Neschopenka v těhu a dodržování vycházek. Jak to řešíte?

marie_m
16. čer 2006

ahojky nevesty, jsem 27tt a doktor me nechal na neschopence (az do porodu), s tim, ze mam psane vychazky...nechapu, kdo tohle vymyslel, protoze kazda tehulka by preci mela mit moznost se jit projit, kdyz ma chut a je ji dobre a ne si neustale hlidat cas, rovnou me dr upozornil, ze at si neplanuju zadny vikendiky, ze chodi kontroly i o vikendech, at sem doma :( jako je mi jasny, ze muj dr s tim nic neudela a tak by me zajimalo, vy tehulky, co jste domka na neschopence, jak tohle resite? dodrzujete presne casy vychazek? byla u vas uz kontrola? asi to nejde nijak obejit, co? 🙂
diky za kazdy inficko a pekny vikend vsem 😉

marketaryzi
12. únor 2016

@podinka1071 Pokud jste na neschopence kvůli nebezpečné práci a ne kvůli zdravotnímu stavu, tak bych do žádné komise nešla... Můžou totiž při posuzování vašeho zdravotního stavu zjistit, že vám vlastně nic není a šup zpàtky do práce. Je povinností zaměstnavatele vás přiřadit na bezpečnou práci. Pokud ji pro vás nemá, je to podle mě překážka v práci na jeho straně a měla byste být doma za plný plat. Vycházky byste pak nemusela řešit...

marketaryzi
12. únor 2016

Ovšem byste mohla mít velký problém se zaměstnavatelem, kterému se nebude chtít platit vàs i váš zástup. I když na to máte právo.

karlajasmine
12. únor 2016

@podinka1071 neměla bys být na pn když nemáš rizikové těhotenství, je povinností zaměstnavatele tě preradit na jinou pozici a pokud ji nemá mas být doma za plný plat ale ne na pn. Řeš to se zaměstnavatelem.

baysha
16. únor 2016

Ahoj, nevíte někdo, co všechno se bere jako platná "omluva" nedodržení vycházek? Návštěva u lékaře je jasná, ale co třeba vyřizování na úřadech (pokud prokazatelně není možné naplánovat to v čase vycházky)? Nebo předporodní kurzy, těhotenská cvičení apod.? Díky!

netty89
16. únor 2016

Ahojky, nevím jak máš vycházky. Já jen vím, že kontrola nejvíc chodí mezi 12:00 - 14:00. Večer pak musíš být hodná od 18:00 do 20:00. Dopoledne moc nechodí, protože počítají s tím, že budeš u doktora. Ale taky mě ty vycházky štvou 😒

baysha
16. únor 2016

Vycházky mám právě přes poledne - od 10 do 16. Je to na pytel, no... hlavně ty víkendy, přes týden by se možná dal případně ukecat nějaký doktor, aby mi napsal, že jsem byla u něj, ale víkendy jsou úplně zabitý☹
Mně jde ale hlavně o to, jestli si můžu dovolit přihlásit se třeba na nějaké předporodní kurzy a uznali by mi to v pohodě, nebo jestli bych si tím při případné kontrole vyrobila problém.

renda12
16. únor 2016

@baysha to by mě taky zajímalo protože si jinak musím měnit čas dochazek a to se mi moc nechce

netty89
16. únor 2016

Já si myslím že když nás berou jako "nemocné", tak jsou pro nás předporodní kurzy a cvičení něco jako "léčebná kůra". Ale asi bude lepší zeptat se na to gynekologa a nebo přímo na sociálce.

renda12
16. únor 2016

Tak jsem napsala na socku a uvidíme a zeptala jsem se jestli jen 6 hodin nebo jde i víc

nonnni
16. únor 2016

@renda12 napisou ti, at si je rozdelis podle toho, kdy mas kurz mit. Treba tri hodiny dopoledne a tri odpoledne....

podinka1071
16. únor 2016

@baysha Na to jsem se ptala také a úřady a nebo předporodní kurzy pokud jsou vedené soukromou osobou ne nemocnicí neuznávají.A pokud budou chtít prudit a nenajdou těhulku doma zavolají obvodnímu lékaři a ten musí mít nahlášené veškeré vyšetření i z gynekologie a pokud o ničem neví nemusí omluvenku uznat a dát pokutu 500kč.takže máme vše hlásit obvoďákovi.Jak mi řekl pán na úřadu i v práci nahlásím nadřízenému že du k zubaři a na neschopence je můj nadřízený obvodní lékař.

podinka1071
16. únor 2016

@netty89 Četla jsem na jiné diskuzi že podle zákona má člověk právo po setmění nikomu neotevírat dveře ,kvůli své bezpečnosti.Jinak prý chodí až do 22h.Takže nesmíme chodit dřív spát 😀

baysha
16. únor 2016

@podinka1071: díky za info, myslela jsem si, že nějaké kurzy vedené dulou je zajímat nebudou... Jen nechápu, proč mám vše hlásit obvoďákovi, když mám neschopenku u gynekologa, ne u obvoďáka.

podinka1071
16. únor 2016

@baysha no na to mi ten pán právě odpověděl že je to jako můj nadřízený že musím hlásit vše obvoďákovi aby mu mohli zavolat když mě doma nenajdou a zjistit zda mám nahlášeného doktora nebo zubaře .No je to na palici ale asi taky záleží na tom jak se k tomu staví jednotliví bachaři daného města.Prostě jsem to pochopila tak že si nemám stěžovat že když mě budou chtít vyprudit nebo sebrat nemocenskou mají spoustu pák jak to udělat že vlastně jsou ještě hodní.Ale jak se mám starat o své děti mi vysvětlit nedokázal.

netty89
17. únor 2016

@podinka1071 Tak to bys rovnou mohla říct, že ráno musíme mít v 6:00 budíček kdyby přišly brzy 😀 Už vidím jak jdou na kontrolu po 20:00 večer. Já být kontrolorkou, tak bych se na to už v tuhle večerní hodinu vážně vykašlala 🙂

zlatkavlk
17. únor 2016

U mě byla v těhu kontrola dvakrát - poprvé hned po vypršení té 14ti denní lhůty, co platí zaměstnavatel a pak ještě jednou, cca 14 dní před začátkem MD... přišli vždy dopoledne...

podinka1071
18. únor 2016

@zlatkavlk U mě taky byli mezi 10 a 14h přesně nevím kdy.Jen se obávám že jak bude hezky rád si udělá výlet mimo Jihlavu aby vypadl z města po cestě si dá zmrzku a a skákne se projít do lesa a ještě za to bude mít plat 😀

binki
18. únor 2016

@podinka1071 taky mam osmileteho syna, manzela na cestach, tak do PN nejdu, ikdyz jsem rizikova, neumim si to predstavit. Je to jako vezeni.

baysha
19. únor 2016

Pozor, mám tu vyjádření ze sociálky! A kupodivu i docela dává smysl! 🙂

Vážená paní,

v souladu se zákonem č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění, je pojištěnec povinen dodržovat režim dočasně práce neschopného pojištěnce a zdržovat se, mimo dobu vycházek, na adrese, kterou uvedl ošetřujícímu lékaři jako adresu pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti.
Vzhledem k Vaší diagnóze Vám doporučuji, předporodní kurzy, cvičení pro těhotné a podobné aktivity, absolvovat pouze po předchozím souhlasu Vašeho ošetřujícího lékaře, který si tuto aktivitu může zaznamenat do lékařské dokumentace a v případě provedené kontroly dodržování režimu dočasně práce neschopného tak potvrdit, že jste byla mimo bydliště s jeho souhlasem.

S přáním hezkého dne

Bc. Jana Fiedlerová, DiS.

vedoucí oddělení EPN a kontroly dodržování
režimu dočasně práce neschopných
Odbor nemocenského pojištění
Pražské správy sociálního zabezpečení

lenkakolarova01
19. únor 2016

Ahoj,chci se jen zeptat,jsem na neschopence a chceme si prohlidnout porodnici,prohlidky jsou bohuzel mimo me vychazky,muzou mi tam vystavit potvrzeni pro pripadnou kontrolu i kdyz se nejedna o zadne vysetreni?

baysha
19. únor 2016

@lenkakolarova01 Já bych řekla, že nejjistější postup bude tak, jak mi psala paní ze sociálky - nahlásit dopředu ošetřujícímu lékaři (což je v tomhle případě gynekolog), že tam půjdete, aby to pro případ kontroly měl v dokumentaci.

lenkakolarova01
19. únor 2016

Tak to me nenapadlo,domlouvala jsem se na posledni chvili a mam to spojene i s 3d ultrazvukem a moji doktorku uz tam nechytnu....

kathy17
29. únor 2016

Ahoj holky,
zjišťovala jsem si u známé na sociálce, že v případě rizikového těhotenství může lékař napsat neomezené vycházky, že to záleží na lékaři. Ale zase různě na internetu čtu, že už se v dnešní době těhotným nemůžou dávat neomezené vycházky (že se to od nějakého roku zrušilo). Tak mě zajímá, jestli s tím některá máte zkušenosti (jde mi o rok 2016) nebo jestli jste se na to někde informovali.

Předem díky za info.

ajka198
29. únor 2016

neomezené vycházky lékař může navrhnout ve výjimečných případech, ale rozhoduje o tom sociálka. Obávám se, že u těhotných to nehrozí. Bohužel

zborilova1989
4. bře 2016

Tak já mám vycházky od 13 do 19hod. a dodržuji to, ikdyž třeba o těch víkendech je to vážně těžké, protože když už mi je některý den dobře tak stejně nikam nemůžu. a doktor mi řekl, že na těhotné chodí aspoň jednou za dobu nemocenské a kontroloři vlastně ani neví, že ta žena je těhotná, je tam sice razítko gynekologie, ale to může znamenat hromadu různých problémů.

kathy17
4. bře 2016

Tak mi bylo řečeno, že o neomezené vycházky může doktor na sociálce zažádat, ale že se to přísně posuzuje a nejspíš to zamítnou. Povolují to jen u pacientů s rakovinou a s psychickými problémy. Ale zase pro mě dobrá zpráva, když budu chtít odjet na víkend nebo i stačí na den někam jinam, tak musím zajít k doktorovi a nahlásit mu že od toho a toho data se budu zdržovat na té a té adrese.

V létě míváme totiž hodně oslav (skoro celá rodina se narodila v teplých měsících) a švagrová se bude vdávat, takže jsem se bála, že o to přijdu, ale tímto je vše vyřešeno. Tak snad s tím bude doktor svolný, přece jen mu stačí jen napsat jeden dopis na sociálku a je to. Tak snad jsem tím alespoň někomu pomohla. 🙂

monie2
4. bře 2016

Ahoj holky. Co se týká předporodních kurzů, tak jsem si zjišťovala co a jak v Brně, konzultovala jsme to v jednom centru pro těhotné a paní mi říkala, že za 10 let praxe u ní takhle vychytali pouze 2 maminky a stačilo jim napsat potvrzení, že se účastnily předporodního kurzu, což je úzce spjato s těhotenstvím a nikdo jim nedělal problémy. Ale nemám to ošetřené žádným zákonem :( Takže musíme doufat, že na sociálce jsou rozumní lidi....

monie2
4. bře 2016

Ještě mám otázku (možná to tu bylo už řečeno, ale nepročítala jsem všech 59 stran) Jaký je postih, když mě doma nezastihnou? To mi můžou hned vzít celý příspěvek v PN nebo je tam "pouze" nějaká výstraha? Děkuji

mayyas
4. bře 2016

@monie2 Ano, můžou Ti vzít nemocenskou a navíc se to hlásí zaměstnavateli (pokud Tě nekontroluje přímo on sám - má na to právo od doby, kdy to přechází na něj, tj po 2 týdnech od začátku PN). Zaměstnavatel to může považovat i za hrubé porušení kázně, není to sranda.

margaret88
11. kvě 2016

Ahoj holky. Mám otázku.Komu z vás přišla kontrola o víkendech respektive v sobotu. Určitě se to tady někde píše,ale nečetla jsem to.Jde o to,že v červnu jedeme na svatbu.Je to svatba mé dobré kamarádky a víme o ní dávno před tím něž jsem otěhotněla.Problém je ten,že se bojím kontroly.Nevíte jestli chodí často o víkendech.Jsem doma několik měsíců a zatím mi nikdo nepřišel.Nebo nějaká rada kdyby se stalo,že mi přijdou jak to zachránit? V termínu svatby budu mít cca 9 týdnu do nástupu na mateřskou,takže mi to ještě nevyjde.Díky za jakoukoliv reakci a radu. 😒

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru