Kyselina listová. Dají se vitamíny užívat dlouhodobě?

deni
26. bře 2006

ahojky holky,
což se takhle chvíli pobavit o kyselině listové? To tu myslím ještě nebylo. Myslíte, že se dají užívat vitamíny pro těhotné (které obsahují kyselinu listovou) dlouhodobě? 🙂 Slyšela jsem od jedné doktorky že ano.
Třeba když někdo plánuje mimi, ale nechává tomu volný průběh, takže neuvažuje o přesném termínu početí.

Těším se na vaše názory 😉

meluzina
29. bře 2006

Deni- děkujem 🙂 a zase víme víc... tohle jsem v knize o matce a dítěti fakt nevyčetla ☹

meluzina
29. bře 2006

O těch vitamínech a velkých dětech jsem taky už slyšela mockrát ☹ Asi bych to nepřeháněla pak po třetím měsíci těhotenství, ale do té doby bych se vitamínu nebála 🙂

bledulka
29. bře 2006

deni,díky... 🙂 šikulka ... zůstanu u Baby planu 😉 (i kvůli tomu vit.E,co tam je.....)
Meluzina: až se Vám "zadaří" a budeš držet pozitivní těhu test-což ti moc přeju - tak se podívej po knížce Něžná náruč rodičů ,napsala ji Eva Kiedroňová-a je fakt super-a má v sobě i instruktážní film na CD-mě se ta knížka mooooc líbí.... Tak ať ji brzičko potřebuješ 🙂

winnie
29. bře 2006

bledulka: tu knížku mám, je fakt dobrá. Doporučuju 😉 🙂

len.tilka
10. dub 2006

Ahoj holky, možná budu opakovat to co tu někdo napsal, ale dnes nemám náladu vše pročítat... nedočetla jsem ani celou první stránku a vzdala jsem to. Takže moje zkušenost / názor:

Kyselinu listovou beru každý 3. měsíc kvůli darování krve. Mám špatný obraz a po té kyselině naprostá paráda! Úplně výstavní krevní obraz.

Ptala jsem se svého Dr. jak je to s otěhotněním po vysazení HA. Jestli jako počkat nebo ne. A on mi řekl, že čekat se vůbec nemusí a až si za další 3 měsíce přijdu pro poslední balení HA, že mi předepíše kyselinu listovou. Přesně jak tu někdo psal - zamezuje rozštěpu páteře a napomáhá zdravému vývoji dítětě. Brát ji mám začít 2 měsíce před vysazením HA....

A tím, že ji beru na tu krev, tak si myslím, že vůbec neškodí, když se bere dlouhodobě. Já beru Acidofolan. Není to asi přímo kys. listová, ale na obale jen napsáno, že se doporučuje brát před plánovaným těhotenstvím a v začátcích těhotenství.

lanka
11. dub 2006

Ahoj
já Calibrum baby plan beru zhruba od září - a to za prvé na doporučení lékaře (potřeba dodat tělu ztracené zásoby po potratech) Vzhledem k tomu že poslední missed abortion byl v listopadu a v prosinci mne "čistili" bylo mi doporučeno alespoň tři měsíce po "zákroku" v tomto pokračovat. Né kvůli miminku ale kvůli mně. No a teď mne pomocí hormonálních léků připravují na další otěhotnění - je to 4 měsíční léčba v průběhu které mám brát folid acidum a Calibrum baby plan denně.
Takže s mými zkušenostmi bych řekla že se žádný z lékařů nebude ani užívání po delší dobu bránit.

jitule
14. dub 2006

Mě doktorka doporučila začít užívat kyselinu listovou a předepsala mi vitamin E a teď nevím to číslo.... Plánujeme taky mimčo a prý je to dobrý začít užívat ještě před otěhotněním a jak už se někdo zmínil tak do třetího měsíce těhotenství...to my bylo taky řečeno 😀

marguerite
23. kvě 2006

Holky a co vitamíny pro chlapy? L

luciasek12
25. kvě 2006

Ahojte snažilky 🙂 ,
rozhodli jsme se s manželem pro miminko, tak jsem vysadila HA po 10-ti letech. Zítra mi už tedy začíná období "nechráněné" HA. Po přečtení tisíce článků jsem si koupila kys.listovou Forte (200g) za 31,- Kč a beru 2 tablety denně. Myslíte si, že to zatím stačí nebo mám ještě přikoupit nějaké vitamíny. Otěhotnění bych chtěla nechat až tak za měsíc (v červenci). Děkuji Vám za radu (jsem tady poprvé). Papa

slim
25. kvě 2006

marguerite: zrovna jsem se na to chtela zeptat: co vitaminy pro chlapy? pry je to vitamin E. ten muj bere pupalku dvouletou, ktera je i s vitaminem E. a to jsme ani nevedeli. nahodou jsme to vycetli z letacku. chtel to hlavne kvuli te pupalce, ze je dobra na plet, stres, starnuti...

slim
25. kvě 2006

luciasek12: tak to jsi udelala dobre. listovka je vazne dobry vitamin. a opravdu maji uzivat tehotne, kojici i ty zeny, ktere mohou otehotnet (napr. pri nechranenem styku) 2x denne tabletku . jen tak dal - pro zdravi mimíska 😉
jen mam holky dalsi dotaz: jaky je rozdil mezi kyselinou listovou forte a kyselinou listovou super.
mne se zda ze jen v cene(forte je kolem 31Kc a super 38Kc).

luciasek12
26. kvě 2006

Slim: děkuji za radu, potěšila jsi mě a uklidnila 😉 . Podivej na stránky www.lekarna.cz, tam jsou všechny vitamíny a léky. Našla jsem tam tu kyselinu listovou super a rozdíl je podle mě v tom, že kyselina listová super obsahuje více této látky (400g v jedné tabletě), zatím co kyselina listová forte pouze 200 g v jedné tabletě. Jinak nevím, v čem jiném by byl rozdíl. Asi se na to zeptám přímo v lékárně.
Myslíš si, že bych k té kyselině listové měla ještě začít užívat Calibrum babyplan? A co ty, taky se snažíte o mimíska 😲 ?

mobina
26. kvě 2006

luciasek12 Moje doktorka mi řekla, že je dobré brát buď kyselinu nebo calibrum. Dohromady je to moc a tělo to vyloučí. Jinak doporučila brát to už tři měsíce před plánovaným vysazením. Já brala a beru Claibrum Baby Plan při posledním platíčku HA. No a teď už jen plníme příjemné z užitečným a za pár týdnů uvidíme 😉

slim
26. kvě 2006

luciasek12: mobina ma pravdu. opravdu neni vhodny brat jak calibrum tak i kys. listovou. jednak si myslim, ze je to zbytecny i financne a taky mozna by jsi byla uz predavkovana 😒 ale to jen ciste muj nazor.

rozhodne se proste neuzivaji oba tyto vitaminy naraz. a i ja jsem si zjistila jaky je rozdil mezi kys. listovou super a forte a je to v tom, ze v super je toho opravdu dvojnasobne vic a taky je tam vic vitaminu skupiny B (tedy B1, B3, B5, B6 a B12). pozor B3 se muzes i predavkovat. proto me zarazi ze na letaku pisou, pro tehotne a kojici 2x denne. pritom bohate staci kdyz si vezmou 1 a v te maji uz obsazen tech 400mg kys. listove. ve forte je pouze 200mg kys. listove proto je vhodne brat 2x denne. ale fakt nechapu proc u forte radi 2 denne, vzdyt to by pak mela ta zenska 800mg denne a to uz je opravdu zbytecna a mozna i konska davka 😠

a rozhodne se muze kys.listova uzivat dlouhodobe - jako vitamin. jednu nebo dve tabl. denne.i ja ji tak beru, ale mimiska jeste neplanujeme (asi rok).

to ja zas uvazuju na tim svym chlapem - pry maji uzivat pred pocetim vit. E. ale vubec nevim v jakem mnozstvi. poradite? 🙂

luciasek12
26. kvě 2006

Mobina: Děkuji ti za radu, jsem zase o něco chytřejší 😀 . Já jsem už ode dneška bez HA, kyselinu listovou jsem začala brát minulý týden. Ještě chci alespoň měsíc počkat, ať si to tělo na chvíli odpočine a pak se vrhneme na "dělání" naší budoucnosti.

Slim: Taky ti děkuju za názor, jsem ráda, že se mi potvrdilo to, v co jsem doufala. Nechci zbytečně tělo zatěžovat, takže ta kyselina mi určitě stačí. Jinak jsem taky trošičku zmatená z těch informací na letácích a lécích, osobně si myslím, že 400 mg kys.listové denně úplně stačí. S tím vitamínem E je to každého věc, jestli užívat nebo ne? Záleží na tom, jak je ten chlap stavěný apod. Pro prevenci si myslím, že by mu to vůbec neuškodilo, takže jestli chceš mít klid v duši, klidně mu ho dej 😅 .

mobina
26. kvě 2006

slim Vitamín E 400 se bere jeden denně. To je taková normální dávka. Bere se většinou při jídle nebo po jídle, aby nedráždil žaludek. Dlouhodobě se ale brát nemá. Myslím, že tak měsíc a pak zase pauzu.
Luciasek12 já jsem taky první den bez HA. Od doktorky to máme požehnané, takže mi jdeme na mimi rovnou 😉 Calibrum už beru přes měsíc...

luciasek12
26. kvě 2006

Mobina: Jééé, tak to je super 😅 . Jedna spřízněná dušička se našla. To je ale náhoda.... My jedeme 30.6. na dovolenou, takže tam začneme na mimísku pracovat, teď nechám měsíc tělu klid. Docela se těším, zároveň mám trošičku obavy, co to se mnou udělá 😕 .

cermonca
26. kvě 2006

Ahoj holky jak to tady ctu tak si asi pujdu taky koupit to Calibrum baby plan.Taky uz to zkousime tak aby to slo treba lepe.Jsem zvedava za jak dlouho prijde mimi,ale jak to tady ctu je to vetsinou na dlouho.

mobina
26. kvě 2006

luciasek12 mi máme dovču naplánovanou už za 14 dní 😵 Původní plány byly, že začneme pracovat někdy v půlce července, ale nakonec proč ne už teď. Mimko oba moc chceme, a když to hned nepůjde, tak čím dřív, tím líp 😉 HA jsem brala 6 let, tak jsem taky trochu nervózní, jak to na mě zapůsobí, ale uklidňuju se tím, že snad brzy otěhotním 😀

mobina
26. kvě 2006

cermonca Určitě tím nic nezkazíš, ale povinné to není. Zrovna včera jsem se o tom bavila se švagrovou. Když pracovali na mimi před dvěma roky oni, vůbec o nějakých vitamínech pro období plození nevěděla no a jak je neteř zdravoučká a jen kvete. Jo a povedla se jim hned v prvním měsíci, kdy přestala brát HA 😉
Hodně štěstí všem snažilkám 🙂

slim
26. kvě 2006

mobina: diky za radu. to je myslim zbytecne abych ho tim ladovala, kdyz chceme mimi tak za rok, mozna míň 🙂 ale uvidime.
ted bere pupalku a tam je taky trochu vit. E.
jinak doufam, ze se opravdu kys. listova muze uzivat dlouhodobe. ted mluvim zase o svem zdravi 😉

cermonca
26. kvě 2006

Snad nam to vsem vyjde drzim palce.

luciasek12
26. kvě 2006

Mobina: Tak to je super, já brala HA 10 let, takže mám z toho trošičku obavy, že neotěhotním ☹ , ale doktor mě uklidnil, že bych měla otěhotnět hned po vysazení. Tak jsem zvědavá, jestli to vyjde.
Na dovolené se člověk odreaguje od stresu a všedních starostí, tak třeba to klapne nejen tobě, ale snad i mě. Přeju to všem, co se o to snaží, protože to musí být krásný pocit 😲 . Kdybys věděla zase něco nového o přípravě na těhotenství apod., napiš mi jo?

luciasek12
26. kvě 2006

Cermonca: klidně si ho zajdi koupit, pro mimíska je to důležité 😲 . Taky se od července budeme snažit, tak doufám, že to všem klapne.

slim
26. kvě 2006

tak jsem se ted vratila z lekarny a koupila jsem mužíčkovi 😉 pupalku dvouletou (normalne ji uziva a je v tom uz trochu obsazen vit. E,ale fakt malo) a k tomu jeste vit. E 100mg (cili nejmensi davka) je to 30 tablet a bere se 1 obden.
tak kdyz uz tak at je zdravej a hlavne vit. E je pry proti starnuti, tak at mi neumre, nez budou
ty deticky 😀 😀 😀

mobina
26. kvě 2006

slim no ten bude ale zdravoučkej 😀 Tak hodně štěstí při snažení 😉

slim
28. kvě 2006

mobina: díky 😉

jary
24. čer 2006

Taky Vám všem držím palce a doufám, že budete mít tak jako já plodný rok. 😉 Plánujeme mimíska po sv. a taky začínám užívat Kys. listovou. Tak mimískům zdar a maminám zvlášt´. 😝

janav
24. čer 2006

Ahoj holky! Tak já jsem začala užívat kyselinu listovou a Calibrum baby plan až když jsem zjistila, že jsem v tom. Po 3 měsících jsem baby plan vyměnila za Calibrum mami a doktorka mi řekla, že kyselinu listovou můžu v klidu vysadit, že je potřeba jen na začátku, příp. před otěhotněním. Tak vám všem držím palečky, ať se to vám čekatelkám vydaří co nejdřív!

ladynikitka
28. čer 2006

Ahoj holki, už se taky s přítelem snažíme o mimíska 5 měsíců a pořád nic. Začala jsem brát vitamíny calibrum baby plan.Prý ho doporučují.jaký máte vy s nim zkušenosti?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru