Kdo má právo nahlížet do těhotenského průkazu?

tezulka
13. pro 2013

Zdravím, moc by mě zajímalo, kdo má právo nahlížet do těhotenské průkazky?
Pracuji na letišti a každý den musím procházet kontrolou přes ostrahu letiště. Prakticky každý den po mně chtějí nahlížet do těhotenské průkazky, mají na to vůbec právo, neporušuje se tím zákon? Oni jsou zaměstnanci letiště, nejsou policie nic takového. Těhotenský průkaz považuji za zdravotní dokument, ve kterém jsou mé osobní údaje o mém zdravotním stavu. Nemám zrovna potřebu tyto údaje několikrát denně ukazovat po každé jiné a pro mě naprosto neznámé osobě..... :(
Pokud jste někdo aspoň trochu znalý v právu, dejte mi, prosím, vědět, děkuji moc.

tezulka
autor
13. pro 2013

No každopádně přišla odpověď ohledně jejich vnitřního předpisu, ve kterém se píše, že se musím prokazovat těhotenskou průkazkou. Dokument má prý charakter citlivé informace a není možné je distribuovat externím subjektům, pokud odmítnu procházet detektorem, tak podmínkou je předložení těhotenského průkazu. Takže mi žádný předpis, ve kterém se o tom píše nezašlou! A to jako můj těhotenský průkaz nemá charakter citlivé informace, kterou bych neměla distribuovat dalším subjektům nebo co??? Fakt jsem naštvaná :(

tezulka
autor
13. pro 2013

@jinajana Nesouhlasím, pro mě jsou tam citlivá data. Mám tam i vypsané nemoci, kterými trpím a tak.

llluckaaa
13. pro 2013

@jinajana Ne? Já bych teda byla nerada, kdyby se o mně rozkecalo, kolik jsem prodělala potratů a proč... Plus tam můžou být i citlivější data ohledně prodělaných onemocnění. Do tohoto nikde nemá právo načuhovat, ani zaměstnavatel, ani nikdo jiný.

jinajana
13. pro 2013

@llluckaaa
@tezulka

Aha, tak to sorry, já si uvědomuju, že ani nevím co tam vlastně je.
Já tam asi nic zajímavýho nemám.

llluckaaa
13. pro 2013

@tezulka Tak já bych si vytiskla ten email a až budeš znovu u rámu, tak bych vytáhla průkazku v pouzdru, ukázala její přední stranu ochrance a řekla: "Tímto se vám prokazuji svým těhotenským průkazem." Z ruky bych ho nepustila, o tom ti nic nepíšou, že si smí číst informace uvnitř uvedené.

tezulka
autor
13. pro 2013

Nejhorší je, že pokud nechci sedět doma a chci chodit až do porodu do práce, tak mám obavu, že se nemám jak bránit :(

jinajana
13. pro 2013

Tak jsem si dala tu práci a průkaz jsem vytáhla. Nevím, jaký máte, ale nejde teda všechno zastrkat do těch desek, tak aby byla vidět jen úvodní strana se jménem? Tím pádem na rychlovku otevřeš, oni mrknou, že jméno sedí s ID a žádný listování nehrozí?

tezulka
autor
13. pro 2013

@llluckaaa Zkusím a uvidím, ale moc na to nesázím :(

tezulka
autor
13. pro 2013

@jinajana Ano, ano, ale jak jsem psala dříve, některé v ní i listují.

dadushe
13. pro 2013

@jinajana Tak ono tam toho je totiž mnohem víc. Nevím jak ty, ale já tam mám mimo jiné např. uveden počet potratů a to včetně toho proč se to stalo, porod a způsob porodu, pak tu mám rodinnou anamnézu, manžela a vývojové vady v rodině, operace, které jsem prodělala, alergie, kolik IVF bylo, jestli jsem krvácela a proč kontrolní nálezy z cytologie včetně rozboru krve a váhu, kterou fakt nepotřebuju distribuovat 😝 Pokud to nikoho nezajímá, tak proč do toho potom lezou, že....

llluckaaa
13. pro 2013

@tezulka Držím palce 🙂 Naprosto tě chápu, že nechceš, aby si o tobě někdo četl citlivá data. Je to s nimi těžké ☹

jinajana
13. pro 2013

@tezulka No a to už bych jim ji vyškubla a nazdar. Nebo mě napadlo, kdybys měla šikovného a ochotného doktora, tak se domluvit s ním, ať ti vystaví něco jako duplikát, jen se jménem a termínem porodu a hotovo?

jinajana
13. pro 2013

@dadushe Já si myslím, že cizí lidi to fakt nezajímá. Horší jsou takový ty rádoby známý a superdrbny, to je fakt!

dadushe
13. pro 2013

@tezulka Hele a nešlo by to vyložit gynekologovi? Třeba by ti vydal druhý těhu průkaz vyplněný jen zepředu, jméno, rodné číslo, adresa, termín porodu a razítko zdrav. zařízení. Stejně, když ho někdo ztratí, určitě se vydává nový, ne?🙂 Podle mě by s tím neměl problém🙂 A že není vyplněný uvnitř přece není podmínkou🙂

tezulka
autor
13. pro 2013

@llluckaaa Moc děkuju

jinajana
13. pro 2013

@dadushe Přesně!

tezulka
autor
13. pro 2013

S tím duplikátem to není vůbec špatný nápad, zkusím se pozeptat doktora 🙂

llluckaaa
13. pro 2013

@jinajana S tím prázdným duplikátem je dobrý nápad 🙂
No hele já bych si teda nedělala iluze, že si sekuriťáci rádi nepobaví nad tím, co kde vyšmejdili 😅 Navíc se tam určitě hodně znají a některé informace se šíří rychle.

ema1984
13. pro 2013

Pokud se musíš prokázat průkazkou, no tak jim tu průkazku ukážeš a hotovo. Max. bych dovolila otevřít a ukázat úvodní stranu, kde je jméno, ale aby tím přímo listovali a četli si tvé osobní zdravotní údaje, tak to se braň.

tezulka
autor
13. pro 2013

Škoda, že tu mezi námi není nějaká právnička, moc by mě zajímalo, zda na to podle zákona mají vůbec nárok?
Každopádně poprosím doktora o duplikát, to by mohlo vyřešit můj problém.

speedygon
13. pro 2013

A co takhle fotokopii přední strany průkazky jenom, popř. ještě překrýt tak, aby se ofotilo jen to podstatné? Pokud by nestačila jen fotokopie, tak ještě nechat notářsky ověřit a to už by snad mohlo stačit, ne?

koki_melo
13. pro 2013

Tak k tomu není potřeba právník, aby řekl, že cizí lidé nemají důvod a právo nahlížet do tvé zdravotní dokumentace. Mimo jiné by měl postačit jakýkoliv doklad prokazující těhotenství, nemusí jít nutně o průkazku. Nicméně je jednodušší požadovat průkazku, jelikož všechny vypadají stejně a zaměstnanci vykonávající službu u rámu nemusí řešit, zda ten či onen papír je dostatečný a správný.

Osobně si myslím, že tímto bojem nic nevybojuješ, kvůli tobě předpisy měnit nebudou, je na tobě, jestli je chceš prudit a přesvědčovat o tom, že dělají něco špatně. V tvém případě bych si průkazku dala do pouzdra, které bych si vystlala tak, aby nebylo vidět to, co nechci aby bylo vidět, klidně bych ji dala z ruky, ale nevytahovat z pouzdra. Až v případě, že by ses dostala do konfliktu s osobou, která by v průkazce chtěla listovat, bych to řešila na tvrdo.

Na druhou stranu chápu předpisy a požadavky a neústupnost, kdyby se stal průser v rámci bezpečnosti díky "falešné těhuli", všichni by zas kroutili hlavou, jak je to možné a proč se někdo nechal obalamutit nějakým papírem. Je to dvojsečné.

victress
13. pro 2013

@tezulka ještě jsem si vzpomněla, že těhotenská průkazka se vystavuje někdy ve 3. měsíci (teda já ji dostala na konci 3. měsíce) no a čím se budeš prokazovat do té doby hned na začátku těhotenství, když už by to teda dopadlo tak špatně, že bys ji musela vytahovat... 😝 😝 😝 😝 nedej se, a pokud budou prudit, tak běž hned marodit až do porodu a naprdni na ně...

tezulka
autor
13. pro 2013

@koki_melo No myslím, že tím, že jsem zaměstnanec letiště, tak jdou tyhle záležitosti řešit jinak, než každodenním předkládáním průkazky. Opravdu by stačilo, abych přinesla potvrzení od doktora o tom, že jsem těhotná, oni by si to zanesli do záznamů a nemuseli mě s tím prudit každý den a už vůbec ne prudit s předkládáním dokumentu, kde je popsán můj zdravotní stav. ☹

tezulka
autor
13. pro 2013

@victress Marodit jít právě nechci, ráda bych pracovala co nejdéle. V práci je to jinak OK, jen ta ostraha 😒

tehulka12
14. pro 2013

@tezulka a co napsat někam na ochranu osobních údajů.Vždyť už tenhle úřad rozdal pokuty za kde co.Asi bych se na něj obratila. alespoń s dotazem. i pro mě jsou v těhotenské průkazce citlivé údaje.Taky bych jí nechtěla ukazovat kde komu.

qitecek
14. pro 2013

Urcite nemaji pravo nahlizet do tve zdravotni dokumentace. V tvem pripade se rozhodne nedej. Ale napadla me jedna vec.Evidentne delaji naschval prutahy a kdo vi, kolika lidem jeste budes muset prukazku ukazovat,nez (a jestli vubec) se proces vyresi,to uz si o tom muzou cvrlikat i holubi na runwayi. Co takhle s touto choulostivou informaci pozadat gynekologa o vystaveni jeste druhe prukazky, ktera bude obsahovat zakladni udaje, TP a razitko a ty citlive informace bys mela na druhe (klidne at si tam dr. dopise,ze se jedna o duplikat kvuli tve praci-pokud nesmi vypisovat vic prukazek...ale snad aspon ten nebude delat drahoty). Pripadne me jeste napadlo,pokud si myslis,ze neuspejes s predeslou prosbou, tak rici,ze jsi stavajici prukaz ztratila a potrebujes novy a choulostive udaje na jednom z tech prukazu zacernila,pouzila belobu..pak bych tu starou treba zahadne nasla a novou pouzivala v praci. Nebo bych si vyrobila specialni obal na celou prukazku,z igelitu (jako obal na sesity) a pod nej bych na patricna mista vlozila papir.Takze by bylo videt pro kontrolu jen to,co ma byt videt.Nemaj do toho pak co mluvit.🙂

tezulka
autor
14. pro 2013

@qitecek jj o duplikát gynekologa určitě požádám, už to tu radily holky a přijde mi to jako dobrý nápad

ikima
14. pro 2013

no ja bych se s nima zhádala do krve, že do toho nemaj co nahlížet(ale to ti nepomůže)
zkus se obrátit Úřad pro ochranu osobních údajů http://www.firmy.cz/detail/325236-urad-pro-ochr...
mohly by ti poradit jak na mě.
Po mě chtěla průkaz policistka u dopravni kontroly, a když si ji chěl vzít tak jsem mu jí nedala, to byl pohled🙂
tak držím palce at to dobře dopadne.
no a nebo si tady vytvoř svůj http://www.mamavit.cz/p/ke-stazeni a nech jen potvrdit od doktora. Ten si myslím má vic rozumu než cela hlídací agentůra.
Tak hodně sily do boje

lenicka07
14. pro 2013

Údaje o zdravotním stavu jsou citlivé informace a jen zákon stanoví, kdo do nich smí nahlížet. Nelze to stanovit vnitřním předpisem - ten by se musel opírat o zákon. Svůj dotaz tedy formuluj nikoliv na znění interního předpisu, ale na to, kterým zákonem je tohle umožněno. Myslím si, že takový zákon neexistuje, který by určoval že takovým dokladem má být těhotenská průkazka. Takže buď potvrzení od lékaře, že jsi těhotná, nebo duplikát té průkazky (nebo já bych byla drzá a jen bych to okopírovala) kde začerníš místa, která obsahují informace do kterých nikomu nic není. Fakt si myslím že je to do nebe volající, protože v průkazce jsou údaje, které teda považuju za hodně intimní a je to ponižující, aby do toho někdo nahlížel, když to není nezbytně nutné.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru