Kdo vystavuje neschopenku v rizikovem těhotenství?

dhav
15. led 2007

Dobrý den, jsem v 9.týdnu těhotenství a neschopenku mám na nadměrné zvracení v těhotenství, kterou mi vystavila gynekoložka, ale já jsem před půl rokem byla na potratu (mrtvý plod v 11.týdnu), takže bych měla být stejně od začátku na rizikovém, ale tu mi má zase vastavit moje praktická lékařka.Nevite někdo jak se v tomto případě postupuje abych nepřišla o další peníze a jak je to s neschopenkou musí se ukončit a praktická mi vystaví novou hned ten den a nebo se ukončovat nebude a přejdu jen do léčení jiné doktorky a ta mi změní diagnózu? Děkuji za radu.D

dendisa
15. led 2007

holky, taky se chci poradit - mám docela bolesti, píchá mě ve vaječnících, při každém zvednutí se mám pocit, že dostanu menses. A k tomu ještě výtok. Bojím se o dítě, ale do 27. února jsem ve zkušební době. Jestli teď půjdu na nemocenskou, vyhodí mě - jak bych to pak měla s mateřskou? Jestliže budu nezaměstnaná, budu mít nárok na plné plnění? (i rodičovský příspěvěk následně?), díky moc, nevím, jestli jít na neschopenku, nebo to ten měsíc risknout...

kristi
15. led 2007

dendiso, ja myslim, ze kdyz jsi tehu tak te nemuzou vyhodit, ne?

zdenda
15. led 2007

Mě bude neschopenku na rizikové těhotenství vystavovat můj gynekolog, tak nevím, jestli je potřeba kvůli tomu přecházet k praktické lékařce...?

dendisa
15. led 2007

právě, že ve zkušební době mě můžou vyhodit bez udání důvodu. I když jsem těhotná... Je mi jedno, jestli mě vyhodí, nebo ne - práci si pak najdu vždycky, spíš jak to budu mít v takovém případě s mateřskou a rodičovským příspěvkem?

kristi
15. led 2007

dendi, zajdi si k doktorovi to bude asi nejlepsi, at vis, jak to s tebou je...

1980mat
15. led 2007

dendiso: Klidně jdi na nemocenskou, tedy pokud jsi před svým současným zaměstnáním měla i někaké jiné, ze kterého si odváděla sociální pojištění. Aby jsi měla nárok na PPM (mateřskou), musíš být alespoň 270 dnů před nástupem na mateřskou dovolenou účastna nemocenského pojištění. Ty dny ze současného i předchozího zaměstnání se sčítají. S tou zkušební dobou a ztrátou zaměstnání to ale bude horší. Ví už vůbec Tvůj zaměstnavatel, že jsi těhotná?

dendisa
15. led 2007

1980mat: jsem absolvent - předtím jsem pracovala jenom dva měsíce. Takže je to v pytli, co?

1980mat
15. led 2007

Dendiso: Neboj, nějaké peníze dostaneš. I jako student jsi byla ze zákona účastna nemocenského pojištění, i když si prakticky žádné pojištění neodváděla. PPM ( mateřská) se Ti vypočítá z příjmů, které jsi měla v tzv. rozhodném období, což je období posledních 12 měsíců, které předcházely dni nástupu na mateřskou dovolenou. Minimálně dostaneš částku, která se rovná současné výši rodičovského příspěvku, což je cca 7600 Kč. 😉

dendisa
15. led 2007

1980mat: jsi moc hodná, děkuju za pomoc. Žádná zázračná částka, ale lepší než drátem do oka. Bála jsem se, že dostanu kulové. Jsem opravdu mnohem klidnější. Ještě jednou děkuju!

lucisa
15. led 2007

dendisa: ty máš teď tak velký plat, že pro tebe není na mateřskou 7600 kč zázračná částka? Hm, to já tedy spokojená jsem, když jsem odcházela na první mateřskou, dostávala jsem 2500,- Kč, a to jsem měla za sebou 6 odpracovaných let.
Potom nám to velkolepě zvedli dokonce na 3500 Kč, takže teď si opravdu těch pár měsíců, než mi skončí mateřská, stěžovat nebudu.... 😉

olus
15. led 2007

Dendiso, právě naopak, když budeš v neschopnosti, tak tě vyhodit nemůžou ani ve zkušební době
a pokud budeš práce neschopná až do porodu, nastupuješ řádnou mateřskou a o žádné peníze nepřijdeš
budeš dostávat nemocenské dávky ve výši 69% vyměřovacího základu platu, max 414 kč na den , teď tu hranici trochu zvýšili, ale nevím přesně kolik
vím to 100%ně, protože jsem nastoupila do práce a za necelé 3 týdny nastoupila neschopnost a do porodu už se nevrátím, každý měsíc mám nemocenské dávky

dendisa
16. led 2007

holky, tak fakt díky. Lucisa: mám 2 x mateřskou čistého, jestli Tě to zajímá 😉 . Což taky beru jako nic moc, vzhledem k tomu, že jsem na to 18 let studovala. A taky vzhledem k tomu, kolik ¨je průměrná mzda. Je hnusné, že mě kromě dítěte musí zajímat taky to, kolik na něj budu pobírat, ale manžel je OSVČ = příjem nikdy není jistý.

1980mat
16. led 2007

dendiso: Nárok na mateřskou Ti skutečně vznikne tak jako tak. Pokud ve zkušební době nastoupíš na nemocenskou a Tvoje nemocenská bude trvat třeba až do nástupu na mateřskou, jsi v tzv. ochranné době, ve které Ti zaměstnavatel nemůže dát výpověď. To se vlastně týká všech lidí, kteří jsou na nemocenské. Zaměstnavatel s nimi nemůže rozvázat pracovní poměr. 😉

dendisa
16. led 2007

1980mat: já měla zato, že ve zkušební době může zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr za všech okolností - přestože je žena těhotná. Prostě bez udání důvodu. Podle nového Zákoníku práce nemůže první dva týdny ve zkušební době. Hned 15. den může, přestože je člověk nemocný. Pokud nepropustí, o ty dva týdny se zkušební doba prodlužuje.

1980mat
16. led 2007

dendiso: Máš pravdu. Volala jsem teď jednomu bývalému spolužákovi z práv, který z toho psal rigirozní práci, a ten mi potvrdil Tvá slova. Ve zkušební době lze rozvázat pracovní poměr i s těhotnou zaměstnankyní, a to jak podle nového, tak i podle starého zákoníku práce. Tak se pokus udržet v tajnosti, že jsi těhotná. Držím palečky.

olus
16. led 2007

Dendiso,
omlouvám se ti, opravdu zkušební doba má přednost před vším i před pracovní neschopností, takže prac. poměr může být rozvázán za jakýchkoli okolností
promiň, samotnou mě to zaskočilo

dendisa
16. led 2007

holky, díky. Půjdu dneska k doktorovi a zjistím, jak moc riskuju, jestli budu chodit do práce.

olus
16. led 2007

Dendiso,
ještě mě teď napadla jedna věc a tu jsem si ověřila u povolané osoby - pokud by s tebou rozvázali pracovní poměr, můžeš v 6titýdenní ochrané lhůtě jít do pracovní neschopnosti a pokud do 6ti měsíců od skončení prac. poměru nastoupíš na mateřskou, tak máš i nárok na peněžitou mateřskou podle výše platu
vzhledem k tomu, že se na mateřskou nastupuje 6-8 týdnů před datem porodu, tak bys to stíhat měla
to by taky bylo řešení

loren
16. led 2007

no ja som to mala tak tiez koly zvracaniu som od augusta PN ale musela som ist za svojim obvodnym gynekologom nie obvodnou doktorkou. Aj ked mam svojho gynekologa ineho.

dendisa
16. led 2007

olus: to by taky šlo, ale vzhledem k tomu, jaké mám teď problémy, se začínám obávat nejhoršího. Uvidíme, co doktor na to. Děkuju!

olus
16. led 2007

Dendi,
přeji hlavně hodně zdraví tobě i miminku
a co se týká práce, tak asi v tuhle chvíli nemáš co ztratit pokud omarodíš hned, tak tě sice vyhodí, ale dávky brát budeš, tak o co jde, hlavně ať je vše zdravotně v pořádku
no a za 4 roky už to nějak pořešíš s jinou prací

1980mat
16. led 2007

dendiso: Já bych také raději volila zdraví miminka a Tvé, než jistou práci nebo peníze. Ty peníze a práce se dají vždy nějak sehnat. Zdraví však ne. 😉

magda27
Autor odpověď smazal
Zobraz
luc03
16. led 2007

Ahoj holky!Jsem tu úplně nová.Zaujala mě vaše debata.Jak by to bylo v případě,že jsem 5 měsíců bez práce ☹ a otěhotněla bych.Dostávala bych vůbec nějaké peníze?Nejsem vdaná a oficiálně bydlím u rodičů 😉 .Díky.

olus
16. led 2007

Luc03
viz výše o tom píše 1980mat

luc03
16. led 2007

Olus,mě se to teda nezdá.Na mateřskou nárok mám,ale co na nemocenskou před tím nebo budu dál na úřadu práce i když jsem těhotná?No a podpůrčí doba mě samozřejmě vyprší.Podle nového zákona mě na sociálce(tam chodím pro doplatek do živ.minima)posuzují společně s rodiči,tudíž na nic nárok nemám.Takže i když otěhotním nedostanu nic a mají mě živit rodiče nebo jak?I kdybych uvedla partnera,je to totéž,jeho příjmy určitě pokryjí živ.min.pro 2 lidi.Když se nechám ještě zaměstnat,budu pracovat např.14 dní a půjdu na neschopenku kvůli tomu,že práci nemůžu vykonávat(servírka),z čeho vypočítají tu nemocenskou,z předpokládaného výdělku ve smlouvě?

dendisa
17. led 2007

ahoj holky, tak doktor řekl, že ty bolesti nesouvisí s těhotenstvím a musím počkat, až odezní. Tak doufám, že to je ok. Bral mě znovu na ultrazvuk (už podruhé - dvě návštěvy, dva ultrazvuky - neozařuje mi ho nějak moc?!) a plod je ok. A na nachlazení maximálně paralen v případě nejhorších problémů. Tak to vypadá, že mi to do konce zkušební doby vyjde.

olus
17. led 2007

dendiso, tak to je fajn, přeju ti, ať to všechno zvládneš a miminko se má k světu

1980mat
18. led 2007

dendiso, taky držím palce, ať těch několik týdnů překonáš a pak už bude určitě vše O.K.

luc03: Zkus si přečíst i jiné diskuze, které najdeš pod rubrikou paragrafy, tam najdeš odpovědi na všechny své otázky. Třeba na to, jestli a na jakou výši mateřské, má nárok nezaměstnaná žena. Osobně bych takové ženě raději radila najít si práci a chvíli pracovat. Je to trochu nezodpovědné jít z pracáku rovnou na mateřskou. Jinak pokud se necháš zaměstnat a po 14 dnech budeš v pracovní neschopnosti, nic to nemění na tom, že jsi ve zkušební době a zaměstnavatel s Tebou může rozvázat pracovní poměr.

dendisa
18. led 2007

holky, děkuju. Akorát mi teď přibyly výčitky svědomí vůči zaměstnavateli. Není za mě náhrada a budu muset aspoň měsíc zaučovat ženskou, která přijde po mně. Šéfy trefí šlak, až to zjistí. Vyhrála jsem dvouměsíční výběrové řízení a vzali mě taky hlavně proto, že jsem slíbila, že to bude na delší dobu.... připadám si jako pako.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru