Lze ovlivnit velikost narozeného miminka jídlem?

adrianav
27. kvě 2007

ahojki,holky myslite si, ze lze nejak ovlivnit velikost narozeneho miminka jidlem a podobne nebo je velikost dana pouze geneticky??....nechci aby se mi narodil nejakej cvalik a tak se snazim jist zdrave...myslite si, ze to staci???dekuji za odpovedi

martinka24
27. kvě 2007

ahoj, nevím, ale myslím si, že je to dáno geneticky, ale když se někdo vyloženě přejídá, tak to asi taky může mít vliv.Na druhou stranu by ses neměla omezovat v jídle a jíst vyloženě tak, abys neměla veliké mimi, čím větší bude mít porodní váhu, tím líp pro něj (průměr je asi 3400 g), tak to zase s tou zdravou životosprávou nepřeháněj a klidně dopřej mimískovi nějakou tu čokoládku 😀 😀 😀 😀

marinka
27. kvě 2007

Ahoj adri, na velikost miminka nemá vliv pouze dědičnost, ale také stravování. Samozřejmě, pokud jsi vysoká a silnější, je větší šance, že budeš mít větší dítko, i když budeš jíst s mírou, ale stravou můžeš také mnoho ovlivnit. Pamatuju si, že když jsem viděla posledně ve zprávách reportáž o šestikilovém dítku, dr. to komentoval, že to je zřejmě "dobrou" výživou v těhotenství. Když budeš jíst zdravě, určitě tím nic nezkazíš, miminko i ty budete mít hodně vitamínů a je větší pravděpodobnost, že budeš mít miminko tak akorát 😉

adrianav
autor
27. kvě 2007

no my jsme s pritelem oba stihli a kdyz jsme se narodili tak jsme taky byli drobni takze tak snad bude i to nase mimco🙂...hlavne zdrave🙂

marinka
27. kvě 2007

Adri, tak to bych si s tím nedělala vůbec hlavu, to si klidně můžeš dopřávat i dobrůtky 😉 Ostatně, už teď se dá z UTZ poznat, jestli vaše miminko menší, tak akorát, nebo větší 😉 Já jsem třeba byla před těhu taky hodně štíhlá a jsem drobná a i když se v jídle zatím nijak neomezuju, vypadá to, že naše holčička bude drobná po mně 🙂

martinka24
27. kvě 2007

Moje známá byla v těhotenství vyloženě posedlá zdravou výživou a omezovala se v jídle , takže nakonec byla měsíc před porodem v nemocnici, protože malej měl nízkou váhu.Když se narodil, vážil asi 2 600g.Takže zdravá strava je dobrá věc, ale nic se nesmí přehánět...Každopádně si myslím, že jsi v půlce těhu a to já jsem ani moc velké chutě neměla, zato teď na konci mám chuť na sladké často...Uvidíš sama 😉

marinka
27. kvě 2007

Určitě bych odlišovala jíst zdravě a omezovat se v jídle. Pokud těhulka ubírá na porcích a jí míň, než by měla, jenom proto, aby moc nepřibrala, nebo neměla velké mimčo, tak to určitě není v pořádku! Takže jíst zdravě klidně, ale dostatečně, aby tělu nic nechybělo! 🙂

karotky
27. kvě 2007

Ahojky!
Řekla bych,že záleží na dědičnosti.Celé těhu jsem brala poctivě Mamavit a náš "drobeček" měl po narození 4330g. 😀
Kamarádce,které se za měsíc narodila holčička brala stejné vitamíny jako já-taky pravidelně a holčička po narození vážila 3200g.
Příště bych ale brala měnší miminko. 😅

mejviz
27. kvě 2007

karotky - jé já taky papam mamavit 🙂 ale podle usg to na obříka nevypadá 🙂 Adámek je kus 🙂 je krásnej, určitě ti dělá jenom radost 🙂

kristi
27. kvě 2007

adriano, ja jsem vitaminy nebrala, jelikoz mi dr rekl, ze nemam, pokud nechci mit 4 kg dite..a to jsem fakt nechtela. Mala mela v 37tt+2 2940 gr a 46 cm...

gondola
27. kvě 2007

Adri, při prvním synovi jsem brala Maternu (prý se po ní rodí obříci). malý měl 3460 gr, byl úplně normální. Teď čekám dceru a vitamíny nejím, jenom kyselinu listovou a magnesium a dle UZV je malá úplně v normě. Myslím si, že je to hodně dědičné. Já jsem při narození měla 3200 gr a mansgel taky tak. moje sestra vážila 4200 gr a i její malá (i když se snažila stravovat velmi "zeleninově a ovocně") měla při narození přes 4 kg. Také záleží na cukrovce! Budou ti teď zjišťovat hodnoty, myslím, že v 25 tt. Ale už teď by jsi na UZV něco poznala, např. by ti posunovali termín hodně dopředu. To by znailo, že mimi je větší. Ale klídek, 6ti kilového obříka určitě mít nebudeš 😀

mousa
28. kvě 2007

ahojky - já brala Gravital a malý měl 4100g, sestřička říkala, že to je asi těma vitamínama, takže až bude na cestě druhé, tak asi vitamíny v tabletách vynechám 🙂

morusa
28. kvě 2007

Ahojte,taky jsem slyšela, že umělé vitamíny viz Mamavit apod. mohou ovlivnit velikost dítěte, takže jsem je brala jen první tři měsíce stejně jako kyselinu listovou a pak jsem už jedla jen hodně ovoce a zeleniny. Malej měl normální váhu - 3380kg, ale zato byl dlouhej jak čára - 54cm, ale ono se není co divit, když jsme oba s přítelem vysocí, akorát holt velikost 56 nám byla jen týden po příchodu domů. 😀

melissa
28. kvě 2007

Ahoj holky, tak já, nebo přesněji náš svištík, vás troufne. Jeho porodní váha byla 4470 gr. Řekla bych, že je to dědičné. Když se manžel před 30ti lety narodil měl 4800 gr a v té době ještě těhulky žádné vitamíny nebaštily. I když já je pro jistou při dalším těhotenství vynechám 😉. A z porodu bych kvůli velikosti mimi strach neměla. S výborným porodníkem a šikovnou PA jsme měli za 3 hodiny od prvních bolestí Vojtíška na světě.

macu.k
28. kvě 2007

Tak ja bych ty vitaminy tak neodsuzovala, brala jsem je taky a Kubik mel 3040 g a 50 cm 🙂

anavka
28. kvě 2007

Já jsem vitamíny brala skoro celé těhotenství kromě asi posledních 2 měsíců a malá měla 3400 g a 51 cm, což je asi takový ten průměr 🙂 A moje mamča žádné vitamíny nebrala a všechny děcka měli přes 4 kg 😒 Takže já myslim, že vitamínama to určitě neni 😎

belda
28. kvě 2007

adrianav,taky přihodím svou zkušenost.myslím, že váha miminka je dána geneticky a tím, co můžeš ovlivnit tak půl na půl.moje doktorka mi říkala, že vitamíny stačí brát 1-2x do týdne, protože pokud baštíš vyváženě, teoreticky by ti nic nechybělo.já vyváženě moc nejedla, vytamíny 1-2x týdně a i tak se malej narodil a vážil 3600g a to se vyloupl o 2týdny dřív(tak to nevím, co bych dělala, kdybych přenášela 😕 )tak neboj, jestli jíš tak jak by těhulka jíst měla, tak se žádnýma vitamínama moc neláduj!!!

adrianav
autor
29. kvě 2007

no ja jsem jedla mamavit taky jen prvni 3 mesice a pak jsem toho na doporuceni kamaradky nechala....myslim, ze mam ve strave dost ovoce i zeleniny,takze zadnou chemii do sebe nepotrebuju ladovat🙂...kdyz jsme byli ve 22tt na ultrazvuku tak doktor rikal,ze malej je akorat....ja kdyz jsem se narodila, tak jsem mela 2500 a pritel 3000g takze doufam,ze tak nejak bude vypadat i ten nas cvrcek🙂....snad je to fakt tou genetikou,protoze semtam mi to ujede a taky spraskam nejakou tu cokoladku, takze aby se to mrnousovi uz neusazovalo na tuky 😀

rketka
31. kvě 2007

Ahojky, zadne vitaminy jsem v tehotenstvi nebrala, jedla jsem, jak jsem byla zvykla i v netehu - hodne ovece, zeleniny, kure, ryby, libove maso, sem tam nejaka zmrzlina. Pribrala jsem v tehotenstvi standardnich 11 kg a mala se narodila 55cm, 4,3 kg. V rodine to nikdy nikdo nemel, vsichni jsme meli kolem tech normalnich 3 kil. No nevim, kde se to ve me vzalo, ani geneticke predpoklady, ani zadne prejidani, obezni taky nejsem, priroda je proste mocna carodejka a dela si s nama co chce 😀

belanna.st
10. čer 2008

dobrý den jsem ve 35 nebo 36tt a dnes malému naměřili 3,4kg což je dost,chtěla bych najít nějakou mamču která také porodila obříka a chtěla zeptat na pár podrobností, jslit to šlo přirozeně nebo císařem , jeslti jste jedly lněné semínko nebo mal. čaj a pod. a hlavně jaké to je takového obříka vytlačit a jesli vydržel do termínu nebo šel dýl. já jsem dost oteklá a tetka mě straší že brzo prodím ale potřebuji aby tam ještě pár týdnů vydržel předem děkuji za odpověd Hanka

lukin
11. čer 2008

belanna: Tak já jsem nejedla vůbec žádné vitamíny a Nati měla 4,55 kg. Šlo to přirozeně, akorát mi doktorka musela trochu pomoct, ale vůbec se neboj 🙂

jabber
11. čer 2008

Já jsem jedla vitamíny celé těhotenství každý den, přenášela jsem týden a malá měla 3440g a 50 cm, takže ideál 🙂

hary
11. čer 2008

Belanno, jen k tomu měření, vůbec to neber vážně. Mně asi dva dny před porodem změřili, že malej bude mít min. 3, 80 kg a při narození měl krásných 3,12 kg, takže tomu vůbec nevěř, je to půl kila sem, půl kila tam jak vidíš. Nakonec miminko může vážit úplně jinak, než ti zvážili, je to jen orientační, ale jak je vidět, u mě se docela sekli 😅

lukin
11. čer 2008

hary: Tak u mě se doktor ve 32. týdnu dle mě nespletl 🙂 Odhad byl 2600, a zbývaly mi dva měsíce do porodu a každý poslední měsíc se přibírá kilo, takže to sedí naprosto přesně. No ale odhad v den termínu se teda jinému doktorovi moc nepovedl, odhad byl na 4 kila, no a další den se narodila s půlkilem navíc 😀

zanetka82
11. čer 2008

Ahoj. tak já brala taky u obou vitamíny celé těhotenství a měli normalní porodní vahy. 3400 a 3350 😉

hary
11. čer 2008

No mě bylo jasně řečeno, že to mám brát s rezervou a jak se u mě potvrdilo, ještě že tak 😀 😀 😀 . Ale měla jsem docela problém malýho vytlačit, prý mám úzké porodní cesty, porod mi trval 27 hodin, z toho jsem hodinu jenom tlačila a s pomocí sestry, která mi tlačila na břicho se to povedlo. Jinak to byl úžasný zážitek, ale děsím se toho, kdybych teď měla mít většího cvalíka, se musím za týden v poradně zeptat. Ale u mě se fakt sekly a u mých kamarádek se taky moc netrefili, asi je to o náhodě, ale 4,5 kg je teda síla 😀 😀 😀

yanik
11. čer 2008

belanna, taky jsem porodila obříka: 4,52 kg a 54 cm 🙂 přirozeně 🙂 sice mi poslední 2 měsíce furt všichni říkali, že to bude císař, ale nakonec poslední doktorka, co mě měla na starosti v posledním měsíci těhulkování (to jsem už chodila do rizikové poradny do porodnice - měla jsem dost velké otoky a vyšší tlak) si mě prohlédla a prohlásila, že bych to měla zvládnout 🙂 do porodnice mě dali týden před porodem na vyvolávačky - doktor se trochu "šklebil", že ultrazvuky nejsou přesné, že to nebude tak horké, no ale nakonec se pěkně prohnul, když cvrček vystřelil ven 😀
Lněné semínko i mal. čaj jsem pila, nevím, jestli to mělo nějaký význam ... Přeju ti, ať se miminko narodí, jak se mu bude chtít 🙂 a ty ať se dobře otevíráš! (ta vyvolávačka nebyla nic moc 😒 )

roxxxana
11. čer 2008

Vitamíny velikost dítěte určitě neovlivní, nikde není žádný výzkum, že by tomu tak bylo. Navíc v našich zeměpisných šířkách to není potřeba, většinu vitamínů jsme schopné doplňovat celkem dostatečně ve stravě. A když už umělé vitamíny, tak fakt tak jednou dvakrát do týdne. Ne že by to nějak škodilo, ale prostě je to zbytečné, vyhozené peníze...
Velikost mimča je určitě dána geneticky, jestli se dá nějak ovlivnit jídlem, to nevím, ale celkem o tom pochybuju. Jinak samozřejmě maminky s cukrovkou mívají větší děti a naopak menší jsou děti např. kuřaček, protože je tam horší výživa pupečníkem. A odhady dle utz se mohou lišit klidně i o kilo, takže z toho se asi moc závěry vyvozovat nedají...přeju vám krásná zdravá (a lehce porozená) miminka.

belanna.st
11. čer 2008

No a to je to, že mě test na cukrovku nedělal jen mi dycky zkontroloval moč. no a vporodnici se divili jakotože mi neudělal ten test s tou sladkou vodou..no snad to přežiju a malej mi neroztrhne pičku budu jí ještě potřebovat. zkousím pít těhotenský čaj obsahuje ji maliník tak snad to bude stačit nebo si mám rači koupit čistej.
a lněné semínko vždycky dám čaj.lžičku do hrnku a zaliji si čaj, pak to vybírám lžičkou a koušu nebo to piji..je to tak dobře?

kalo
11. čer 2008

Holky...já v těhu brala vitamíny, měla jsem těhot.cukrovku a malá byla spíš menší. Měla 2700g. A to mi se ještě doktoři s předpovědí váhy sekli skoro o kilo!!!!! Když ji měřili na UTZ. před porodem, tak říkali, že nebude mít ani 2 kila!!! A pak něčemu věřte 😒 😒 😒

yanik
11. čer 2008

belanna, lněné semínko můžeš samo i jen kousat (dá s koupit i drcené - to je lepší když na jídlo jen tak), jinak by se mělo povařit aspoň pár minut (to vím od tchýně, která má makrobiotickou jídelnu a o jídle a doplňcích něco ví) ... já to dělala tak, že jsem lžičku dvě lněného semínka dala na chvilku vařit; do hrnka jsem si dala sítko s maliníkem a tou vařící vodou se semínky jsem to zalila a nechala 10 min. vylouhovat ... chutnalo mi to jen teplé, studené jsem to už nepolkla 😝

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru