Křížové bolesti při porodu, jak jim předejít?

vilca
12. lis 2010

Ahoj holky, jelikož už mám jeden porod, který mi dost znepříjemňovaly bolesti v kříži, za sebou, začínám se obávat toho stejného i při druhém porodu, který se pomalu blíží. Existují třeba nějaké cviky na uvolnění? Nebo neznáte nějaké jiné prostředky alespoň ke zmírnění těchto bolestí? Děkuji za tipy 🙂

marooshka
12. lis 2010

vilca: já jsem měla křížový bolesti u druhýho porodu (u prvního ne) a chápu že se bojíš, protože ty jsou fakt hrozný. A právě že mi na ně nic nepomáhalo, dýchání, různý polohy nic... a u třetího jsem je zas neměla. Tak nevím čím to je a jestli to jde nějak ovlivnit, ale asi ne. To jsem tě moc nepotěšila viď, nechci tě strašit, neboj, třeba u druhýho porodu je mít nebudeš 😉

vilca
autor
12. lis 2010

No asi mi nezbývá nic než doufat, že to tentokrát bude lepší... 🙄
Každopádně si myslím, že snad aspoň nějaký cviky na uvolnění by mohly existovat... 😕

mauska
12. lis 2010

Taky jsem měla děsné křížové bolesti při kterých nešlo nic. Ale moc pomohla sprcha, tak pokud budeš mít možnost, a bdue potřeba, tak to vyzkoušej 🙂

vilca
autor
12. lis 2010

Jj, o sprše už mi někdo taky říkal. Ale někomu to prý zase nevyhovuje. Ještě mě napadá, jestli pomáhá teplo, tak máme doma takový rašelinový polštářek, který se nahřeje 2 minutky v mikrovlnce a pak krásně hřeje. Tak si ho plánuju vzít s sebou k porodu. Teda jestli na něj nezapomenu 😅 Nějaký cviky vám nikdo nedoporučil?

katka_21
12. lis 2010

Ahoj, mě taky pomáhala nejvíc teplá sprcha, to bylo jediný, při čem byly ty kontrakce milosrdnější 😀. Cviky žádné neznám, ale porodní asistentka mi radila se v kříži masírovat zaťatou pěstí, krouživými pohyby (ale mě to teda moc nepomáhalo).

sussanah
12. lis 2010

U me taky pomahala tepla sprcha resp. horka vana a pak hlavne spravna poloha pri tlaceni. Jak jsem lehla na zada, bylo zle, myslela jsem, ze mi nekdo vrazil klin do zad 😔 Takze jsem na zacatku pri otevirani jen stala, jak se chystalo na tlaceni, tak jsem mela takovou spis sedici polohu (v Bohunicich maji ty multifunkcni kresla) oprena o mm. Lehla jsem si az po porodu na prilozeni maleho a siti.

vilca
autor
15. lis 2010

Zkusím se ještě poptat u své doktorky... Třeba mi něco poradí 🙂

jasekd
15. lis 2010

@vilca Ahoj, taky jsem si je prozila a bojim se, ze to bude znova 😖 Ke konci nonstop tak, ze jsem ani nepoznala kontrakci, jen podle monitoru. Bolesti bricha proti tomu veskere zadne. Nepomahalo nic, ani sprcha, ani balon. Teda lezeni bylo nejhorsi. Prosedela jsem to vetsinou na wc, mela jsem pro sebe WC i sprchu, a tam se tak nejak povesila na madlo a kroutila se. Dychat neslo. Tohle dela dost casto deloha v RVF, kterou ja mela, i kdyz by se postupujicim tehotenstvim mela poloha upravovat. Ja doufam, ze porodem se ta poloha upravila trochu, navic je to projete a pujde to lip 😉 Ta RVF dela i bolestivou menstruaci, na to jsem kdysi mela nejake cviky, pamatuju si jen kocici hrbet. Takze urcite spis poloha takhle, ne na zadech, a ted, dokud to jeste trochu jde, se snazim spat na brise, jakoby ve stabilizovane poloze 😀 Jestli ti nekdo neco poradi, tak to sem napis, me to taky zajima.

vilca
autor
19. lis 2010

Ahoj holky, včera jsem byla v poradně a ptala jsem se doktorky, jestli se dá těm křížovým bolestem nějak předejít. K mému překvapení mi řekla, že ne... Prý se dají rozcvičit ty bolesti, které nás trápí teď během těhotenství (cvičení na míči - uvolňování bederní páteře). Jenže při porodu je to prý něco jiného. Prý je to způsobeno hlavně polohou miminika při kontrakcích, takže se s tím nedá nic dělat. Řekla mi, že jediné, co mi na to může poradit, je epidurál... Tak jsem rozhodnutá, že jak mi začnou kontrakce a budou mě přitom bolet i záda v kříži, řeknu si o epidurál 😒

paolin
19. lis 2010

@vilca ahojky, taky jsem u první ho měla. masakr ☹ ležela jsem ve vaně a to krapet pomohlo. pak jsem kvůki ozvům musela na monitor a to lítali dvě minutové kontrakce hned po sobě 😝 u druhého byly bolesti do břicha a třísel. ke konci taky nic moc, ale alespoň jsem mohla chodit. jinak mně taky bylo řečeno, že je to polohou mimča. jak rotuje a jestli tlačí hlavičkou do kostrče nebo do břicha. škmrala jsem o epidurál, ale manže prej ne, to zvládneš 😀

vilca
autor
19. lis 2010

@paolin no já ještě pořád doufám, že druhý porod nebude stejný jako ten první... I když jsem ho zvládla a hned po něm mi bylo skvěle... 🙂

paolin
19. lis 2010

@vilca taky jsem si to říkala 😉 trocha útěhy je aspoň v tom, že druhý bývá rychlejší 😉 hodně kamošek ho zvládlo za 4 hodinky a míň 😉

vilca
autor
19. lis 2010

@paolin většina mých kámošek, které rodily podruhé, taky rodila rychleji než poprvé...tak snad nebudu výjimka 😝 🙂

paolin
19. lis 2010

určitě nee 😉

vilca
autor
24. lis 2010

Ještě jsem si vzpomněla na něco, co mi při prvním porodu řekla porodní asistentka... Prý mám křížové bolesti kvůli tetování, které mám v bederní části páteře... Prý mám tím narušenou čakru... Vůbec nevím, o čem to mluvila, já se o tyhle věc nezajímám... Ale nasadila mi brouka do hlavy... 😕 😅

vojtisek2007
24. lis 2010

@vilca ahoj,asi tě taky moc nepotěším, tři porody a u všech příšerné křížové bolesti - jediný co mi ulevilo byl hoooodně teplej a prudkej proud ze sprchy na kříž....jinak nic, balón, masáže nic...a lehnout si na natočení monitoru nebo potom když už se šlo na porod - to jsem myslela, že bude po mě...můj gyn mi řekl, že je to tím, že mám obrácenou dělohu a podle rotování dítěte při porodu ☹

vilca
autor
24. lis 2010

@vojtisek2007 nejhorší je, že i teď mě bolí v kříži, ale jen když jsem unavená a lehnu si...jak se mi uvolní páteř, tak mě bolí levá strana beder a vystřeluje mi to až do kyčle...tak se to snažím alespoň protahovat... ☹

jasekd
24. lis 2010

@vojtisek2007 Jo to je ta deloha v RVF, taky mam, super zalezitost 😠 Jsou z toho i bolesti pri menses. Jenze jsem doufala, ze se tim prvnim tehot. treba trochu srovnala... A tvuj prispevek se mi tim padem ale vubec nelibi 😀 A byly aspon ty dalsi porody rychlejsi?
@vilca No stejne uz s tim nic nenadelas, ja tetovana nejsem a mela jsem ty krizaky taky 😝

madelen
24. lis 2010

@vilca Já četla, že to opravdu způsobuje poloha miminka - tuším, že když je otočené zády ke Tvé páteři a tím tlačí a způsobuje tyhle bolesti. Třeba to teď bude jiné. V tetování bych problém neviděla, to máš přece na povrchu kůže a ne někde uvnitř .

vilca
autor
24. lis 2010

@madelen mně to tetování taky přišlo jako blbost...jen mě tenkrát dostalo, že porodní asistentka mluví o něčem takovém, jako jsou čakry... 🙂

madelen
24. lis 2010

@vilca Čakry jsou vlastně zóny v těle člověka ( pokud jsi o tom neslyšela ) , kterýma proudí energie. To už je ale jiná " medicína ". Člověk jich má 7 nebo 8, už si to nepamatuju. A pokud některou čakrou energie špatně proudí, tak jsou pak různé problémy. ALe že by na to mělo vliv tetování.......já tomu zase až tak nerozumím, já mám kérku na rameni a nenapadlo mě, že bych z toho mohla mít problémy....Křížové bolesti budou určitě souviset s tou polohou mimina, to je takové logické. Tak mu musíš domlouvat, aby netlačilo a hajalo pěkně jak má 🙂

marooshka
24. lis 2010

vilca: taky mám tetování na bedrech a křížový bolesti jsem měla jen u druhýho porodu, u třetího ne, takže to je blbost 🙂 neboj, uvidíš že druhý porod bude rychlejší a bez křížových bolestí 😉

vojtisek2007
24. lis 2010

@jasekd první porod 12hodin přesně - ale postupovalo to pozvolně, u druhýho mi praskla plodovka, takže vyvolávanej a bylo to po třech hodinách od začátku bolestí a třetí mi taky vyvolávali protože jsem byla už po termínu a to bylo po prasknutí vody do 40 minut....ale u toho posledního byli ty bolesti nehorší, ale využila jsem 20 minut výřivku a to bylo super a pak za 20 minut byla malá venku 🙂 takže pohoda. Jo a jinak se mi díky tej otočenej děloze hůře i "otěhoňovalo" a o bolestech při menzes mi ani nemluv - kvůli tomu beru HA, to je o 100% lepší, předtím mi i dr psal kolikrát neschopenku, protože to fakt nešlo....

jo a tetování nemám žádný 😉

dexonka
24. lis 2010

ahoj holky u prvniho porodu krizovy bolesti u druhyho zacala klasicky kontra,tak jsem byla stastna ale skoncilo to krizovyma a nepomahalo vubec nic,navic jsem musela byt porad napojena na monitor na levem boku takze hnus hnus...jeste ze ten druhej porod byl rychlejsi,i kdyz v tu chvili mi to pripadalo jak vecnost.............jinak epidural se muze aplikovat jen do tri cm a nejlepe se s nimi domluvit pred porodem skrz odbery.....

jasekd
24. lis 2010

@vojtisek2007 Ja prvni porod 9 hodin, zacal prirozene, odtekala voda i kontrakce zacly rovnou dost silne a po 5ti a brzo po 3 min, ale vubec jsem se neotvirala, az po prasknuti zbytku vody se to trochu hnulo, a to byl pak mazec. Vyvolavacky, kdyz je uz telo pripraveny, bejvaji rychlejsi, ale prej boli vic, zkusenost me kamaradky i tvoje. S otehotnenim jsem problem mela, ale slo o cystu a blbej hormonalni profil, ale je pravda, ze ta RVF tohle zpusobuje. Sestrenice mela blbej prvni (taky ma RVF), skoncil klestema, a druhej daleko lepsi (nestihla dojet a rodila v sanitce a prej to slo hladce). Jo a ted jsem otehotnela pri jedne nehode, cili jeden jediny pokus, tak treba se mrska srovnala 😀

jasekd
24. lis 2010

@dexonka Epidural jsem nemela, zkusim to opet bez, jen kdyby byla nejaka krize a trvalo to dlouho, a ta bejt nesmi 😀 Ty 3 cm, to je u druhorodicky, ze, poprvy je to myslim 4 cm? Ja tim, ze jsem jine bolesti nezazila, srovnani nemam, ale kdo zazil oboje, tak klasika je asi prece jen lepsi... Ty jsi mela epi?

vojtisek2007
24. lis 2010

@jasekd no u druhýho mi praskla voda, otevřená jsem byla na nule (rodila jsem 36tt), prostě to co u prvního přirozeně trvalo 12hodin kdy šlo všechno postupně a ke konci mi sama praskla voda, tak u druhýho se to smrsklo do tří hodin, takže křížový jsem měla vlastně od začátku,ale šlo to.... se třetím jsem přijela do porodky otevřená na 8cm, takže mi praskli vodu,okamžitě jedna veliká obří kontra spolu s obrovskejma křížovejma těch 40 minut než se malá narodila....to byl fakt hnus...ale šlo to rychle a hladce, hodně mi pomohla ta výřivka, fakt doporučuju, tak nějak mi to nadnášelo ty záda a ty masážní proudy fakt se do tam dalo přežít, ani jsem nechtěla vylézt 🙂

kristi
24. lis 2010

hm, tak to nevim.....to je jedina bolest na kterou si tak nejak matne vzpominam a nic s ni nikdo nedelal, pac jsem rodila rychle a hned....ale dala jsem to, bez epi. Ale fakt vim, ze jsem prosila, at s tema zadama nekdo neco dela

dexonka
24. lis 2010

@jasekd nene nemela jsem Epi,byla jsem zasadne proti,ale jak prisli ty bolesti tak bych do nej i sla,jenze prave uz jsem byla 4 cm a odbery zadny udelany....no ale prezila jsem i tento.....jinak bylo mi vse neprijemny i ta masaz krizu atd,proste ty krizaky jsou na pipku coooo 😒

jasekd
24. lis 2010

@vojtisek2007 Tech 8 cm, to je sen 🙂 A doma to slo, nebo sis to proste vyzrala mimo porodnici? U nas v porodnici je jeden sal s vanou, ja na nem nebyla, ale mela jsem k dispozici jen pro sebe sprchu a WC, sprcha mi skoro nepomahala, spis jsem sedela na WC a drzela se madla, tahle poloha mi tak nejak vyhovovala nejvic, z balonu jsem padala a taky nepomahal. Tu sprchu jsem si poustela silnej proud na zada, coz by bylo podobny ty virivce, jenze ve sprse se musi stat a tak ta vana je asi lepsi.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru