Negativní Rh faktor - kdy se dávají protilátky?

sabisek
17. led 2013

Cekam prvni miminko a mam negativni rH factor, manzel pozitivni. Jsem ve 30 tydnu a mam dostat injekci s protilatkama. Cetla jsem, ze se maji davat ale ve 28 tydnu. Neni muj 30 tyden pozde? Je vubec nutne davat injekci pri prvnim tehu I pred porodem nebo jste dostali injekci az po porodu? Dekuji za odpovedi.

zvalentova
17. led 2013

také mám negativní a nic jsem nedostala, jen mě i dětem hned po porodu dělali rozbory krve

iluss
17. led 2013

Já jsem také Rh negativní a manžel Rh pozitivní.
U prvního těhu jsem dostala injekci až po porodu. U druhého těhu jsem dostala injekci v tom 28tt.
Obě moje děti jsou Rh pozitivní po tatínkovi.

romcovaklarka
17. led 2013

@sabisek Já jsem tohleto zrovna probírala se svojí Dr., takže předám její info.

"Historicky" neboli již delší dobu se dává injekce po porodu (nebo potratu, pokud to je po 12. tt) maminkám, které jsou Rh- a porodily dítě s Rh+ (resp. u toho potratu se to bere asi automaticky, anebo možná podle Rh partnera - pokud má +, tak se ta injekce dá). Současně s tím se u těhotné, která má Rh- sledují několikrát za těhotenství protilátky v krvi - tzn. to, zda se tam neobjevují.

Teď nějak nově se začíná dávat ta injekce v 28tt, něco ve stylu očkování, ale potom se ty protilátky už nesledují - nemělo by to ani smysl, výsledky by byly ovlivěny tou injekcí.

Není žádné závazné pravidlo, zda se tato nová metoda má nebo nemá používat. Moje Dr. se k ní třeba moc nepřiklání a já jsem byla celkem ráda, nejsem moc odvázaná z "nejnovějších novinek", u kterých se pak ukáže, že způsobují zas nějaký jiný problém, který nikoho nenapadl 😒 Jinak říkala, že se i poptávala u svých známých - ostatních gynekologů (když se potkají na různých školeních apod.) a že to je tak půl na půl, kdo to dává a kdo ne.

Jinak já jsem dostala po prvním porodu injekci v porodnici, syn je Rh+. Sama jsem si to hlídala (teda nemyslím, že by na to zapomněli, ale pro jistotu jsem si na to taky myslela) - musí se dát do 72 hodin, jinak už to nemá cenu a pak můžou být v dalších těhotenstvích velké problémy včetně neschopnosti donosit Rh pozitivní miminko 😕

akdar1
17. led 2013

Já jsem dostala jednu po prvním porodu, druhou po revizi a při dalším těhu už mi nebyla dána žádná - měla jsem tolik protilátek, že by to bylo zbytečné!!! Skončily jsme na transfúzích!!! Jiná maminka nedostala po porodu prvního dítka už žádnou, neboť jí napsali 3 křížky!?!

misicka455
17. led 2013

Pohlídej si aby jsi ji dostala po porodu do 48 hod 🙂 Mě ji nedaly a moje další těhu byl teda mazec ☹

blancina
17. led 2013

Myslím že je to naprosto nutné,aby jsi jí dostala teď nebo hned po porodu !!!! Je to velice důležité pro další těhotenství. Celé mé první těhotenství mě testovali na protilátky,zdálo se to vše v pořádku. Po porodu jsem dostala tuto injekci,ale můj syn na tom byl opravdu špatně,hrozně jsem se o něj bála.Další těhotenství mi už nebylo doporučeno,spíše zakázáno .Obrečela jsem to. Rok se s rokem sešel,já mám jiného partnera,teď už manžela,který je také RH- a dětí můžeme mít kolik jen chceme :O)

jidusha
17. led 2013

Po rozboru krve miminka. Záleží prý na tom, jestli má Rh jako maminka nebo ne. Injekci jsem dostala do dvou dnů po porodu.

aneta0707
17. led 2013

@romcovaklarka @jidusha holky gratuluju. me ji dat zapomneli a nikdo mi to ani nerekl. zjistila to az moje doktorka kdyz sem byla uz tehotna. ale stejne, kdyz mi vysly vysledky dobry, tak uz nikdo dalsi protilatky netestoval. myslite, ze bych se mela pripomenout? protilatky mi testovali ve 12. tydnu a od ty doby nic. muze byt miminko stale ohrozeno nebo fakt staci jeden test?

mirkson
18. led 2013

Ja jsem negativni, manzel pozitivni. U prvni dcery jsem injekci dostala v tehotenstvi, asi 28tt, nepamatuji si presne. Pak jsem dostala dalsi, hned po porodu. Dcera je pozitivni. U druhe dcery jsem opet dostala 2 injekce. Druha dcera je negativni

pejtho
18. led 2013

Také jsem RH- a manžel RH+. Injekci AntiD jsem dostala hned po porodu u obou dětí. Obě holky jsou RH+.

andelka
18. led 2013

Jsem Rh- a manžel RH+, nedostala jsem injekci ani jednou. V těhu se sledovaly protilátky a po porodu se zjistil Rh miminka, oba kluci jsou -, takže nebylo potřeba nic dávat. Preventivně před porodem bych si nic nenechávala dávat.

doli1
19. led 2013

ahojky u prvního syna jsem dostala očkování až po porodu a ted přesně v 28tt a další mám dostat po porodu

jancip
19. led 2013

Podle nového doporučení se mají protilátky u prvního tehotěnství dávat kolem 28. týdne. Doktorka mi to sdělila, dala mi letáček a řekla, že je to na mém rozhodnutí. Ptala jsem se ji, jestli se setkala za svoji praxi, že by byl problém s tím, že se protilátky daly až po porodu, jako tomu bývalo. Říkala, že ne, ale že mě musela o novém doporučení poučit. Takže jsme ji jen podepsala, že jsem to odmítla a injekci mi dali po porodu.

llluckaaa
19. led 2013

Jsem Rh-, manžel Rh+, oběd děti Rh+. Po porodech jsem dostala injekci ještě v porodnici a po půl roce od porodu jsem šla na krev, jestli mám protilátky ok. Před porodem druhého dítěte jsem byla asi 3 krát na krev, aby zjistili hladinu protilátek. Bylo to ok.
Kdybys měla za sebou potrat později než v 8tt, tak je jistá pravděpodobnost, že se tvoje krev a krev plodu dostaly k sobě a mohly by se protilátky rozvíjet. To by mohl být důvod, proč by ti mohli dávat proti protilátkám injekci při dalším těhotenství. Ale jestli je toto tvoje první těhotenství, tak nevidím důvod, proč bys měla dostat injekci ještě před porodem.

alma13277
19. led 2013

Protilátky se zjišťují průběžně celé těhu a v případě potřeby se píchnou už v těhu. Pokud nejsou potřeba, dají se po porodu, pouze pokud je mimi Rh+, jinak vůbec. Bez rozboru krve bych si preventivně bych si nic píchnout nedala, protože netuším, co by se s aktuálním těhu mohlo dít. Obě naše děti mají krev po mně, proto mi ani po porodu nic nepíchali. Je dobré pídit se v porodnici po krevní skupině mimi, u prvního se neobtěžovali mě informovat, ale vyšetřené bylo.

cuci25
19. led 2013

Taky mám negativní Rh faktor, přítel pozitivní a naše malá má pozitivní faktor. Dostala jsem po porodu injekci a myslim, že jednu i v průběhu těhotenství... Ale měla jsem za sebou jedno mimoděložní těhotenství, tak nevím, jestli to s tím nějak souvisí.

doky
19. led 2013

Já mám taky Rh-, manžel Rh+ a malá Rh+...po porodu mi zůstaly zvýšené protilátky a teď po 2,5 letech jsem znovu těhu a protilátky jsou negativní, takže v pohodě...ale musí se to kontrolovat, myslím, že každý 2-3 měsíce mi brali krev na protilátky.

luculisek
5. únor 2016

kam se ta injekce píchá?taky bych na to měla jít

barumat
5. únor 2016

Tak nevím, jak je to s těma kontrolama "celé těhotenství", mně jen standardně odebrali krev, v 16.tt, od té doby mám v průkazce "Rh- (neg)" a ticho po pěšině. Přijde mi ale, když si poskládám informace, co jsem všude možně načetla, že u prvního těhotenství (pokud před ním nebyl potrat, nebo nějaká jiná událost, při které mohlo dojí ke smísení krve plodu a matky) je to všechno ok, a řeší se to až po porodu. Pak by měli otestovat dítě a podle toho píchnout protilátky nebo ne (když bude dítě taky Rh- tak k tomu není nejmenší důvod). U dalších těhotenství by se to pak už asi hlídat mělo. Já jsem v prvním, tak jsem v klidu.

normalnimatka
2. bře 2016

přijde mi moc vtipný, jak to s každým pacošem koulej doktoři úplně jinak. já jsem RH- (těhotná prvně) a manžel zatím neví, ale jde si zjistit. moje doktorka mi OZNÁMILA, že mi příště píchne očkování. (jo a navíc, když jsem navrhla, že teda nejdřív nechám zjistit RH manžela, tak mi doktorka tvrdila, že zdravotníky nezajímá RH otce, protože ten je nejistej, a že se to očkování dává plošně všem. takže když víte, že to dítě máte sakra s tím jedním, kterej má zrovna RH -, tak máte stejně smůlu...?:D smutný) řikám si proč, že to se přece dělá až po porodu, aby nebyly komplikace v dalším těhotenství. tak mě dost překvapuje, že někdo nedostal očkování ani po porodu (v případě pozitivního dítěte, pochopitelně), s tím, že se jen testujou protilátky i po porodu a během dalšího těhotenství. no kéžbych takovýhle doktory potkala zrovna já. v porodnici, kam nejspíš jdu rodit, se vás nikdo absolutně neptá, jestli to chcete, nebo ne (no doufám, že si nejdřív aspoň zjistěj RH dítěte!) a prostě vám to daj. no a u doktorky jsem samozřejmě potížistka, přestože vidim, že půlka doktorů to očkování nedává nejen zbytečně už v prvním těh., ale ani v tom druhým. já neřikám, že si ho po prvním porodu radši nenechám dát (no stejně se mě nikdo asi ptát nebude:D), protože bych nerada byla případ, kdy mi zakážou mít další děti. ale zas je otázka, jestli třeba u zdejší diskutující, která psala o tom, že byl na tom syn špatně (ale až po porodu), byl opravdu problém v tom RH a ne v něčem jiným, a proč by teda vlastně to očkování po porodu nepomohlo a dotyčný zakázali mít další děti..... protože pokud to správně chápu, problém by neměl bejt u dítěte, ale u matky, případně u dalšího dítěte, proti němuž tělo matky začne protilátky vytvářet....nu, zvláštní.

nikodim
12. dub 2016

Ahoj, no ja su zvedava mam Rh - a nevime co ma pritel. Jsem ve 28. tydnu a v pondeli jdu k doktorovi, tak se na to musim optat 🙂

kolibricek36
12. dub 2016

mě dali tu injekci po ZT (tedy po potratu) mám Rh- a manžel má Rh+
a moje gyn., říkala, že jestli otěhotním znova tak mě budou to sledovat ....
ale myslím že se dává po prvním porodu, je-li dítě Rh+, aby se nedělali protilátky při dalším ... první těhotenství by proběhlo normálně - aspon tak mi to říkala tchýně - je laborantka

slupicka
12. dub 2016

Já jsem Rh-, manžel taky Rh-,obě děti samozřejmě taky Rh -. Injekci jsem dostala u obou těhu, okolo 28 . týdne, s tím, že otec je vždycky nejistý ☺

normalnimatka
11. led 2017

panebože, jak si někdo může nechat dát naprosto zbytečný a škodlivý očkování, ještě k tomu v těhotenství, no to mi hlava nebere...
tak pokud vim, že to dítě mám s mužem, kterej je negativní, tak je mi úplně u prdele, na čem je usneslá doktorská praxe, že otec je vždy nejistý (? wtf jako? sem snad nesvéprávná?), protože je evidentní, že tady de akorát o prachy. a dokud budou lidi takový blbý ovce, který si nechaj naprosto nekriticky naordinovat od doktora cokoliv, tak to jen tak lepší nebude..

probůh, jak už tu psalo víc lidí, opravdu je problém až v tom dalším těhotenství, možná výjimečně už v prvním, pokud třeba už předtím byla dotyčná těhotná a potratila, aniž by o tom věděla. nicméně protilátky se vždycky stejně testujou, at máte rh jakýkoliv.
když jsem doktorce tohle očkování odmítla, tak jen pronesla něco ve smyslu, že dřív se to taky nedávalo a stačilo to. ale že by se se mnou o tom bavila, a nabídla mi tu možnost, to ne. prostě mi to oznámí a když jí řeknu, že jsem si zjistila, jak to s tím vším je, a že to není nutný, tudíž si to přece nenechám píchnout jen tak pro nic za nic, tak mi to ještě potvrdí. no nic.
nakonec jsem zjistila, že manžel je bohužel RH+, ale dítě naštěstí podědilo negativní faktor po mně. byť se to dneska ani nepíše do průkazu nebo správy o novorozenci nebo cokoliv, pamatuju si to a očkování v dalším těhotenství odmítnu s tím, že je to zbytečný. ale obvám se, že už se s takovým pochopením, jako prvně, nesetkám🙂))

dandaa
27. únor 2017

@normalnimatka bylo mi receno to same ac je u muz rh negativni.Injekci jsem odmitla a doktorce rekla at mi netvrdi nejisteho otce a nutnost ockovani,jedine co musim je porodit.Ani necekla.Nechapu proc mi chtela davat injekci v pripade kdyz jsme oba rh negativni.

normalnimatka
27. únor 2017

jen se chci opravit, že jsem psala, že se ta krevní skupina nikam nepíše, a je to napsaný ve zprávě o novorozenci. takže pokud vaše ratolest zdědila RH-, tak si ji doporučuju oskenovat a na základě toho odmítat totéž očkování i v dalším těhotenství.

pajushak
16. bře 2017

Hm, já mám taky Rh- a manžel je Rh+, na něho se teda nikdo neptal, minule mi bylo oznámeno, že v 28. týdnu dostanu injekci..

verus04
16. bře 2017

také mám negativní RH, nevim jak je na tom přítel..to nikdo vědět nechtěl, ale injekci jsem dostala kolem 32.týdne. 🙂

violka15
3. pro 2017

Ahoj holky, jsem po SP a revizi - potratila jsem ve čtvrtek a v pátek odpoledne jsem byla očkována, teď jsem v 5+5 a na utz bych chtěla jít až v 8 tt - stačí kontrola protilátek až v tom 8 tt nebo se mám objednat na dříve? Děkuji

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru