Kontroly na práce neschopné těhotné. Přišly na vás?

eicul82
9. led 2012

Přišla na někoho z vás kontrola ze sociálky, když jste měly neschopenku kvůli rizikovému těhotenství? Slyším dost názorů, že na těhotný nechodí a z mého okolí znám jen jeden případ, kdy na kontrolu přišli a to opakovaně.... 😒 Tak jsem si řekla, že udělám průzkum 🙂

sheinka
9. led 2012

Já jsem měla neomezené vycházky takže u mě nebyl problém.

lucisa
9. led 2012

@eicul82 Na mě kontrola přišla a měla jsem s tím dost problémů, vzali mi i nemocenskou. Bylo to už těsně na konci nemocenské, kdy jsem měla přecházet na rodičák a v době, kdy jsem neměla vycházky, musela jsem k zaměstnavateli dořešit nějaké papíry (nevím už proč zrovna v tu dobu, volala mi personální, byl konec měsíce, nebo se něco muselo nahlásit, fakt nevím přesně).
Vycházky jsem měla ráno 7-8 hodin, abych mohla odvést starší dcery do školy a školky a pak až odpoledne od 15.30 - 18.30 hod., abych je mohla zase domů přivést a odvést příp. na kroužky.
V práci dělala účtárna do 14.30 h, ráno jsem tam nestíhala přijít, takže jsem to riskla a šla tam těsně před 14.30 h, takže o hodinu dřív, než povolené vycházky.
Přišla kontrola, manžel byl výjimečně doma (jezdí s kamionem na celý týden, proto mi ani nemohl pomáhat odvádět holky přes týden), řekl jim, že jsem šla do práce vyřídit nějaké papíry a oni si to sice telefonicky ověřili, zaměstnavatel jim to potvrdil, stejně mě ale pozvali na komisi, pak mi přišlo oznámení, že mi ode dne kontroly berou nemocenskou a bylo. Ale jak říkám, u mě šlo o asi 2-3 dny, už jsem měla vypsanou i mateřskou, i tu jsem zrovna ten den nesla na účtárnu, dr. jim volala, ale nebylo to nic platné.
Takže bych na to moc nespoléhala, v dnešní době se budou snažit kontrolovat i těhulky, pokud by z toho káplo nějaké ušetření.

lucisa
9. led 2012

@sheinka to já bohužel ne..... ☹

sheinka
9. led 2012

@lucisa teda to je docela drsné 😔 člověk by nevěřil, že jim to za to stojí. Já měla těhotenství hodnocené jako rizikové hlavně z hlediska mojí práce. Dělám v chemické laboratoři..takže to nebylo až tak ze zdravotních důvodů..proto jsem asi měla neomezené vycházky.

lucisa
9. led 2012

@sheinka no já právě dělám v kanclu, sedavé zaměstnání, mě natékaly nohy úplně děsně, asi od 4. měsíce nebylo vidět, kde mám kotníky, dr. měla strach z preeklampsie, a tím, že do kanclu dost lidí chodilo, nemohla jjem si je ani hodit nahoru. Pak se přidaly bolesti břicha, tak jsem rychle předala práci, zaučila záskok a šla jsem domů.

lucisa
9. led 2012

@sheinka a to mi za celou dobu těhu přišla kontrola celkem 4x, jednou jsem dokonce zrovna byla na poradně, taky tam hned volali a prý proč si mě dr. nezve v době vycházek, tehdy se s nimi po telefonu pohádala.
Jezdila jsem i do vedlejšího města kvůli sona ledvin mimča, všechny mé dcery mají vrozenou vadu, tak mě víc hlídali a úplně jsem se vždycky hrozila, kdy zase kdo přijde, protože i s cestou a vyšetřením bylo zabité celé dopoledne. 😖

salomee
9. led 2012

Teeda, to je hodně drsné, prý proč Dr. nezve v době vycházek, no hlavně když ráno je jenom jedna hodina vycházek a ne všichni doktoři bývají odpoledne, já mám doktora dvě zastávky tramvají a i tak jsem tam jednou trávila skoro dvě hodiny čistého času a to jsem byla objednaná.
Hrozí mi neschopenka u nějakou dobu, teď to bylo zatím dobré, ale za dva týdny zas kontrola...u mě by to byla taková, na které se musí hlavně ležet..ale to jsem netušila, že by mohl být problém i s tím, že je člověk u doktora nebo i vyřizuje něco nutného u zaměstnavatele. ☹

sheinka
9. led 2012

@lucisa jak si to vůbec dělala třeba s voděním a vyzvedáváním starších holek ze školy? 😕 Oni někdy fakt nemají soudnost..nechápou, že ženská se dvěma dětmi se prostě nemůže zavřít doma 😔

lucisa
9. led 2012

@salomee to jsem si taky myslela, fakt mě nejvíc štvalo to, že kdybych se plantala po městě po obchodech nebo vysedávala s kámoškama někdě na kafíčku, tak neřeknu ani popel, sklapnu patky, ale já vyřizovala jen to nejnutnější. A když mi volali z práce, tak jsem se ještě ptala, že nemám vycházky, jak to mám udělat, prý nebojte se, když jim řekneme, že jste byla u nás, tak je to v pohodě. Prdlajs, na sociálce mi řekli, že jsem to měla poslat poštou. Asi nějaký virtuální podpis, nejspíš.

@sheinka No já právě měla napsané vycházky hodinu ráno, to jsem jele autobusem nebo autem, kolem půl osmé, stíhala jsem pak být do 8 doma a odpolko jsem je vyzvedávala po 15.30, starší dcera byla v družině, mladší ve školce a buď domů nebo ještě na kroužek, i když to měla každá jen jeden. Když nebylo zbytí a já nemohla, vypomohla v nouzi nejvyšší moje mamka, ale taky to bylo zrovna v době kdy měla zdravotní problémy, byla po operaci, sice vycházky měla, ale nebylo jí moc dobře, tak jsem ji poprosila jen občas..
Ale přiznávám, že když se nedalo dělat nic jiného, musela jsem i mimo vycházky, když měly třeba holky lékařem nebo tak něco.

Na tohle mi řekli, že má vypomoct tatínek, když si děti udělal, ale že jezdí kamionem po Evropě a vrací se na víkendy, a to ještě ne všechny a živí tím rodinu, je jaksi nezajímalo ☹

lucisa
9. led 2012

Ale já jsem, holky, asi extrém, kdokoliv tohle syšel, tak se divil, i má dr. vždycky jen kroutila hlavou, že jsem měla smůlu na nějaké semetriky na úřadu. Dokonce dr. volali, proč prý mi ty vycházky rozdělila, že mi měla dát v kuse 4 hod., když už to muselo být. A jestli prý jsem měla nutné vycházky.
Že musím obstarat i další děti, nebo občas nakoupit, abychom měli co jíst, to je zřejmě nenapadlo.

eicul82
autor
9. led 2012

@lucisa no tak to je mazec!!!!!!! 😠 Tak doufejme, že to opravdu byla vyjímka....No teď je to fakt s těma vycházkama fakt na prd! To jsme si opravdu vybraly skvělou dobu..... Já mám vycházky 12-18hod - jako snažím se to dodržovat, ale víte jak....někdy se někde zdržíte..... A taky nějaký celodenní výlety taky nejdou.... To zase něo vymysleli!!!!! 😠

A ta kontrola může přijít jen do 20 hod večer?

lucisa
9. led 2012

@eicul82 říká se to, ale po mých zkušenostech........ ☹

eicul82
autor
9. led 2012

@lucisa No myslela jsem jestli to fakt není ofiko, že po té 20.hod nesmějí chodit.....

lucisa
9. led 2012

@eicul82 to netuším, já se na to nikdy neptala a ani nevím, jestli by ti to někde řekli.

caricia1
9. led 2012

Ahoj holky,Já mám PN protože pracuji ve zdravotnictví,hodně fyzicky náročná práce.PN mám od obvodní dr.od doby co jsem šla na IVF.A mám vycházky 8-20h..Říká se,že před 8 a po 20h už přijít kontrola nesmí,ale jestli to je pravda nevím..Jinak se zpřísnila pravidla od 1.1.2012 a to tak,že prý každému musí vycházky zkrátit nebo upravit tak,aby byly max.6 hodin denně.Prý při první kontrole v tomto roce to dr musí upravit.Dále prý nikoho nezajímá zda třeba spíte,nebo vám neulítl lístek se jménem na zvonku atd..,prý budou trestat vše.Já jen doufám,že to nebude tak horké jak se uvaří,jsme přeci těhotné,ne smrtelně nemocné!!Každopádně na kontrole u dr.nebudu o vycházkách ani dutat.Uvidíme. 😉 Ale je to děs!

ivetm
9. led 2012

Ahoj holky,
tak tchýně(je mzdovka) tohle řešila min.týden v práci - má tam jednu těhulku na rizikovce, tak mě hned volala, abych si na to dala velkýho bacha - že už u ní letos byla kontrola 2x - jsou to pěkný zmetci - poprvé přišli 5 min.před vycházkama, pak chvíli po skončení vycházek a říkala, že u kamarádky byli 2x běhen 1 dne - ráno a za 3hodiny znovu...Místo aby kontrolovali ty, co se flákaj půl roku s chřipkou a nechtěj makat, tak choděj po těhotnejch, který jsou určitě nadšený z toho, že místo normálního platu, ze kterýho by pro mrňousky mohly něco koupit, jim chodí almužna...njn - těhule na rizikovce jim vyhrožovat, že jim jednu natáhne nebude, tak proč by riskovali u těch, co se flákaj a dojej úmyslně stát...jsem se zas rozčílila 🤐
Jo a jinak na udání choděj klidně i v 11v noci.

caricia1
9. led 2012

@ivetm No...To je teda hezký...Jsou to hajzlíci 😠

ivetm
9. led 2012

@caricia1 To mě povídej, zůstala jsem zírat 😠
Kamarádka se radovala, že stihla ještě vycházky neomezeně a v pátek byla na kontrole a už má taky jen 6hodin

ronyx
9. led 2012

Tak já měla vycházky skoro celý den. Od 8 - 12 a pak od14 - 18.Kontrola mi teda nepřišla ani jednou,ale slyšela jsem,že se to spřísnilo a chodí už i k těhulím,takže bych to neriskovala.

caricia1
9. led 2012

@ivetm No...Toho se bojím taky.Když jsem byla pro lístek na peníze na konci prosince tak mi dr nic neřikala,ale dala mi už PN abych s ní přešla na gyndu.Tak jdu až 17.1.Tak doufám že mi to neskrouhne,nebudu ani dutat. 😒
Že jim neni hanba!

aloison
9. led 2012

Holky a nevíte, jestli, když vás nezastihnou doma, jeslti vám seberou nemocenskou nebo se ještě k tomu bude muset platit nějaká pokuta? 😒

ivetm
9. led 2012

@aloison už jsem to taky koumala.
Pokud práce neschopný pojištěnec poruší režim stanovený v době pracovní neschopnosti ošetřujícím lékařem, bude mu moci OSSZ/PSSZ/MSSZ nemocenské snížit nebo zcela odebrat nejdéle však na sto kalendářních dnů. Nový zákon rovněž umožnuje snížit nebo odejmout i již vyplacené nemocenské. Obdobně má podle zákoníku práce možnost snížit nebo odejmout v prvních 14 kalendářních dnech náhradu mzdy zaměstnavatel.

Nová právní úprava zavádí další sankce za závažné porušení režimu. Pokud práceneschopný neposkytne součinnost při kontrole, bude mu moci OSSZ/PSSZ/MSSZ uložit též pokutu až do výše 10 000 Kč. Nemocnému, který zvlášť závažným způsobem poruší stanovený režim, bude moci OSSZ/PSSZ/MSSZ za tento přestupek uložit pokutu až 20 000 Kč. O krácení, či odnětí nemocenského i o uložení pokuty v případě, že dojde k porušení režimu dočasně práceneschopného pojištěnce, rozhodne příslušná OSSZ/PSSZ/MSSZ.

mamkamarketa
9. led 2012

kontroly budou chodit i k tehotnym.
nekoho se nechci dotknout,ale zase dostavate nahradu mzdu a vasi povinnosti je byt v dany cas doma a netrajdat po venku vic nez 6h denne, to vam prijde spatne?

caricia1
9. led 2012

No to je teda něco!

aloison
9. led 2012

@ivetm tak to jsou teda vyhlídky, ach jo. Kdyby radši vážně hlídali ty, kteří se celej život ulejvají a nic nedělají. No, nenaděláme nic....

llluckaaa
9. led 2012

Měla jsem vycházky od 7 do 19 a nikdo na mě za 4 měsíce na neschopence nepřišel.
Jinak souhlasim s @mamkamarketa. Když má někdo rizikové těhotenství, tak nevidím důvod, proč by měl nějak dlouhodoběji nebo mimo stanovené hodiny běhat venku. Pokud je gynekolog rozumný, tak se s ním jistě domluvíte, aby vám vycházky napsal na čas, který nutně potřebujete (třeba pro cestu do a ze školky se starším dítkem).

romca13
9. led 2012

@lucisa ty bláho, tak to je teda masakr,,,,,,to snad ani nemůžou myslet vážně, ne??, abys chodila k doktrocoi ve vycházkách,,,, debili,,,,, já jsem doma od začátku listopadu, vycházky mám od 8-20h,,, po přečtení všech možnýc výtahů ze zákona jsem byla přesvědčena, že mi je dr zkrátí hned při první lednové návštěvě na těch 6h,,,, ale nestalo se, nechal mi je tak jak jsem měla a já se teda o to ani nedožadovala, je možné, že třeba jen zapomněl,,,,, já ty vycházky stejně nevyužiju, jsme většinu dne doma, jen jdu do obchodu, nebo když je mi líp tak na procházku, či tak,,ale stejně,,,,, aby ti nařizovali chodit k dr ve vycházkách, to mi fakt přijde jako extrém,,, a zvonit na mě někdo v 11 v noci, tak je pošlu leda tak někam,,,pochopila bych ráno třeba od 7h,,ale v noci????? jinak je mi jasný, že kontroly chodí i o víkendech i na těhule, takže moc bych se nespoléhala na to, že na těhule nechodí,,,,
@lucisa a odkud jsi?? v jakém regionu byly tak drsní???

ivetm
9. led 2012

@mamkamarketa Markét, já se nerozčiluju kvůli tomu, že mám vycházky na 6hodin(jsem ráda, že vůbec nějaký mám) ale štve mě, že jdou po těhu na rizikovce a na povaleče, který PN zneužívají ne, protože se jich bojej. A to klidně řeknou, když mzdovky nosej papíry na socku, že těhotný jim vyhrožovat a prát se s nima nebudou, že to je pro ně jednodušší práce...to mě na tom štve, že to není stejným metrem na všechny 😠
jinak prý v průběhu ledna budou upr.vycházky všem s tím, že socka bude doktory upomínat, když se tak nestane...

mamkamarketa
9. led 2012

@llluckaaa dekuju 🙂 jinak taky si myslim,ze 6h je vic nez dost 🙂 pokud je clovek na nemocenske je to z nejakeho duvodu. preci nemuzete cekat,ze budete dostavat penize a cely dny trajdat po nakupech?

mamkamarketa
9. led 2012

@ivetm to jo k nasim tmavsim spoluobcanum asi nechodi 🙄

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru