Kontroly na práce neschopné těhotné. Přišly na vás?

eicul82
9. led 2012

Přišla na někoho z vás kontrola ze sociálky, když jste měly neschopenku kvůli rizikovému těhotenství? Slyším dost názorů, že na těhotný nechodí a z mého okolí znám jen jeden případ, kdy na kontrolu přišli a to opakovaně.... 😒 Tak jsem si řekla, že udělám průzkum 🙂

pincola
9. led 2012

Holky přesně. Vždycky záleží na lidech. Pokud kontrola zazvoní a zdrhne a těší se z toho, že nadělá kontrolovanému problémy, nedá se tomu bránit. 😠

romca13
9. led 2012

tady jsem to našla,,,,

Informace pro ošetřující lékaře – nejdůležitější změny od 1. 1. 2012

Od 1. 1. 2012 nabývá účinnosti zákon č. 470/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění (dále jen „ZNP“). K nejdůležitějším změnám týkajícím se ošetřujících lékařů uvádíme:

1. Vycházky dočasně práceneschopného pojištěnce

Ošetřující lékař může vycházky povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu dočasně práce neschopného pojištěnce a který nenarušuje stanovený léčebný režim, v celkovém rozsahu maximálně 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin. Musí vymezit konkrétní časový úsek (nebo úseky) těchto vycházek.

Zcela výjimečně může ošetřující lékař práce neschopnému povolit, aby si zvolil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu. Ošetřující lékař smí „volný režim“ vycházek povolit pouze v případech, kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují práce neschopnému využít pevně stanovenou dobu. Práce neschopný musí o povolení ošetřujícího lékaře požádat a ošetřující lékař si musí vyžádat předchozí písemný souhlas orgánu nemocenského pojištění (OSSZ). K podání žádosti o tento souhlas lze využít tiskopis „Žádost o udělení souhlasu k povolení možnosti volit dobu vycházek podle aktuálního zdravotního stavu pojištěnce“. Takto lze vycházky povolit nejvýše na dobu tří měsíců, a to i opakovaně.

Nová pravidla týkající se stanovování doby vycházek se použijí i v případech, kdy dočasná pracovní neschopnost byla uznána do 31. 12. 2011 a přechází do roku 2012. Pokud u těchto dočasných pracovních neschopností byly stanoveny vycházky v rozporu s výše uvedenými pravidly, je třeba změnit rozsah a dobu vycházek při nejbližší příležitosti (kontrole) tak, aby vycházky odpovídaly současné právní úpravě.

tulikiss
9. led 2012

@romca13 vidis tak sis odpovedela, jak pises lekar je povinnen 😀

llluckaaa
9. led 2012

@megy S tím diagnózou, já jsem ráda, že tam není. Třeba když jsem ještě pracovala. Prodělala jsem potrat a ležela jsem kvůli němu pár dní v nemocnici. Neschopenku jsem měla předat v práci, šéfka tam nebyla, takže zástupci, pak to mělo putovat ještě do dalších rukou... Nevěřím, že by se mi to podařilo ututlat, kdybych mi neschopenku nenapsala obvodní dr. s tím, že mám zánět nosohltanu (který jsem opravdu měla). Do tak osobních věcí nikomu nic není, navíc v práci je to hodně zneužitelné - zjistí, že máte nějaké "horší"onemocnění, že to máte z gyndy a tudíž se určitě snažíte otěhotnět atd. a už vám nedají třeba šanci na povýšení, nezvednou plat atd, protože nejste perspektivní. Takže za mě NEPSAT.

romca13
9. led 2012

@tulikiss právě ještě někde jsem i četla, že pokud to neupraví, tak jedná protiprávně,,, ach jo,, tojsou obraty a kličky,,, tak já na to asi kašlu a ozývat se nebu,,, i když mě by to bylo stejně asi jedno, jak už jsem psala, já nevyužiju ani těch 6 hodin, natiž 12 jak mám 🙂

romca13
9. led 2012

@llluckaaa tak diagnoza se psala bždy pod určitým kodem, číslem,,, pochybuju, že zaměstavatel ví, co ta diagnoza znamená,,,,,

llluckaaa
9. led 2012

@romca13 Někdy stačí, když ti tam dá razítko gynekolog nebo onkolog, pak si kód stačí dohledat. Já bych je v tomhle moc nepodceňovala ☹

romca13
9. led 2012

@llluckaaa no janý,,, jak jsem nesla do práce teď neschopenku a měla tam razítko z gyndy, tak i když tam diagnozanení, tak si lehko domyslí,,, a to je možná ještě horší, když si domýšlejí, než kdyby věděli 🙂

tulikiss
9. led 2012

@romca13 neboj jedinej koho budou upominat bude doktor...

ale zase se nedivim ze ted chodi tolik kontrol, protoze mi prijde ze je na "rizikovce" kazda druha i kdyz tam ty zdravotni duvody nejsou. Ja jsem treba po IVF, 5 mesicu brutus zvraceni, ledvinovy koliky a otoky a hromada dalsich veci, takze u me to bylo kvuli zdravi, ale je kolem me tolik lidi kteri jsou doma jenom protoze se jim jako tehu nechce chodit do prace, az se divim ze to tem doktorum neni blby.

caricia1
9. led 2012

@llluckaaa Já taky ne.Dokonce moje nadřízená když jsem začela marodit,volala k mé dr aby se jí zeptala co mi vlastně teda je.(přes to že jsem to říkala) samozřejmě že jí dr nic neřekla,spíš se jí vysmála,informace podávat prostě nesmí žádné,ale jak si to může dovolit že?

romca13
9. led 2012

@caricia1 tak ta tvoje šéfka je hustá,,,, to je dobře, že se jí dr vysmála,,,,

tulikiss
9. led 2012

@caricia1 ty jo tak to je sila co si zamestnavatel dovoli

caricia1
9. led 2012

@romca13 No koukala jsem jako blázen,přeci každý ví,že doktor nesmí podat info komu se zachce.

llluckaaa
9. led 2012

@caricia1 To je ale drzost!!! Bodejť by ne, který dr. si dnes troufne něco vykecat a čelit žalobě, že?

eicul82
autor
9. led 2012

@romca13 Já myslím, že je zoodpovědný doktor za to, aby ti upravil vycházky........
@mamkamarketa Mno....pracuji v nemocnici a to je samo osobě infekční prostředí - tudíž nevhodné pro těhotnou, nehledě na další věci....Takže si neumím představit, jak zaměstnavatel budu upravovat podmínky pro těhotnou.....Já myslím, že třeba my zdravotníci nemáme VŮBEC žádné výhody od svého zaměstnavatele narozdíl od jiných zaměstnavatelů, tak myslím, že by nějaká úleva na místě byla....
Nehledě na to, že těhotným často nebývá dobře a to v různé denní hodiny, takže se klidně může stát, že se nedostane několik dní na čerstvý vzduch kvůli omezeným vycházkám.....A to si myslím, že těhotné by měly na čerstvý vzduch chodit! - to je snad v zájmu těhotné. A když opustíme těhotné....např když si zlomím ruku a živím se manuálně někde v továrně, tak nevidím nejmenší důvod pro to, abych musela mít stanovené vycházky a nemohla se volně pohybovat! To snad také není v rozporu s léčebným režimem v tomto případě,ne????? 😠
A na tu almužnu co dostávám jsem si dostatečně přispěla, to se nebojím...
No opravdu zase něco vymysleli!

caricia1
9. led 2012

@tulikiss
@romca13 Já mam totiš PN od doby co jsem začela stimulovat na IVF ,a o IVF u nás v práci nikdo neví.Doktorka mi řekla,že mam nahlásit prostě jen PN a to,že marodim s gyndou.Víc prý nikomu do toho nic neni.Samozřejmně ted ví že jsem těhu.

petrajavor
9. led 2012

@caricia1 naše šéfová volala jen k dr aby si potvrdila vycházky a adresu pobytu,na víc se neptala a víc ji dr neřekla.... já jsem teď doma a z firmy nikdo nic nezjišťoval,ale u mě se to vědělo dýl,že zůstanu doma... 🙂

tulikiss
9. led 2012

@caricia1 tak to je dvojnasob drsny ze vidi razitko z gyndy a neni ji blby do toho jeste stourat...

mamkamarketa
9. led 2012

@eicul82 nevim,jenze zase....nejde vyhovet vsem. ja si myslim,ze 6h je dost, nehlede, na to pocasi venku, to nakych celodenich vyletech nemuze byt rec.
jenze zkuse se vzit do role zamestnavatele....vyplaci nahradu mzdy a draha tehule si trajda cely den po parcich....to ti prijde spravne?

caricia1
9. led 2012

@petrajavor Adresa a vycházky chápu..Ale aby se na férovku ptala co mi je,to je drzost.Nehledě na to,že to neni muj zaměstnavatel ale jen nadřízená.Volala tam vedoucí zdravotnického useku (vrchní sestra) a pak to konzultovala s ředitelkou že jí nic neřekla.

romca13
9. led 2012

@caricia1 no samozřejmě že do toho nikomu nic není,,, je to vaše soukromá a citlivá věc, i když je toho dnes opravdu hodně,,,, ale nikomu do toho nic není,,, 🙂

romca13
9. led 2012

@mamkamarketa tak pokud je třeba servírka,, tak lepší sedět v parku na čerstvým vzduchu, než v zahulené hospodě,,,, samozřejmě když opomenu to že teď je zima a v parku nidko sedět celý den nebude 🙂

caricia1
9. led 2012

@romca13 O nás to ví jen rodina .Nechtěla jsem a nechci to šířit v práci.Hlavně jsem se tomu vyhýbala z důvodu,že kdyby to nevyšlo,tak by každý vyzvídal a litoval mě a to by mi moc nepomohlo..O to jsem nestála.

romca13
9. led 2012

@caricia1 přesně,, to tě naprosto chápu,, a taky proč bys měla tuhle věc vykládat každému na potkání??? a pak třeba nedejbože poslouchat řeči, lítosti a takový,,, kdyby to náhodou nevyšlo,,, s tím souhlasím

llluckaaa
9. led 2012

@eicul82 Takže ty bys všem nechala neomezené vycházky? Nebo jak by sis to představovala? Mají být v zákoně vyjmenované diagnózy, u kterých bude napsáno, jaké mohou mít vycházky? Jak bys ošéfovala, aby ti nepobíhali po obchodech,nevysedávali v hospodách nebo dokonce někde pracovali načerno nemocní pacienti?

petrajavor
9. led 2012

@caricia1 jako to co si popsala ty mi příjde jako drzost a můj doktor by ji pěkně seřval....někteří zaměstnavatelé jsou pěkně drzí 🙂

romca13
9. led 2012

@llluckaaa no myslím, že by vycházky měli být dle diagnozy,,, pokud má někdo zlomenou ruku je něco jinéh, než když má zápal plic,,,, blbej příklad,,,,

mamkamarketa
9. led 2012

@romca13 ale na sezeni v parku staci 6h

caricia1
9. led 2012

@petrajavor V první chvíli mě to hrozně naštvalo,ale pak jsem si řekla že je to její zoufalost a ubohost.Uklidnilo mě to,že mi dr řekla s usměvem na rtech že nechápe jak si mohla myslet že jí něco poví..Ted už je klid. 😀

llluckaaa
9. led 2012

@romca13 No hele ono si nevybereš. Já jsem sice neslyšela lítostivé řeči, ale když jsem se vrátila zpět do práce, tak se mě samozřejmě nějaký drzoun zeptal, kdy si jako pořídím to dítě, když už je mi tolik... To taky není zrovna příjemné (no vlastně jsem pak utekla na záchod a tam jsem brečela). Ale každopádně já jsem nechtěla, aby tyhle informace o mě někdo znal.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru