Jít na triple test při negativním NT screeningu?

lenkas1982
16. čer 2015

Ahoj, absolvovala jsem v Gennetu NT screening s negativním výsledkem, i jinak vše v pořádku. Rovnou mi do zprávy napsali, abych přišla cca v 16tt na krev. V tu chvíli jsem si to nespojila, ale když to pak viděla doktorka na gyndě, říkala, že jde o triple test a divila se, proč mi ho tam psali, když mám NT screening v pohodě a že tam chodit podle ní nemám. Tak jsem teď na vážkách. 16tt mám tento týden a rozhoduju se, jestli tam jít nebo ne. Vím, že se říká, že NT je přesnější a triple je zastaralý a má často falešně pozitivní výsledek a proto jsem taky nakloněná tam nechodit, snad z toho pak v Gennetu nebudou dělat problém, až tam ve 20tt mám jít zase na velký UTZ.
Měly jste to tak některá, že jste měly NT screening v pohodě a i přesto jste šly, nebo vás posílali i na triple test?

sisstin
16. čer 2015

@cepanka tak jasne, tam je to o tom chteni i hodne, ja mam prvniho syna "omylem", druhe bylo planovane a otehotnela jsem druhy mesic snazeni, takze ja zas nemam psychiku zeny, ktera se snazi o dite treba x let, ale zas to beru z pohledu cloveka, co sam dite s handicapem (byt ne tak zavaznym) a zkusenosti i s tezkym postizenim ruznym ma 😉 je to hrozny, ja se bojim porad, ze se posere porod, ze dite bude autista atd, zalezi, zda u tebe prevazi chteni nebo ten strach 😉

eloana
16. čer 2015

Ja pri tretim na tripple nesla....ptala jsem se na to v gennetu a ti mi nabidli misto tripple testu jeste jeden podrobny utz v 17 tydnu,tak jsme absolvovala ten a pak jeste ve 20tt.

cepanka
16. čer 2015

@sisstin neni dobre se az tak moc bat....jsou veci, na ktere se da prijit uz v tehu..ale pak jsou veci, ktere proste nevlivnis..jako treba ten autismus atd....a nic s tim neudelas...uz bude narozene, takze se ho nemuzes zbavit...nema cenu se timhle zatezovat...zbytecne te to akorat uzira....

palomitacheca
16. čer 2015

@lenkas1982 byla jsem v Gennetu ve 2. a ve 3.tehotenstvi, NT screening byl v obou pripadech negativni a odber krve na triple test jsem stejne v obou pripadech podstoupila. Vysledky se pak nejak zkombinuji s vysledky z NT screeningu a z odberu krve v 1.trimestru a rika se tomu integrovany test.

hankamisa
16. čer 2015

taky jsme byla na nt minulý týden v gennetu. výsledky negativní jen markry trochu snížené ale v normě. takže mi hned naplánovali ty kombinovaný triple a genetiku . je mi jsaný,že kvuli věku 37 budou určo špatný takže také zvažuji zda jít či ne,protože vím,že i když mě poženou na plodovku tak na ní nejde. má dr. říkala,že v tom případě je to vyšetření zbytečné. tak tam nejspíš zavolám,že přijdu jen na genetiku a utz a ty testy,že odmítnu. přeci jen to nt je mnohem přesnější.a o gennetu si myslím své. taky s nimi mám dost špatnou zkušenost.

druhé těhu bylo vše ok ,žádný náznak nějakých problémů.dcera zemřela krátce po porodu na nemoc se kterou se narodila a nikdo to zjistit nemohl. je totiž několik nemocí ,které se v těhu nijak zjistit nedají, ani plodovkou.
třetí těhu ok a syn má těžkou vadu řeči. ale zda je to vrozené nebo způsobené očkováním jako vedlejší učinek nám není nikdo schopen říci. většina dr. se přiklání k vrozené vadě my a několik málo dr. k očkování.

sasanka033
16. čer 2015

@cepanka naprosto te chapu, mluvis mi z duse. my taky 4 roky a vyslo az 4.IVF a mne je 35..takze konec zvonec, myslim, ze o druhym si muze nechat zdat. diky gennetu to miminko cekam a musim rict, ze genetika mi vysla taky horsi - 1:220 z krve down, pak potvrzeni cfDNA negativni, pak konzultace u geneticky, ta me poslale jeste na integrovany testy a zaver je, ze se to cely prepocilo na to samy: 1:220 riziko hranicni. takze na to seru, plodovku jsem odmitla, ale nikdo me do ni netlacil. prvni scrn miminka nam vysel dobre, jen ta krev je na hovno a ja to proste beru tak, ze je to matika, statistika. jsem stara a jeste po IVF ty hodnoty jsou horsi. cekam zdravyho chlapecka a nazdar!

sasanka033
16. čer 2015

@anazuzzuzana tka to me merzi. a bylo to na letny? ja diky nim jsem tehotna, teda diky caru gennet letna a na genetiku tam chodime. zkusenost nemam spatnou vubec s nikym. jen me serou vysledky, ale to se neda nic delat.

luciamala1979
16. čer 2015

@lenkas1982 ahoj. Iné příspěvky som nečítala, ale gennet to proste robí, kontroluje dvakrát a to napriek nízkej spolahlivosti triple testu. Mne vyšiel prvý screening ok, tripletesty plus utz druhý zle, no a skončila som na aminocentéze - odporúčal gennet, vady sa nepotrvrdili, narodilo sa mi zdravé mimi. Proste gennet je vo vyšetreniach precízny, nič to neznamená. Je to na tebe, niektoré to chceme mať čo najviac ukontrolované, niektoré vobec. Veľa záleží aj od tvojho veku, ak si staršia, budú ta kontrolovat a kontrolovat a předpokládat 😀
Pohodové tehulkovanie a hlavne klud, neklud mimi vždy cíti 😉
ahojky

luciamala1979
16. čer 2015

@cepanka vkročila by si tam, kdyby si nemohla otehotniet. Nemala by si inu moznost Teda ano, byt bezdetna. Je to o kuse a kuse člověka doktora a pacienta, každý ma nejaku skusenost ja tiez velmi pozitivne.

luciamala1979
16. čer 2015

@sasanka033
@sasanka033 ano, mas pravdu, při triple teste robi vela v prepocte vek. A je to pol na pol, 50 % na 50, tj aj kde ti vyjde ze je mimi ok, podla triple testu pravdepodobnost je len polovicna a nemusi to byt pravda. Vo svete sa uz tento testnerobi

luciamala1979
16. čer 2015

@hankamisa a mozem sa opytat, aj kde je to mimo temu, ake ockovanie to bolo a co sa stalo? ja mam z toho neskutocne strachy..

cepanka
16. čer 2015

@luciamala1979 stojim si za svym..nevkrocila bych tam...🙂.... nemohla jsem otehotnet 4 roky, takze zlusenosti mam dost, neboj se nic...🙂....a me padl do oka ISCARE..byli jsme tam s manzelem totalne spokojeni....uz jen to jednani je na uplne jine urovni...

luciamala1979
16. čer 2015

@cepanka nemam s iscare skusenosti, neviem posudit. Myslela som, ze si zanevřela na vsetky centra, uz chapem 🙂 hlavne, ze tehu vyslo a mimi pozeram bude coskoro na svete, tak gratulujem a drzim palce do uspesneho konca - zaciatku - porodu! 😀

lauranosi
16. čer 2015

Jo, někdo takhle posílá, aby vyinkasoval víc od pojišťovny. V zásadě to nemá žádný smysl. Maximálně člověk riskuje zbytečný stres z falešné pozitivity. Nt screening z certifikovaného pracoviště je mnohem přesnější. Je to dobrý způsob, jak se začít učit nebát se případného hudrování lékařů, každý člověk má právo po úvaze odmítnout cokoli a nikdo nemá žádné právo ho kvůli tomu ponižovat, nadávat mu nebo na něj jinak útočit. S dětmi pak člověk trénink asertivity dost ocení. 🙂

veruka
16. čer 2015

V 39jsem otěhotněla, NT vyšlo kvůli šíjovému projasnění,které bylo 3,6 -1:15 a 1:25 a šla jsem na odběr klků,naštěstí vše dobře dopadlo a Mikuláškovi budou 4 roky je zdravý,jen má oheň na tvářičce.Letos se mi ve 43 letech narodil zdravý kluk,byla jsem na NT to vyšlo výborně k mému věku,tak mě doktor ani neposlal na triply jen velký UZ ve 21.týdnu a tam bylo vše v pořádku a tak jsem nic jiného nepodstupovala a malý je zdravý 3měsíční kluk 🙂
ale jsou to teda nervy těhotenství jsem tedy nikdy nepovažovala za nejkrásnější období v životě 🙂

lu777
16. čer 2015

měla jsem to takto 2x a nešla jsem ani jednou 😉

jednou po mně chtěli něco podepsat, podruhé ne...
čísla z NT jsem měla super... naopak tripple test okolo mě asi 5 případů kdy vyšla hrozivá pravděpodobnost (i 1:2 😲 ), všechny ty těhotné kamarádky byly na kolaps... všechny šly na plodovku a dítě bylo ok... takže já se zařekla ještě jako netěhu, že do triple testů nepůjdu (pokud mi nevyjde NT nějak děsně)

evulina77
16. čer 2015

já na NT byla a vyšlo mi v pořádku, na tipple testech jsem nebyla nebyl důvod, prý se to už nedělá. Na plodovku bych šla, kdyby mi NT vyšlo špatně, nebo by se mému gynekologovi něco nezdálo.

duvi21
16. čer 2015

Nesla bych. Zbytecny stres pro maminku.

prokopa
17. čer 2015

@lenkas1982 NT screening mi vyšel hodně dobře (riziko 23400:1) ale na triple test jsem šla, s tím, že pak se z něj a z NT kdyžtak udělá kombinovaný test. V Gennetu mě do toho nikdo nenutil, ani to nebyli oni kdo to navrhl, napsal mi to do žádanky doktor. Ten mi napsal tři žádanky najednou hned na začátku těhotenství, na ten NT screening, na tripl test a na velký ultrazvuk ve 20. týdnu. Nakonec kombinovaný test dělat nebudou, vyšel mi dobře i ten tripl. Byla jsem ale rozhodnutá v případě špatného výsledku kombinovaného testu na plodovku stejně nejít a případně si zaplatit jeden ultrazvuk navíc teď v 17. týdnu.
Jinak, hned po tom NT screeningu jsem šla do genetické poradny kvůli věku (35 let). Tam jsme s genetičkou probraly choroby v rodině (vesměs samá rakovina, tak to jí nevadilo) a případný další postup. Odběr plodovky z hlediska věku nabídla, ale když jsem řekla že nemám zájem tak se mnou v podstatě souhlasila, řekla že mi rozumí, při mém výsledku NT a také že jsem těsně nad hranicí 35 let, která už se dnes navíc nebere tak smrtelně vážně. Neměla s tím žádný problém. Tolik tedy ke Gennetu, na který se tady sneslo dost negativních komentářů, myslím si, že není třeba se bát tam jít. A ještě poznámka, já jsem dost kliďas a byla jsem rozhodnutá si z výsledku triplu nic nedělat, ale pokud je některá maminka nervák, tak si nemyslím, že by byla apriori úplně v klidu, kdyby na žádné testy nešla, nervovala by se asi tak jako tak 😵

olusenka
17. čer 2015

@lenkas1982 u prvního dítěte mi dělali NT screening v Gennetu (vyšel dobře) a pak i triple testy v Gennetu a ještě jednou v porodnici, kam jsem chodila do rizikové poradny (játra), takže jsem byla na triple testech 2x. U druhého těhotenství jsem absolvovala NT screening u nás ve městě (vyšel rovněž dobře), kde ho začal jeden doktor nově dělat, a v porodnici v rizikové poradně mi dr. řekla, že když vyšel dobře, už mi triple testy dělat nebudou. Takže tak.
Možná bych šla.

keckemet
17. čer 2015

Tripple test při kombinovanem prvotrimestralnim screeningu je absoludne nevypovední vysetrovaci metoda. Zastarala a neprukazna. Bohuzel se stále kvůli proplaceni pojišťovnou lékařům vyplaci a moc radi ji vyuzivaji. Vysledky jsou naprosto obsolentni. Takze ne!

andelka
17. čer 2015

Byla jsem u prvního i u druhého na NT, ale na Triplech ne. Můj Dr to nevyžadoval a stejně bych nešla. Nevěřím jim.

jozy2
17. čer 2015

Ahoj mně vyšel triple test pozitívne na downa 1:980 a byla jsem na odběr plodove vody vubec to nebolelo a ted ma aspon jistotu ze je miminko je v pořadku 🙂

zo_ja
19. čer 2015

@jozy2 No jenže to je právě ta matika, že při riziku 1:980 na nemoc pošlou těhotnou na vyšetření, kde je pravděpodobnost poškození až úmrtí miminka 1:50. Má tohle smysl? Vždyť ji posílají na zákrok 20x riskantnější než je její stávající stav. A co nabídnou? Jen zabít miminko.

karlajasmine
19. čer 2015

No my uz jsme byli s manzelem rozhodnuti ze bysme na odber plodove vody nesli.. mozna tak kdyz by nam vyslo riziko 1:2..

luciamala1979
19. čer 2015

amnio sa nebojte, nie je to vobec tak hrozny zakrok jako sa vsade pise. A mate istotu, věc nazoru zase..

jabadabadoo
19. čer 2015

@luciamala1979 a to bych zase netvrdila, jen v blízkém okolí mám tři páry, které díky odběru plodovky přišly o zdravá miminka, infekce, takže na plodovku bych nešla nikdy, i když jsme teď přišli o miminko v druhém trimestru. Šla bych na genetický UTZ k odborníkovi. Navíc plodovka není 100%, znám i pár, kdy jim vyšlo vše špatně, nakonec se rozhodli, že si mimčo nechají a narodilo se úplně zdravé. A při představě, že dám pryč zdravé miminko, to by mě pak kleplo.

melodygirl
19. čer 2015

@jabadabadoo To je opravdu tragédie 😔 , můj gynekolog, primář s letitou praxí v jedné porodnici nadával, že nechápe, proč ty ženský na tu plodovku vůbec lezou. On zbytečně nešťourá ani při vyšetřování porodních cest, kvůli zanešení infekce, natož přes stěnu břišní přímo do dělohy!!!!! To vyšetření je fakt úlet chorých mozků. No spíš byznys....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru