Kdy končí nejrizikovější období těhotenství?

1velrybka
4. srp 2013

Ahoj holky, většinou se říká, že první tři měsíce jsou v těhotenství nejrizikovější - myslím z hlediska možného potratu. Teď jsem se ale zamyslela nad tím, jestli se tím myslí klasicky první trimestr - čili 3 kalendářní měsíce, nebo 3 lunární měsíce, čili 12 týnů ode dne první menstruace. Většinou všichni s oznámením těhotenství okolí čekají do konce třetího měsíce - ale jakého? Lunárního nebo kalendářního?

arinikac
4. srp 2013

@1velrybka Tím, že dneska spousta žen chodí na NT screening, který se provádí právě ve 12tt, tak bych počkala na výsledky a se pochlubila 🙂 Jinak my jsme to řekli hned a naštěstí všechno dobře dopadlo.

sarkad2856
5. srp 2013

@1velrybka Taky bych to oznámila asi po sreeningu,my jsme třeba přišly o mimi skoro 9tt takže nikomu bych to neříkala já bych řekla že ne tom vyšetření se dozvíte hodně věcí takže podle mě do 12 tt ale jsou i případy že i později

1velrybka
autor
5. srp 2013

@sarkad2856 Já vím, stát se může cokoli kdykoli, ale víš, jak jsem to myslela...

sarkad2856
5. srp 2013

@1velrybka JJ. Největší obavy bych měla asi do toho sreaningu,jak vemou krev atd tak je přece člověk klidnější že je vše ok jak má být 😉

1velrybka
autor
5. srp 2013

@sarkad2856 Já to ani nemám ještě potvrzené od MUDr., zatím mám jen vynechanou ms a pozitivní těhu testy....Takže zatím nechci nic zakřiknout...Ale jde mi o to, že bych asi potřebovala jít na rizikové a jak to udělat s prací. Jsem učitelka a pokud to dopadne, tak v přípravném týdnu, kdy je nástup do práce, bych měla jít do práce poslední den 8. týdnu. Nerada bych, abych oznámila, že jdu na rizikové a po měsíci se vracela do práce☹ A zase kdybych počkala ještě do konce 12. týdne (přípravný týden nějaká celodenní školení, pak 3 týdny - vlastně necelé - učení)...nevím....A hlavně asi je blbé řediteli ze dne na den říct, že zítra prostě už nepřijdu....

janneke
5. srp 2013

Já osobně bych si radostně užívala těhotenství a nestrachovala se nějakých rizik. Vycházej z toho pozitivního. Nikdo ti nedá záruku, že všechno bude v pořádku. Sama říkáš, stát se může cokoli a kdykoli.. ale soustředila bych se na to, že vše bude v pořádku. Hodně štěstí a užívej si těhotenství.

alushenka
5. srp 2013

@1velrybka ja to rekla rediteli uz v 5. tydnu potom, co jsem to mela potvrzena od Dr. s tim, ze ještě není nic jiste, ale at s tim do noveho skolniho roku radeji pocita... no, nadseny nebyl, trosku jsem zustala nepochopena, proc ještě par let nemuzu počkat, apod. ale to clovek pak uz neresi... ted jsem v 15. tydnu, dr. mi navrhl, ze dle jeho nazoru uz by nebylo dobre se do prace vracet (dojizdeni, stres + nejake zdravotni rizika apod.) a ted uvazuju, jestli to mam v zari alespon na par tydnu zkusit, nebo radeji ne... a ty chces jit na rizikove kvůli nejakym zdravotnim problemum nebo IVF? protože pokud ano, tusim, ze by ti rizikove vypsal doktor hned ( a je jedno, jestli uz mas za sebou první trimestr)...

tapato
5. srp 2013

Já být tebou, domluvím se až s doktorem po vyšetření. Teď trochu zbytečně předbíháš... do přípravného je ještě daleko. Týden před tím si domluv vyšetření, to už by mělo být i srdíčko, a pak už budeš chytřejší 😉

1velrybka
autor
5. srp 2013

@alushenka No nějaké zdravotní problémy v tom taky hrajou roli, ale spíš mám strach kvůli stresu....občas děti umí ve škole člověka pozlobit...a taky chřipky...jsem k tomu náchylná... Každopádně bych musela být doma dřív, než je klasická mateřská (velká skoliosa atd.), ale prostě bych ráda minimalizovala rizika a byla doma už hned od toho konce 8. týdnu. Ředitel ví, že se o mimčo snažíme, o tom jsme se bavili, taky ví o tom, že mám nějaké zdravotní komplikace (např. ta záda), takže asi by ho to až tak nepřekvapilo. Ale spíš mi jde o to, abych neoznámila vše moc předčasně a pak by to nedopadlo. Jako že bych prostě nenastoupila a za 2, 3 týdny by se třeba něco pokazilo a já bych musela zpět. Asi by to bylo hodně nepříjemné. Tak si říkám, co by bylo lepší....jestli jít hned nebo přečkat září (resp. 3 týdny v září - do konce 12. týdne) a pak to teprve oznámit a hned jít....

1velrybka
autor
5. srp 2013

@tapato Asi máš pravdu. Jsem domluvená, že jdu k MUDr. v 7. týdnu, tj. 15. 8. Uvidím, co mi řekne...a hlavně jak to vše dopadne....

tapato
5. srp 2013

@1velrybka No tak to máš akorát! 😉 Taky jsem učitelka, mám po prvním vyšetření, srdíčko tluče, tak jsem klidnější 🙂 15.8. jdeme taky na další vyšetření, a to už máme dostat i průkazku. Takže v přípravném to určitě alespoň vedení oznámím 😉 zatím o rizikovém neuvažuju, i když mám mít první třídu! 😀 ale zatím mi je dobře a věřím, že to tak bude a první pololetí zvládnu 🙂 ale tobě se nedivím, že bys na to rizikové šla - to bych asi taky neuvažovala jinak a nastoupila asi hned od září... ale určitě bude lepší probrat to s doktorem, který zná tvůj stav, a pak jen vedení nahlásit výsledek a ostatním se zbytečně nestresovat! 😉 Budu ti držet palce a po kontrole dej určitě vědět, jak jsi dopadla, když to máme ve stejný den! 😀 😉

1velrybka
autor
5. srp 2013

@tapato Díky🙂 Určitě dám vědět.

jasminecek
5. srp 2013

Já pracovala v družině jako vychovatelka až do 28tt, mákla jsem si teda fest hlavně psychicky, protože děti zlobily a vůbec nerespektovaly rostoucí břicho, kolikrát jsem musela zakřičet,. byla jsem dvakrát nemocná, ale v práci jsem zůstat musela, jinak by mi nevyšla mateřská a tu jsem prostě chtěla mít zařízenou.

sarkad2856
5. srp 2013

@1velrybka Asi bych se domluvila s Doktorkou a podle toho se vidělo,vím že to ted nebude lehké zvlášt než se utřepe rozvh atd,sestřenice je taky učitelka na střední,takže něco málo vím 😉 jinak at je vše ok a pak dej vědět 😉 budeme se těšit popř i na fotku 😉

kamiska
5. srp 2013

@1velrybka osobne bych pockala na potvrzeni od dr. a srdicko a pak rediteli v pripravnem tydnu popravde rekla, jak to je, at to jeste nikomu nerika a pomale shani nahradu za tebe. a na rizikovku muzes odejit treba na podzim.

lenkazdenek
5. srp 2013

Ahoj,já mám teď taky v létě volno-prázdniny(ale nejsme učitelka 😉 ) a přiznávám,že v práci jsem to ještě neoznámila,mám tak nják strach aby mi třeba nestrhly peníze.Každopádně tak nják doufám,že vydržím aspoň do vánoc..ikdyž dr mi navrhoval neschopenku hned,kvůli taháni těžkých věcí...

paaajka
7. srp 2013

@1velrybka chápu Tvé starosti, sice nejsem učitelka, ale tohle jsem řešila v práci taky. Začátky těhu byly krušnější, týden co týden jsem pravidelně lítala po doktorech, nejdřív se nevědělo zda je to mimoděložní těhu, pak jestli se správně vyvíjí a roste, nikomu jsem v práci nechtěla nic říkat...v 10tt jsem zničehonic začala špinit, dostala jsem neschopenku a v práci jsem to řekla pouze šéfové s tím, aby byla informována co se děje a že si to prozatím nechá pouze pro sebe. Jakmile se ukázalo, že je vše v pořádku a dostala jsem konečně průkazku, sdělila jsem to i vedení. Nemělo cenu si to nechávat pro sebe, stejně už něco tušili a navíc jsem stále na nechopence...

neominka
11. zář 2013

Ja to oznamila v 8tt, ze cekame prvni miminko. ve 12+3 jsem byla na screeningu alesijove prjasneni NT2.8.-(
Plodova voda ukazala ze cekame Downecka.v 16 tt jsem byla na ukonceni tehotenstvi.
Nespechala bych s oznamenim, ze cekate miminko. Na to budete mit jeste spoustu casu :-*
Preji hodne stesti :-***

marketajuppova
11. zář 2013

@1velrybka My cekali na vysledky screeningu. Coz bylo nekdy v tom 12tt

consti
11. zář 2013

Já to oznámila v podstatě hned, jak jsem se to dozvěděla. Na rizikové jsem šla asi v 7 tt...Samozřejmě se může cokoliv stát, ale to se může stát kdykoliv a holt by ses prostě potom vrátila. Raději bych nic neriskovala a zůstala doma. Než jsem otěhotněla, byli jsme i na jednom IVF a bylo pro mě pak těžké jít po cca 3 týdnech do práce, když se to nepovedlo a všichni věděli, co jsme absolvovali. Ale nakonec návrat proběhl v pohodě, nikdo se mě na nic neptal, max. mi řekli, že to vyjde příště. No a za dva měsíce jsem už oznamovala těhotenství, podařilo se přirozeně a zatím vše probíhá výborně, ťuk ťuk.
U nás je tohle těhotenství opravdu vymodlené a chtěla jsem si ho užít hned od začátku, takže se tu radostnou novinku dozvěděli všichni opravdu brzy, upřímně říkám, že bych do 12 tt nevydržela nic neříct 😉 .

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru