Kyselina listová. Dají se vitamíny užívat dlouhodobě?

deni
26. bře 2006

ahojky holky,
což se takhle chvíli pobavit o kyselině listové? To tu myslím ještě nebylo. Myslíte, že se dají užívat vitamíny pro těhotné (které obsahují kyselinu listovou) dlouhodobě? 🙂 Slyšela jsem od jedné doktorky že ano.
Třeba když někdo plánuje mimi, ale nechává tomu volný průběh, takže neuvažuje o přesném termínu početí.

Těším se na vaše názory 😉

lilourich
14. lis 2006

😀 tak to by u mě odpovídalo, mám takový pupek, že si myslím, že už teď má malej tak dvě kila. A myslíš, že to tedy vadí, i když beru denně jen jeden místo doporučených dvou? Taky jsem to slyšela, ale v podstatě nevím kolik váží, náš doktor mi zatím říká standardní odpověd, všechny děti v těhle týdnech rostou a váží zhruba stejně.

georgine
25. lis 2006

holky nevite náhodou kdy by jsem mela zacit brát vitaminy.. Gravital,Mamavit atd.. jsem ve tretim a v pátek jdu na kontrolu jenom nevim od kdy bych mela jist tyto vitaminy.. v prvnim tehotenstvi jsem to zacala uzivat asi kole 10 tt, ale to mi doporučil doktor.. myslite ze mám cekat az mi to sám doporuci nebo bych si mela ty vitaminy uz koupit.. dekuji za odpovedi..

simona.w
Autor odpověď smazal
Zobraz
slevik
25. lis 2006

Georgine, kys.listovou i ty vitamíny klidně začni brát hned, můžou se i před otěhotněním 🙂

georgine
25. lis 2006

jezis tak to jsem cela vystrasená.. uz fičím do kauflandu.. dik

slevik
25. lis 2006

Georgine - vystrašená nebuď, nic se neděje...mám kamarádku, co začala brát vitamíny v 5. měsíci 😉 a jsou obě zdravé 🙂. A kup si listovku nebo vitamíny pro těhotné, ale aby se mohly brát v prvních třech měsících, některý jsou až na pozdější užívání... Nejlepší je střídat, to já dělám od začátku 😉. Střídám kys.listovou a jodid (ten mám od dr.) s vitamínkama 🙂

georgine
25. lis 2006

jo uvazuju o kyseline tak na mesic a gravital.. ten jsem brala i minule a vyhovovalo mi to..

slevik
25. lis 2006

Ten mám teď taky 😉

simona.w
Autor odpověď smazal
Zobraz
muf
25. lis 2006

Já jsem začala brát vitaminý měsíc před otěhotněním. ale je lepší je brát tak 3 měsíce před..... 🙂

laada
27. únor 2007

Ahoj, reaguji na příspěvek deni ze str. 2

dnes jsem se také v lékárně poptávala na kyselinu listovou a protože máme v rodině ze strany manžela nějaké vývojové vady (rozštěp rtu atd.) doporučili mi před otěhotněním brát Acidofolan, který je volně prodejný nikoliv na recept. Má zvýšený obsah kyseliny litové 1,0 mg v jedné tabletě a zas takový "driák" to není.
Dočetla jsem se, že úspěšnost prevence rozštěpu rtu a rozštěpu patra může být zvýšena užíváním vyššího množství kyseliny listové.

susik77
27. únor 2007

ja jsem miminko neplanovala, bylo to prekvapko, vitaminy jsem zacala brat na konci 4.tydne, kdyz mi vynechali mesicky, zatim to vypada, ze miminko je v pohode 🙂 Urcite je dobre brat 3 mesice predem, ale myslim si, ze je hrozne moc deti narozenych neplanovane- jejich matky nevedeli nekdy aj do 3.mesice, ze jsou tehotne a miminka se rodi zdrave...Takze vubec nic se nemusi stat...

anki
23. dub 2008

Ahojki Holky vitamínky jsou super ale je důležité jaké já jsem nemohla otěhotnět pak jsem začala bumbat fytotonik a vitatonik otěhotněla jsem do 3 měsíců jsou čistě přírodní žádná chemie takže v těle zůstane 95% a jen 5% člověk vyloučí oproti baby plan a jiných chemických vitamínků kde je to přesně naopak takže pročůrané penízky .Pak jsem bumbala první 4 měsíce vitatonik ten totiž obsahuje B2B12B6 a kys listovou takže chrání miminko před vývojovými vadami a také genetickými 😉 no a na konci 4 měsíce jdete na genetické testy ty mi vyšly ok ok takže pak už jsem pila jen fytotonik ten dodáva tělu veškeré vitamínky a minerály a hlavně chrání imunitu vyrovnává tlak a další a další účinky nyní jsem v 9 měsici a zdravá pokud by jste chtěla některá bližší info písněte mi na email AnnaVrablikova@seznam.cz 🙂 rada poradím

mikca
23. dub 2008

taky jsem brala vitamíny a k tomu ještě kyselinu listovou a to pouze ze byl můj gyndař aktivní a píše jí většině...ještě že tak udělal v šestém měsíci mi zjistili mutaci genu která způsobovala poruchy nervové trubice i dětí, takže tím že jsem jí braLa od začátku jsme předešli tomu nejhoršímu...u druhého jsem jí dostala automaticky

senja
14. kvě 2008

Holky, a ted praxe: Jak dlouho jste ji opravdu braly pred pocetim? Vim, ze doporucuje se 3 mesice, ale miminko prece prichazi, kdy se zachce mu, ne nam 😉

smardik
14. kvě 2008

senja: kyselinu listovou jsem brala od konce listopadu kdy jsme se s přítelem začli bavit o miminku a antikoncepci neberu od 1.1.2008, ted jsem v 16týdnu 🙂. Máš pravdu v tom, že nikdy nevíš kdy otěhotníš, ale nic nebrání tomu abys ji přece brala dýl ne 🙂

zuzka.l
16. kvě 2008

Ahoj holky,prave kvuli kyseline listove,ze jsem nebrala jsem prisla o mimi v 18tt,zacli jsme se snazit a vyslo to hned prvni mesic,nepocitali jsme s tim,ze to hned vyjde,pak zjistili,ze mimi ma spine bifidu a prave kyselina listova tadytomu ma predejit.Ted uz ji dlabu,5mg denne na recept od doktorky.U prvniho jsem otehotnela hned po vysazeni antiny a nic jsem nebrala a maly je zdravy,plny zivota.Neni to podminkou,ale prave proto se ma brat,aby nahodou k necemu takovemu nedoslo.Cetla jsem,ze se to stava snad 1ku1000tehotenstvi a mela jsem tu smulu ☹

senja
31. kvě 2008

zuzka.l: Je to strasne smutne, to mne mrzi 😢
My se skoromanzelem to zkusime uz v tomto cyklu (cca za tyden) a Calibrum babyplan beru teprv 3. tyden. Kdyby se to povedlo hned napoprve, tak mam strach, aby zarodku nechybely vitaminy ☹

senja
31. kvě 2008

Ouha, tak ted jsem desne chytra a nestastna zaroven.
Zjistila jsem, ze pry vstrebavani kyselinky listove narusuje/ovlivnuje prijem kortikosteroidu (masticky na ekzemy). A Senja co? Pouziva je. Takze moje zobani vitaminku je na dve veci ☹ 😠

markettka
2. čer 2008

Dneska jsem si koupila kyselinu listovou forte, je tam napsáno brát 1 tbl. denně a kojící a těhotné 1-2. Když to beru ty 3 měsíce před početím ,tak mi stačí ta 1 tabletka? Jak jste to braly?

adulkababulka
2. čer 2008

marketko, ja jsem taky brala kys listovu forte. zacala jsem mesic predtim, nez jsme se zacali snazit, brala jsem 1 denne, ale obcas jsem si ji zapomela vzit, ale hlavu jsem si z toho vubec nedelala... na treti cyklus snazeni se mimi podarilo, tak jsem zvysila davku na 2 denne 🙂 ta 1 tableta denne Ti tedy urcite staci 😉 hodne stesticka preji

zuzka.l
2. čer 2008

Market staci jedna normalne0,4mg,predavkovat se tim nemuzes,cetla jsem ze je to na bazi vody,takze telo si veme co potrebuje a zbytek vylouci,je to prave dulezite,nebot od poceti do 22 az 28dne se vyviji micha,pater a ta listovka ma predejit vrozenym vadam,kdyz se nekdo dozvi,ze je tehotny jak v mem pripade az po tech 20dnech od poceti,tak uz je pozde brat listovku,nebot uz se mimi vyviji,proto je dobre ji brat a muzes byt klidna

kacka.va
2. čer 2008

listovku je dobré brát po celé těhotenství, protože pak přispívá i k vývoji mozku a všeho možného

lisounek
2. čer 2008

spis je nejdulezitejsi prvni tri mesice, kdy se tvori nervova soustava miminka, v dalsich mesicich uz je tento system vyzraly, takze uz neni potreba...ale pri uzivani se taky nic nestane, je dobra na krvetvorbu 😉

markettka
3. čer 2008

To je dobře, uvidím, až budu těhotná, to se pak zeptám doktorky, jak to vidí, s tím braním celé těhotenství, ale když to nemůže ublížit, tak ok. Někde jsem tu četla, že s tím někdo cpal i partnera... Má to smysl? No každopádně mu to neublíží. Když jsem mu to včera dávala, tak už se hroutil a ptal, proč nemůžeme mít dítě jako ostatní. Normálně. Nechápal proč nesmí kouřit, hodně pít pivo a vůbec tvrdej alkohol nesmí, barevný limonády apod. a ještě do sebe musí cpát tohle. Ale je v poho, jen dělá divadlo

adulkababulka
3. čer 2008

hihi, tak moj manzel mi listovku krade, pry to je pro neho takove male kokinko 🙂 je to sladke a citronove a jemu to proste chutna... nevim jestli to brat muze nebo ne, tak jsem mu to radsi zakazala 😀

krtinka
4. čer 2008

Ahoj, začala jsem brát kyselinu listovou asi před 14 dny. Nevím jestli to má spojitost, ale přibližně tu samou dobu mám přes den bolestivé křeče v žaludku. Jakoby vždy když se žaludek pohne.
Může mi být špatně z listovky?

andykov
25. zář 2008

Jsem zmatená, páč beru calibrum babyplan a dnes mi jesště dr.řeka, ať k tomu beru listovku, přitom v tom babyplanu je doporučená denní dávka? Tak co myslíte? Prý té listovky 10mg? A to je teda kolik? V tom návodu se nevyznám 😒

hlavinka
25. zář 2008

Andykov: no, urcite ji ber jeste k tomu, protoze v prvnim trimestru se ji potrebuje hodne a rozhodne nehrozi, ze by ses predavkovala.
Pro dospeleho cloveka je denni davka 0,2 mg, pro tehotnou se doporucuje 0,4 az 0,8 mg.
Ja jsem k tomu brala jeste od firmy Naturvita kyselinu listovou super nebo forte, tam byly jeste jine vutaminy skupiny B.

andykov
25. zář 2008

hlavinka: Díky, mám tu kyselinu l. FORTE s b12. Tak myslíš, že ještě 2 prášky jsou o.k. té listovky k tomu?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru