Neschopenka v těhu a dodržování vycházek. Jak to řešíte?

marie_m
16. čer 2006

ahojky nevesty, jsem 27tt a doktor me nechal na neschopence (az do porodu), s tim, ze mam psane vychazky...nechapu, kdo tohle vymyslel, protoze kazda tehulka by preci mela mit moznost se jit projit, kdyz ma chut a je ji dobre a ne si neustale hlidat cas, rovnou me dr upozornil, ze at si neplanuju zadny vikendiky, ze chodi kontroly i o vikendech, at sem doma :( jako je mi jasny, ze muj dr s tim nic neudela a tak by me zajimalo, vy tehulky, co jste domka na neschopence, jak tohle resite? dodrzujete presne casy vychazek? byla u vas uz kontrola? asi to nejde nijak obejit, co? 🙂
diky za kazdy inficko a pekny vikend vsem 😉

sekacka
17. čer 2009

Jo,alespoň budeš mít klid,ono nervovat se v práci s lidima nebo s kolegyněma nic moc.Mě taky doktorka nechala doma,jak jsem si řekla, stejně mě nebylo na začátku moc dobře,občas jsem zvracela atd.Teď jen čekám až se ozve to mimi a ono pořád nic.Když do neděle neporodím,tak jdu ráno v neděli do porodnice na vyšetření a nejspíš na vyvolání,nejpozději v pondělí,takže snad už to budu mít za sebou. 🙂

tygrous
19. čer 2009

Tak jsem si zjišťovala u mého Dr.,jak bych to měla s vycházkama, kdybych šla na nemocenskou... Prý je to teď od ledna přísnější, složité papírování, max. 4hod denně a kontrolují i těhotné a i o víkendech... A moje praktická Dr. mi to taky potvrdila. To je na pytel. Nechce se mi celé léto trčet zavřená v paneláku, ani nemoct zajet na víkend k rodičům☹ Asi to budu muset vydržet v práci s blbou šéfkou☹ Nemáte nějaké triky, jak nereagovat na negativní energii, která číší z druhého člověka? Jak se povznést na hloupé nápady a nesmyslné útoky?

janinapec
19. čer 2009

Ahojky tygrous,
trik na protivnou šéfku to asi nemám, vždycky když mě šéfik točil, brečela jsem zavřená v kanceláři ☹ , až když jsem věděla, že tam skončim, tak už mi to bylo jedno.
Každopádně píši hlavně kvůli těm vycházkám. Já mám neschopenku už dva měsíce (než se potvrdilo těhu, tak už jsem marodila), moje hodná Dr. mi hned po potvrzení těhu napsala vycházky neomezeně. Je pravda, že papírování to je, musí to nahlásit na sociálku, ale jinak v tom není problém.
Bohužel ne všichni doktoři jsou ochotní, kamarádka měla podobný problém, změnila doktora a vycházkuje bez problémů 😉

sekacka
19. čer 2009

Ahoj tygrouš,to je těžký s těma šéfíkama,já jsem měla šéfa chlapa,s těma člověk vždycky nějak vyjde.No,uvidíš jak to bude,ale musíš si říkat,že tam budeš už jen malou chvilku.Přinejhorším půjdeš na neschopenku,ty vycházky jsou fakt jenom 4hod.denně,to je málo ☹

tygrous
19. čer 2009

janinapec: Já jsem se na ty neomezene vychazky gynekologa schvalne ptala a rekl, ze to ma pak na triku ten doktor, ze se to ted opravdu nesmi ☹ Mne ale vic nez o denni vychazky jde spis o ty vikendy, rodice mame oba mimo a hlavne nevim, jak bych manzu udrzela pres leto o vikendech doma, chce po tydnu v praci vypadnout do prirody. Chapu, kdyz ma nekdo zdravotni problem, riziko potratu apod, tak pak by nemel courat venku, ale kdyz mas rizikove povolani (ja delam v lekarne, denne furt na nohou a bacily kolem), tak vychazky by se nemely omezovat. Ja zatim fyzicky zvladam, jen ten stres s sefkou mi vadi. Ale ted bude mit dovcu a pak snad bude drobet zklidnena, tak to leto zvladnu.

tygrous
19. čer 2009

sekacka: jeste porad jsi 2v1?😉 Jinak ja si porad taky rikam, ze uz jen par tydnu a pak me tu 5 let neuvidi😉

sekacka
19. čer 2009

jo,jo zatím stejný 2v1,jinak máš pravdu,já se ani nechci vracet do stejné lékárny,po 8 letech toho mám....,kolektiv jsme taky neměli moc dobrý a majitel hrůza! však lékáren je dost. 😀

janinapec
19. čer 2009

tygrous:
No právě, já bych to chápala, když jsou velké komplikace, riziko potratu apod., tak bych potom chápala,že z toho může mít ten doktor problémy, ale pokud se jedná o normální těhu, tak mi to přijde absurdní.
A šéfka neni schopná přihlížet k tomu, že jsi v jiném stavu a nestresovat?
sekacka: hodně štěstíčka, ať už je klučina venku 🙂

tygrous
19. čer 2009

janinapec: Ale to zas jo, sefka mi vysla vstric, ze mi dava min odpolednich a dokonce jsem ji naucila stridat me u vydeje po 2-3hod. Ale jinak prudi. Ma osobni problemy (manzel ji prisel na milence 😝) a kdyz ma vztek, tak pak vysiluje v praci. Vsichni mame kolektivni vinu, je hrozne impulzivni, vymysli si kraviny, kteryma nas pak ukoluje... A hlavne dokaze naplnit lekarnu desnou negativni energii (i muj manzel rekl, ze nedokaze vedle ni stat, ze z ni vyzaruje neco negativniho)...kdyz odejde, tak se uplne uvolni vzduch... to se neda popsat, to se musi zazit😉 A napr.me nastvala, kdyz jsem byla na zacatku 2.mesice a ona vsem (dealerum, pacosum) povidala, ze jsem tehotna a ze ona nevi, co si tu pak sama pocne. Rekla jsem ji, ze si nepreju,aby to takhle vsem rikala, dokud nebudu mit za sebou 1.trimestr... No a ted jsem zjistila, ze to nedavno vykecala moji kamosce (kterou ona vubec nezna ,jen vi, ze za mnou do lekarny chodi) a rekla ji, at mi nerika,ze to vi, protoze ona to ma zakazane rikat🙂 Krava, ja se tesila, az to te kamosce reknu sama, jak bude prekvapena...

misicka455
19. čer 2009

Holky když vás teda nechytnou doma kolik vám vezmou? A jen ten jeden měsíc?

kamila02
20. čer 2009

misicka
pokud PN začala už v tomhle kalendářním roce, tak vezmou komplet všechny peníze za celou PN od začátku.
Pokud tě nezastihnou doma tehdy, kdy doma máš být, a ty si uprosíš lékaře, aby ti napsal, žes byla u lékaře, tak to lze pouze v případě, že je to v době jeho ordinačních hodin. Mimo jeho ord. hodiny ti může psát co chce a OSSZ to nezajímá.

Věci jako "spala", "sprcha" .... většinou nikoho neobměkčí, to jsou známé triky. Navíc, oni kontroloři opravdu zvoní urputně a vytrvale, právě aby tohle vyloučili.
Podle těch nových předpisů je navíc povinnost mít označený a funkční zvonek (tj. výmluvy na nezvonící zvonek neúčinné, protože si nedodržela předpisy) a označenou schránku a dveře od bytu.

Je naprostý nesmysl, že by nechodila kontrola na těhotné - protože sociálka neví, že jste těhotné! - Diagnóza se na sociálku nehlásí!

Je celkem málo kontrolorů, takže nechodí příliš často, ale chodí. A i o víkendech. Většina kontrol je volena u lidí s častými Pn a s dlouhými PN. Ale pak mají fakt i náhodné "tahání z krabice".

je to teď prostě o mnoho přísnější.

Já chodím ven opravdu o pouze vycházkách. Jsem doma už dost dlouho a přijít o komplet peníze PN by byl průser (navíc je mi stejně dost blbě, tak je mi to skoro jedno a ven se spíš nutím). A to upozorňuju, že mám matku i tchyni lékařky... a nemohly by mi nijak pomoci, pokud bych nebyla doma při kontrole a bylo to mimo jejich ordinační hodiny!
A pokud chceš jezdit na víkendy ven, normálně stačí požádat lékaře, který vám vede PN, aby ti napsal na určitou dobu změnu místa pobytu, a je to.

misicka455
20. čer 2009

Týjo tak to je tedy sada 😲 😲 😲 😲

milisska
20. čer 2009

Tak já jsem měla vycházky neomezené a kontrola nepřišla ani jednou :o) je to opravdu jen na dr.,ale když je normální,tak to napíše...mám kamarádku na sociálce a ta říkala,že když zaměstnavatel nedá udání,tak k těhulkám ani nechodí :o)))

saronka
20. čer 2009

Ahoj holky,nechapu,jak to,ze nekteri maji vychazky jako tehule neomezene a jine jo.nevite jak to je,kdyz mam neschopenku od doktora mimo prahu a adresu tam mam uvedenou prahu?reknou si to ty kraje mezi sebou?mela jsem ted neschopenku jen kvuli plodovce,ale uz tak v srpnu bych se i doma videla.

kamila02
21. čer 2009

jojo, misicko, strašně to zpřísnili.

Neomezené vycházky podle té "nové" PN nejdou - maximálně 8 - 20h. A i v takovém případě nesmíte změnit místo pobytu bez propustky. A mají právo si to zkontrolovat.

K těhulkám kontroly chodí, protože nevědí, že jsou těhotné! Samozřejmě, že vzhledem k tomu, že kontrolorů je málo, tak je spíš pošlou tam, kam jim někdo doporučí, že je něco v nepořádku (např. právě podezírající zaměstnavatel). Nebo ošetřující lékař. Ale pak chodí i podle vlastních pravidel, jak jsem psala výš - dlouhé PN, častné PN. A pak i náhodně, když kontrolorům zbyde čas.

Jinak s tím, jak dlouhé dostanete vycházky - to souvisí s tím, jakou máte diagnózu, samozřejmě. Pokud někdo začne neschopenku u obvoďáka s řekněme virózou, tak první tři dny nemá vycházky žádné, pak může dostat 4 hodiny. A má je tak pořád, pokud nedojde ke změně diagnózy a důvodné změně vycházek. Prostě protože lékař nemůže! dát při viróze dlouhé vycházky, protože by ohrožoval pacienta i okolí a dopustil by se nesprávného léčebného postupu.
U gynekologa vpodstatě něco podobného platí pokud je těhotná doma s dg. "hrozící potrat" - tak nesmí běhat venku, ale má ležet, tj. kdyby dal neomezené vycházky, musel by se zodpovídat reviznímu lékaři (ne sociálce, jak tu někde padlo - tohle se týká léčebného postupu, ne dodržování léčebného režimu). Pokud je těhotná doma s, já nevím, nevolnostmi, může mít z lékařského hlediska vycházky dlouhé a zpravidla je dostane.. Je-li třeba s dg. vysokého tlaku, nedostane třeba vycházky odpoledne, protože jí odpoledne tlak zpravidla stoupá... nebo tak, záleží prostě na diagnóze, zjištěném zdrav. stavu, zjištěném zhoršování/zlepšování...

saronka, adresa musí být tam, kde Pn trávíš. Na sídle lékaře nesejde. Protže neschopenku dostane ta spádová OSSZ, kam patříš podle uvedené adresy, kde budeš trávit PN.

misicka455
21. čer 2009

Holky takže já dostala NP na krvacení takže nemám šanci na ty vycházky od 8 do 20 ke všemu si myslím, že by mi to moje doktorka ani nenapsala 😒
Mám vycházky ráno od 10 do 12 a odpo od 14do 16 a je to pěkně napr. Za ty dvě hodiny jelikož do města musím dojíždět se ani nikam nedostanu a ráno ty vůbecnevyuživám kolem 11 teprve lezu z betle 😒

samsulka
21. čer 2009

Ahojky holky, já mám taky NP a už začatáku těhu a mám vycházky od 10-18 a to mi psala sestra tak možná kdybych řekla dr,napsala by mi celý den,ale mě to stačí nějak pořád necourám a počasí nic moc. Kontrolu jsem ještě nikdy neměla a sice to dodržuju a jenom za začátku došel šéf kontrolovat jednou a od té doby nikdy víc.

vy jste už měli kontroly?

kamila02
21. čer 2009

misicka, tak to pravděpodobně máš dg. něco jako hrozící potrat a tím pádem by ti doktorka nemohla napsat extra dlouhé vycházky. Možná by ti je mohla teď už prodloužit, třeba na 6h. Ale kdyby ti dala 8 -20, musela by psát zdůvodnění a vysvětlovat revizákovi, že já nevim co, nemáš koupelnu a musíš se během celého dne chodit umývat do tetiččiny koupelny o dvě ulice dál 🙂 - přeháním, ale prostě by musela vymyslet nějakou blbost. A to se jí nediv, že nemá v úmyslu dělat. Já nic podobného nevyrazím ani z vlastní matky 🙂 - oni totiž na doktory chodí revizáci pravidelně.

Hele, já už jsem doma od začátku května, nejdřív bez vycházek, pak asi 3 týdny 4 h (stejně jako ty), no a pak mi je prodloužili, teď mám 10-12 a 14 - 20, takže super. Dopoledne je mi to totiž úplně jedno, stejně nemůžu ven, jak je mi bléé. A proto jsem při nabídce prodloužení vycházek požádala, aby mi nepřidávali dopoledne, ale posunuli ty odpolední do večera, kdy konečně můžu ven. Obvykle se totiž ty osmihodinové píšou 8-12 a 14-18, ale ty hodiny se dají domluvit. Na lékaři, diagnóze a momentálním stavu závisí absolutní počet vycházkohodin (0-4-6-8....), rozložení během dne lze domluvit, pokud tomu něco zdravotního nebrání (např. kolísání krevní srážlivosti během dne - nejvyšší je brzy ráno, tak by třeba tomu lékař musel uzpůsobit čas vycházky, kdybys měla např. PN kvůli hrozící trombóze)

murynka
21. čer 2009

já jsme doma 3 měsíc kontrola nedorazila zatím 😀 a vycházky nedodržuji mám ej ráno 10-12,odpoledne 16-18 ,myslím 😅 ale máme dva baráčky jeden právě rekonstruujem ekde musím býs s dělníkami atd a ve druhém zatím bydlíme a tma mám hlášenou adresu 😀 takže to jde těžko nějak skloubit 😅
ale omluvenku bych měla 😉 takže to neřeším 😎

misicka455
21. čer 2009

Takže časem by mi doktorka mohla přidat ještě dvě hodiny navíc? 😉

janulla84
21. čer 2009

Ja myslim ze je toindividualni co dr to jine vychazky ja jsem mela od 10-12 a pak 15-17 a to celou dobu a to jsem byna na PN od zacatku tehu ted uz jem tyden ma MD 😉 a nechtela mi je dr zmenit za celou dobu ze to vic nepovoluji.Takze co dr jiny nazor ale ja vychazky tedy nedodrzovala vubec a to jsem byla i 4 dny na Slovensku atd.Ale mal jsem PN jeste z lonskeho roku 😎

kamila02
21. čer 2009

misicka, nejsem gynekolog, tak samozřejmě nevím, co je u které dg. přiměřená dávka vycházek. Ale obvykle když si doma dlouho, tak vycházky po nějaké době prodlouží. Podle diagnózy, ale myslím, že na 6h si naděje dělat můžeš🙂 Ale vždycky až po nějakém časovém úseku.

Ono totiž těhotenství není nemoc, tudíž těhotenství není ani diagnóza, která by byla důvodem k PN. Je-li těhotná na PN, je to jedině kvůli komplikacím s souvislosti s těhotenstvím (hrozící potrat, preeklampsie, ...nejsem gynekolog, neznám klasifikaci těhotenských diagnóz). A záleží, jakého typu komplikace jsou, podle toho pak vyjdou vycházky. Pokud si některá jen dohodne s gynekologem, že chce být doma, protože třeba nemůže dělat svou práci (třeba kvůli infekcím, chemikáliím) a zaměstnavatel ji nemá kam převést, nebo nechce daleko dojíždět nebo tak něco, tak stejně musí mít PN vedenou jako nějaké komplikace v těhotenství. Takže má pak vycházky podle toho, za jakou diagnózou je doma "zašitá".

Co se týče častosti kontrol, tak v Praze celkem chodí, soudě podle míry kontrol u máminých pacientů. Na mě zatím nebyli - soudím, že se jim sem nechce 🙂 - bydlím na pěkném vidlákově. Ale počítám, že přijít mohou, protože právě PN u těhotné je leckdy dlouhá a právě dlouhé PN bývají důvodem ke kontrolám. Tak jsem dala novou čitelnou cedulku, aby náš zvonek našli.

Jo, murynka, jestli považuješ stavbu domu za "omluvenku" - tak to se teda fakt pleteš 😉 Naopak, nejtypičtější neschopenkoví podvodníci zneužívají PN na dovolené, cesty na chalupu a na stavby domů. Což OSSZ samozřejmě ví a právě tyhle se snaží hledat 🙂

kamila02
21. čer 2009

janulla, minulý rok byla jiná pravidla pro PN, mnohem měkčí. A hlavně, při případné kontrole ti sebrali jen minimum peněz (mám dojem, že maximálně týden).

kamila02
21. čer 2009

A jinak už fakt nevím, jak to mám napsat - vycházky odpovídají diagnóze, pod kterou je PN vedená! A závažnosti té diagnózy u daného pacienta, kterou má lékař uvedenou v kartě! Ne na jeho vkusu a zálibách! - prostě u každé diagnózy je určitý rozsah vycházek považovaný za přiměřený léčebnému postupu. Pokud by lékař napsal vycházek výrazně více nebo i výrazně méně, musí to v kartě ve chvíli psaní vycházek (nikoli dodatečně) zdůvodnit a poté to případně zdůvodnit reviznímu lékaři při kontrole.

murynka
21. čer 2009

kamila netvrdím že je to omluvenka 😀 to bych byla pěkně blbá 😎 ....dělám v nemocnici po celé nemocnici známé..takže by mi někdo někde napsal že jsme tam byla 😉
těžko sociálka ví že předěláváme dům 😀 😀 to jsme se nasmála 😀

janulla84
21. čer 2009

Ja taky myslim ze to bylo mirnejsi,takze jsem to vychytala docela dobre a kontrola byla i v nasem panelaku na souseda a na mne naprisli.

saronka
21. čer 2009

kamila díky moc.. no já si myslela, že to dostane sociálka tam kde mám doktorku... no moc nechápu jak to že kamarádka má neomezené vycházky, když je na začátku těhu a krvácí a je doma s tím, aby nepotratila..no to je jedno.. jinak co hrozí když mě nanajdou doma?? my totiž máme problém v tom, že zvonky nám občas stávkujou tak můžu být doma ale nikdo se nedozvoní...

kamila02
22. čer 2009

saronka, když tě doma nenajdou, tak to posuzují jako nedodržení léčebného režimu a pokud neprokážeš, žes byla u lékaře, tak ti berou peníze. A nově právě klidně celou PN.
Se zvonkem - podle nových předpisů jsi povinna se ty postarat, aby zvonek zvonil, a když nezvoní, je to tvůj problém a rozhodně to sociálku nezajímá.
Doporučuju v takovém případě nalepit ke zvonku cedulku, že špatně zvoní a že třeba mají, já nevím, zaklepat na okno, zazvonit na sousedku a ta jim otevře... Psala jsem podobný papírek na zvonek, když jsem byla na delší PN ještě v minulém bytě - taky nám blbnul zvonek.

jana100
22. čer 2009

Ahoj holky, buďte rádi, že máte neschopenku - teda jestli vám není nic hrozného, to by každá z nás chodila radši do práce, jen aby byl mimísek v pořádku, že jo.
Já jsem se ptala doktora, že bych chtěla napsat na poslední 3 týdny neschopenku - nic mi tedy není, jen občas tvrdne bříško, mám alergii jako trám (léky žádné nemůžu), občas křeče v nohou...prostě klasika. A napsat mi ji nechce ☹ , že prý není žádný vážný důvod. Takže prd 😒
Chtěla jsem to hlavně kvůli penízkům, dovolenou ještě mám, ale chtěla jsem si ji vybrat až na konci mateřský, tím pádem by mi vzniknul nárok i na dovolenou za 2010 a tu by mi taky proplatili, takže takový menší přilepšení. No nevyšlo to ☹ ☹
Já jsem totiž taky takovej ten poctivěj debil, kterej řekne na rovinu, proč to chce napsat. Nechtěla jsem si vymýšlet, že mě bolí to a to, že je mi blbě a já nevím co všechno, řekla jsem to prostě narovinu, co a jak no a takhle jsem dopadla. Jak říkám - debil 😖

murynka
22. čer 2009

jani mě to minuel také nechtěl napsat ☹ takže tě chápu u mě to bohužel dopadlo v 10tt špatně 😔
ted by mě také doma asi nenechal jenže jsme ze začátku trochu zašpinila jela na pohotovsot a tam mi PN vzhledem k mému zaměstnání doporučili....jsme zdra.sestra takže jsem od začátku doma......
pěnízky neřeším marodní je výborná ani jsme nepočítala s tolika penězma ale jsem za ně ráda 😀
snad ti to brzo napíše a nebo si opravdu zkus něco vymyslet co máš za povolání???

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru