Nepřímý rentgen v těhotenství. Ohrozil mimi?

fazole11
5. dub 2011

Milé maminky, jsem úplně "hotová". Včera jsem byla s dcerou v nemocnici na rentgenu ručičky a přidržovala jsem ji při rentgenu a jelikož strašně hysterčila, tak jsem úplně zapomněla říct "obsluze", že jsem těhu (v 16.týdnu). A oni se mě vůbec neptali, no prostě jsem blbá a vzpomněla jsem si až když bylo po snímku. Teď z toho mám hrozný strach a stydím se, že jsem asi ohrozila to mrně ☹ . Máte někdo nějakou podobnou zkušenost ? A nebo radu ? Děkuji moc.

knobloska
5. dub 2011

No po pravdě to nemusí znamenat nic, ale taky to může být ohromný průšvih. Zavolej na gyndu, ať tě objednají do genetické poradny. Já jsem se radila na gyndě, zubař mi chtěl udělat RTG zubu, ale jen takový ten lokální v ordinaci a dr mi řekl, že v žádném případě, že dokonce RTG v prvním trimestru je podnět k ukončení těhotenství. Na druhou stranu zase připustil, že pokud je to nezbytně nutné třeba při zlomené ruce apod, tak se to dělá. Ale určitě to řekni na gyndě, měli by miminko více sledovat. Ráda bych napsala lepší zprávy, ale bohužel, byla jsi přímo v té místnosti. Dali ti aspoň zástěru?

pucifous
5. dub 2011

zrovna nedavno mi naše babi vykládala, jaký měla ona ve svý době "povinný vyšetření" v těhotenství - a jedno z nich byl prrávě RTG (kvůli tuberkulóze, tuším). Dělal se právě v prvním trimestru a babi má všechny 3 děti zdravý - a ani nevím o tom, že by se cca před 40 lety rodilo nějak významně víc postižených... S doktorem bych se domluvila, ale myslím, že to tak tragický nebude...

kutcher
5. dub 2011

@fazole11 no sice jsi měla dostat olověnou zástěru, ale na druhou stranu, když fotili našemu malému hrudník, tak mu dali na pipíse tu olověnou destičku a manža ho přidržoval a jemu nic nedali - já se jich ptala, jestli by taky muž neměl něco dostat a oni že ne, že jsou přístroje natolik moderní, že ozáření bokem je minimální. Tudíž nebudem si nic nalhávat- dítě něco do sebe určo dostalo, ale věřím tomu, že i tak to bude ok.

elgereta
5. dub 2011

Já byla na rentgenu s kotníkem, když jsem byla ve 3tt bez zástěry bez ničeho, nevěděla jsem o tom. A ani mě nenapadlo říct to pak na gyndě a nic se nestalo. To bude určitě dobrý 🙂

pampeliska1
5. dub 2011

@knobloska tak to teda nevím, kde na to dr. přišel, že rtg v prvním trimestru je důvodem k ukončení těhotenství ?! 😲 V současné době nejsou žádné důkazy o tom, že by běžný rtg měl vliv na VÝVOJ mimča..Pokud je rtg proveden v I. trim., tak se těhotenství buď zachová nebo dojde k potratu, tzn. žádné vrozené vady..! Rtg zubu v těhotenství nevadí - naopak neléčený zubní kaz může způsobit mnohem větší komplikace než samotný rtg zubu. A do genetické poradny??? Myslím, že tam mají k řešení horší problémy, než je "asistence" při rentgenu... Promiň že to tak píšu, ale chci @fazole11 uklidnit, že se nemusí ničeho bát, natož tak se objednávat na genetiku a stresovat se!

kikimaruska
11. dub 2011

Já sem byla v 8tt na zubním a dělali mi preventivní RTG zubů. Že jsem těhu jsem nevěděla ani netušila. Zjistila sem to v 9tt a dr.mě ujistil, že toto určitě nemělo žádný vliv a totéž řekl dr.i kamarádce, která si zlomila v těhu ruku (14tt)a musela s ní na RTG. Ve vyším stádiu nebo přímo RTG břicha by to už rizikové bylo, ale takto snad ne.

misellll
26. kvě 2011

ahoj holky.v pondělí jsem byla s dcerkou na gtr,vdechla bombon,při tom stresu jsme setře odpověděla,že nejsem těhotná,při tom si tím nejsem vůbec jistá.Ale měla jsem o malou šílený strach a vůbec sestru neposlouchala jen jsem mechanicky odpovídala.Až doma jsem si uvědomila,že riziko těhotenství tam je...Včera jsem začala slabě špinit,menstruaci však očekávám až 30.5.Jak jsem psala není to krvácení jen silnější špinění.Teď vůbec nevím co dělat.Mám starch,že jsem těhotná rentgen nějak poškodil mimčo a že by mohlo být postížené...☹Na těhu test je to brzy...takže se pěkně nervuju.Zapomněla jsem dodat,žej jsem na sobě měla zástěru.Myslíte si,že jsem pravděpodobně těhotná a rtg nějak mimi ovlivnil a nebo,že jsem jen začala špinit a pak to dostanu...Vůbec nevím musím taky dodat,že většinou se mi menses spíše zdrží už snad dva roky jsme ho nedostala tak jak jsem měla a nebo dřív....Co si myslíte???Jsem hotová...

denousek
26. kvě 2011

@misellll tak ty se neboj vubec na začatečku když ještě nemáš spoždění se to tak ani nebere 😉 a měla si zástěrku tak klidek,to určitě nic není 😉

jennyska
23. led 2014

Ahoj @denousek @misellll @kikimaruska @elgereta @kutcher @knobloska @pampeliska1 @pucifous @fazole11 a ostatní těhulky, maminky 🙂

Mohly byste se podělit o své zkušenosti s Rentgenem v těhotenství do naší Wiki knihovničky Modrého Koníka, kterou si tady s maminkami společně tvoříme? 🙂

Tím, že svou zkušenost vložíte do https://www.modrykonik.cz/rentgen-v-tehotenstvi/ pomůžete ostatním ženám, které si právě tímto obdobím prochází, buď mají RTG už za sebou a nebo je v těhotenství teprve čeká a na MK hledají Vaše cenné rady, tipy, zkušenosti.

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji Vám hezký den! 🙂
Janča

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all

maudn
23. led 2014

Když syn chodil na rentgeny břicha, tam se ptali hned ve dveřích a teda zdůrazňovali, že ani pokud se snažíme otěhotnět tam nemám chodit

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru