Kompletní shrnutí těhotenství v jeho průběhu a po porodu

prapodivna
8. led 2014

Milé dámy, je tu mnoho skvělých diskuzí a informací, ale trochu mi tu chybí nějaké obsáhlejší shrnutí. Takže bych to ráda trochu zpřehlednila na základě rozdělení. Udělala bych tu dva příklady odpovědí, podle toho jestli už jste po porodu, nebo vás ještě čeká. Takže podle toho do jaké skupiny spadáte si z tohoto příspěvku zkopírujete seznámek kategorií, do kterých pak už jen vypíšete jak to bylo u vás. Zní to sice strašně úředně, ale mělo by to celé pro ostatní zpřehlednit a holkám co hledají informace usnadnit práci. Samozřejmě není problém pak dále diskutovat o čemkoli možném, podle situace.

Takže jediné pravidlo této diskuze je vyplnit při prvním vstupu "formulář". Popřípadně jakmile se časem maminka dostane do skupiny těhotných znovu, nebo jakmile porodí, tak znovu vyplnit druhý formulář, pokud bude chtít. Takže vám předem moc děkuju a tady je ten seznámek:

Pro těhotné:

1. kolik mi je let:
2. v kterém týdnu těhotenství jsem:
3. v kolikátém jsem těhotenství:
4. jaká byla má váha a výška před otěhotněním:
5. kolik jsem do této chvíle přibrala:
6. kde hlavně přibírám:
7. já a strie:
8. jaké mám chutě/hlad:
9. jaká je má pohybová aktivita
10. jaká byla má pohybová aktivita před těhotenstvím:
11. jak zhruba vypadá můj jídelníček:
12. jak zhruba vypadal můj jídelníček před těhotenstvím:
13. jak zatím vypadají má vyšetření:
14. moje pocity z těhotenství:
15. moje zkušenosti s lékaři:
16. já a otoky/zadržování vody, křečové žíly:
17. co v otázkách nebylo a ráda bych to zmínila:

Otázky pro maminky:

1. kolik mi je let:
2.kolik dětí mám:
3. jak dlouho jsem po porodu:
4. jak se cítím:
6. jak ne/kojím:
7. jaká byla má váha+výška před otěhotněním:
8. jaká je má váha nyní:
9. jak jsem přibírala v průběhu trimestrů:
10. jak probíhal porod:
11. jak se lišily mé představy od skutečnosti:
12. na čem jsem trvala a kdy jsem musela ustoupit u porodu:
13. kolik vážilo miminko/miminka po porodu:
14. jak se mi daří dostat na vysněnou váhu/míry(nahoru nebo dolů):
15. jak se mi spravilo bříško:
16. jak bych zhodnotila svůj současný fyzický stav:
17. jak bych zhodnotila svůj současný psychický stav:
18. jak mi ne/pomáhá rodina/přátelé:
19. co bych dnes udělala jinak:
20. co v otázkách nebylo a ráda bych to zmínila:

klariss01
9. led 2014

1. kolik mi je let: 28 (v době porodu 29)
2. v kterém týdnu těhotenství jsem: 15tt
3. v kolikátém jsem těhotenství: první
4. jaká byla má váha a výška před otěhotněním: 62,8kg
5. kolik jsem do této chvíle přibrala: 7kg
6. kde hlavně přibírám: prsa, břicho, zadek, stehna
7. já a strie: mám, ale už staré - dříve jsem byla obřík (93kg)
8. jaké mám chutě/hlad: stejné, jako před těhotenstvím
9. jaká je má pohybová aktivita: chůze
10. jaká byla má pohybová aktivita před těhotenstvím: chůze
11. jak zhruba vypadá můj jídelníček: jím vše, jen vynechávám "zakázané" potraviny
12. jak zhruba vypadal můj jídelníček před těhotenstvím: výrazné omezení sacharidů, resp. proteinová dieta
13. jak zatím vypadají má vyšetření: krev v pořádku, biochemický screening ukázkový, jen posunut TP (mladší těhotenství)
14. moje pocity z těhotenství: cítím se dobře, jen větší únava a možná začínají psychické obavy, jak to všechno zvládnu, práci, dítě, partnera...
15. moje zkušenosti s lékaři: zatím všichni naprosto skvělí. I u Apolináře v tom fofru všichni příjemní a ochotní.
16. já a otoky/zadržování vody, křečové žíly: křečové žíly ne, otoky hrozné - odpoledne už mě stahují kalhoty na lýtkách. Většina váhového přírůstku bude stoprocentně voda.
17. co v otázkách nebylo a ráda bych to zmínila: možná pokud bys chtěla zmonitorovat, tak by se mohl uvést výběr porodnice, ale jinak moc pěkný dotazník 🙂

prapodivna
autor
9. led 2014

@baraka1 Ahoj! a kolik jsi to NT měla? Já 3,4 a docela nás na vyšetření vylekali. Začalo to jako pěkný zážitek, manžel poprvé viděl malé a pak nám doktorka řekla, že je možné, že ma Downův syndrom, že má velké NT, takže nálada najednou na bodu mrazu. Už tak jsme čekali 2 hodiny na ultrazvuk, tak jsme ještě 3 hodiny poté čekali ještě na výsledky krevních testů. Nejhorší 3 hodiny v životě mém, i manželově. Nakonec to vyšlo negativní. Před odchodem do čekárny, jsem se doktorky ještě ptala, jak moc velká pravděpodobnost toho downa to je, ale nechtěla mi nic říct. při tom by stačilo prosté "kostní nůstku má, všechno ostatní je v normě, nemusí to znamenat nic, ale pro jistotu si počkáme ještě na krevní testy". Místo toho mi řekla, že ať si počkám na testy, takže jsme absolutně neinformovaní čekali v hrůze.

A až o měsíc později mě objednali na genetickou konzultaci, kde mi genetička řekla, jaká jsou tedy rizika, což nechápu, proč po tak dlouhé době, kdyby nebyl internet, kde jsem nevydolovala nějaké informace, tak se klepu ještě ten měsíc. 🙄

baraka1
9. led 2014

@prapodivna Ahoj, no naše mimčo mělo právě hodně drobnou nosní kůstku. Výsledky krve nevycházeli zase tak špatně 1/870 (vzhledem k věku), ale i tam byla zvýšená hladila HCG. V den odběru jsem byla i u genetičky a ta mě uklidňovala, že to nemusí nic znamenat, že bude mít třeba jen menší nos a že mám počkat na krev. Výsledky krve mi volali, že jsou prý celkem ok, ale že mě objednali na plodovku, kvůli té kůstce. Můj doktor mi vůbec nic nevysvětlil a nejvíc mi pomohla kamarádka, která znala někoho na té klinice kde odběry dělají a domluvila mi konzultaci. Nakonec jsem se rozhodla na plodovku jít, celé těhotenství bych v nejistotě nadala, ale přístup doktorů mě dost zklamal a toho mého zvlášť. Jako by spoléhali, že si informace najdeš sama, ale hledat info na webu, ruku na srdce kolikrát tě to jen zbytečně vyděsí.

prapodivna
autor
9. led 2014

@baraka1 asi tak, halvně jich na internetu moc není, jediná pořádná informace byla od maminky, co byla na konzultaci u genetičky a ta jí pověděla, že vysoké NT může značit jen lehce opožděné srdíčko, které ještě nestihlo odpumpovat tu přebytečnou tekutinu. Což vím, že malé mělo lehce nižší srdeční tep, takže to mohlo být tím. Tak hlavně že ti to dobře dopadlo 🙂

Já si doktorů hrozně vážím, ale na tom přístupu k pacientům by ještě trochu zapřemýšlet mohli : 😔

Na oscarovi jsem tak byla ještě jednou a zase jsem tam čekala 2 hodiny, mám na to nějak smůlu. Před tím měli fofry že bylo moc lidí a minule na mě prostě zapomněli a když už jsem se teda po hodině připomněla, tak to ještě hodinu trvalo a pustili přede mnou ještě další tři páry 😠

Za tři týdny jdu zase, tak doufám, že už jsem si to čekání vybrala předem 🙂

romcovaklarka
9. led 2014

1. kolik mi je let: skoro 33
2.kolik dětí mám: 2 (2,5 roku a 11 měsíců)
3. jak dlouho jsem po porodu: 11 měsíců
4. jak se cítím: dobře
6. jak ne/kojím: kojím mladší, asi 4x denně, v noci jen výjimečně, UM nedostává.
7. jaká byla má váha+výška před otěhotněním: výška 170cm, váha před prvním otěhotněním 74kg, váha před druhým 82kg.
8. jaká je má váha nyní: 72kg
9. jak jsem přibírala v průběhu trimestrů: Po trimestrech si to nepamatuju, v prvním těh. jsem přibrala 33kg, ve druhém 20kg.
10. jak probíhal porod: První akutní sekcí pro nepostupující porod - plně otevřená, ale miminko nechtělo sestupovat do porodních cest, píchala se voda, infuze oxytocinu, nakonec sekce. 2. porod vše co možná bez jakýchkoli zásahů a proběhl naprosto bez zádrhelů, na poměry (v porodnici a vzhledem k předchozí sekci neustále na monitoru) se nebojím říci skoro "přirozeně".
11. jak se lišily mé představy od skutečnosti: Poprvé - hodně, překvapila mě sekce, myslela jsem si, že porodit umí každá ženská 🙂 Po druhé - překvapilo mě, že to bylo opravdu tak skvělé, jak jsem si to vysnila 😵
12. na čem jsem trvala a kdy jsem musela ustoupit u porodu: U prvního jsem neměla moc představ, u druhého jsem si přála vynechat jakékoli zásahy personálu s výjimkou opravdu nezbytných pro život / zdraví úkonů, musela jsem se však smířit s neustálým monitoringem, což byl požadavek porodnice pro vaginální porod po sekci, a také mi byl bez varování proveden malý nástřih, i když jsem si ho nepřála preventivně, ale nikdo se mě nezeptal. Jinak ale porod i poporodní bonding proběhly dle mých představ.
13. kolik vážilo miminko/miminka po porodu: První syn 3890g, druhá dcera 2910g.
14. jak se mi daří dostat na vysněnou váhu/míry(nahoru nebo dolů): Ještě by se mi líbilo 7kg dolů, ale jsem líná a nic pro to nedělám, takže blbě 😀
15. jak se mi spravilo bříško: Kůže je trochu uplandaná, ale není to tak zlý a jsem ráda, že jizva po sekci není moc znát.
16. jak bych zhodnotila svůj současný fyzický stav: Esteticky - srovnatelný se stavem před prvním těhotenstvím, ale rozhodně by to mohlo být lepší 🙂 Zdravotně - nemám si na co stěžovat, ťuk ťuk.
17. jak bych zhodnotila svůj současný psychický stav: Nervy 😖 Potřebovala bych více klidu a rozvahy, vybuchuju.Až s druhým dítětem, jedno byla pohoda.
18. jak mi ne/pomáhá rodina/přátelé: Manžel pomáhá, babičky a dědeček většinou pohlídají, když je potřeba.
19. co bych dnes udělala jinak: Vzala bych si soukromou porodní asistentku už k prvnímu porodu. Dodnes si myslím, že možná ta sekce být nemusela, kdybych se nenechala uvrtat do všeho, co se mi rozhodli udělat. A zvážila bych, jestli mít děti tak brzo po sobě - resp. kdyby to bylo fyzicky možné, pořídila bych si je naopak víc po sobě, hned po roce. To ale nešlo a teď si říkám, že na staršího syna je to možná příliš velké sousto. Na druhou stranu ale dcera je taky báječný človíček a kdybych ji byla měla jindy, měla bych vlastně úplně jiné dítě, takže litovat toho nemůžu 🙂
20. co v otázkách nebylo a ráda bych to zmínila: Oželte pár zbytečností, které miminko stejně nepotřebuje, a ušetřete si na soukromou porodní asistentku jako doprovod k porodu. Za mě nejlepší investice, co jsem zatím v souvislosti s dětmi vynaložila, ačkoli malé peníze to nejsou. A ještě - nebojte se Podolí 😀 Já se bála, že to je "továrna na děti", neosobní atd. - no poradny byly sice náročné na nervy, ale při porodu i na šestinedělí byli všichni milí, dodrželi porodní plán a vůbec, byla jsem spokojena.

riakuk
10. led 2014

1. kolik mi je let: 29 (za necelý měsíc 30)
2. kolik dětí mám: 2 děvčátka
3. jak dlouho jsem po porodu: 16 měsíců
4. jak se cítím: jako matka na plný úvazek, která nemá na nicv jiného čas 😉 než na dítka, úklid, vaření a domácnost celkově
6. jak ne/kojím: kojím ještě v noci, ale to budeme od příštího týdne odbourávat
7. jaká byla má váha+výška před otěhotněním: 69kg,158cm
8. jaká je má váha nyní: 70kg
9. jak jsem přibírala v průběhu trimestrů: to už nevím, ale u 1.dcery celkem 8 kg, u 2. 10 kg
10. jak probíhal porod: 1. porod akutní sekce (po 48hod bolestí, tlačení, atd.), 2. porod nádherná plánovaná sekce
11. jak se lišily mé představy od skutečnosti: 1. porod se lišil naprosto a druhý byla paráda
12. na čem jsem trvala a kdy jsem musela ustoupit u porodu: nic
13. kolik vážilo miminko/miminka po porodu: 3600 g, 3 000 g
14. jak se mi daří dostat na vysněnou váhu/míry(nahoru nebo dolů): po porodech jsem vždy shodila nabraná kg v těhotenství a ještě tak 5 kg k dobru, pak jsem se dopracovala na původní váhu před porody 😠
15. jak se mi spravilo bříško: nijak, 1.dcera vykreslila prasklinky někdy a 2.dcera zase jinde 😉
16. jak bych zhodnotila svůj současný fyzický stav: cítím se dobře, jsem ráda, když si sednu a samozřejmě bych chtěla těch vysněných 10 kg dolu
17. jak bych zhodnotila svůj současný psychický stav: začíná mi "hrabat". Když je chvíle volna, vracím se ke svému povolání učitelky a přepisuji, čtu, vybarvuji, atd.
18. jak mi ne/pomáhá rodina/přátelé: manžel se snaží, ale dle mého názoru by se mohl snažit více 🙂 , pracující babičky pomáhají občas o víkendech
19. co bych dnes udělala jinak: mám dcery 22 měsíců od sebe, v jednu chvíli jsem neměla 100% čas ani na jednu. Dnes už bych se nenechala tak brzy "ukecat" do druhého dítěte (které bylo do měsíce hotové 🙂 ), ale počkala bych ještě pár měsíců.
20. co v otázkách nebylo a ráda bych to zmínila: Nic si neplánujte, všechno bude stejne jinak

granta
10. led 2014

1. kolik mi je let: 35
2.kolik dětí mám: 2
3. jak dlouho jsem po porodu: 5 měsíců
4. jak se cítím: unavená, šťastná
6. jak ne/kojím: kojím
7. jaká byla má váha+výška před otěhotněním: 58Kg
8. jaká je má váha nyní: cca 62 kg
9. jak jsem přibírala v průběhu trimestrů: celkem 17 kg u prvního a asi 18 u druhého syna
10. jak probíhal porod: první vyvolaný, rychlý s epidurálem, druhý samovolný, bez epidurálu
11. jak se lišily mé představy od skutečnosti: téměř se nelišily
12. na čem jsem trvala a kdy jsem musela ustoupit u porodu: u druhého porodu jsme nestihli epidurál
13. kolik vážilo miminko/miminka po porodu: 3,150 a 3,75 Kg
14. jak se mi daří dostat na vysněnou váhu/míry(nahoru nebo dolů): moc ne, ale snažím se....
15. jak se mi spravilo bříško: bohužel minimálně, měla jsem velké břicho, takže se to dosud moc nezatáhlo, ale cvičím a držím rozumnou dietu, tak se to snad trochu upraví
16. jak bych zhodnotila svůj současný fyzický stav: bez kondice
17. jak bych zhodnotila svůj současný psychický stav: většinou lehce podrážděná, ale pokud mám čas si trochu odpočinout, tak OK
18. jak mi ne/pomáhá rodina/přátelé: manžel se snaží a pomáhá, babičky se snaží také, takže spokojenost, bez nich bych to nezvládla
19. co bych dnes udělala jinak: určitě by se něco našlo, ale teď nevím
20. co v otázkách nebylo a ráda bych to zmínila: myslet na to, že spokojená maminka = spokojené dítě 😉

gepe
10. led 2014

@prapodivna to je taky do toho socio pruzkumu? Jinak, nechapu, proc maminky nemaji taky otazky na tehotenstvi 🙂

romantika
10. led 2014

1. kolik mi je let:35
2.kolik dětí mám:2
3. jak dlouho jsem po porodu:6m
4. jak se cítím:unavene a stastne
6. jak ne/kojím: kojim, první 15 mes., druhé snad tak nejak stejne dlouho
7. jaká byla má váha+výška před otěhotněním:180/70
8. jaká je má váha nyní:78 ☹
9. jak jsem přibírala v průběhu trimestrů:vzdy stejne do pulky 5 kilo, od pulky + 6 cili vždy 11
10. jak probíhal porod:bohuzel oboji vyvolavany, takze moje představa o porodu nikdy nebude naplnena.Nejvetsi zklamani celého tohoto krásného obdobi. Je to takovy cisarsky rez jinou formou a sakra bolestivy.
11. jak se lišily mé představy od skutečnosti:maximalne, o tom ze se da dite vypudit chemii express dostavníkem a kontrakce mohou trva t4 hodiny co minutu jsem nejak nebyla informovana a obzvlast první porod byl velky stres. ale jsem pry výjimka vcetne me anomalie, ze ani při jednom porodu jsem nemela zachytitelne kontrakce na monitoru.
12. na čem jsem trvala a kdy jsem musela ustoupit u porodu: vse na cem jsem trvala muselo ustoupit aby se narodili deti zdrave
13. kolik vážilo miminko/miminka po porodu: 3,6 a 2,8
14. jak se mi daří dostat na vysněnou váhu/míry(nahoru nebo dolů): poprvé samo do mesice, podruhe pul roku a nic nejde dolu, zatím cekam na zazrak 🙂
15. jak se mi spravilo bříško: jedine odskodne ke kilum navic, diky dispozicim a sve vysce jsem vždy s porodnice sla s brichem placatym jak deska. Da se rict ze i do porodnice 🙂)))
16. jak bych zhodnotila svůj současný fyzický stav: bicaky a hlasivky jak zelezo, ostatní primerene planda ☹ a cekam kdy prijde kouzelna vila a pomuze mi s dětmi a ja budu moci zacit cvicit
17. jak bych zhodnotila svůj současný psychický stav: pul na pul, bez spanku jsem nervozni ale bude lip
18. jak mi ne/pomáhá rodina/přátelé: bohužel nikde nikdo, manzel jede na jednicku když je doma ale jinak se slehla zem. babicky zatloukaj spacky. To bylo na vsem asi největší prekvapeni, ze bez pomoci je to vse 100krat horsi a tezsi a mama prijde docasne o svůj život.
19. co bych dnes udělala jinak: Nic. Vsechno jsem vždy dělala aby to bylo nejlíp jak jde. Asi jedine kdyby mi to muj zdravotni stav dovolil chtěla bych deti dřív. Preci jen absence spanku v mem veku na mne občas doleha a myslim, ze starsi mamy sice deti uzivaj naplno ale ta vydrz jako dřív preci jen opada.
20. co v otázkách nebylo a ráda bych to zmínila: Je fajn si nic moc neplánovat. Brat deti takove jake jsou a užívat si každý den s nimi a nechat se mile překvapit. ono to totiž fakt fakt silene leti.

lucies25
14. led 2014

Pro těhotné:
1. kolik mi je let: 27 (v terminu porodu 28)
2. v kterém týdnu těhotenství jsem:23
3. v kolikátém jsem těhotenství: 1
4. jaká byla má váha a výška před
otěhotněním: 53/165
5. kolik jsem do této chvíle přibrala: + 9 kg
6. kde hlavně přibírám: od pasu nahoru
7. já a strie: zatim zadne
8. jaké mám chutě/hlad: hlad mam neustale,chute: cocka,polivky,rohlik s maslem,syr,ovoce
9. jaká je má pohybová aktivita: prochazky se psama
10. jaká byla má pohybová aktivita
před těhotenstvím: prace, prochazky se psama
11. jak zhruba vypadá můj jídelníček: snazim se jist pestre a pravidelne
12. jak zhruba vypadal můj jídelníček
před těhotenstvím: nepravidelny,vetsinou rano kafe,obed v praci,vecer ovoce.
13. jak zatím vypadají má vyšetření:zatim vse v poradku,nizky tlak,obcas spineni (polyp)
14. moje pocity z těhotenství:prvni tri mesice nevolnosti,stres a strach (kvuli predchozim potratum),ted uz jen vetsi unava,obcas bolest zad
15. moje zkušenosti s lékaři: gynekolog perfektni
16. já a otoky/zadržování vody,
křečové žíly: zatim nic
17. co v otázkách nebylo a ráda bych
to zmínila: asi nic

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru