Neschopenka v těhotenství, co je k tomu potřeba?

everytimes
25. čer 2012

Ahoj holky,s přítelem plánujeme miminko a já už teď přemýšlím o tom, že bych chtěla jít v v průběhu prvních měsících na neschopenku, jelikož v práci tahám těžké bedny, stojím 8hodin na nohách a při představě, že běhám každou chvíli na záchod, který je pro halu jen jeden je pro mě nepředstavitelná( je toho ještě víc píšu jen ty nejpodstatnější důvody).
Chtěla jsem se zeptat, co je potřeba k tomu, aby mi doktor napsal neschopenku, nebo zda to je jen o jeho dobré vůli?
Podělte se prosím se svými zkušenostmi, pokud jste se nacházely nebo nacházíte v podobné situaci. Děkuji moc

smudlinka2019
25. čer 2012

@everytimes Ahojky,tak já to řeším teď.Jsem ve čtvrtém měsíci,dělám ještě na tři směny,ale už mi začíná vadit i ranní.Za pět týdnů mám dovolenou a po ní půjdu už marodit,začíná toho být na mě hodně 🙂 já osobně si tedy zajdu k doktorce a řeknu jí,že už to prostě nezvládám,vadí mi tam to horko v tomhle počasí a bývá mi někdy při větší únavě i špatně 🙂

jiji
25. čer 2012

Ahoj, já myslím, že správný doktor by se měl zeptat každé těhulky, jaké má zaměstnání. Ten můj se mě teda pokaždý ptal. Když mu řekneš o těch bednách, tak to určitě uzná jako důvod pro napsání PN 🙂

kikimaruska
25. čer 2012

@everytimes toto téma už tu myslím je. Důvodů je dost. Já měla neschopenku díky krvácivosti v těhotenství, pak kvuli práci a nyní mi přibyde ještě rizikovost se stavem čípku a díky předčasnému porodu prvního dítka. Se sepsáním neschopenky "na přání" zkušennost nemám, ale pokud to jde, měli by tě přeřadit na jinou (lehčí)práci, zrušit např.noční směny atp. Jinak i dr se ptal, co vše dělám v práci a kde pracuji...

kaaccka
25. čer 2012

Záleží na doktorovi a pokud k tomu jsou nějaké objektivní důvody. Nemohl by tě šéf přeřadit na jinou méně náročnou pozici? Já jsem byla na neschopence necelé 2 měsíce a nebylo to nic moc. Máš vycházky jen 6 hodin denně, max do 19 hodin, nemůžeš nikam na víkend, nebo si přes den nic zařídit mimo vycházky, kvůli tomu, že může přijít kontrola a ty bys přišla o nemocenskou. Ještě to promysli...

everytimes
autor
25. čer 2012

@smudlinka2019 No, tak to naprosto chápu, taky dělám na směny, na ranní vstávám ve 3:50, což je šílený i pro netěhotnou 🙂 A o horku na hale vůbec nemluvím, je tam na omdlení, plno ženskejch je tam z toho hotovejch a to nejsou v jiném stavu 🙂 Doufám, že to doktorka pochopí...

kikimaruska
25. čer 2012

@kaaccka tos měla ještě zlaté vycházky...já měla tenkrát jen 4 hodiny denně... 😝

krmv
25. čer 2012

ahojky vsichni, pracujeme taky na miminku a vzhledem k tomu, ze pracuji na smeny, tak to na moc dlouho neni. sef by me asi nocni zrusil,takze by se to nejak snad vymyslelo. Ale zase si rikam, kdyz budu dlouho na neschopence, tak potom z tech penez co beru pri neschopence se vyplaci materska prece? tak je asi nejlepsi pokud to situace dovoli chodit o prace, kde asi budu brat vice penez potom tim padem prece budu mit i vice penez. budu rada za vase poznaky.

jiji
25. čer 2012

Já jsem byla doma kvůli špinění ve 14.tt a i když se to rychle upravilo a nic mi pak už nebylo, tak mě dr. nechal doma, a to je z těch, co nesnáší, když se z těhotenství dělá nemoc. A to jsem neměla náročnou práci, teda ne fyzicky. Ale ono přijít a pupkem působit do rodiny, odkud se třeba před nějakou dobou odebraly děti do ústavu, je podle mě čirá provokace ... takže jsem byla ráda, že jsem mohla zůstat doma. Vycházky jsem měla 4 hodiny denně bez diskusí (a to ještě tehdy byla možnost neomezených) a přežila jsem. Ale byla jsem doma část zimy, jaro a od poloviny června už na MD, tak se to dalo přežít, teď by to bylo horší ...
Teď chodím do práce, nemám ji pravda tak akční, takže mi to nevadí a problémy nemám.

everytimes
autor
25. čer 2012

Děkuju holky, ptám se už takhle dopředu, jelikož to chci mít promyšlené před tím, než budu už miminko čekat..
Vím, že je těžké, být celý den doma a mít vycházky jen 6 hodin, ale pro mě je to teda lepší představa, než chodit do práce, kde budu pod stresem, protože musím plnit normy, obávat se, aby se mimi něco nestalo, jelikož tahám bedny s oblečením a v tom celkovém prostředí si to tam nedovedu představit vydržet stát v kuse, nemoct si ani na chvíli sednout. Takže raději obětuju volný čas, běhání venku a budu doma v klidu a budu si moci kdykoliv lehnout, když se mi udělá třeba špatně.
Ale přestu děkuju za každý názor a příspěvek.

jiji
25. čer 2012

@krmv nemocenská se sice počítá za posledního půl roku (nebo kolik, to si nejsem jistá), ale nemocenská je tam dobou vyloučenou, takže nemusíš mít strach. Prostě se na ni nebere ohled, zjišťovala jsem to známé nedávno přímo na OSSZ. Je fakt, že když jsem potom zauvažovala nad tím, jak jsem to měla před pěti lety já, tak ta mateřská byla vyšší jak nemocenská ....

smudlinka2019
25. čer 2012

@everytimes tak s bednama mám výhodu,že mám na směně ženský strašně ochotný,nenechaj mě vzít ani lehounkou bedýnku,tak že si nemůžu stěžovat 🙂 jinak záleží na tom,jak ti i bude.Já byla celou dobu v pohodě,teď mi nebývá nějak špatně,ale cítím hroznou únavu a občas mám bolesti v některých částech těla,hlavně mi trpí nohy.Pro mě je zase nejhorší,že těch osm hodin sedim.A k tomu záchodu,máme ho přes celou halu a neřešim to.Někdy jdu za směnu i 4x,hold jsem těhotná a zadržovat to nemůžu,pak mám bolesti břicha 🙂

eficenka
25. čer 2012

@everytimes
ahojky tak já jsem byla u MUDr, udělala UZ, pogratulovala a říkala ano, čekáte miminko, jste v 6 tt 🙂
a kde pracujete? no já že sem fyzioterapeutka na dětské léčebně...
A ona mi řekla, tak zítra už nejdete do práce 😀 takže sem od unora na neschopence, ale je to děs... vycházky jen 6 hodin, ale na konci srpna už jdu na mateřskou juchů!!! ale vydržet se to dalo!!

kikimaruska
25. čer 2012

@everytimes to víš, že se to dá 😉 . Já se třeba ted rozhoduju, že až budu těhu, budu bud skoro celý den zavřená v paneláku, ale budu každý večer s manželem plus víkendy jen doma (ani na zahrádku se nedostaneme), anebo budu 50 km u rodičů, mají RD, velkou zahradu, no bájo...ale co tam sama...všichni tam být nějakých 8 měs.nemůžeme 😅 ... Popravdě já první 2 měsíce spala jak medvěd, i 22 hodin, uplně mrtvá, jen jsem se budila na jídlo...no nedovedu si to představit v práci, kde přes 14 hod. na nohou a pořád něco...i kdybych byla sekretářka za stolem(což nejsem), tak nevím...co s tou únavou a hlavně nevolností které mne honila docela hodně a po celý den 😕

smudlinka2019
25. čer 2012

@eficenka ty máš vycházky 6 hodin?Já se dočetla,že se dává i 8 hodin,tak se chci jenom ujistit,chystám se na neschopenku v srpnu

krmv
25. čer 2012

@jiji aha to jsem nevedela, dekuji moc. takze kdyz budu na neschopence treba hned od zacatku co budu vedet ze jsem tehotna, tak budu po dobu te neschopenky pobyrat nizzsi penize (nevis jak se to u PN pocita procentuelne, ja nikdy na PN nebyla, vis), ale potom penize na materskou se me budou pocitat (kolik procent?) z platu, ktery jsem mela nez jsem nastoupila na PN? pokud to chapu dobre
diky moc za objasneni

ebsian
25. čer 2012

Já ji dostala od doby, kdy mi potvrdila těhotenství v děloze a to z důvodu, že dělám 12ky noční ranní a hlavně, pracuji s chemikáliemi. 🙂 A bylo jasno, jen se mě zeptala na práci. Hned mi ji začla vypisovat. Ani jsme nemusela nějak přemlouvat, nebo tak. S těma bednama je určitě důvod na to, ji mít. 😉

eficenka
25. čer 2012

@smudlinka2019
ze zákona jde jen 6 hodin... 8 a i neomezeně mají pacienti s rakovinou atd....

smudlinka2019
25. čer 2012

@eficenka já tady právě někde četla,že maj maximálně 8 hodin.Dřív se dávalo i neomezený,ale teď tohle.Tak teda nevim no 😒

jiji
25. čer 2012

@krmv jejda, tak to přesně nevím a nechci psát bláboly. Každopádně u PN jsou první 3 dny neplacené a 21. dne včetně ti platí zaměstnavatel náhradu mzdy při PN, takže může přijít na kontrolu on. Od 22. dne ti platí nemocenské ČSSZ. Počítají se tam nějaká procenta z vyměřovacího základu, který je taky nějak zastropovaný.
Zkus mrknout třeba sem: http://www.mpsv.cz/cs/11580

martinka81
25. čer 2012

@smudlinka2019 max. můžeš dostat 6hod denně v rozmezí od 7.00 do 19.00.

everytimes
autor
25. čer 2012

@kikimaruska co bychom pro ty naše miminka neudělaly 🙂

everytimes
autor
25. čer 2012

@ebsian děkuju 🙂

jiji
25. čer 2012

@ebsian jj, ty chemikálie jsou dost závažný důvod. Stejně jako se automaticky dává neschopenka zdravotním sestrám, bo pracují s krví, co tak vím od kamarádky.
Mně se dr. taky ptal, jestli nepracuju s nějakými jedama, pak teda zhodnotil, že maximálně s jedovatýma lidma a to se prý nepočítá 😀. No, já jsem stejně byla rozhodnutá do práce chodit, pokud budu mít těhu bez problémů a zrovna jeho bych asi nijak nepřemlouvala, nemá to rád

smudlinka2019
25. čer 2012

@martinka81 jj,už jsem to konečně našla,ale je to na prd 😒

kikimaruska
25. čer 2012

@jiji je pravda, že mě díky práci chtěl dr.také poslat ihned v 6tt, kdy jsme zjistili těhu (jsem v uniformě, přímý výkon). Já chtěla dodělat měsíc a nerozházet kolegům plán...no hups, má poslední noční a druhý den s krvácením už sem jela na neschopnost... 😕 a stejně měli kecy....co nadělám.

smudlinka10
25. čer 2012

já mám neschopenku od 6tt kvůli silným nevolnostem a teď i kvůli špinění, mám klidový režim... sice jsou vycházky na nic, ale kvůli mrňouskovi se to hold musí vydržet - jinak práce - benzína + myčka + úklid dle potřeby na hotelu atd a 12náctky... žádná kliďárna... rozumný gyn. se zeptá na práci a na to jak se cítíš, já jezdit každý den busem, tak to dobře nedopadne, pač mi dva se teď moc nekamarádíme 😀

majka220990
13. zář 2014

Ahojky, chtěla bych se zeptat. dělám v KFC v Brně. denně dojíždím 50 km tam, 50 zpět, dělám v oblasti servisu, kde jsou vysoké teploty,který mi mohou ohrozit miminko, když jsem v práci řekla, že nemůžu dělat na servise, bylo mi řečeno že mě předělají na kasu, kde ale nemohu být celý týden. protože abych měla pokladnu, nesplnuji nějaké výsledky prodeje a abych chystala objednávky, na to je nás v práci moc a že to nejde, takže bych stejně byla alespon 2 dny na servise. S tím,ž e by mi dal mín hodin. V průměru v týdnu oddělám asi 35 hodin.Dělám v práci ve stoje, a dělám pod stresem, myslíte že by to mohl být důvod k neschopence?Mám takový dojem, že se mě budou snažit ošidit, proto se ptám na váš názor. Děkuji

tak2014
13. zář 2014

Já si myslím, že k tomu, aby si dostala neschopenku, bys hlavně měla mít objektivní zdravotní problém-krvácení, opakované potraty, atd. ( těhotenství není nemoc!) a případnou změnu prac. zařazení/ doby řeší pracovněprávní předpisy... Takovéto zneužívání dávek je mi opravdu proti srsti, ale naštěstí se rozšiřuje trend kdy jsou rozhodnutí některých gynekologů o neoprávněných neschopenkách přezkoumávána....

cervenakarkulka
13. zář 2014

Je to o domluve s lekarem - ja jsem o neschopenku pozadala, protoze pracuju v jesloskolce a nechtela jsem riskovat zdravi miminka. Tahani deti, virozy, streptokoky a nestovice, ktere zrovna mezi detmi litaly by me ohrozily, at bych delala v budove cokoliv. Myslim, ze o zneuzivani davak se nejedna. Celou dobu pracuji,platim si socku i zdravotku, tak nemam duvod ohrozit zdravi sebe ani ditete a hold si v klidu uziju nevolnosti tehu bez pocitu viny, ze jsem prizivnikem na statu.

Je to muj nazor a pohled na neschopnost v tehotenstvi. Pokud bych mela praci v pohode a me bylo dobre, tak bych s nejvetsi pravdepodobnosti do prace chodila. Urcite bych nikoho neodsuzovala za zadny nazor.

danielama
9. led 2015

Holky,když jsem na neschopence od poloviny prosince,chápu správně,že mi teď normálně v době výplaty přijdou peníze pouze od zaměstnavatele -proplacenych 14 dni kdy jsem normálně pracovala + 14 dni proplacene neschopenky,kterou platí prvních 14 dní právě zaměstnavatel? A příští měsíc pak už přijdou peníze za neschopenku pouze od sociálky? A to k jakému dni? Děkuji, neschopenku mám prvně.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru