Matka vegan, dítě vegan

tynar
11. bře 2016

spíše než otázku mám dotaz, zda je tu nějaká veganská matka, která by chtěla, nebo od začátku začlenila dítě do veganského způsobu života? já jsem v rodině jediná a tak zatím dítě vegan není ( 13měsiců), ráda bych ale, aby bylo. Potřebuji podporu někoho, kdo to tak doma má. Je tu někdo takový? Zajímá mě hlavně skladba jídelníčku?

kacenka1111
11. bře 2016

Tohle by si asi melo dite vybrat samo, ne? Tohle preci matka nemuze jen tak naordinovat diteti jen proto, ze se ji chce....

guinea
11. bře 2016

Ahoj, moje sestra se z vegetariánky stala postupně veganem, ale nutno dodat, že také v zahraničí studuje školu ohledně výživy. Je to docela věda, dát dohromady jídelníček, aby tělu nic nechybělo, a děti budou ještě o dost náročnější kategorie. Pokud nemáš kvalitní informace, být tebou bych u dítěte zatím neriskovala. A kvalitní a obsáhlou informaci tohoto typu určitě nenajdeš tady, na koníkovi.

audreyi
11. bře 2016

Vegan nevím, ale znám spoustu matek co se spravují podle zásad makrobiotiky včetně dětí. Více info na www.jimejinak.cz. Já osobně to teda neschvaluji, myslím, že dítě by mělo mít normální pestrou stravu, která je pro něj nejprospesnejsi... Nicméně proti gustu... :-/

tynar
autor
11. bře 2016

@guinea nehledala jsem tu informace, spis partaka 🙂, abych v tom nebyla sama.

@kacenka1111 je spoustu rodin, kde jsou vegani vsichni a deti jsou nadherne, zdrave a stastne. Jak si muze 13ti mesicni dite vybrat, co bude jist, kdyz ji to, co pred nej postavim?

Neslo mi ale touto debatou vzbudit v lidech odpor ci resit, zda to mam delat nebo nikoliv, hledam nekoho, kdo vegan je a jeho dite taktez. 🙂 dekuji vsem za reakce

kacenka1111
11. bře 2016

@tynar moje dize si vybere... dam ji sest veci a ona sni jen to, co chce... co je na tom divneho.. ? ja bych na zadnou alternu dite sama neprevadela, mdokud samo nebude chtit.... mame bzl a abkm, nejsme zadne rizkari a zabijackove hody, ale tohle je dle me uz moc jednak a podruhe tohle je zivotni smer, to by si melo dite vybrat samo

kacenka1111
11. bře 2016

@tynar jeste tak premyslim, co udelas, kdyz doted predpokladam dite jedlo skoro vse a najednou mu to nedas...jrn tak pro zajimavost, kdyz bude chtit k obedu maso, das mu ho, nebo reknes, ne ty ses vegan jako ja, protoze ja to chci a maso mu nedas?

karlajasmine
11. bře 2016

@tynar Ja vegan nejsem ale znam nekoho, kdo je, a dela to tak, ze ona vari to, co ona bezne ji (tzn.veganskou stravu) pro ni i pro dite. ALE zaroven bere v potaz, ze dite potrebuje jine slozky jidla, nez dospely, takze kupuje i overene bio-maso a bio-mlecne vyrobky z farmy, a pripravuje zvlast diteti i neveganskou stravu. Az bude dite starsi, necha stravovani na nem. Osobne bych to tak udelala taky.. myslim, ze pro dite je dulezite ochutnat ruzne potraviny, i pro jeho zdravy vyvoj, a jist maso/mleko neznamena podporovat tyrani zvirat a velko-vyrobu.. Da se napr.odebirat mleko a maso od maleho podniku, kde presne vite, jak se ke zviratum chovaji...
V moji rodine nekteri jedinci kupuji hnusne sunky/salamy/jogurty plne aspartamu kdovi-odkud atd.. a tohle ja diteti davit nebudu a nechci, aby tohle dite jedlo.. sama nejsem vegan ani vegetarian ale hodne vybiram, jaky maso kupuju a kupuju ho spis zridka. Totez s mlecnymi vyrobky.
Asi bych na tvem miste zvolila nejaky takovyhle kompromis 🙂 Ale je to na tobe.

kika_21
11. bře 2016

@tynar Poradila bych se s odborníkem na výživu dětí, který by byl zároveň přístupný alter. způsobu stravování. Dala bych si pozor na vyváženost, obsah živin, vitaminů a stopových prvků. Nebude to asi jednoduché.Uvážila bych, zda je to vůbec nutné vzhledem k tomu, že to není přirozené. 🙂

kolibricek36
11. bře 2016

@tynar a co takhle nechat to na dítěti až vyroste - přece jen nikdo nemůže nikoho do něčeho nutit, jen proto, že to je pro jednu osobu výhodnější, nebo že jedna osoba má k masu odpor .....
maso je důležité na hemoglobin - přece nebude dítě brát injekce či vitamíny, aby matka měla klidnější vaření - mějte rozum .....

kittym
11. bře 2016

Ahoj, mamky veganky tu jsou, zkus pohledat ve foru, je tu několik skupinek 🙂 je tu i spousta receptů, určitě na ne narazíš v albech!

kolibricek36
11. bře 2016

@karlajasmine jestli si někdo myslí že když koupí bio, tak to bio je, je na omylu, bio není ani z naší zahrádky - země je plná "jedů" i když se hnojí kuřincami nebo hnojem od krav....
Třeba v obchodech bio brambory - malé prcky - ty jsme po vykopání dávali slepicím a čuňatům, ted si to kupují lidi za nehoráznou cenu ....

tynar
autor
11. bře 2016

pro zajimavost, kdyz bude chtit maso , muze mit masa kolik chce. Nebudes tomu verit, ale kdyz postavim pres ve dite maleho kralicka (ziveho samozrejme) a banan, tak sni ten banan 🙂. Nebojim se, ze by ji neco chybelo z vyzivy. Napriklad mlecne vyrobky, jsou to nejhorsi, co se tyka vyzivy....To co je v nich je i v mandlovem mlece, plus v mandlovem neni cholesterol a zivocisny tuk...jeste neco? Ja chapu, ze z tveho pohledu hrozna matka, ale z meho pohledu to tak neni....proste nam az prilis dlouho doma rikali, ze musis jist maso abys mela protein (ten je i v zelenine a ovoci, orechach, rasach a je ho tam DOST), ze musis jist mlecne vyrobky abys mela bilkovinu a vapnik. Vedela jsi treba ze 100g brokolice ti da denni davku? a taky ze 75% populace je alergicka na mliko? a vis proc? protoze mleko je pro mladata, kravske mleko je pro 31kg telatko co se narodilo, aby z nej do 1/2 roku vyrostla 900kg krava.A proto, ze to telatko krave vemou a bez kravskeho mlika by jim nerostlo, tak ho narvou antibiotikama a hormonama a my si to maso( a mliko) pak koupime a pochutnavame si... a ver, ze tohle nerikam, nejak nastvana nebo tak, ja ti nebranim jest maso, ale nech me, at se rozhodnu sama, co je pro me dite zdrave a co neni....kazda mama veri, ze dela to nejlepsi, co muze. A z osobniho pohledu, ti muzu rict, ze mi nikdy nebylo lip, nez kdyz jsem prestala do sebe cpat mlecne veci a maso. Zplasklo mi bricho, mam spoustu energie, upravilo se mi traveni a vycistuje se mi i plet.
@karlajasmine

karlajasmine
11. bře 2016

@tynar nemyslím si že jsi hrozná matka! 🙂 obecně s tebou spíš souhlasím. A potravinama Bio nemyslím ze supermarketu ani s nálepkou "bio"

karlajasmine
11. bře 2016

@tynar a brokolici miluju 😀

tynar
autor
11. bře 2016

@karlajasmine promin,nechtela jsem tam oznacit prave tebe, to byl omyl 🙂.

tynar
autor
11. bře 2016

@kittym pohledam.

kacenka1111
11. bře 2016

ja treba proti veganstvi atd absolutbe nic nemam a absolutne nerikam, ze je to z hlediska stravy spatne ( naopak, u nas nic z kravy neni uz x let )... jen rikam, ze pri nvsechny alernativni smery by se dite melo rozhodnout samo a to v pozdejsim veku... btw, zkousela si mu dat vedle toho bananu upecenyho kralika? Ne! Vnutila jsi mu ukazku ziveho chudacka a tim jsi ho natlacila na svuj smer, ze preci chudacka plysacka nespapam, ze? Az mu priste da upecenyho kralika a banan a on si vybere banan, pak mozna, ale tohle bylo z tve strany zavadejici a mabipulujici, jen proto, ze ty takovy smer mas... a co ma to otec? rikas, ze jsi jedina, kdo jede veganstvi...souhlasi on s tim, aby jsi ho dotlacila do veganstvi? myslim vase dite. protoze jak jsem psala, nejde o vyzivu, ale v tvem pripade mam pocit, ze proste to do nej vecpes a kazdy kdo se ti postavi, je tvuj nepritel, vcetne otce ditete a hlavne samotneho ditete...vnucujes mu svuj smer a to se mi nelibi...nikdo nezpochybnuje veganstvi....

majkoz
11. bře 2016

Nijak zvlášť nesouhlasím s dětským veganstvím, nedovedou si představit neustále řešit, lovit v tabulkách a mít při tom čisté svědomí, že dítě se bude vyvíjet v pořádku... Ale když to někdo zvládne, OK. Je tu ale další věc: děcku bude šest let, půjde na oslavu ke kamarádovi, kde nebude moci ochutnat dort, na koupališti ostatní děti dostanou zmrzku, ono ne. Ve škole se stravovat nebude, bude dostávat krabičky od mamky nebo bude jíst doma. Od kamaráda si nevezme nabízenou sušenku, ani bonbóny. Všechny tu píšete o mase nebo mléce, ale to je to nejmenší, bez toho se dá obejít. Ale veganství je prostě životní postoj, a motat tím hlavinu dítěti, aby se případně před ostatními dětmi umělo i obhájit, že není divnoděj, ale vegan.... To mi přijde dost kruté. Pardon

pkolin
11. bře 2016

Nemám nic proti vegetariánství či veganství. Ve spoustě věcí máš jistě pravdu, co se výživových hodnot týče atd. Věřím, že dokážeš připravit dítku takový jídelníček, aby v něm mělo vše, co potřebuje, ale... Stát se veganem by mělo být životní rozhodnutí, které udělá člověk sám ve chvíli, kdy rozumí všemu co to obnáší, všechny důvody, proč se tak rozhodl a mělo by to být jeho životním cílem. Proto si myslím, že by se veganem měl člověk stát až v dospělosti... to je jako by někdo přišel teď za tebou a řekl ti, nebudeš vegan, protože já jsem tak rozhodl ☹ Ještě jednou říkám, chápu tě, proč se takto stravuješ a je to o.k., ale dobře si rozmysli, zda to nařídíš i svým dětem... Navíc si nedovedu představit, jak bys to řešila ve školce či škole, kde je společné stravování a navíc děti uvidí u ostatních spoustu lákavých jídel, která nebudou moci jíst, jaký jim řekneš důvod? Upřímě zatěžovat dětský mozeček tím, že "jsou to mrtvá zvířátka, ten roztomilý králíček je mrtvý, mléko kravičce ukradli spolu s jejím miminkem, sebrali ho mamince" - to může v dětském mozečku udělat pěknou paseku!!! Takže pozor na to, jen radím, dobře si to rozmysli...

kolibricek36
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
pkolin
11. bře 2016

@kolibricek36 Uvedla jsem jen příklady, která tazatelka sama napsala, chtěla jsem poukázat na to, jak by to chtěla např. 3 letému dítěti vysvětlit. Já osobně bych právě nikdy dítěti (ani nikomu jinému) nic takového neřekla!

kolibricek36
11. bře 2016

@pkolin já vím, pochopila jsem to dobře - ale myslím, že některé matky to tak dělají, nadělají víc zmatku než je zdrávo ....
my sice maso jíme, ale že bychom ho měli mít každý den to ne, prostě u nás musí být na maso chuť, jinak mi nepřijde mi to vařit

alicesky
11. bře 2016

Ahoj, oba s přítelem jsme mnoho let vegetariáni nikoli vegani (což plně chápu že u mnoha veganů je asi tak etické jako být masojed :D). Osobně se snažím živočišné potraviny minimalizovat ale nemůžu říct že jsem 100% vegan. Známe spoustu vegetariánů (již méně veganů ale taky nějaké) kteří vychovali zdravé krásné a chytré děti bez jakýchkoli problémů. Co se týče výše uvedeného aspektu volby přijde mi to dost pofiderní, já jsem nechtěla jíst maso ani jako dítě (asi tak od 8-9 let právě od těch "králíčků" - které choval děda, spolu s jinými zvářaty...) a nikdo se mně rozhodně na moji volbu neptal :D držím palce ať najdeš správné parťačky a ráda se případně nechám poučit 🙂 Nebojím se, že si dítko v jistém momentě řekne samo co chce a je na rodičích jak k tomu přistoupí (za mě nejraději vysvětlit a nechat je se rozhodnout)... Hodně štěstí...

kacikaci
11. bře 2016

Každý svému dítěti ukazujeme svůj životní styl, dítě v něm vyrůstá a je to zcela normální. Když dítě vyroste, vybere si, jak bude žít dál.
Maminka, která založila diskusi, hledala spřízněné duše, ne moralizování a odsuzování a přesvědčování, že dělá špatně.
Pokud dítě žije v rodině, kde se denně vypije dvacet kafí, pije se cola, sladké limonády, děti jedí už jako maličké brumíky, brambůrky, uzeniny, nikdo se nad tím nepozastavuje, proč? protože je to běžné?
když náhodou chce někdo něco dělat jinak, tak je za idiota, co manipuluje své dítě a nedává mu možnost volby...
každý chceme pro své dítě to nejlepší a nikdo nám nemá právo vnucovat svůj názor,protože je jiný! natož nás hodnotit

tynar
autor
11. bře 2016

@alicesky dekuju. To je to co ostatni nechapou, berou nynejsi zpusob stravovani za NORMALNI a neni treba se ptat ditete, zda to maso jist chce, protoze 4.mesicniho ditete se muzes zeptat, ale tezko ti na to odpovi. Nemam v planu dite zastrasovat mrtvolkama a ukradenyma miminama krav...to opravdu ne. Chci ji to vysvetlit tak,aby to rozhodnuti udelala sama. Ale bude to z druhe strany. Normalni bude byt vegan a pokud bude chtit tu cestu k masu a mleku si najde a ja ji v tom rozhodne nebudu branit. Nekdo se tu ptal,co si o tom mysli partner (otec ditete), budete se divit, ale naprosto me podporuje a veri, ze ji to nijak neublizi. Sam uvazuje o tom, ze zmeni zpusob stravovani - jeste nevi jak, ale citi, ze mu to co ji, nedela dobre.
Mam ale pocit, ze tu moc z vas nepochopilo, ze muj dotaz byl, zda je tu nejaka veganska matka, ktera by mi delala partacku, ne co si o tomto stylu zivota myslite. Neprisla jsem se sem obhajovat, ale je fajn vedet, ze to dokazu. Takze i za negativni reakce dekuji, zkusim si najit veganskou skupinu, aby vas zde muj dotaz jiz nadale nepohorsoval 🙂. Preji vsem krasny den a nadherne a zdrave deti.

tynar
autor
11. bře 2016

@kacikaci dekuju ti 🙂.

kolibricek36
11. bře 2016

@kacikaci to vám nikdo nebere - ale ve škole asi obědy nebudou podle vás

kika_21
11. bře 2016

@tynar Chápu, že dnes se to přehání s živočišnými bílkovinami, ale děti většinou moc maso nejedí. V tom máte pravdu. Strava by měla obsahovat více luštěnin, pohanku, třeba hodně používáme římský hrách. Děti mají bezlepkovou dietu, tak možná také proto. Ale je asi obtížné dítěti sestavit takový jídelníček-pro mne je ten problém, že to není přirozené asi hlavní v tomto. 😉

alicesky
11. bře 2016

@tynar Mám na to stejný názor, samozřejmě v každém věku má dítě nějakou kapacitu pochopit důsledky svého jednání a rozhodně nejde o to zastrašovat (ať již mrtvolkami anebo všemi těmi "strašlivými chorobami pramenícími z nedostatku živočišných bílkovin"), ale - v rámci toho co ta kapacita umožňuje - vysvětlit možnosti, různé úhly pohledu, i to, proč dělám zrovna to co dělám já, jako rodič. Souhlasím s @kacikaci, že dětem ukazujeme své hodnoty především tím, co sami děláme. A rozhodně lépe ukazovat zdravý životní styl, ať již v jakémkoli pojetí, než bezbřehou konzumaci ne-potravin. Také je to příležitost dětěm ukázat, že pokud nechtějí, není bezpodmínečně nutné jít s "hlavním proudem", i to, že mají naši podporu a respekt ve své volbě. Ale samozřejmě toto vše asi nelze řešit s malým miminem 🙂

marton
11. bře 2016

@tynar Ahoj,asi budeš mít opravdu lepší vyhledat konkrétní skupinu,protože některé odpovědi... 😒 .Jak píše kacikaci. Dítě je ovlivněno v čem vyrůstá,takže pokud je to tvůj životní styl tak hurá do toho i s dítětem(druhá věc co na to manžel 😉 ).Jako čekat až si dítě vybere samo?Vždyť rodiče nedávají svým dětem zas až tak na výběr.Ládují je tím co jí celá rodina a o čem jsou přesvědčeni,že je ok.
Tak hodně štěstí 🙂 .