Kontroly na práce neschopné těhotné. Přišly na vás?

eicul82
9. led 2012

Přišla na někoho z vás kontrola ze sociálky, když jste měly neschopenku kvůli rizikovému těhotenství? Slyším dost názorů, že na těhotný nechodí a z mého okolí znám jen jeden případ, kdy na kontrolu přišli a to opakovaně.... 😒 Tak jsem si řekla, že udělám průzkum 🙂

caricia1
9. led 2012

@mamkamarketa No,na jednu stranu máš pravdu,to souhlasím.Ale pro mě třeba za jistých okolností to je špatně.Mudr mam někde jinde než bydlím a momentálně nemám auto.Takže když jedu na KO tak musím jet ráno kolem 5,30h s manželem k rodičum (od nich jsem u doktora za 10 minut) a pak u našich čekat na manžela který mě zase odveze po práci domů a to třeba až ve 22 hodin večer.Spoje nejsou žádné.Takže je to takový na prd ale zase tam jedu jednou za měsíc tak se to nechá.Jo a ne každý má rizikové,někdo je doma kvůli fyzicky náročné práci. 😉

llluckaaa
9. led 2012

@lucisa Některé úřednice umí pěkně zavařit ☹ Ale abych se jich trochu zastala... ikdyž se mi samozřejmě postup konkrétně u tebe nelíbí. Já veškeré styky se zaměstnavatelem řeším telefonicky, emailem nebo poštou. Naší mzdovou účetní jsem nikdy neviděla, přeci nepojedu vlakem 250 km daleko, podepíšu papír a pojedu zase 250 km zpět. Tohle je o ochotě se domluvit (asi hlavně na straně zaměstnavatele). Jinak bohužel z doslechu vím, jak se neschopenky hodně zneužívá a kdekdo si v době neschopenky jezdí i po dovolených, takže já s těmi přísnějšími kontrolami souhlasím.

megy
9. led 2012

@mamkamarketa souhlasím s tebou,Já mám vycházky od 10-12, 14-18 a musím říct, že když se některé rozčilují, jak je to omezující, tak si myslím, že pokud jim to vadí, tak je pravda, že až na některé výjimky jim nikdo neříkal, ať jdou na nemocenskou, mohou klidně pracovat.

Já jsem na nemocenské od třetího měsíce -nízko placenta, opakované virózy a kdyby dr. na mě nepřitlačil, tak jsem v práci doteď a myslím, že momentálně v tomto počasí ani není zrovna vhodné nikde stále pobíhat.
Měla jsem už jednu nemocenskou - jeden měsíc - hemolytický streptokok, do toho jsem se rozváděla a musela se přestěhovat a zrovna mě chytli o 5 minut a výsledek?? Dr.vysvětlila, že jim posílala změnu v DPN, ale oni to prostě v tu dobu ještě neměli, takže naštěstí žádný postih.:-/

pincola
9. led 2012

Holky a co když třeba ta těhule spí??? Co když jí není dobře v noci nespala a usne a přijde kontrola? Kdo ví, jak kontrola zazvoní. Pokud bude zvonit hodně, aby neukřivdila tak ok. Ale pokud jen jednou cinkne na zvonek tak to pak není fér. Taky si myslím, že tohle se nedá pořádně vyšetřit. Jak já dokážu koíntrole, že málo zvonila? A jak zase kontrola dokáže těhuli, že nebyla u doktora? Když má někdo známého lékaře, vždycky může říct , že měl akutní problémy a musel hned taxíkem k lékaři. Klidně i na oční, nebo zubní. A známý lékař mu napíše potvrzení. Ale souhlasím, že některé maminy to mohly i zneužívat. Znám taky takovou..kamrádka doktorka se zeptala "chceš na neschopenku?" a dala jí neschopenku a mamina pobírala nemocenskou a dělala si co chtěla. Je to složité.

A fakt choděj na udání i v noci?

lucisa
9. led 2012

@mamkamarketa já to taky chápu, ale mě spíš naštvalo, že jsem šla do práce na zavolání vyřídit papíry a pak jsem na to doplatila.

@romca13 neboj, dr. se s nimi v telefonu pohádala, že mě zve tehdy, kdy má ordinační hodiny a potřebuje mě vidět, ne podle toho, jak mám vycházky. Jsem z Opavy, ale já si spíš myslím, že tam seděl jen nějaký jeden dva padlí lidi, protože, když mě pozvali na vysvětlení, bavila se se mnou úplně normální paní, která mé důvody chápala, ale rovnou mi i řekla, že ona to bohužel neovlivní, sepsala mé vysvětlení, já to podepsala a pak mi přišlo oznámení z vyšších míst. Nakonec já přišla jen o nějakých max. 500,- Kč, fakt to bylo jen za krátkou dobu, ale byla jsem naštvaná dost.
Já třeba dost dobře nechápu, proč by si těhulka nemohla i přes den lehnout. Nebo jinak, opravdu nemocný člověk na začátku nemoci ve velkých horečkách je kolikrát tak vyřízený, že většinu dne prospí a opravdu nemusí zvonek slyšet.

Nebo jedna moje kontrola v těhu - ženská zazvonila, já taky ležela, než jsem se vykotrmelila z postele a sešla dvě patra dolů (nemáme bzučák a z okna dolů nevidím), i tak to trvalo max. 5 minut, ženská už trádovala od baráku pryč. Jsem na ni musela volat, co si přeje. Hned jsem jí taky řekla, že mi to nepřijde normální, aby cinkla a zdrhla, že přece musí počítat s tím, že někdo leží, je na záchodě, apod.

mamkamarketa
9. led 2012

@caricia1 jasny,ale proste jak pise @llluckaaa casto se to zneuziva.
zkus se vzit do pohledu zamestnavatele. plati tehotne nemocenskou (od slova nemoc 😉 ) a dana tehule cely dny travi pobihanim po detskych obchodech a na kafickach s kamaradkama... to neni fer,

caricia1
9. led 2012

@pincola To je pravda,některé toho zneužívají.Ale slyšela jsem že nikoho nezajímá že spíš.Což neni hezké.Já osobně když jsem doma sama(to je často) večer a někdo by zvonil jak tu bylo zmíněno klidně po 20h a dýl,tak já prostě nikomu neotevřu.To je druhá věc.Já jsem poseroutka až moc velkej,dost často chodí u nás takový ty co nabízí různé produkty atd.Posledně zazvonil a sedl na schody,vyčkával asi 20 minut a pak až odešel..Já večer nikomu neotevřu.

megy
9. led 2012

@caricia1 jj, s dojížděním k dr je to pak na prd, to souhlasím. já mám třeba dr. teď v plánu v jedenáct, přesně uprostřed vycházek, ale na řadu dojdu tak za dvě hodiny, takže je pravda, že nechápu přísnost kontrol, když ví, jak to u nás ve zdrav. chodí a dopravit se tam taky nějak musíme 🙂

llluckaaa
9. led 2012

@megy @mamkamarketa Takhle jednoduché to holky ale zase není. Pokud jsi zdravá, tak můžeš pracovat, to ano, ale neplatí to vždy. Některá povolání jsou prostě riziková a ani zdravá těhotná tam nepatří. A nebo vy byste snad chtěly těhotné pracovat někde ve zdravotnictví - třeba na plicním, na nějakém infekčním oddělení... nebo třeba průvodčí ve vlaku... nebo když děláte na OSSZ a kontrolujete nemocné... 🙂 Nejsem si jistá, jak moc jsem to těhotenství měla rizikové já, ale dojíždět 300 km do práce se v těhotenství dělá dost blbě 😉 Ale jinak bych je samozřejmě posílala raději na "klasické pacienty", o tom žádná

caricia1
9. led 2012

@mamkamarketa Samozřejmě,tohle je bohužel pravda.Já si taky myslím že na nákup postačí 6 hodin denně 😀 Ale občas někdo by tu vyjímku potřeboval no..Kdyby alespon člověk věděl že vemou ohled na to,že jsem byla u dr a není spoj tak musím čekat na odvoz.To ale nikoho nezajímá..A pak,hodně smutný je,že se VŠEM neměří stejným metrem 😒

lucisa
9. led 2012

Jo a já osobně bych otevřela do 22 hodin, pak je noční klid a nikdo nemá právo mě tak pozdě budit a otravovat. Jestli si myslí, že jsem mimo, ať si stojí před barákem a čeká na návrat, nebo zazvoní ráno.

caricia1
9. led 2012

@lucisa Souhlasim! 😉

romca13
9. led 2012

@caricia1 přesně ,, taky bych večer nikomu neotevřela,,,,

megy
9. led 2012

@caricia1 taky se bojím, byla jsem jednou ve tmě přepadena 😒

caricia1
9. led 2012

@megy No tím hůř..Narovinu říkam,že když jsem doma sama tak opravdu máálokomu otevřu i ve dne natož v noci.Protože jak říkam,chodí sem snad obden -a to nepřehánim 😠 Večer prostě dělam že nejsem doma.To si myslim že bylo fajn že po 20h už nemohli přijít.

tulikiss
9. led 2012

jenom pridam ze kontrola muze chodit mimo dobu urcenou k odpocinku takze muze prijit 6-22, v noci nechodi.. a k tomu jak se tu rozcilujete ze chodi na tehotne, podle noveho zakona(mozna vyhlasky) se na neschopenku nema psat diagnoza, je to osobni udaj a tak uz minimalne rok se tam psat nema, takze oni nevi ze jdou na tehotnou, teda poznaji ze ma neschopenku z gyndy, ale ne z jakeho duvodu...

megy
9. led 2012

@llluckaaa já psala, že jsou právě výjimky 🙂 a pracuji ve zdravotnictví 🙂 takže vím, kolikrát se nemocenské taky bohužel zneužívají alespoň z mého pohledu 😒

myslím si taky, že prostě naše zákony a vše kolem jsou kolikrát postaveny na hlavu a není v určitých věcech ani špetka lidskosti 😠

llluckaaa
9. led 2012

@tulikiss Fakt? To jsem nevěděla. Tak v tom případě to ani úřednice nemají jednoduché a nemohou si vybírat. Ikdyž na takovém malém městě, jako bydlím já, už určitě mají přehled 🙂

megy
9. led 2012

@lucisa u tebe se koukám jak blázen, co všechno se ti na nem. stalo 😲 , nemám slov

romca13
9. led 2012

@tulikiss já jsem teda byla na neschopence v říjnu se silným zánětem močáku a od od listopadu jsem doma z gyndy,,, ,a vím, že na neschopence už ani kolonka na uvedení diagnozy ani není,, vím, že jsme to studovali s šéfovou,,, ani ta té části, která se posílala zaměstnavateli,, tak nevím

llluckaaa
9. led 2012

@megy Aha, tak to jsem si nevšimla, žes to už psala, promiň. Tak to se úplně shodnem 🙂 Ikdyž - ani nevidím takový problém v zákoně, jako spíš v některých úřednících, kteří se jím řídí.

tulikiss
9. led 2012

@llluckaaa navic dost casto jdou na tehotnou na udani, bud sousedi, zamestnavatel,.. ja kdyz nesla neschopenku na socialku(jsem osvc) tak jsem pani rikala ze mam rizikovku a ona si to poznacila a za celou dobu(cervenec-listopad) mi kontrola neprisla a to jsem mela vychazky 14-18.

tulikiss
9. led 2012

@romca13 ono dost doktoru pouziva stare tiskopisy, tam ta kolonka na diagnozu je, ja to mela na starem a pak v tom byly zmatky kdyz tam byly jeste stary lhuty 14 dni misto 21.

llluckaaa
9. led 2012

@tulikiss Tohle je asi opravdu jen o lidech... Já když vidím, jak si někdo "vymyslí" nějakou nemoc a pak nechodí několik měsíců do práce, je hrozně v pohodě a v podstatě se vysmívá tobě, že tam chodíš, tak se ani nedivím, že ho někdo napráská. Taky se mi to nelíbí. Ale bonzák nejsem, nebojte 😉

romca13
9. led 2012

@tulikiss aha,, já si právě říkala,,, 🙂 ještě by mě třeba zajímalo, když mi teda ty vycházky neupravil, tak kdo je za to zodpovědný,, jestli teda ten doktro nebo já ... jestli jsem se měla ozvat nebo ne,,, ale předpokládám, že všichni doktoři měli dostat nějaké upozornněí, že by ty vycházky měli upravit, ne?? nerada bych se dostala do nějakých problémů,,,,

megy
9. led 2012

@llluckaaa nic se neděje 🙂 , lidskost prostě chybí 😠 🙂

@romca13 já co vím, tak mi kolonku dg. vypisovala sestřička v říjnu :-/ ale mě to nevadí, ikdyž je pravda, že to nemusí nikoho zajímat, že? 🙂

tulikiss
9. led 2012

@romca13 zakon rika ze delku a cas vychazek urcuje vylucne osetrujici lekar, takze je za to odpovedny on, neboj.

caricia1
9. led 2012

@romca13 No,za to je zodpovědný lékař,to už by bylo trochu moc aby pacienti sami hlídali takovouhle administrativu.Jeho je povinnost to změnit a ne naše 😉

romca13
9. led 2012

@tulikiss no to bylo loni,,,ale v jedné diskusi tady je výcuc z nějaké vyhlášky teď co platí od ledna a je tam uvedno, že lékař je povinen při první návštěvě pacienta v lednu vycházky upravit dle pravidel roku 2012..... proto mě to zajímá,,,,

megy
9. led 2012

@romca13 to je tak trošku ošemetné z jednoho prostého důvodu. Dr. jsou povini ti to upravit, ale ty jsi a, která, pokud tohle oni neudělají bys je měla na to upozornit, aneb jak praví naše systémy : neznalost neomlouvá :-/ protože ti pak mohou klidně říct, že se to všude říkalo a podobně.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru