Mytí x nemytí vlasů, bezšamponový oplach atd.

diamanta
8. led 2015

Ahoj, zajímá mne, zda někdo zkusil mytí vlasů pouhou vodou. On si asi leckdo dělá doma domácí šampony a nebo myje nějak po svém, ale jde mi převážně o to mytí úplně bez všeho, jen vodou. Prý jsou naše vlasy narušeny dlouhodobým používáním šamponů a tak aby vypadaly dobře, tak pořád dokola šampon potřebujeme... až potud mi to zní docela uvěřitelně. Znám lidi, co si myjou vlasy denně, nebo dokonce žehlí, suší a jinak upravují.
Byl kdesi na netu článek (nemám odkaz), že zhruba po měsíci mytí vodou, ty vlasy (co už tou dobou vypadají fakt hrozně) se "proberou" a od té doby jim voda stačí a vypadají silně, pružně. Chápu, že je to trochu téma fuj, ale 🙂 zkusil někdo?

jitavrtule
8. led 2015

@diamanta nezkoušela jsem, ani to neplánuju - upřímně na to nemám koule 😀
ale kdysi jsem našla blog maminky z USA, co si hlavu už nekolik let oplachuje jen vodou a je fakt, že na fotkách vypadala....normálně.
Ale to až na fotkách po nějaký době. Na začátku to byly prostě vágusácký hnusný mastný vlasy a přes to bych se osobně měla velkej problem přenést - chodit tak do práce, mezi lidi, ta hlava musí brutálně svědit a kousat a smrdět 😖 a tahle fáze může trvat klidně několik týdnů až měsíců-
Já si poslední cca rok myju hlavu jen přírodníma šamponama bez silikonů a bez sulfatů (Natura Siberia, Born to Bio, Bione) , které podstatně míň odmašťují a vysušují pokožku hlavy a přijde mi, že vlasy mám pěknější, že ožily. Jsou pevné, lesklé, míň mi padají.
To je ale asi maximum "alternativního" přístupu, který jsem ochotná praktikovat.

lv
8. led 2015

No mám žaludek na vodě celej týden a ted jsem málem vrhla 😕 😉 to bych nedala, ač to taky zní vagusacky, nesnasim mytí svých vlasů, mastí se mi malo, takže si je myju i po 5 dnech, a to už me kouše hlava. No obecně mám názor, ze se šampony nadužívaji, správně /asi?/ by melo být množství jak lískový oříšek, předem naredene vodou..ale i já používám o neco víc, natož můj dráhy, kterej si na krátký vlasy da plnou svou obr dlaň 😅

diamanta
autor
8. led 2015

@lv mě zase mytí vlasů otravuje časově, většinou pěkně vymrznu, a než to ofénuju tak jsem na trní kvůli batoleti na volno... O nějakým stajlingu si můžu nechat zdát. Kdyby mi tu tedy někdo napsal, že to funguje, a třeba rovnou víc lidí, tak to prostě vyzkouším. Silnější a tvárnější vlasy by se hodily...

jitavrtule
8. led 2015

@diamanta No, u mě byl třeba značný rozdíl mezi potřebnou frekvencí mytí, když jsem používala běžné šampony se silikony (mytí hlavy každý den, jinak už druhý den vlasy splihlé, hnusné a třetí den regulérní bezďák) versus když jsem začla používat bezsilikonové (mytí hlavy každý třetí den bez té faze "štítím se sama sebe") 🙂
Klasické silikoňáky - např. Elseve, Fructis, Nivea, Dove, Aussie atd atd.
Bezsilikonové - např. Schauma, Alverde, Pantene
Chce to koukat na složení, případně číst nápisy na obalech, silikony jsou ty složky co končí na -methicone, - oxane.
Šampony bez silikonů byly pro mě takový předskokan - vlasy se mi po nich míň mastily a míň plihly, ale pořád mi vadilo, že mě po mytí dost svědí hlava a dělají se mi lupy.
Takže další krok bylo pak ještě sehnat šampon bez silikonů a sulfatů (SLS, SLES - všechny ty Sodium Laureth/ Lauryl...ve složení".
Teď používám českou Bione (mají v drogeriích PeMi) na střídačku s Natura Sibericou (kupuju online) a jsem spokojená, vlasy hezký, nepadaj, lesklý, pevný a hlava mě nekouše.

Čímž chci říct - můžeš to zkusit, třeba ti to alespoň trochu uleví od času strávenýho v koupelně.

lrg
8. led 2015

@diamanta Tak vždyť to můžeš zkusit, za to nic nedáš, doslova 🙂 Ale moc bych tomu nevěřila, myslím, že ten maz, který pokožka hlavy vytváří obyčejnou vodou prostě neumyješ. Dceři jsou necelé dva roky a nenávidí mytí hlavy, takže šampónem jí myju tak jednou za tři týdny a jinak oplachujeme a bez šampónu je to víceméně stejné, jako kdybych jí neumyla vůbec.

ivular
8. led 2015

@diamanta Synovi budou 4 roky a šampónem mu umývám vlasy maximálně jednou za půl roku. Jinak pouze oplachuji vodou. (Důvod je ten, že šampon se mu vždy dostane do očí a ten pláč za to fakt nestál). Možná, že jsme se dostali do té fáze, kterou popisuješ v úvodním příspěvku, ale syn má vlasy opravdu hezky lesklé, husté a naprosto nemastné. Ani jej nekouše hlava, prostě bez problémů, pohoda🙂

hanivasi
8. led 2015

@diamanta já znám jednu ženskou, co si umývala vlasy vodou, pouze vodou. No, popravdě, žádná fešanda to nebyla. Vlasy neměly žádný lesk, žádný šmrnc. A navíc, musela si je omývat každý den.....no to by mě mohlo 😀
takže pokud to chceš zkusit, tak držím pěsti.... mě by to ani nenapadlo, to zkusit. Mám ráda vůni šampónu a krásné lesklé vlasy. Spíš mě otravuje to sušení dlouhých vlasů...ale s tím asi nic neudělám 😀

leniczka23
8. led 2015

Ale voda prostě nerozpustí mastnotu a pak taky vnější vlivy..Dnes je tolik smogu a prachu atd a to prostě rozpustí jen šampón..Samozřejmě kvalitní šampón bez silikonů,parabenů a ostatních srajdiček..Jako kadeřnice hlásím: Za šampón na něěéééééééééééééééééé...😀 (kdo neviděl nepochopí) 🙂 🙂

diamanta
autor
8. led 2015

@ivular no, díky za upřímnost. Popravdě mám doma s klukem něco podobnýho, to je vždycky cirátů, že si tu a tam vlasy umyje sám vodou ve sprše nebo jednou za pár měsíců se na to vrhneme spolu a se šamponem. Taky mi to za ten řev nestálo. Jenže to jsou děti, tam se snese hodně, takže to mě nenapadlo to brát jako nějakej ukazatel, že to funguje. Děti jsou samočistící od přírody. Náš kluk má úplně jiný vlasy jak já, hřeby po tátovi, a udržuju ho na centimetr ježatýho.
Ale jinak ten náš chodí do bazénu a tam tráví i dvě hodiny, tak snad se vracejí dost vydrbaní, já se raději neptám, co tam s tátou dělají...ještě bych se něco dozvěděla 😖

diamanta
autor
8. led 2015

@hanivasi vůni šamponu mám taky ráda, takový ty klasický český, březový, žloutkový atd...

diamanta
autor
8. led 2015

@leniczka23 jsem asi natvrdlá, ale nechápu moc na koho? Jakožto kadeřnice, jsou dobré ty klasické levné české šampony typu deMiclén, zelený, žlutý, myslím žloutkový, heřmánkový, kopřivový atd? Já to teda nečtu to složení, ale co je perleťové to neberu, a taky myslím, že by to nemělo být asi moc husté, myslím si to správně?

diamanta
autor
8. led 2015

@lrg u dětí je to podle mě jiné, ony mají ještě miminí vlasy, jak píšu výš, děti jsou jiná kategorie. Když půjdu do detailu, tak dětem není cítit ani pot, nohy, podpaží, nic....

diamanta
autor
8. led 2015

@jitavrtule no já to přiznám se nečtu, beru to podle perleť/neperleť, takové ty řídké a naprosto průsvitné....

leniczka23
8. led 2015

@diamanta 😀 proto jsem psala v závorce to co jsem psala..Bylo to v jednom šíleném filmu-RRRrrr- 🙂
Ale k věci..Je potřeba koukat na to složení, i kopřivový může mít to co by neměl..Ale i na praxi jsme měli tyhle klasické šampony a je to z toho spotřebního zboží asi nejmenší zlo..🙂 Na hustotě až tak nezáleží..

alneka
9. led 2015

Tenhle přístup má jedno základní pravidlo: na vlasy přijde opravdu jen voda. Tzn. žádné tužidlo, barva, vůně. Pak tomu věřím, že voda funguje. Ale pro kolik z nás je to reálné?!