou nohou pokrčenou v koleně a do strany 😉

malý mě u toho nekopal.. to spíš když jsem si špatně sedla (a hrbila jsem se) nebo při sexu (nebo teď už bych spíš měla říkat pokusech o sex), to se mu kolikrát moc nelíbilo 😅

lukin
26. pro 2007

To je fakt zvláštní s tím břichem. Prakticky ani technicky si to vůbec neumím představit. A když ležíte na břiše, tak je nějak zplácnutější nebo je normální? No a když spíte na břiše, tak přece břicho vystupuje dopředu i před hlavu, hrudník, i nohy, tak to pak máte jakoby zadek nahoře do špičky? 😀 Vysvětlete mi to ještě někdo, protože mi to hlava nebere 😀

karotky
26. pro 2007

Tak já na břichu spala do 3.měsíce.Pak už mě to začalo tlačit,tak jsem se otočila na záda.Asi v 6.měsíci jsem dostala od doktora nařízeno,abych na zádech nespala,kvůli špatné poloze placenty a kvůli možnému nedostatku kyslíku pro mimčo.Řešila jsem to tak,že jsem si bokem lehla do mezery mezi postelemi(máme klas.letiště s odklopnými matracemi)a nebo jsem si podložila břicho polštářem. 🙂

many
26. pro 2007

no to mi dělá zle na břiše to mačkat 😝 chudáčka 😉

lu777
26. pro 2007

Lukin: není to úplně na břiše 😀 jako na břiše, hlavu máš na stranu a jednu nohu skrčenou v koleně a vysunutou do strany.. čím víc to bříško rostlo, tím víc jsem byla jakoby napůl na bříšku a napůl na boku..

já holt potřebuju dost spát a tohle je jediná poloha, ve které se normálně vyspím, no.. takže když mi nebylo špatně a ten tlak mi nebyl nepříjemný a ani mimi nekopalo, že by mu to nějak extra vadilo, tak jsem tak někdy usnula.. a někdy ne a stejně jsem se v té poloze probudila 😅
ono podle mě je víc to mimi někdy napresované, když člověk blbě sedí a nebo dělá nějaké domácí práce než když si takhle lehne.. mimi je chytré, když ho to trošku tlačí, tak se posune podle mě.. a když ho to tlačí hodně, tak se pořádně ozve 😅
zase si myslím, že je důležité, aby budoucí mamka byla v klidu a dobře se vyspala a nabrala síly.. když jsem se nutila spát jen na boku, tak jsem z toho byla ve stresu a šíleně mě bolely kyčle.. bolela mě hlava, měla jsem mizernou náladu, zlobily mě záda a byla jsem daleko víc unavená.. tak nějak jsem si pak řekla, že takhle tomu mimču ani sobě taky moc neposloužím

no a to bříško se dá podkládat jak říká Karotky.. nebo to koleno, různě.. 😉
ale hodně asi záleží jak velké máte to bříško 😉 ono je fakt rozdíl jestli má někdo přes pupík 95 nebo 110 cm

jinak na bříško samozřejmě nemačkám.. oblečení mám měkké, ani těhotenské punčocháče nesnesu na bříšku, nic..

ale na těch zádech to fakt nejde, to se mi dělá šoufl... takže tak jsem zkoušela spát tak do 5. nebo 6. měsíce, ale pak to nešlo, tak nějak jsem z toho neměla dobrý pocit..

anta
27. pro 2007

U mě to je docela zajímavé, vždy jsem byla zvyklá usínat na levém boku a teď usínám na pravém. V noci jsem si lehla nějak na bříško (to jsem samozřejmě ani nevěděla), ale probudila mě tak ošklivá bolest, bylo to dost nepříjemné, že by se mímo ozvalo, že je mu to nepříjemné?

pavlinka3
27. pro 2007

tak já spím na boku (pravém i levém) a na zádech, ale v žádné z těchto poloh nevydržím dlouho a v noci se převaluju z jedné polohy do druhé......to mě vždycky vzbudí, protože jsem jak hroch 😅 a tak se mnou spí náš pesan (sice miniaturní, ale dokáže se pěkně rozvalit) 🙂

jo a když spím na boku, tak mám mezi kolenama vraženej polštářek

martinka79
27. pro 2007

také si nedovedu představit polohu na břiše, takové to mírné ležení do stabilizované polohy ano s podložením polštáře a jinak spíše na boku či v polosedě, ovšem né vždy mi to vyhovuje. 🙂

lu777
27. pro 2007

no a pak ke konci už nevyhovuje prakticky nic 😅 😝 😅 mě už všecko začíná táhnout i na nejpohodlnější posteli nebo pohovce 😅 😅

anka.
3. led 2008

uf, pavlinko - já jsem na tom stejně, vždycky se vzbudím, když se v noci převaluju, protože mě hrozně bolí nějaký kosti pánevní či co. A hlavně posledních pár dní nemůžu vůbec spát - já, která v životě neměla takový problémy!!! Stalo se vám to některé? (a máte nějaké tipy, co s tím??!)

lukin
3. led 2008

anka: Taky jsem vždycky dobře spala, ale v těhotenství teda vůbec a bude to čím dál horší. Už teď před spaním musím jít 3x-4x na WC a pak během noci ještě 2x, takže i to tomu nepřidá 🙂 Ale už jsem se naučila spát pouze na bocích. Jinak tip asi žádný není ☹

anka.
3. led 2008

Jo, já NIKDY nemohla pochopit, jak někdo nemůže spát!!! A teď tohle... ☹ ☹ ☹ A kdy Ti začla ta nespavost? - mě už teĎ - a to mám ještě 3 měsíce před sebou...

krista
3. led 2008

Ahojky já nespavostí trpěla vždycky, takže se ani nedivim že v těhu to neni jiný 😖
Stačilo mi vždycky na vyspání 3-5h, jsem zvědavá jestli mi to bude stačit i až bude mimi, to se vsadím že budu chtít spát ale nepůjde to 😀

xsuzzi
3. led 2008

holky dám Vám všechno za to jak spát a nemít bolestivé proleženiny z ležení na boku 😅

anka.
3. led 2008

Mě teda na vyspání 5 h nestačí - ale spát NEMŮŽU!!! Máš můj obdiv kristy. A doho se převaluju fakt jako invalida...myslíte, že je nějaká šance na zlepšení (před porodem)?! 😲

xsuzzi
3. led 2008

jo jinak já spim 10 a více hodin denně 😅 😅

anka.
3. led 2008

A jak to děláš xsuzz?! ☹

xsuzzi
3. led 2008

no já nevííím 😨
chodím pozdě spát,kolem 1 někdy 2 a ono to jde samo 😨 😵
je,ale pravda,že se mě to drželo teď zpátky cca týden,před tím jsem měla už taky docela potíže se spánkem,už dvakrát jsem byla vzhůru kolem 6 ráno,ale pak přišli Vánoce,svátky,manžílek byl doma,tak možná podvědomě jsem si užívala spánku s ním a tak jsem si pospala 😵 doufám,že mě to teď neopustí 😨

aajina
3. led 2008

Já měla kolem 26tt taky nespací období a byl to děs ale co se malá otočila najednou mě přestala pálit žáha a já spím i přez den.Už je to asi týden a pořád si nemůžu zvyknout že spím.Takže nezoufejte zlepší se to 🙂 A s těma polohama při spaní je to děs, jen boky a občas chvíli záda ale to už mi vadí a malé taky.Musíme to hold vydržet 😎

lukin
3. led 2008

No já nespím prakticky od začátku těhotenství, protože jsme spali na zemi jen na molitanu. No a od té doby, co máme ložnici, tak taky nic moc. Žáha, bolesti kyčlí, WC a furt něco. Chodím spát tak kolem půl desáté, kdy se mi už fakt chce, ale pak se probudím okolo dvou ráno, nespím asi hodinu až dvě, pak zase usnu, poté manžovi před pátou zazvoní budík, a to nemůžu usnout další dvě hodiny, no a pak spím do desíti 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru