Neschopenka v těhu a dodržování vycházek. Jak to řešíte?

marie_m
16. čer 2006

ahojky nevesty, jsem 27tt a doktor me nechal na neschopence (az do porodu), s tim, ze mam psane vychazky...nechapu, kdo tohle vymyslel, protoze kazda tehulka by preci mela mit moznost se jit projit, kdyz ma chut a je ji dobre a ne si neustale hlidat cas, rovnou me dr upozornil, ze at si neplanuju zadny vikendiky, ze chodi kontroly i o vikendech, at sem doma :( jako je mi jasny, ze muj dr s tim nic neudela a tak by me zajimalo, vy tehulky, co jste domka na neschopence, jak tohle resite? dodrzujete presne casy vychazek? byla u vas uz kontrola? asi to nejde nijak obejit, co? 🙂
diky za kazdy inficko a pekny vikend vsem 😉

misicka455
11. lis 2009

Tak já tedy s vyplacením dávek spokojená nejsem . První tři měsíce mi nedošlo nic pak mi to došlo vše najednou a dneska mi konečně poslaly za září tak ještě dluží za říjen a budeto. Ještě, že jdu už za chvilku na mateřskou 😉

terak
1. črc 2010

Poradite mi prosim, pokud jsem dlouhodobe na neschopence - tedy na rizikovem, jak se co resi ohledne penez? Staci zamestnavateli donest tu neschopenku a pak papir na penize, ktery mi dala doktorka? Musi se to nahlasit, nebo donest jeste nekam jinam? A jak jsou penize potom vyplaceny, normalne od zamestnavatele jakoby s vyplatou?

Nemate take nekdo zkusenost s kratkodobym nahlasenim zmeny mista pobytu?

miky
1. črc 2010

@terak jestli myslíš, změnu pobytu tím, že chceš nějakou dobu v době nemoci pobývat někde jinde např. u rodičů, tak u mě to bylo ta, že mi nejdřív doktor (který mi vystavil neschopenku) musel napsat žádost (kde bylo uvedno proč žádám o dočasnou změnu pobytu v době neschopnosti a zda on s tím souhlasí), kterou jsem si donesla na Okresní správu sociálního zabezpečení a tam se mi k té žádosti museli vyjádřit.

A co se týče těch papírů, tak neschopenku + lísteček na peníze odevzdáš pouze svému zaměstnavateli, nikam jinam nic nenosíš. A co se týče vyplácení peněz, tak první tři dny jsi doma zadarmo, tak dalších 10 prac. dní ti vyplatí zaměstnavatel (neplatí se soboty ani neděle) no a zbytek měsíce dopláci sociálka. Pokud budeš nemocná i dál, tak pak už zaměstnavatel neplatí nic a nemocenskou proplácí sociálka, ale lísteček na peníze i v tomhle případě budeš každý měsíc odevzdávat svému zaměstnavateli

terak
1. črc 2010

@miky Díky moc. K té první části? Jak dlouho to tak trvá vyřídit?

miky
1. črc 2010

Nevím jak na které sociálce, ale tady u nás to vyřídili na počkání - takže ráno jsem si vyzvedla u doktora tu žádost a do hodinky jsem to měla na sociálce schválené

audeo
24. lis 2010

Holky, nevite jak to je s vychazkami v Prostejove? Davaji neomezene?

pajenka
11. bře 2012

Velká část kontrol se provádí nahodile, kdy si kontroloři vytipují osoby z registru práce neschopných vedených OSSZ.
Kontroloři mohou přijít každý den v týdnu, včetně víkendů, od osmi hodin ráno do osmi večer. Neměli by se dostavit v době povolených vycházek. Může se ovšem stát, že vycházky ošetřující lékař zapomněl nebo ještě nestihl OSSZ ohlásit. V takovém případě se vše rychle vysvětlí. Kontrolují se všichni nemocní, tedy i ženy s rizikovým těhotenstvím.

preuwisch
7. únor 2013

Dobrý den,
mě se stala neuvěřitelná věc.
Zaměstnavatel mi přidal práci,kterou nemám ve smlouvě,přidal mi i hodiny pracovní doby a jelikož soukromý zaměstnavatel Vám nemusel při zvyšování platu přidat mzdu do pevného platu,může Vám kdykoliv odměny sebrat a tím Vám bez udání důvodu plat snížit o tu odměnu.Takže šikana na pracovišti jako vyšitá a není proti ní obrany.Nejsou zákony.
V lednu jsem upadla a narazila jsem si záda.Nastoupila jsem na neschopenku,podotýkám,že jse 6 let nemarodila a případné virosy jsem řešila dovolenou.Po měsíci trvání pracovní neschopnosti mi přišel od zaměstnavatele dopis,ve kterém mi sděloval.že mi byla 3x provedena kontrola a nebyla jsem zastižena.Je teď prý nový zákon v zákoníku práce,že se musí návštěva k lékaři hlásit zaměstnavateli.To jsem nikdy neslyšela!Takže i když jsem nepřítomnost na dobu,kdy jsem nebyla zastižena měla zcela řádně omluvenou,nebyla mi omluvena a zaměstnavatel mi dal vybrat,buď mi nedá peníze,anebo dám výpověď dohodou v době pracovní neschopnosti.Podepsala jsem dohodu,neboť to jsou hyeny a ne lidi.Má někdo podobnou zkušenost,že by v době pracovní neschopnosti ,musel zaměstnavateli hlásit,že jde k lékaři?
Děkuji za odpověď.Preuwischová

ivcacekb
7. únor 2013

@preuwisch je to nesmysl, tlačil jenom na podepsání dohody.....

recepticek
7. únor 2013

@pajenka nene...vychazky kontrolori nevi a ani nevi duvod neschopenky...mela jsem kontrolu 2x.

gepe
7. únor 2013

@preuwisch vyplatit penize je povinnost do 15ti dni od vyplatniho terminu. Dohodu nemusis podepsat, kor v dnesni dobe co se tyce UP a podpory atd. je lepsi si nechat vypoved dat.
V kazdem pripade pokud mas nepritomnost podlozenou lekarskym potvrzenim a zamestnavatel ma jak dolozit, ze Te doopravdy nezastihl doma, tak dle meho nazoru Te pouze chteli dostat z toho pracovniho mista a pokud mozno bez jedine koruny navic - bohuzel.

ined77
10. únor 2014

Dobrý večer maminky 🙂 ,
do naší Wiki knihovničky byl přidán nový článek https://www.modrykonik.cz/neschopenka-v-tehoten....
Budu moc ráda, pokud si vyšetříte chviličku a napíšete i Vy své zkušenosti s pracovní neschopností během těhotenství. Vyhovoval Vám systém vycházek, přístup lékařů, administrativa s tím spojená? Podělte se prosím o své zážitky i s ostatními těhulkami, které Vaše zkušenosti, tipy a rady jistě ocení 🙂.
Své příběhy můžete psát přímo pod článek do okénka "Moje zkušenosti s...".

Mockrát Vám děkuji, že pomáháte Wiki knihovničku rozšiřovat a tvořit 🙂 .
Pěkný večer všem 🙂.
D.
@gepe @recepticek @ivcacekb @preuwisch @pajenka @audeo @miky @terak @misicka455 ... a další 🙂 .

pawlinek
3. črc 2014

Mám takovej blbej dotaz 😀 Jak člověk vůbec pozná, že u něj byla kontrola? Nechají něco ve schránce?

sasanka033
3. črc 2014

@pawlinek ano 😀

katerinasmyckova
30. zář 2014

Ahoj chtela jsem se zeptat.take chci jit na nesch.mesic pred nadtupem na mazetskou a muj gynek.rikal ze prvnivh 14dni neschop.jsem uplne bez vychazek apak muze napsat 6hodin max.nevite prosim jak to je v tech prvnich dnech.diky

zmrz_lina
30. zář 2014

@katerinasmyckova to je blbost, vycházky můžeš mít od začátku. Tam se akorát liší to, kdo tě vyplácí. Ze začátku je to zaměstnavatel a poté OSSZ - to ale nemá s vycházkami nic společného.

marcelinad
30. zář 2014

Ahojky, měla jsem vycházky od začátku neschopenky, 6 hodin 🙂

rousse
30. zář 2014

@katerinasmyckova to jsi možná špatně pochopila - je to přesně jak píše @zmrz_lina - vycházky jsou hned od začátku, akorát je rozdíl ve vyplácení - ještě vloni zaměstnavatel vyplácel 1. tři týdny, dnes už jen prvních 14 dní a z toho 3 dny jsou neplacené a po 2 týdnech už přecházíš pod OSSZ. Vycházky jsou od začátky max. 6 hodin (což u těhotenských neschopenek považuju fakt za meganesmysl, ale co v tomto státě dává smysl?) a co jsem se tak ptala v mém okolí tak kontroly PN fakt chodí 😒 teda aspoň tady u nás na Zlínsku... Já jsem na neschopence od 1. 9. a zatím u nás nikdo takový nezvonil🙂

zmrz_lina
30. zář 2014

@rousse smysl to má, je to alespoň nějaká brzda na ohromné zneužívání těhotenských neschopenek. Zneužívají se i tak dost (je spousta holek i tady na MK, které - nadneseně - načůrají na papírek, uvidí 2 čárky a jdou na neschopenku aniž by jim cokoliv bylo). Kdyby nebyly alespoň nějak omezené vycházky, tak by se zneužívaly ještě mnohem víc.

rousse
30. zář 2014

@zmrz_lina no jasně a co holky, co třeba musí na neschopenku, protože pracují na rizikovém pracovišti? Těch mi je docela líto....

xpila
30. zář 2014

@rousse Pokud mají rizikové pracoviště, tak nemají co dělat na neschopence, ale na překážkách.

zmrz_lina
30. zář 2014

@rousse pokud má někdo rizikové pracoviště, tak ho zaměstnavatel musí po oznámení těhotenství přeřadit na nerizikové pracoviště. Pokud to není možné, tak jsou to překážky na straně zaměstnavatele a má být doma za 100 % platu vypláceného zaměstnavatelem. Rizikové k tomuto neslouží.

missveru
30. zář 2014

Tak já byla na neschopence od února do půlky září, kdy mi začala mateřská... kontrola ani jedna!

snezenka123
3. říj 2014

Ahojky, prosím vás, nevíte,jestli je nějak stanovená doba,kdy ještě můžou a kdy už nemůžou přijít,myslím čas?
někde jsem četla že nesmí chodit před 7h ranní a po 8 večer už taky nepřijdou..nevíte?
děkuju moc

kimby
3. říj 2014

@snezenka123 měla jsem stejnou informaci, tedy před 7.hod ranní, po 20.hod večerní, pokud by ke kontrole prý došlo, tak je to na udání (tedy někdo vás udal a poslal kontrolu či na žádost zaměstnavatele apod).
Já byla po odběru plodové vody doma, cca 2,5měs na neschopence, přes léto, Vycházky jsem si rozvrhla 9-12 a 15-18hod a kontrola žádná nepřišla, ale dodržovala jsem je, o nemocenskou jsem si nemohla dovolit přijít.
Kamarádka ve stejném časovém období kontroly měla 2, všechny právě dopoledne (cca 10.hod), jenže já měla v tud dobu vycházky.

snezenka123
3. říj 2014

@kimby děkuji moc🙂

snezenka123
16. říj 2014

Tak hlásím, u mě dneska byli , dopoledne a kontrolovala ještě jednoho pána od nás ze vchodu 😕 na neschopence jsem od začátků září

jabluncanka
21. říj 2014

byla jsem na PN celé těhotenství a měla jsem to tak,že vycházky jsem si nechala napsat 13-19 hod. s tím,že dopoledne byl člověk stejně někde po doktorech...proč na lékařské prohlídky plýtvat vycházkami!?

denyzuza06
21. říj 2014

@katerinasmyckova já měla bez vycházek první tyden a bylo to z důvodu diagnozy, dostala jsem neschopenku na krvácení na počátku těhotenství na které se ordinuje klid na lůžku takže mi nemohl dát hned vycházky

marcelinad
16. lis 2014

tak mi skončila nemocenská a za celou dobu nebyla kontrola a to jsem to dodržovala poctivě, teď když mi začala mateřská a já konečně nemusím hledět na čas, musím ležet doma kvůli hrozícímu předčasnému porodu :(

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru