Neschopenka v těhu a dodržování vycházek. Jak to řešíte?

marie_m
16. čer 2006

ahojky nevesty, jsem 27tt a doktor me nechal na neschopence (az do porodu), s tim, ze mam psane vychazky...nechapu, kdo tohle vymyslel, protoze kazda tehulka by preci mela mit moznost se jit projit, kdyz ma chut a je ji dobre a ne si neustale hlidat cas, rovnou me dr upozornil, ze at si neplanuju zadny vikendiky, ze chodi kontroly i o vikendech, at sem doma :( jako je mi jasny, ze muj dr s tim nic neudela a tak by me zajimalo, vy tehulky, co jste domka na neschopence, jak tohle resite? dodrzujete presne casy vychazek? byla u vas uz kontrola? asi to nejde nijak obejit, co? 🙂
diky za kazdy inficko a pekny vikend vsem 😉

holly1
13. čer 2008

slunicko, a když ti nic není, nemyslíš, že by bylo třeba lepší chodit do práce, plus jet na dovolenou a výlety beze strachu a komplikací? Já myslím, že je to o svobodné volbě každé z nás a pokud někomu nic není, asi je zbytečné být doma na neschopence?

holly1
13. čer 2008

já jsem na miminko taky čekala dva roky, hrozně se na něj a na celé to období těším, ale protože jsem fakt v pořádku, tak do práce chodím, a to přesto, že mám práci hodně náročnou.

evamik
13. čer 2008

Holly, myslím, že to, co píšeš, je trochu přehnané... Já třeba bych teď do práce chodit nemohla, ale jít večer (když se mi konečně udělá líp) na procházku třeba zvládnu... Takže bych to úplně nesrovnávala! A pokud je někdo po IVF, tak naprosto chápu, že nechce riskovat a chodit do práce!

slunickooo
13. čer 2008

přesně jak píše Evamik - nic mi není, ale čekali jsme dlouho, jsem po IVF a těhotenství mám doslova vymodlený, takže riskovat a chodit do práce u mě nepřipadá v úvahu.... 🙂

marci
13. čer 2008

Holly ono je totiž trochu něco jiného jet na výlet kde dělám jen to co vím že mi moje zdraví dovolí, než sedět 8 hodin v práci s šílenými křečemi v zádech, kdy stejně jenom přemýšlím jestli omdlím nebo ne a o nějaké produktivitě práce nemůže být ani řeč. 😠

slunickooo
13. čer 2008

jj přesně tak marci

jajulik
13. čer 2008

Nejsem sice těhu ale vaše diskuze mě zaujala ... tohle jsem našla na netu v nějaké právní poradně

Právní rada
Tvrzení lékaře, že vycházky bez omezení povolit nelze, je nepravdivé. Lékař není oprávněn vycházky povolovat, zakazovat či určovat délku jejich trvání, neboť žádný zákon lékaře k takovému rozhodování nezmocňuje. Naopak, podle ustanovení čl. 2 odst. 3 Listiny základních práv a svobod může každý činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. Podle § 4 odst. 4 vyhlášky č. 31/1993 Sb. Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky o posuzování dočasné pracovní neschopnosti pro účely sociálního zabezpečení platí, že lékař v legitimaci a hlášení příslušné okresní správě sociálního zabezpečení pouze vyznačuje den příštího lékařského ošetření a rozsah a dobu vycházek práce neschopného občana. Rozhodnutí o rozsahu a době vycházek je tedy na pacientovi, lékař rozsah a dobu vycházek v legitimaci pouze vyznačí.

Snad to někomu pomůže. Jde jen o to zvážit svůj zdravotní stav a pak se nenechat u doktora odbýt.

helcah
15. čer 2008

Holly tak třeba já jsem doma na rizikovým kvůli problémům v začátku těhu, teď v pátém měsíci už chodím i na menší výlety protože už je mi dobře. A proč se teda nevrátím do práce? Protože jsem nemohla říct zaměstnavateli jestli se ještě někdy vrátím aby mi držel 5 měsíců místo na 3 měsíce než půjdu na mateřskou. Ale to samozřejmě není jediný důvod, proč nechodím do práce. Ale věř, že kdybych měla bezproblémové těhotenství tak do práce chodím moc ráda až do poslední chvíle.

blanina
15. čer 2008

ahoj, ten článek co sem dala Jajulik už se tu objevil několikrát což je asi dobře, protože jak to sleduju spousta těhulek je hloupě slepých a spokojí se s tvrzením svého Dr. že sociálka zakázala... co je to za nesmysl? holky vy jim to fakt baštíte? a nevadí vám že jste takhle v neustálém stresu kvuli nedodržení vycházek? to vám a vašemu miminku přece vůbec neprospívá tak nebuďte hloupé.

taky se mi nelíbí postoj holly1, jestli to nevíš tak některá zaměstnání jsou nebezpečná pro těhotné (infekční prostředí, noční provoz atd.) a přeřadit na jiné pracoviště není možné a proto je neschopenka hned od začátku a ikdyž by do práce chtěla tak to prostě nejde a kvůli tomu se má spokojit s 2+2 nebo 1x4h vycházek denně?

a teď ještě moje zkušenost: jsem ve 24tt a od začátku na neschopence kvúli zaměstnání (instrumentářka na operačním sále = infekční prostředí, dlouhé stání 4-8h u operačního stolu v kuse) po domluvě s vrchní sestrou jinam mě přeřadit nelze musím tedy být na neschopence. ze začátku vycházky 10-12 a 14-16 což mi nevadilo protože mi bylo dost špatně a byla sem ráda že nemusím nikde courat, od 10tt mi vycházky přepsal na 12-16. po skončení I.trimestru když nevolnosti vymizely a všechny testy a vyšetření byly v pořádku a já se cítila naprosto v pohodě jsem se zeptala Dr. na neomezené vycházky... sestra která mi seděla za zády na mě vyštěkla že to nejde a že bych musela být nejdřív zdravá. Dr mi na otázku jestli jsem nemocná řekl jen že mám přijít na další kontrolu za 14 dní.
Byla sem vnitřně hrozně rozčilená a tak jsem začala hledat informace na netu, nakonec jsem volala rovnou na sociálku a ptala se na vyhlášku nebo něco kde by bylo dané rozmezí vycházek a řekli mi že "Neexistuje žádná vyhláška která by určovala maximální délku vycházek, záleží na povaze choroby kterou máte a jaký máte dle lékaře dodržovat léčebný režim (např.nakažlivé nemoci - tam je omezení vycházek zřejmé) pokud Dr. usoudí že není nutné ležet doma v posteli je v jeho kompetenci napsat i NEOMEZENÉ vycházky, sociálka nic takového nezakazuje." a pokud se s vaším dr. nelze rozumně domluvit a ani vám nevysvětlí důvod (jakékoli riziko pro těhotenství - vysoký tlak, tvrdnutí břicha, předčasné otvírání ...) tak si ještě položte otázku jestli mu důvěřujete jako lékaři. jestli ne tak si radši najděte dr jiného a ušetříte si aspoň stresy.

Já jsem od svého dr. odešla týden po tom výstupu (ve 14tt) k lékařce které je mimochodem 63let a je úžasná, při vyšetřeních se mi plně věnuje, všechno říká a vysvětluje co provádí a proč, vycházky mi napsala automaticky hned NEOMEZENĚ se slovy "to je nesmysl mít jen pár hodin" a jako bonbonek mi našla problém o kterém mi první dr. ani neřekl a jěště zánět který už jsem musela mít delší dobu a on to nechal být ikdyž to mohlo ohrozit těhotenství. teď už je všechno v pohodě a já jsem ráda že jsem od něj odešla.

Takže holky nebuďte hloupé a nenechte se vodit za nos, nebojte se ptát svých doktorů na všechno co vás trápí a když nebudete spokojené s péčí nebo komunikací, nebojte se dát to najevo nebo ho prostě vyměnit (ale chápu že leckde na venkově to s výměnou dr. není zrovna jednoduché) nenechte se odbýt, jde o vaše zdraví a vaše miminko.

helcah
15. čer 2008

Blanina...řekla si to přesně. Když to jde u jednoho doktora, proč by to nešlo u druhého?

jindri
16. čer 2008

Ahoj, zajímavé téma. Mám v plánu v červenci požádat Mudr. o neschopenku až do konce těhu. Jsem unavená, znechucená a permanentně naštvaná ze své práce (sekretářka/recepční), na kterou spíše sedí popis "děvečky pro všechno". Trápí mě dost nevolnosti, to nikoho nezajímá, zato nesmyslné pracovní úkoly hoří.
Od té doby, co jsem to řekla v práci, tak mě snad honí ještě víc a ještě mi nakázali, že lékaře si mám domlouvat na odpolední hodiny 🙄 ....

z359
16. čer 2008

Ahojky, tak já jsem se na ty neomezený vycházky ptala taky svého gynekologa a on říkal, že je většinou dávají doktoři v nemocnicích, ale že tím každý doktor riskuje, že když na to přijdou, tak mi zaplatí tu nemocenskou on. Ale v 16tt bych měla přejít na rizikový, tedy k jiným doktorům, tak to zkusím tam

frankie
16. čer 2008

Jindri:
Tak to sme na tom stejně. Dělala sem to samé co ty. Zní to krásně, sekretářky/recepční, ale ta děvečka pro všechno je už mnohem horší. Než jsem otěhotněla jsem měla v plánu dát výpověď, jen tomu osud chtěl jinak... Taky mi to přišlo, že když se v práci dozvěděli, že jsem těhotná, že mě proháněli ještě mnohem víc, než předtím. Začátek jsem snášela dobře, jen jsem byla hrozně unavená a když sem musela 4x za den běhat ven a vyřitovat jim věci v dešti, v zimě, tak jim to samozřejmě bylo jedno. Myslela jsem si, že to zvládnu až do mateřské, ale fakt to nešlo. Jsem doma od 4. měsíce těhotenství od dubna a jsem v naprosté pohodě. Ty stresy v takové práci za to fakt nestojí a mimi si to nezaslouží. Tak se domluv s doktrokou/doktorem a buď doma.

jindri
17. čer 2008

frankie: kdyby jsme se nesnažili o miminko, dala bych už dávno výpověď, ale změnit práci a ve zkušební době zjistit, že jsem těhu, se mi nechtělo. Pochůzky mi zatím nevadí, jsem ráda, že vypadnu. Nedělá mi vůbec dobře sedět, mačkat si břicho a obvykle se mi udělá šoufl od žaludku (jako zrovna teď 😒).
Snad mi mudr bude po vůli a dá mi i časté vycházky, mám 2 psy, z toho starouška, který se počůrává. Takže venku jsme každou chvíli...

frankie
17. čer 2008

Jindri: to po mě bohužel pak už chtěli i vyřizování soukromých věcí a to se mi fakt nelíbilo. Já to měla taky složitější. Na Vysočině si rekonstruujeme baráček a já měla v plánu se tam přestěhovat až bude hotový a hledat si tam pak práci. Teď bydlím kousek od Prahy. Jenže osud tomu chtěl jinak a v září se mi narodí prcek 🙂 Tak sem si myslela, že to tady v té práci tu chvíli doklepu. Ale v den, kdy sem se dozvěděla, že jsem těhotná si mě pani "šéfová" zavlala k sobě a řekla mi, že mě musí z organizačních a z finančních důvodů propustit. No a já jí naoplátku řekla to, že jsem těhotná, tak jí trochu zamrazilo 🙂 No a od té doby to tam pro mě nebylo fakt příjemné tam být. Teď mám klid a sem v pohodě. Ven si chodim,jak se mi zachce a jezdim za přítelem na Vysočinu. Tady mám taky psa, tak aspoň nějakou zábavu 🙂

jindri
18. čer 2008

frankie: dobrá souhra náhod, plány pěkné, realita jiná 😉 to známe 😀

frankie
18. čer 2008

Jindi: to teda jo, ale zvládneme to 🙂) Mě jen utěšuje pocit, že se zpátky do téhle práce už nikdy stejně nevrátim 🙂) Teď se tam během měsíce chystám, musim odevzdat klíče, nejsem z toho nadšená ☹((

jindri
19. čer 2008

frankie: tak jim to pošli poštou, já pak budu komunikovat pouze takto 😉

frankie
19. čer 2008

Jindri: To bych nejradši jim to poslala, ale nejspíš si budou muset podepsat předávák, že si klíče převzali a prej tammám ještě nějaké věci k vyzvednutí, tak asi nějaké papíry. Jinak své osobní sem si za včasu odnesla 🙂

kuchy
20. čer 2008

Zdravím 😉
Jak to tady čtu,tak se názory dost liší. Já jsem v 7tt a na neschopence jsem už od podezření na těhotenství. Má práce je s těhu neskloubitelná, jsem ZS na Aru a at si nějaká chytrá hvězda zkusí ohrožovat své dítě v tomto zaměstnání, jen 12h směny, stres, příjmy, ležáci, léky a RTG záření a to vynechávám hnisavé rány a agresivní klienty v deliriu,cytostatika atd.
O přeřazení u nás nelze mluvit, je nás málo a není kam. Tak ,ikdyž jsem nyní úplně bez obtíží, do práce nepůjdu až do konce těhotenství.
Chápu jistá omezení,do konce prvního trimestru mám vycházky 14- 20,pak zkusím požádat o neomezené. Snad bude vše v pořádku. A snažím se vycházky v týdnu až na vyjímky dodržovat. O víkendu jdeme ven i dopoledne a manžel má za týden promoce v 11h a já tam jdu,i přes cokoli. Nemůžu jinak, že jsem těhu ví jen v práci a mamky. A TĚHOTENSTVÍ NENÍ NEMOC 😉

jitdan
20. čer 2008

Ahojky, k čemu chcete neomezené vycházky? Vždyď je to nemocenská......neschopenka a ta se dává z nějakého důvodu,ne?
Já byla první dva měsíce těhotenství doma. Vycházky byly a to od 10-12 a od 14-16. Musím říct, že jsem je ani nevyužila. Radši jsem byla v klidu a ležela, aby bylo mimčo o.k.?! A pak jsem nastoupila normálně zpátky do práce. Pak mě čekal ještě odběr plodové vody a na to jsem si brala den po zákroku dovolenou..... A chodila jsem normálně do práce až do mateřské. Tu jsem nastoupila před 14ti dny....
Pokud má někdo ale rizikové povolání, tak to je jiná 😉

blanina
20. čer 2008

z359 - pane bože co to máš za doktora ?? větší hovadinu sem snad ještě neslyšela, jedinej důvod proč nechtěji psát vacházky delší než 4h denně je jejich pohodlnost. ty 4h jsou totiž zaběhnutý a když napíšou víc tak je možnost že se jich sociálka zeptá na dúvod a oni jsou prostě líní cokoli vysvětlovat, takže radši nějakým blábolem zastraší maminu a ta se většinou lekne a dá mu pokoj...

blanina
20. čer 2008

jitdan - no právě, když je riziková práce tak to nejde jinak než být na neschopence i když je ti dobře a teď si představ , že bys byla v této situaci a nucena být 9 měsíců doma zavřená v bytě a ven jít jen od 10-12 a 14-16h. o víkendu bys nemohla ani navštívit rodiče (celých 9měsíců) co když ti v čase vycházek bude špatně a na procházku bys šla raději až ti bude líp nebo až se třeba vrátí manžel z práce dejme tomu v 17h? smůla nemáš vycházku, a co nákupy? nebo potřebuješ vyřídit něco na úřadě na druhém konci města a zabere ti to celé minimálně 3h... jak to chceš stihnout v limitu vycházek?? nepřijde ti to stresující? a nemyslíš že se člověk cítí jako nevolník nebo vězeň když celých 9měsíců stráví zavřený v bytě? chtěla bys takhle prožít své těhotenství?
Tak co ? ještě pořád se ptáš Proč chce někdo Neomezené vycházky?

gabka.d
20. čer 2008

holky já mám kvůli práci nemocenskou od 11tt a vycházky tak nějak dlabu, chodím kam chci a kdy chci 😀
kontrola nepřijde, dr. mi řekl že nemá důvod ji na mě posílat a zaměstnavatel to kryje z druhé strany...
tak si to užívám, jak se mi líbí a hodí... 😉

evamik
20. čer 2008

Blanina to napsala úplně skvěle! 🙂
Jinak já taky vycházky absolutně neřeším... 😉

ilci
20. čer 2008

tak pokud mi dr důrazně kladl na srdce, ať vycházky dodržuju, tak je radši dodržuju 😉
a to nám teď rekonstruují dům a zbíječka tu řádí od rána do večera....

konja
21. čer 2008

Holky já jsem na nemocenské od 8tt. Neschopenku nemám kvůli zdravotním problémům, ale kvůli nevhodné pro těhotné (na jinou práci přeřadit nelze, jin se u nás prostě nedělá). Doktorka mě napsala vycházky od 9-11 hodin. Mám čtyřleté dítě. Myslíáte, že kdybych dodržovala vycházky mohlsa bych dávat dítě do školky, mohla ho vyzvedávat, jít na nákup nabo jít s dítětem na hříště? Asi ne, že? Ma nžel pracuje většinou do večera, takže je vše na mě. Prostě jse to riskla, ze začátku jsem swe snažila dodržovat jak nejvíce to šlo a později už jsem na to dlabala. Jsem už na konci těhotenství, problém žádný jsem neměla.Takže jsem se s tím už dávno přestalůa stresovat. Nic jiného mě totiž ani nezbylo.

jasie
21. čer 2008

Ahojte holky, souhlasím s Blaninou. Sice prozatím mám vycházky jen odpoledne 4 hodiny, ale snažím se je dodržovat...Mám mít klidový režim, být v pohodě, případně polehávat, jsem na začátku.... Ptala jsem se na případné mini cestování a i delší jízda autem není vhodná... Nechci nic zanedbat, tak budu dodržovat doporučení svých lékařů... Manža bude o víkendech sice střídavě pryč beze mě (nás) 🙂))) ale alespoň návraty jsou taky pěkné. Podle výsledků plánuji a určitě si řeknu také o neomezené vycházky...Opatrujte se všechny a ať vše probíhá jak má

jitdan
21. čer 2008

blanina: rodiče můžou navštívit Tebe.......a nebo stačí říct Dr., že zrovna příští víkend by jsi jela za rodičema, protože oni nemůžou (z nějakého důvodu) a Dr. Ti vyhoví. Já to měla přes Vánoce a nebyl problém.......Stačí to oznámit Dr.
Dále, pokud Ti zrovna není dobře, tak vycházky můžeš využít druhý den.😕 Máš přece 9 měsíců......
No a pokud máš něco na konci města a nedá se to stihnout, tak od toho máš snad manžela, známé a příbuzné...... Ale stihnout se to dá. Já jela až přes město za město....
Prostě nemocenská je nemocenská. Některé jsou i bez vycházek, takže takhle....Není to na celý život. A Dr. vědí, proč to takhle píšou...

evamik
21. čer 2008

Jitdan, Ty jsi těma vycházka ňáká posedlá ne?! U "normálně" nemocných s Tebou i celkem souhlasím, ale v těhotenství je to absolutní nesmysl... Zvl. pro ty, kt. fakt vůbec nic není, ale nemůžou pracovat z důvodu rizikového povolání... Tak asi tak... A že dr. vědí, proč to píšou mi připadá v mnoha případech vyloženě směšný...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru