Kontroly na práce neschopné těhotné. Přišly na vás?

eicul82
9. led 2012

Přišla na někoho z vás kontrola ze sociálky, když jste měly neschopenku kvůli rizikovému těhotenství? Slyším dost názorů, že na těhotný nechodí a z mého okolí znám jen jeden případ, kdy na kontrolu přišli a to opakovaně.... 😒 Tak jsem si řekla, že udělám průzkum 🙂

katchi
9. led 2012

Vychazky jsem mela neomezene, nikdo na kontrolu neprisel.

mamkamarketa
9. led 2012

@katchi tak kdyz si mela neomezene vychazky,tak je jasny,ze neprisli,co by u tebe delali? 😀

katchi
9. led 2012

No mela jsem je od 8.00 do 20.00 😀

kacca7
9. led 2012

no já mám rizikové od začátku těhotenství a dostala jsem jenom 4hodiny denně, dala jsem si je v kuse na odpoledne ať můžu být s manželem... ohledně neomezených vycházek jsem měla smůlu hned, protože mi řekl, že jelikož mám důvod krvácivost, tak více hodin mi napsat nemůže... no doufám, že zítra na další kontrole mi to zvedne aspoň na těch 6hodin, potěšil by 😉

kupi
9. led 2012

Já jsem na neschopence od začátku ledna a vycházky mám neomezeně!
A kdybych je neměla, tak nevím jak bych to dělala. Máme velmi často nemocnou starší dceru, jezdíme na různá vyšetření a kontroly a šest hodin by nám mnohdy nestačilo.

llluckaaa
9. led 2012

Holky, tak jsem vyprávěla manželovi, co tu řešíme, a prý to máme dát k ústavnímu soudu, že je to nesmysl, aby měly těhotné s rizikovým pracovištěm omezené vycházky. Prý určitě vyhrajem a zákon zruší 😀

popellka
9. led 2012

Ahoj holky,
tak já musím přispět, protože mně to taky připadá celý jako nesmysl těhotné zavírat doma!!! a aby se maminka řídila tím, že může jít na procházku tehdy zrovna třeba když prší a až pršet přestane, tak nemůže - protože jí zkončily vycházky (příklad) je největší nesmysl, jakej kdy kdo vymyslel. Ale bohužel, já jsem taky měla na rizikovým jen 4h denně 😝 😝 😝

yesu
9. led 2012

Holky já jsem od ledna taky na neschopence a mám taky neomezený vycházky....myslím, že to může napsat každej doktor, ale to je asi na člověku...

xsuzzi
9. led 2012

no tak bezvadný, 2 těhulky nový od ledna a mají neomezeně, tak, že by to šlo? 😵 a komentoval to dr. nějak, jako o té nové reformě?

romca13
9. led 2012

takto je divný, že od ledna dá dr neomezené vycházky,,, by mě zajímalo, když je hlásí sociálce, zda oni to nějak zpětně řeší,,,

lenka5731
9. led 2012

@xsuzzi já měla neomezený z předchozího roku, doktor dnes o žádné změně nemluvil. uvidíme příště, jestli na to zapomněl a nebo jestli to dělá vědomě 🙂 ale on nikdy jiné než neomezené nepřipouštěl, že prý se sociálkou vše zařídí a těhotný se u něj musí mít jak v bavlnce, takže bych celkem věřila variantě b) - ale doslovně to takhle dnes neřekl.

druhá věc je ta, že mám problémy, a vycházky jsem za 7 týdnů stejně vůbec nevyužila. 🙂

romca13
9. led 2012

@lenka5731 no to jsi na tom podobně jako já,,, já tedanemám neomezené ale od 8-20 a takymi je neupravil ,, byla jsem tam minulý pátek a počítala jsem s tím, že mi je zkrátí,,ale nehlásila jsem se o to dobrovolně,,,, tak jsemtaky nevěděla, zda zapomněla nebo ne 🙂 a taky je celé ani nevyužiju🙂

lenka5731
9. led 2012

@romca13 já jsem je fakt nevyužila ani jednou. 🙂 jdu jen k doktorům a jinak nic.

tygrous
9. led 2012

Já teda mám naopak pocit, že všichni kolem mě měli neomezené vycházky, jen já byla se svými 4h za exota...😅

Já se jen zeptám, jak to třeba je, když je např. pohřeb v rodině a ve vycházkách to rozhodně nestihnu, když je to 200km daleko...a když má sociálka na schválení "změny pobytu" 14 dní, tak to prostě samozřejmě schválit nestihnou...uznají to pak nebo ne? Nebo když jdu se starším dítětem na očkování k dr.a očkuje se v době mimo moje vycházky...

lucista
9. led 2012

@mamkamarketa no já teda jsem na rizikovém už podruhé vycházky dodržuju poprvé jsme je v podstatě ani nevyužila ptotože mi hrozila pak se i uskutečnil předčasný porod...ale...nepřijd emi to špatně nicméně, jaká by byla vaše reakce kdyby jset byla sama doma v době kdy nemáte vycházky vaše dítě má 40 horečku a lékař ordinuje jen mimo vaše vypasané vycházky? to a´t se na mě nikdo nezlobí,ale já bych vycházky nevycházky s dítětem k lékaři teda šla..a aby mě za to někdo pokutoval? to je maličko absurdní nemyslíte? to je to samé jako bych v době mimo vycházky šla ke své lékařce s chřipkou nebo na nějaké předepsané vyšetřenía byl by s tím problém to ej také dost absurdní!!hlavěn že si tu každý živíme ze svých daní 3-4 vyžírky..ale to eo držku je kontrolovat takže proč se nezahojit na těhotných že?
😠

verbalinka
9. led 2012

@llluckaaa bohužel to má tvůj manžel smůlu a nic byste nevyhráli. Pokud jsi na neschopence kvůli rizikovému pracovišti, tak je to v podstatě špatně. Pokud je tvá práce pro těhotnou nevhodná, tak musí zaměstnavatel zařídit přeřazení, nebo tě nechat doma za plný plat. Neschopenka je jen pro opravdu nemocný a ti samozřejmě logicky musí dodržovat vycházky.
Jinak chápu, že 6 hodin a ještě přesně určených je na houby. Sama jsem na neschopence (opravdu rizikové těhu), ale samozřejmě musím zaopatřit syna a do toho studuju a na přednášky jsem nechodila, ale teď je zkouškové, kdy je každá zkouška v jinou hodinu. Takže já jsem pryč z domova třeba 2 hodiny, ale pokaždé jinak. Takže pro mě by 6 hodin by byl dost velký problém. Na druhou stranu bych to musela respektovat. Uvidím, jak dopadnu na kontrole...

anina32
9. led 2012

@verbalinka Já jsem na neschopence od 2. prosince, byli jsme na umělku, nejdřív úplně bez vycházek, což teda před vánocema docela průšvih, ještě že jsem měla už většinu dárků měla nakoupeno a zbytek jistil internet, a od 20. prosince konečně vycházky, ale jenom na 4 hodiny, od jedenácti do jedný a od tří do pěti. Do práce se vrátit bojím, v listopadu tam jedna kolegyně potratila 😢 Je dost namahavá práce, stres a celá směna stání na nohou, ani na WC si člověk nemůže odejít když potřebuje ale když mu to dovolí a to se většinou neslučuje. Pamatuji i jednu starší kolegyni která to prostě nevydržela než ji pustili 😝 Takže to nějak nevidím že bych se tam v dohledný vodě vrátila, manžel je přes týden mimo republiku, syn jezdí domů ze školy až večer, dnes nám začali rekonstruovat koupelnu, takže tu jsem bez záchoda, odpojili i kotel takže v zimě, od zítřka bez teplé vody, prostě staveniště a to nejmíň na dva týdny. Ségra mě přemlouvám ať jdu k ní a domů at jezdím jenom spát, ale to kvůli vycházkám nepřichází v úvahu, ani ty čtyři hodiny nejsou v kuse, takže bych dojela tam a zase zpátky. Takže tu v neutěšených podmínkách čekám až příjde kontrola a doufám že přijde abych jim mohla říct co si o tomhle systému myslím 😠

verbalinka
10. led 2012

@anina32 teď se trošku rozčílím, ale to všechny znáte jen své povinnosti a ne práva? Nadávat na systém, ale neumět si normálně zařídit výjimku, či za svá práva bojovat, je hloupé. To, že se kolegyně počůrala (protože nemá odvahu si normálně zajít), není tvůj problém. Ty jsi těhotná, takže takovéhle praktiky na tebe nesmí zkoušet. A vyhodit tě nesmí, tak se nemusíš ani bát. Máš právo na přeřazení, nebo můžeš zůstat doma za svůj plat. Ale neschopenka po umělém je logická, takže klidně zůstaň doma, akorát se budeš muset smířit s malými vycházkami. A není nic jednoduššího než zavolat dr, že rekonstruujete a že budeš 14 dní na jiné adrese a tam samozřejmě dodržovat vycházky. Dr tu změnu pobytu nahlásí, případně tě bude krýt, protože o tom bude vědět. Přece nebudeš 14 dní bez teplé vody a záchoda 🙄

llluckaaa
10. led 2012

@verbalinka Manžel není právník, to bude asi tím ☹ Jinak já neznám osobně nikoho, koho by zaměstnavatel přeřadil na jinou práci nebo ho nechal za plat doma. Z tohoto pohledu je to hodně nedomyšlené. Teorie pěkná, ale praxe hodně skřípe.
Já ikdyž mám zkoušku, která mě ve skutečnosti třeba jen půl hodiny, tak s tím stejně zabiju celý den - vyjedu ráno a pozdě odpoledne se vrátím ☹

verisek.s
10. led 2012

@verbalinka Cituji: "Pokud je tvá práce pro těhotnou nevhodná, tak musí zaměstnavatel zařídit přeřazení, nebo tě nechat doma za plný plat."
Na to je nějaká vyhláška či paragraf? Co jsem četla na internetu, tak vždy je uvedeno, že pokud není zaměstnavatel schopen zajistit přeřazení, těhotná zaměstnankyně odchází na pracovní neschopnost....
Dost by mě to zajímalo, jednalo by se o můj případ, ale na netu jsem to, že by mě zaměstnavatel musel nechat doma za plný plat, nenašla. Díky za osvětlení 😉

romca13
10. led 2012

@anina32 myslím, že na době vycházek se dá domluvit,, nemyslím tím počet hodin, ale hodiny, kdy ti to vyhovuje,,, mít vycházky např přes oběd mi přijde ujetý, to je většina z nás přece doma,,, pokud teda nechodí pro dítě do školky, které by tam bylo jen na zkrácenou dobu,,,,,

petissek
10. led 2012

Nedá mi to nepřispět. Přeci se ta změna v zákoně ohledně vycházek dělala, aby se to nějak sjednotilo a prostě omezilo. Tak nechápu, jaktože spoustě z vás doktor vycházky nezměnil nebo napsal neomezený. To pak celá vyhláška ztrácí smysl a je to stejné jako předtím. Přijde mi to teda dost nefér. Někdo má vycházky (podle zákona) 6 hodin denně a někdo neomezené 🙄. Proč by ta vyhláška měla platit zase jen pro někoho? Je tam jasně stanoveno že je to pro všechny. Nejde o to jestli jsou 6-ti hodinové vycházky pro těhule dost nebo ne, to je na jinou debatu. Ale pokud se udělal zákon, aby bylo konečně jasně definováno jak to s těma vycházkama je, tak jaktože se tim zase řídí jen někteří? Jasně, že za to můžou doktoři a ne ty co neomezené vycházky dostaly, neberte to jako útok na vás, jen mě to prostě rozčiluje.

megy
10. led 2012

@petissek souhlasím s tebou, je to tak dané. myslím, že ty ,co dostaly vycházky nyní od ledna neomezeně, tak stejně jim to změní, jelikož až se to všechno dostane na sociální správu, tak to pošlou zpětně k dr. k přepsání. u mého dr. to tak tedy bylo - napsal o dvě hodiny více jedné těhulce a oni mu poslali, že to má přepsat, jinak ho postihnou pokutou za nedodržování platných předpisů.

megy
10. led 2012

@yesu máš pravdu, může to napsat každej doktor, ale ne každý si lajzne pokutu.

verbalinka
10. led 2012

@verisek.s nemám teď moc času to hledat, ale odkaz na zákoník práce o převedení na jinou práci - http://business.center.cz/business/pravo/zakony... Zaměstnavatel je povinen těhotnou přeřadit, nebo jí práci přizpůsobit. Pokud místo nemá, tak si ho má vytvořit, nebo prostě zůstane doma za průměrný plat - to jeho překážka, ne tvoje. Pokud tě práce baví a neschopenku ti nechce dr dát, tak si uprav práci dle tvého zdravotního stavu. Př. třeba jsi prodavačka, tak si budeš chodit n záchod, jak potřebuješ. Uděláš si přestávku, nebudeš tahat bedny... Nebo tě přeřadí třeba někam do kanclu apod.

Ale je jasný, že hádat se se zaměstnavatelem je nepříjemné a nechopenka je nejjednodušší řešení 😖

verisek.s
10. led 2012

@verbalinka Děkuju moc, právě, přesně jak píšeš, je otázka, jestli ty problémy a hádky za to stojí. Já pracuju na veterině, pracuju s chemikáliema, u RTG, s vakcínama, vydávám léčiva, dělám testy krve i moče, taháme psy na hospitalizaci, rehabilitaci.... Pracuju od 8 do 20 + noční příslužba na telefonu, kdyby byla nějaká velká operace a musela jsem asistovat.....Takže o úpravě asi moc řeč být nemůže, protože stejně pořád zůstanu v infekčním prostředí. Ale uvidím, až na to přijde, tak to hold budem nějak řešit 🙂

yesu
10. led 2012

@megy aha tak já nevím nic o tom, že za to je pokuta, mě doktorka říkala, že těhotným se dávají neomezený vycházky běžně...

megy
10. led 2012

@yesu to není pravda, že běžně, je to rozhodnutí dr., který si to musí pak obhájit - spíš je tady problém systému

verbalinka
10. led 2012

@verisek.s v tvém případě by asi neschopenka byla nejlepší řešení. Stejně by ses zvířatům nevyhnula a riziko je tam velké. Jedině tě strčit někam do kanclu, jenže... 😅
@llluckaaa právě by měli být zaměstnavatelé donuceni to řešit a ne se spoléhat na nemocenské. Mé rozhořčení samozřejmě nebylo na tebe, jen obecně, protože málo lidí opravdu zná svá práva a je to škoda ☹

llluckaaa
11. led 2012

@verbalinka Já s tebou samozřejmě souhlasím a ani jsem se nějak osobně neurážela nebo tak. Sama o tom tolik nevím a z této diskuze vyplynulo, že na tu nemocenskou kvůli rizikovému povolání máš nárok, tak jsem si to nijak neověřovala. Asi dokud nebude v této zemi zvykem jít si za svými právy (tzn. třeba dostat ze zaměstnavatele ten náhradní plat, když budu doma), tak se toho bohužel asi moc nezmění. V tomto případě tedy asi není problém na straně zákona, vyhlášky či co to je, ale spíš na vymahatelnosti práva. Neumím si představit, že se soudím se svým zaměstnavatelem o ušlou mzdu, když mi nedal náhradní místo. Bohužel dost často to chodí tak, že soud vyhraje ten, kdo má peníze na to se déle soudit, než ten, kdo má pravdu. To samozřejmě neomlouvá mojí "zbabělost", tohle je vyloženě na mě, abych si stála za svými právy, nikdo jiný to za mě neudělá. A nebo třeba existuje nějaká neziskovka, která tyhle pracovněprávní spory u soudu za běžné lidi řeší, nevím...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru