Neschopenka v těhu a dodržování vycházek. Jak to řešíte?

marie_m
16. čer 2006

ahojky nevesty, jsem 27tt a doktor me nechal na neschopence (az do porodu), s tim, ze mam psane vychazky...nechapu, kdo tohle vymyslel, protoze kazda tehulka by preci mela mit moznost se jit projit, kdyz ma chut a je ji dobre a ne si neustale hlidat cas, rovnou me dr upozornil, ze at si neplanuju zadny vikendiky, ze chodi kontroly i o vikendech, at sem doma :( jako je mi jasny, ze muj dr s tim nic neudela a tak by me zajimalo, vy tehulky, co jste domka na neschopence, jak tohle resite? dodrzujete presne casy vychazek? byla u vas uz kontrola? asi to nejde nijak obejit, co? 🙂
diky za kazdy inficko a pekny vikend vsem 😉

olgas
24. srp 2009

Ahoj,

kualalik: tak to máš docela dobře napsané vycházky, většinou jsou od 10- 18 hod. do 20 hod to je dobré. Netušila jsem , že to takto jde. Jinak já bych vycházky raději nepřetahovala.

dadous
24. srp 2009

kualalik, ja myslím že o vikendu nechoděj ne?

lucka.adis
24. srp 2009

Ahoj holky, my byli s manželem a se synkem teď tři dny v Rakousku a to jsem na PN, vrátili jsme se a schránka byla taky prázdná.. od Května co jsem doma, tak mě kontrola nepřišla ani jednou, takže netuším, jestli vůbec chodí 😠 😀 😀 a jinak to taky moc nedodržuju 😅

rora2
24. srp 2009

Ahoj,taky řeším ten samý problém.Já budu muset jít na neschopenku skrz rizikovou v práci.Hledala jsem si to v právu,jak to tedy vůbec je,zda ty neomezené vycházky jdou.Zjistila jsem,že ano.Prý to čistě záleží na Mudr.jak se domluvíte.Přímo dotaz na náš problém je na Férová nemocnice-právní poradna.Stačí zadat vycházky v těhotenství.Pokud žena opravdu nemá rizikové těhu a je doma z důvodu,že nemůže vykonávat své zaměstnání,tak není důvod celoddení vycházky nepovolit 🙂

miradka
25. srp 2009

Rory, takže ja mám vlastne smolu, pretože som po IVF a čakám 2 detičky, takže to riziko je fakt vyššie. Mne dr nechcel dovoliť ani na dovču na 4 dni len sem kúsok od domu... 😒

martulikk
25. srp 2009

Ahoj holky, taky jsem byla v těhu na neschopence. S těmi vycházkami opravdu záleží jen na doktorovi, který vám PN vystavuje. Já dostala automaticky neomezené, ale první dva měsíce, co jsem byla doma, jsem měla špatný pocit i jen z 5-ti minutového venčení pejsků před domem 😅 Ale dost jsem tu neomezenou dobu ocenila, ne že bych pak pořád lítala venku. Ale mohla jsem se jít vyvětrat, když jsem se na to cítila a ne jen v omezené - někým nařízené - době, kdy to třeba nešlo (třeba i jen kvůli počasí...). Přeci budoucí maminka potřebuje na čerstvý vzduch a sama by měla s rozumem svůj pohyb zvážit. Já jsem strašně ráda, že mi toto můj doktor umožnil. 🙂 Jinak na kontrolu mi nikdo nepřišel a slyšela jsem, že snad ani na tuto neschopenku nechodí...

martulikk
25. srp 2009

Jo a ještě jsem chtěla zapomněla napsat... Švagrová měla vycházky jen na 2 hodiny odpoledne, je to teda už 7 let, ale i tak jsem četla, že někteří doktoři dávají i teď takto krátké. A neschopenku měla kvůli rizikové práci, ne že by na tom byla ona špatně. Takže si to chudák doma pěkně užila...

miradka
25. srp 2009

Holky, prečítajte si toto, je to síce staré, ale malo by to platiť, nie?

korina • 20. červenec 2006 v 15:36

Co se týká vycházek tak doktor nemá žádné právo ze zákona vás v nich omezovat.
Mrkněte se na tuhle stránku http://www.pacienti.cz/clanek.php?id=622, je tam spousta dotazů a odpovědí. Tohle je jedna z nich:
Dobry den,

chtel bych se zeptat na pravidla ohledne neschopenky a vychazek.

Moje zena dostala v ramci materske neschopenku, a to z duvodu prace v rizikovem prostredi (nemocnice) a prace na tri smeny. Melo by to byt Z35 s vychazkami od 11,00-13-00 a 15-00-17,00. Chteli jsme po pani doktorce prodlouzeni vychazek, ale pry to neni mozne, protoze jsou na to presne stanovena pravidla. Muj dojem ovsem je, ze predstava pani doktorky je takova, ze tehotna zena by mela nejlepe cele 9mesicni obdobi stravit na posteli nebo kresle u televize. Nutno podotknout, ze zena nema zadne zdravotni potize, az na drobne obcasne nevolnosti.

A muj dotaz tedy je, jak je to v tomto pripade s temi vychazkami? Je na to opravdu nejaky striktni predpis nebo je to na vuli a posouzeni osetrujiciho lekare?

Dekuji, Martin

Poradna
Tvrzení lékařky, že vycházky bez omezení povolit nelze, je nepravdivé. Délku vycházek žádný právní předpis neupravuje. Lékař dokonce ani není oprávněn vycházky povolovat, zakazovat či určovat délku jejich trvání, neboť žádný zákon lékaře k takovému rozhodování nezmocňuje. Naopak, podle ustanovení čl. 2 odst. 3 Listiny základních práv a svobod může každý činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. Podle § 4 odst. 4 vyhlášky č. 31/1993 Sb. Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky o posuzování dočasné pracovní neschopnosti pro účely sociálního zabezpečení platí, že lékař v legitimaci a hlášení příslušné okresní správě sociálního zabezpečení pouze vyznačuje den příštího lékařského ošetření a rozsah a dobu vycházek práce neschopného občana. Rozhodnutí o rozsahu a době vycházek je tedy na pacientovi, lékař rozsah a dobu vycházek v legitimaci pouze vyznačí.

limete
1. zář 2009

Ahoj, jsem ve čtvrtém měsíci těhotenství, 2 měsíce na PN, vycházky mám napsané od včerejška, sestra doktorovi radila, že mi může napsat i neomezené, ale že oni to neradi vidí (nejspíš sociálka), takže mi napsal 14-18 h, no a dneska v 1 mi přišla kontrola, naštěstí jsem byla doma, ale jindy si třeba taky jedu pro noviny nebo jdu ven se psem nebo jedu za přítelem na chatu, tak ode dneška nevím, bojím se, že můžou klidně ještě přijít, budu na neschopence až do prosince.

higinia
2. zář 2009

Ahoj holky, po velkých peripetiích jsem otěhotněla. Jsem zatím na začátku, ale doktorka mi napsala rizikové a neschopenku, kvůli stresující práci. Jenže mi napsala pouze vycházky 2 x denně po dvou hodinách. A já mám malého kluka, kterého musím dovést a odvést do školky, do cvičení a jiných aktivit. Nechápe, že když jsme na hřišti, musíme už o půl čtvrté odpoledne pryč. Já jsem zcela v pořádku a vím, že některé z vás napsal doktor neomezené vycházky a že je to naprosto dle zákonů. Můžete mi poradit nějakého doktora/gynekologa v Praze, který by je napsal, s nímž máte zkušenosti? Byla bych mooooooooooc ráda. Dík

fifinka31
3. zář 2009

Ahoj holky,od 1.9. jsem na nemocenske-zaroven mi k 31.8. vyprsela platnost smlouvy.Takze sem to Dr.rekla na rovinu jak to je,a nemoc.jsem dostala.
Vychazky mi vypsal automaticky 10-12 a 14-16,tak sem pak rekla sestre jestli mi ty 4h nemuze spojit,tak mi ty dopol.nechala a odpol prepsala 14-18-ze pry tech 6h este maji dovoleno....A ptala sem se ji jak to ze nektere tehule maji neomezene,tak rikala ze to je jen u zvlastnich pripadu-ze treba jedna porad zvracela,a nevedela v kterou denni dobu se dostane ven-tak dostala neomezene.Ale slysela sem i o jinych holkach co dostaly neomez.a nezvracely,meli proste rizikove.Takze to proste nechapu!
Ale nejak se mi nezda tady ta odpoved výše uvedena-že by si o vychazkach rozhodoval sam pacient 😎 to by si automaticky kazdy nahlasil neomezene ze.Kdyz sem byla v breznu na nemoc.po laparce,tak mi Dr.(zase jiny)chtel dat jen 14 dni nem.nakonec sem ho premluvila aspon na 3 tydny,a rekl mi ze vychazky mi vypise setra podle TABULEK-a to je 4h,a mohla sem si vybrat jak je chci.
tak tolik moje zkusenost.

fifinka31
3. zář 2009

Ale mam dotaz-neznate nejake stranky kde se dozvim jak se pocita nemoc.??A jak je to s kontrolama prvních 14dni???Kdy vlastne prvni 3 dny vam nikdo neplatí,a zbylych 7 prac.dni plati zamestnavatel-v tuhle dobu by na vas asi nemela poslat kontrolu soc.kdyz ta nas plati az od 15dne nemoc.ne???
Ja navic tech 14 dni nemam placene vubec,pač smlouvu mi zamestn.neprodlouzil.(ale on mi to vykompenzuje 😉
Tak si myslim logicky ze by mi prvnich 14dni nemel nikdo prijit.....proc by me kontrolovali kdyz zadne prachy nedostanu.

hest
29. říj 2009

já si jdu pro neschopenku dnes, tak uvidíme jak to budu mít s vycházkami já, vcelku je to blbé jestli je dostanu omezeně, neb dvakrát za měsíc dojíždím do školy..a to je na celý den plus cesta tam trvá 3 hod..nenapadá vás někoho jak bych to mohla udělat? s šéfovou jsme se nerozešlxy v dobrém (proto taky jsem odešla na rizkové, protože stres a vyhrožování nemám zapotřebí) a ona ví, které dny bych měla být ve škole, tak si říkám, aby se mi ještě nechtěla pomstít a neposlala na mne v ty dny kontrolu..

mariekaterina
2. lis 2009

mám obdobný problém, jsem teď 14dní na nemocenské a nedal mi žádné vycházky 😢 a to ráno a odpol vodím malého do školky. Mamža pracuje v čechách tak jsem na vše sama.... taky nevím, kdybych něco potřebovala nakoupit na jídlo,kdo mi proto zajde, (to asi umřeme hlady 😝) nebo žebych si zavolala pana doktora ať mi zajde nakoupit 😀 vedle sousedce přišla kontrola hned první měsíc (naštěstí byla doma) bylo to na udání z práce. Někde jsem slyšela, že teď kontroly posílá doktor nebo zaměstnavatel..... takže mám taky strach 🤐 u prvního jsem byla pořád někde lítala a kontrola mi nepřišla. Jsem zvědavá když si o ty vycházky řeknu, jestli mi je napíše. U něho to je asi jak se vyspí ☹ 🙂

hest
3. lis 2009

tak ty vycházky mám 9-11 a pak 16-18 ...jedné co mi nabídli blo ty 4 hod v kuse..jenže mám psy a ty potřebujou ven a to víckrát než 2x denně, tak aspoň že je můžu vyvětrat v parku před domem...ale stejně, netuším, jak to bude s těmi výlety 250 km do školy.. co se vlastně děje, když přijde kontrrola a vy nejste doma? mj cokdyž nezvoní zvonky? Nám vždycky v zimě blbnou zvonky, to abych se bála, že ta kontrola přijde, já budu doma..a neuslyším je..no radost fakt..

Moje dr. říkala že kdyby náhodou přišli v dny, kdy budu v té škole, tak že jí mám zavolat...to mi jako něco napíše, např. že jem byla u ní na kontrole? No radost, povím vám..

monas007
3. lis 2009

ahoj holky, tak koukám jak máte rozepsané ty vycházky a nestačím se divit !! já jsem na neschopence od začátku těhotenství a dostala jsem automaticky neomezené vycházky !! kamarádka je taky na neschopence a vycházky má od 8 - 20 hod !! tak koukám, že asi záleží jen na doktorovi jak k tomu přistoupí !! ale vždyť nejsme nemocné, jen těhotné, tak proč nás takhle nesmyslně omezovat ?!

hest
3. lis 2009

hmm je to naprd..dneska jsem se cestou z knihovny zasekla v dodpravní zácpě a o 40 min jsem se prostě nestihla vrátit včas.. nevím proč jako neomezené nejdou..co nadělám, akorát se bojím, že takhle teda akorát budu tloustnout rychlejc-) ale co, normálně jsem seděla 8 h na zadku v práci, tak tady aspoň gruntuju a budu v odhledné době malovat byt-)

dadous
3. lis 2009

ahoj holky, mě taky dr nabídla neomezeny vychazky, prej kdyby jsme někam chtěli jet 😅 docela jsem koukala 😅 je zvlaštní že někde to jde a někde ne 😠

h.a.n.u.l.a
3. lis 2009

Ahoj holky, čtu vaše příspěvky a překvapilo mě, že jde mít při těhu neomezené vycházky, to jsem fakt netušila. Já mám vycházky od 8 do 10 hod. a potom odpoledne od 15 do 20 hod. To mi doktor nabídl sám. Ale ty neomezné vycházky, to je super teda.

h.a.n.u.l.a
3. lis 2009

Jinak mi kontrola ze sociálky přišla zatím jednou. Sestra mi říkala, že normálně k těhotným nechodí, jedině, že by někdo na mě dal na sociálku echo, třeba zaměstnavatel nebo soused, že nedodržuju vycházky. Což určitě 100% udělal můj zaměstnavatel, takže jsem to víceméně čekala.

fifinka31
3. lis 2009

Tak ja mam za sebou 2 mes.na nemoc.od 30.10.uz jsem na materske.Dala sem si ten drivejsi termin 8t pred porodem.Financne mne to vyjde cca stene,a uz se nemusim stresovat z kontroly.Zadna mi teda neprisla...snazila sem se ale dodrzovat-no nekdy sem na to ale prdela-treba na navsteve,oslave.
Tak vam co jste na nemoc.drzim palce-at vam nikdo neprijde.Ale to clovek neovlivni je to nahoda.

efii01
4. lis 2009

Ahoj maminy, ja to mam podobne, taky nemuzu chodit do prace, kvuli rizikovemu pracovisti, moje gyndarka me ani na neschopenku nechtela dat, rikala, ze je mi zamestnavatel povinnen zajistit nerizikovou praci, coz ma pravdu, ale zamestnavatel pro me nic jinyho nemel, tak mi teda milostive napsala PN, ale tvarila se, jak kdyby jsem byla nejaka flakacka a nechtelo se mi makat, bych ji prala delat tam co ja!!! Pak, mi Dr. rekla o tech vychazkach 13 - 17, tak jsem myslela, ze ji vyskrabu oci, fakt jsem na ni byla strasne nastvana, kdyz vim, ze me kolegyne v praci, kdyz otehotnely, tak jim hned Dr. napsal ochotne PN a neomezene vychazky. Tak jsem ji to taky vsechno rekla a bylo mi odpovezeno, ze neomezeny vychazky psat nemuze, ze se to od noveho roku zprisnilo, max. je muze psat onkologicky nebo psychiatricky nemocnym pacientkam. Tak ja tomu uz fakt taky nerozumim, podle me to zalezi na Vasem Dr. a bohuzel, kdyz si stoji za svem, tak smula. Jinak jednou mi prisla kontrola, ptala jsem se ty pani ze socialky na to a fakt rikala, ze to zalezi na Dr., kvuli vychazkam, tak jsem to te pani vsechno rekla, jak na tom jsem a ze nemuzu pracovat, tam kde pracuju a od ty doby nikdo neprisel. Vychazky nejak extra nedodrzuju, ale musim se priznat, ze pokazdy, kdyz se vracim, tak s busicim srdcem oteviram schranku. Holky, drzte se a kaslete na vychazky, verim, ze, kdyz se domluvite s Dr., ze kdyby nahodou prisla kontrola, tak Vam napise, ze jste byly treba na kontrole. Paaaa

jakelina
5. lis 2009

Efii, taky jsem na nemocenské a čekáme chlapečka jako Ty 23.3. U nás mi doktor taky napsal vycházky čtyři hodiny denně a snažím se to dodržovat, ale ráno třeba musím nakoupit a to vycházky nemám a co má člověk dělat, že. Buď ráda, že už nemusíš dělat a buď v klidu. Taky jsem v prvním těhu dělala děsnou práci na tři směny a vím co to je. 🙂 Držím palce.

dckami
10. lis 2009

ahojky,
také se připajím se svojí zkušeností - v lednu jem byla na ivf a vycházky jsem měla omezené na 4 hodiny denně. Nyní jsem po dalším ivf, od 2.10. mám neschopenku a neomezené vycházky. Skutečně to záleží na lékaři ne bo sestře, které papír yvypisuje. Mě se tentokrát zeptala, jak to chci, tak jsem jí říkala, že vodím dceru ráno do školy, odpoledne na kroužky, tak mi to napsala bez omezení. ale údajně se to psát nesmí. OSSZ to toleruje v případech těhulek a psychicky nemocných lidí. Neumím si představit mít po elou dobu těhu omezené vycházky na pár hodin denně.... 😵

aaadus
10. lis 2009

Ahojte,
já jsem taky na nemocenské. Vycházky mám od 12 do 18. Přes týden se mi je daří dodržovat, o víkendu je to horší 😀 Ale mám super doktorku, která když mi psala výchazky, říkala, že jsou na prd. Takže mi dala číslo mobilu a kdyby mi přišla kontrola a já nebyla doma, mám hned volat a ona jim napíše, že jsem byla u ní 😀

renys
10. lis 2009

Ahojky, tak já měla při minulých těhu vycházky "dle potřeby", teď už to prý nejde, takže mam od 9 - 18 hod., a taky mi nabídl, že kdybych se náhodou někde zasekla a přišla kontrola, tak mu mam zavolat a jako že mi bylo špatně a měli jsme spicha v jeho ordinaci 😉 .

Docela jsem překvapená, že některým z vás kontrola přišla, mně za ta léta "snahy" nikdy, tak jsem zvědavá.

Holky, a jakou máte zkušenost s vyplácením nemoc. dávek? Nečekáte na ně dlouho?

aaadus
10. lis 2009

renys já musím zaťukat, ale nemocenská za září mi přišla 12.10, teď by každým dnem měla přijít za říjen. překvapilo mě, že to poslali tak brzo. asi i záleží na účetní jak rychle to na OSSZ nahlásí

renys
10. lis 2009

Tak to Ti přišlo krásně, já když byla v dubnu v lázních, tak mi je poslali ke konci května, což se taky dalo 😉 . Nejhůře je na tom prý Praha, tam je asi hodně firem, takže sociálka nestíhá..

aaadus
10. lis 2009

asi už se vzpamatovali z počátečních zmatků

mariekaterina
11. lis 2009

Dnes jsem byla na kontrole u doktora, tak mi napsal 2 hod ráno a 2 odpol prý víc nemůže... ☹ opravdu zaleží na doktorovi 🙄a prý si mám dávat pozor že kontroly chodí čím dál víc!!! ještě jsem se ptala sestřičky od kdy se může psát mateřská tak mi řekla že prý je to změněné tak jen už 6 týdnů před porodem ☹ tak nevím jestli mě neoblbuje.... 😠 nevíte o tom něco??

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru