Neschopenka v těhu a dodržování vycházek. Jak to řešíte?

marie_m
16. čer 2006

ahojky nevesty, jsem 27tt a doktor me nechal na neschopence (az do porodu), s tim, ze mam psane vychazky...nechapu, kdo tohle vymyslel, protoze kazda tehulka by preci mela mit moznost se jit projit, kdyz ma chut a je ji dobre a ne si neustale hlidat cas, rovnou me dr upozornil, ze at si neplanuju zadny vikendiky, ze chodi kontroly i o vikendech, at sem doma :( jako je mi jasny, ze muj dr s tim nic neudela a tak by me zajimalo, vy tehulky, co jste domka na neschopence, jak tohle resite? dodrzujete presne casy vychazek? byla u vas uz kontrola? asi to nejde nijak obejit, co? 🙂
diky za kazdy inficko a pekny vikend vsem 😉

cipin
8. led 2008

Ahoj holky, jsem taky na neschopence - od šestého tydne, takže už přes měsíc☹ Vycházky mám od 10 do 15 a pak od 16 do 21. Kontrola mi zatím nepřišla, ale zatím mám klidovej režim na lůžku neměla bych ani vařit, takže s dodržováním zatím problém nemám. Ale v březnu máme jet na hory nechce se mi přerušovat neschopnost, tak nevím, jak to udělat, může se třeba na týden změnit adresa, kde marodíte?

meni
8. led 2008

ahoj, může, ale je to složité, musí ti napsat lékař potvrzení, že můžeš marodit na té adrese, kterou uvedeš, že tě to nijak neohrozí, a pak s tím papírem musíš jít na sociálku, kde ti to buďschválí nebo ne.
Je možné, že je to od letoška jinak (nové zákony), ale loni to tak bylo. Stěhovala jsem se zrovna v době marodění, byla jsem dlouho doma po těžké operaci slepáku, a musela jsem tohle absolvovat.

cipin
8. led 2008

Hmm, tak to vidím bledě, uvidim 15. jdu na kontrolu, tak se ji na radši rovnou zeptám, ale i tak díky...

meni
8. led 2008

zkus to a pak dej vědět, mám taky neschopenku, a taky bysme rádi někam jeli, třeba to je teď od nového roku jinak 😉

many
8. led 2008

cipin - tak to nevím,jestli to klapne,no jsem zvědavá,já si myslím,že už je to na tobě,jestli to riskneš nebo ne 😉 vím,že se píše třeba jiná adresa ale už od začátku,např. v půlce na týden to nevím 😒

kikimaruska
9. led 2008

Já jsem na neschopnosti od 8 týdne díky určitým problémům. Mám napsané vycházky 4 hod/den dle počasí. Takže je na mě jaké počasí je vhodné 🙂 . Nejprv jsem se bála, jelikož máme štěně a musím s ním často ven...ale už to neřeším. Navíc je rozdíl podle toho kde pracujete. Já jsem ve st.službách (v uniformě) a neschopenka se na socialku vůbec neposílá, je to jinak dělané a na kontroly může přijít můj vedoucí, velení z Prahy ap.ale ne ze socialky. Navíc kontroly a prodlužování, ukončení...jde vše přes služební doktorku, takže od odborných lékařů donesu jen doporučení a nálezy. No, pokud mám kontrolu u gynekologa ap.mám volný celý den, jelikož jsem krytá a navíc doktor je až v druhém městě, takže cestou uděláme rovnou nákup a vše potřebné. Ale taky se trochu bojím, jak to udělat na jaře. Chci jet k rodičům, mají domek a zahradu...krása, tady jsem zavřená v paneláku bez balkonu...a navíc musíme stihnout rzenovovat baráček k bydlení (kde je práce jak na kostele 😒 ). Zeptám se pak doktorky co a jak na jaře, abych tam mohla aspoň pár dní pobýt, když je tam lepší prostředí. 🙂 . Ale co se týče běžných kontrol ze socialky, přítel marodil ve 2 letech 2x (s ufiknutým prstem a s roztříštěnou rukou) a přišli pokaždé. Jednou v 11.50 (vycházky měl od 12.... 😝 ) a po druhé v sobotu ve 22 hod! 😕

berus
11. led 2008

Já jsem na neschopence od 8 týdne a vycházky mám neomezené. Nechápu, jak vám můžou doktoři dát jen 4 hodiny denně 😖 A to máte vypsanou neschopnost od gynekologa? Já od praktika.

kikimaruska
13. led 2008

berus: mě ji chtěl napsat gynekolog, ale dal mi na mé naléhání jen nález. Mě musí jako policajtce z výkonu psát a schvalovat, ukončovat...neschopnost VŽDY služební praktická lékařka. Vše musí jít přes ní. Jak jsem již psala, u nás se to neposílá na sociálku, ale maj trochu jinou legislativu. Kolegyně měla dřív též vycházky neomezeně, pak přišel nějaký přípis že i rizik.těhu musí mít stanovené hodiny přímo kdy...a pak snad někdo přišel konečně na to, že je to blbost a zrušilo se to...no ale mám jen 4 hodiny...(kdy chci). Tak snad nikdo stát před domem nebude tak dlouho...ale hlavně si to můžu i rozdělit, takže chodím třeba na 15 min každé 2 hod. se psem a kdyby zrovna někdo přijel a trefil se zrovna vždy když doma nebudu.... 😖 ...no, takový trochu zvláštní, ale lepší než mít čas vycházek pevně stanovený.

chester
13. led 2008

Ahoj, na neschopence jsem byla od srpna do konce roku s vycházkami 12-16 hod., kontrola za celou dobu žádná. První měsíc jsem se snažila vycházky dodržovat, ale pak jsem postupně rezignovala a na nějaký vycházkový režim jsem si ani nevzpoměla. Teď už jsem na mateřské a všem přeji nemocenské bez kontrol. 😉

lucicineccka
13. led 2008

Zdrawím maminy..mám otázečku..sem na neschopence(zaměstnaná)týden před nástupem na mateřskou mi končí ochraná lhůta tim pádem budu nezaměstnaná..a newím jestli se mám na ten týden hlásit na pracák a nebo kde sem wlastně hlášená kyž sem na mateřské a kdo platí zdravotní a sociální pojištění???

meni
13. led 2008

ahoj, když jsi na neschopence, tak na ní budeš až do té doby, než nastoupíš na mateřskou, ne? I když ti skončí ochranná lhůta, pořád jsi na neschopence, a dokud na ní budeš, měl by tě vyplácet zaměstnavatel, ne? Beru to z vlastní zkušenosti, když jsem k prosinci skončila v práci, a od ledna je sedmidenní ochranná lhůta, kdy můžu odejít na nemocenskou a platí me bývalý zaměstnavatel, a nejenže mi bude platit celou nemocenskou ale i ten první půlrok mateřské. Zároveň jsem hlášená na úřadu práce, ale až odejdu na mateřskou, z úřadu práce mě odhlásí. Kdo za mě potom bude platit zdravotní a sociální teda netuším, ale zítra se na to zeptám, to je dobrá otázka 🙂

lucicineccka
13. led 2008

Práwě že mě zaměstnawatel neplatí wůbec nic,protože mi dal wýpowěd w těhotenstwí..platí mi to OSSZ tu nemocenskou ale jak je to práwě dál to newím..když jdeš na mateřskou neschopenka ti končí,přece by mi stát neposílál čtrnáct tisíc..🙂

lukin
13. led 2008

meni: Cože????? Jak můžeš být hlášená na pracáku, když jsi na nemocenské? To nechápu, mě skončil prac. poměr v prosinci, jsem furt na nemocenské a nikde jsem se nehlásila.

meni
13. led 2008

no, na pracáku musíš být hlášená do tří dnů od skončení pracovního poměru. KOntrolku mám od gynekologa a o jeden den bych to nestihla. Takže prvních asi pět dnů mi zaplatí pracák, ale ten zbytek mi zaplatí už bývalý zaměstnavatel. Je na to právě ochranná lhůta těch 7 dní, do kterých můžeš jít na nemocenskou tak, aby ti to platil zaměstnavatel, nezáleží na tom, jestli jsem na pracáku hlášená nebo ne. Já jsem odešla na nemocenskou až poté, co mi skončil pracovní poměr. Mám to složitější v tom, že kopii kontrolky i kopie lístků na peníze musím donést na pracák (origoš samozřejmě zaměstnavateli).

lucinecko, vzdyť když jsi těhotná, tak tě těhotnou propustit nemůžou, nebo ano? A pokud tě propustil měla na tebe taky platit ta ochranná lhůta, která loni byla šest týdnů, letos jen sedm dnů, a v tom případě by tě taky vyplácel bývalý zaměstnavatel. Já se o tom byla radit na sociálce, a oni mi právě tohle poradili...

mery.luu
15. led 2008

Ahojky holky,
tak jsem včera vyfasovala konečně vycházky.....ukecala jsem dr na víc než jen 4 hodinky, mám je od 8 - 18 to jsem ani nečekala 🙂 tak jsem ráda...

kacenka_t
16. led 2008

Ahoj holky,
á jsem na neschopence od první návštěvy u gynekologa a vycházky nemám žádné. Zítra jdu na kontrolu tak doufám, že nějaké dostanu. Jen jsem vás chtěla poprosit o radu, jak se zmínit, nebo jak jste docílili neomezených vycházek.
Děkuji za radu a mějte se krásně.

holidayinn
16. led 2008

docilit vychazek: ahoj holky, ja sla do prace, protoze sedet a koukat do stroupu mezi 4-zdmi mi prislo opravdu jako domaci vezeni a hlavne ta nemoznost odcestovat za rodicemi o vikendu nebo na dovolenou uz vubec. Mela jsem pouze 4 hodiny vychazek denne. Chapu, ze nekdo musi ze zdravotnich duvodu lezet, a take se vyhnout faktu, aby nemusel pobyvat v nemocnici, tudiz omezeny pocet vychazek by mu nemel ani tak vadit, protoze v nemocnici nejsou zadne vychazky. Bohuzel se PN (prac. neschopnost) bere jako, ze jsi nemocna, a tudiz u kazdeho lekare neni narok na neomezene vychazky. Viz tato diskuze, uz to tu take probehlo. Zalezi, jaky ma lekar smluvni vztah s pojistovnou a jaky je Tvuj zdravotni stav. Pokud mas rizikovou praci, mel by to resit zamestnavatel (viz. zakonik prace, nahrada mzdy, prevedeni na jinou praci apod.) a ne lekar. Chapu, ze se lide u nas stale v CR boji vytupovat x zamestnavateli a hajit si tak sva prava, ale pak se nesmi divit, ze PN ma take sva omezeni a od Noveho roku nabizi velmi nizke davky v teto souvislosti. S tim je take od Noveho roku spojena vyplata davek na materske a nasledne rodicovske dovolene. Samozrejme, ze penize nejsou vsechno, ale prcek si zaslouzi lepsi zivot, nez meli nasi rodicove ne 😉 😉 Tak asi tak, co jsem si zjistovala ja, kdyz jsem chtela prodlouzit vychazky, ci zmenit misto pobytu na nemocenske. Zakonik prace velmi dobre chrani prava tehotnych a matek na materske ci rodicovske dovolene. Proto nechapu, jak zamestnavatel muze nekomu dat vypoved v dobe tehotenstvi. Okamzite bych na nej podala zalobu za poruseni paragrafu... vypoved ze strany zamestnavatele! 😉

mery.luu
16. led 2008

ahojky,
kacenka - no s neomezenými vycházkami ti nevím jak pochodíš, ikdyž jsem tady na MK četla i příspěvky od holek co je mají....V našem regionu se nedávaj, jsou tu prej přísní revizní lékaři a nechtějí to povolovat....Jinak normál je prej 4 hod denně ( 2h dopoledne a 2h odpoledne) ...já jsem svého dr. ukecala na delší, ale dalo mi to trochu práce, než jsem ho zlomila...jsem taky ze zdravotnictví , tak se asi nademnou slitoval 😉 🙂

Taky jsem slyšela že se to právě liší podle regionů - všude je to jiné...ale nevím co je na tom pravdy...

many
17. led 2008

např. já mám od 7.00 do 20.00 😉

sturnus_vulgaris
22. led 2008

Pozor, lékař stanoví vycházky po dohodě s pacientem... To je jedna z věcí, kterou neví ani sami lékaři. Doporučuji informovat se blíže na OSSZ.

sisstin
22. led 2008

sturnus: to sice všude píšou..ale prakticky to tak nikde nefunguje 😅

krista
22. led 2008

Mě se moje Dr. na nic neptala, nejdřív jsem neměla taky žádné až po nějakých 14ti dnech mi dala aspoň od 10-12 a od 14-16, musím se přiznat že je nedodržuju, protože za tohle stihnu max. nakoupit naproti v obchodě 😉 A když mi bylo ještě blbě prvních 5 měsíců tak to bylo úžasný, nevolnosti jsem si neplánovala mimo vycházky 😉

martinka79
22. led 2008

já mám vycházky zkrátka 4hodiny odpoledne a doktorka se mnou o ničem nediskutovala. Nějak jsme si zvykl, sice je na 100% nedoržuji, ale nějakým způsobem se snažím.
Ovšem je to hrozné diktovat kdy můžete jít ven a kdy ne.

venousek
22. led 2008

Já mám vycházky taky dost dobré.Mám je 7 -17 . Ale na jaře a hlavně v létě bych chtěla mít je posunuté, tak alespon do 21. Snad bude vše o.k. a já je dostanu.

prcekpet
22. led 2008

ahoj holky, tak jsem si kratce procetla vasi diskuzi a musim rict, ze pokud jsi dostala vypoved a byla jsi tehotna, tato vypoved JE NEPLATNA, to je fakt, rika to nas zakonik. Ja (vsechny pobocky v republice) jsem v polovine zari dostala vypoved pro nadbytecnost, mela jsem skoncit k 31.12. od 30.11. jsem na PN, jsem na rizikovem tehu, na UTZ jsem sla 7.1., kde mi dr. potvrdil tehu se srdickem. Zamestnavateli jsem pak poslala jen oznameni, ze jsem otehotnela v ochranne lhute a ze prac. pomer skonci po vycerpani materske a rodicovske. Volala jsem si i na socialku a pani rekla, ze pokud jsem na nemocenske, zamestnavatel je povinnen vyplacet nemocenskou ale jen po dobu 6 mesicu. To je zase nejaka ochranna lhuta pro zamestnavatele. Pak mam narizeno 6 tydnu pred planovanym poroden nastoupit na materskou, takze me to vychazi, ze do 30.6. budou platit nemocenskou a 3.7. bych mela nastoupit na materskou. Co se bude dit v tech 3 dnech netusim, ale nebyla jsem se nikde hlasit - ani na pracak ani na zdr. poj.. Jinak po nastupu na materskou zdrav. poj. tusim plati stat. Socialku neplati nikdo ani zamestnavatel v dobe PN, protoze to nemas zadne prijmy. Jediny benefit PN v ochranne lhute je, ze se Ti to zapocitava do duchodu = pocty odpracovanych dnu. Bohuzel se Ti nezapocitava vyse nemocenske, takze az Ti budou pocitat duchod - prumerovat za odpracovanou dobu, budes na tom kracena penezma.
co se tyce vychazek ja dostala po mesici a pul vychazky od 10 - 12 a 15 - 17, na poradne jsem pozadala lekare o zmenu, ze dopoledni vychazky prospim a on mi rekl, ze se to menit nesmi a ze mam smulu. ☹

dripik
22. led 2008

Ahoj holky, já jsem na neschopence teď od nového roku, napsal mi ji gynekolog a mám vycházky neomezené, zbláznila bych se, vědět že mi může přijít kontrola anebo, že nemůžu ani ven když chci já...já jsem se doktora ve chvíli kdy mi to psal žeptala jak je to s vycházkama, a on sám mi řekl, že mi dá neomezené, že je blbost dávat omezené protože pak bude od 15-17h pršet a já se ani neprojdu na čerstvém vzduchu...takže tak, myslím, že je fajn se u doktora předem zeptat, pokud má rozum nemusel by to být problém...

many
22. led 2008

taky mám naštěstí neomezeně 😉 a moje sestra má rizikový a taky má neomezeně - no máme od 7.00 do 20.00

martinka79
22. led 2008

🙂 tak moje dokrtorka je blázen. řekla, že mi může dát pouze 4hodiny. No jo asi ej chytřejší než já a já už to vydržím. 🙂

meni
22. led 2008

Aha, takže si udělám další výlet na sociálku zeptat se na tu ochrannou lhůtu pro zaměstnavatele, to mi zatím nikde neřekli 😕

prcekpet
22. led 2008

martinka79 - tak jsem na tom uplne stejne, muj dr. tvrdi, ze to zmenit nejde, ja jsem nasla, ze delka vychazek nepodleha zadnemu pravnimu predpisu a je tedy na lekari jak to stanovi a prip. upravi. Ja jsem teda taky na rizikovem. Ted me ty vychazkz stvou jen kvuli manzelovi, kdyz se vrati z prace a treninku, ja nikam nesmim. Vraci se az kolem 20 hodiny. O vikendu, kdyz chceme nakupovat - potraviny, tak jenom 20 min. trva cesta tam, 20 min. zpatk plus minimalne 10 min. na zaparkovani a to mas hned hodinu v haji. I kdyz to mam napsane na listecku, tak pak stejne 20 min. stojime na pokladnach. Vzdycky to presvihnu tak o pul hodinu, ale co mam delat? Taky potrebuji jit mezi lidi a nakoupit. 😒

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru