Neschopenka v těhu a dodržování vycházek. Jak to řešíte?

marie_m
16. čer 2006

ahojky nevesty, jsem 27tt a doktor me nechal na neschopence (az do porodu), s tim, ze mam psane vychazky...nechapu, kdo tohle vymyslel, protoze kazda tehulka by preci mela mit moznost se jit projit, kdyz ma chut a je ji dobre a ne si neustale hlidat cas, rovnou me dr upozornil, ze at si neplanuju zadny vikendiky, ze chodi kontroly i o vikendech, at sem doma :( jako je mi jasny, ze muj dr s tim nic neudela a tak by me zajimalo, vy tehulky, co jste domka na neschopence, jak tohle resite? dodrzujete presne casy vychazek? byla u vas uz kontrola? asi to nejde nijak obejit, co? 🙂
diky za kazdy inficko a pekny vikend vsem 😉

kajra
18. bře 2009

No to já su připravená, pokud nedojde do konce týdne. Můj mě sice odrazoval, prý," co Ti tam asi řeknou, že máš počkat..."ale co kdyby na mě zapomněli..... 😠

wacinka
18. bře 2009

äle oni jako vůbec nepřemýšlí nad tím, že lidi potřebují k určitému datu zaplatit poplatky... ☹ to mě točí nejvíce jim je hej a to mi ještě přišla docela směšná částka ☹

kajra
18. bře 2009

no, tak já jsem šla kvůli sipu do mínusu, pač mám kontokorent.A pošta si to prý může strhávat, jak se jí líbí. Nejde to nastavit na pozdější datum. I když ty peníze co mám na účtu v podstatě nejsou moje, ale banky. Prostě tam jsou a poštu to nezajímá..grrrrr... 😠 No minulý měsíc jsem taky měla pidi výplatu. To bylo napůl ještě s prací. Tak mi půlka peněz přišla včas (z práce) a zbytek koncem týdne od sociálky. Tak jsem zvědavá, jak bude vpadatr teď. Doufám, že mě neraní mrtvice...

johanka83
18. bře 2009

Pokud někdo tvrdí, že svatba uzavřená v době PN je neplatná, tak je to pěkný nesmysl! Svatba platná je! Leda, že by PN byla důsledkem duševní poruchy, která by omezovala nevěstu nebo ženicha ve způsobilosti k tomuhle úkonu (svatbě). Jediný následek, který by to mohlo mít tak problémy u zaměstnavatele, resp. sociálce a s tím spojené lapálie.

Pokud jde o "neomezené vycházky", tak zákon nezná nic takového jako omezené nebo neomezené vycházky. Od 1.1.2009 platí zákon o nemocenském pojištění, který stanoví ohledně vycházek povinnost dodržovat rozsah a dobu povolených vycházek, které stanovuje lékař podle zdravotního stavu pacienta. Tvrzení lékaře, že "neomezené" vycházky dát nemůže je zcestné, protože ani sám zákon omezené vycházky nezná a je to jen na jeho úvaze co do PN napíše.

Pokud potřebujete změnu rozsahu a doby vycházek, pak je k tomu třeba povolení ošetřujícího lékaře na základě žádosti pacienta. Pokud by vám lékař nevyšel vstříc, pak můžete trvat na tom, aby vám o tom nepovolení vydal rozhodnutí (je to vaše právo); doktor ho však musí vydat pouze na žádost, nikoliv sám od sebe.

Je jen na vás zda a jak budete bojovat za svoje práva. Na druhou stranu je na místě upozornit na určité praktiky OSSZ a podobných orgánů, které se snaží vnitřními předpisy vycházky omezovat (ale to nikoho z vás nemusí zajímat), protože to není závazné navenek - ani pro lékaře.

wacinka
18. bře 2009

kajra já právě v únoru dostala ještě skoro celou výplatu z práce byla jsme v práci od 1.1 do 22.1. ale od 22.1.-4.2. už jsme měla těch 15 dní zaměstnavatel a od 5.2.-28.2. mi poslala prachy sociálka ☹ a není mi z toho moc do smíchu

sejbina
18. bře 2009

Ahojda, já jsem taky doma na neschopence a vycházky mám napsané neomezeně 🙂

kajra
18. bře 2009

Aha, tak to Tě uklidním. Já skončila v práci nějak první týden v lednu a sociálka mi platila od 23.1. Takže Ty to máš v podstatě posunuté a proto jsi měla mizernou výplatu i teď. Příští měsíc by to mělo být lepší. No já sice kecám kecám...., ale tu svou jsem ještě neviděla. Tak jsem zvědavá.........

paja2180
18. bře 2009

já to mám podobně jako ty wacinko. Marodím od 28.1. takže první 3 dny nemoci jsou zdarma. Pak prvních 14 dní v únoru mi zaplatil zaměstnavatel a od půlky února do konce platí sociálka. Zatím nevím kolik to bude, ale myslím, že strašně maličko. Ta sociálka za únor mi zatím nepřišla. Včera o tom byla reportáž na tv Nova, že stovky lidí nedostaly ještě dávky. Hlavně kdybych já dlužila třeba deset korun státu, tak to by si sakra ohlídali.

kajra
18. bře 2009

Jo u nás ve špitále to bylo ještě natolik zajímavé, že mi zaplatili jen ty dny, které jsem měla být podle rozpisu v práci a ty první 3 dny mi strhli taky podle toho, kdy jsem měla být v práci. Takže mě totálně "odrbali". Sociálka už platí každý den. Ten první měsíc jsem byla fakt naštvaná...

achalteke
18. bře 2009

pajo mám to podobně jako ty, taky mi nemocenská za únor ještě nepřišla ☹ a ještě ke všemu spadám pod pražskou OSSZ, takže jsem fakt zvědavá kdy se dočkám 😠

jmisa
18. bře 2009

Na stránkách ČSSZ je uvedeno:
Dávky vyplácí příslušná OSSZ prostřednictvím účtu ČSSZ, a to nejpozději do 1 měsíce následujícího po dni, v němž jí byl stanovený doklad pro nárok na výplatu dávky včetně příslušných podkladů doručen.

Z toho bych vyvodila, že když pošle nemocný lístek na peníze na konci měsíce, tak vlastně mají ještě celý měsíc na to, aby vyplatili. Když jim lístek např. přijde posledního února, tak vyplatit mohou až 1.dubna.

achalteke
18. bře 2009

jmisa teď jsem na to zrovna koukala, takže já to můžu čekat někdy poslední den v měsíci - paráda 😠

jmisa
18. bře 2009

Mně vyplácí naštěstí zaměstnavatel, protože jsem doma už od října, ale s mateřskou to asi bude mazec. 😕

winii
18. bře 2009

ahojky já jsem taky na NP a dr. mi po 3dnech od vystavení napsala vycházky bez omezení a u nás ve městě já má každej takhle co vím od dalších těhu, ještě jsem se nesetkala, že by mi někdo říkal, že má vycházky jen od do 😨

katka82
18. bře 2009

Winie tak to teda máte suprovýho doktora 😉 já můžu ven jen od dvou do čtyr 😔 ale ještě to ty dva měsíce do MD musím vydržet 😉 a pak hawaj 😀 😀
Johanko no taky se mi ta neplatnost sňatku v PN nějak nezdá no,ale což už je to za mnou a já nějak nejsem ten typ co by si něco vydupal 😅 spíš sem takovej ňouma 😀

lisanda
19. bře 2009

Ahoj holky jsem tež od 15.2 na PN a vycházky mám taky neomezené, hlavní roli tu určitě hraje diagnóza. Pokud jde někdo na PN s krvácením, odlučováním placenty tak nemůže očekávat vycházky neomezené alespoň do té doby než se stav stabilizuje. Určitě záleží na MUDr. Na druhou stranu je fakt, že jsem si o vycházky musela říct 😀

lenule76
19. bře 2009

ahoj holky,
tady vkládám odkaz na změny ohledně PN-vycházek apod.
http://www.cssz.cz/cz/informace/media/tiskove-z...

Zdraví Lenka

lenajsek
23. bře 2009

Ahoj holky, je tady tolik stránek, že by bylo něco to celý dočítat, ale mám dotaz, jestli mi některá poradíte, byla bych moc ráda.
Jsu na PN po IVF, zadařilo se, v pátek jdu na první UZ do CARu na potvrzení srdíčka, pak m ězřejmě převelí k mé gyndr. v místě bydliště. Zatím mám 4 hodiny denně vycházky, bylo mi v CARu řečeno, že víc napsat nemůžou.
A k tomu mému dotazu: jelikož začne jaro a máme chalupu, jinak bydlíme v paneláku, jezdili jsme vždycky na víkendy právě na chalupu, od jara až do podzimu. Chtěla jsem se zeptat, zda se dá někde oficiálně zjistit, jestli je možný odjet na víkend (třeba právě na tu chalupu a pravidelně), i když jsu na PN a mám tyhle vycházky, jestli by to nešlo někde nahlásit jako třeba druhou adresu pro kontroly, nebo musím být pořád v místě bydliště, který jsem nahlásila. To stejné třeba s prodlouženým víkendem, pokud bysme si s manželem chtěli někam vyjet, třeba do lázní, na pár dní... Zajímá mě, jestli nevíte, jestli se tohle dá třeba na sociálce zjistit. Klidně bych tam zavolala, ale nechci na sebe zbytečně upozorňovat, když nemusím. Od zaměstnavatele si myslím, že kontrola nehrozí.
Děkuji předem za odpovědi a pěkné těhulkování přeji!
Lenča

mili84
24. bře 2009

lenajsek: To Ti musí vždycky potvrdit doktor, ale je to dost složitý papírování, aspoň u nás. Musíš požádat doktora, teď ti vypíše, od kdy do kdy se budeš vyskytovat na jiné adrese a Ty pak musíš s tím na sociálku a někde Ti to musí schválit a dát vyrozumění...Sestřence to takhle trvalo 5 týdnů, než jí přišel dopis, že může na týden odjet..Jako nedokážu si představit, že Ti nějaký doktor napíše jiný pobyt na každý víkend, to asi nepujde..ale třeba to u vás chodí jinak. A kontrola může přijít vždycky, nemusí být od zaměstnavatele, ale chodí i namátkou. Na neschopence napsaná diagnoza není, jsi vedená jako prostě pracovně neschopná a bohužel nikoho nezajímá, že jsi těhotná, takhle to tady v tom podělaným systému prostě chodí...

berryl
24. bře 2009

ahoj holky já jsem doma od začátku těhu, takže od 13.2. prvních 14 dní jsem neměla vycházky vůbec, ale bylo mi hodně zle tak mi to ani nepřišlo, pak jsem si o vycházky řekla a mám je od 14-18h a to jsem ráda, nijak moc je neřeším a doufám, že mi kontrola nepříjde, hlavně přes léto to bude maras, máme taky chatu a jsem tam každý víkend

jinak se mi minulý týden vrátil z Prahy nemocenský lístek, že ho nemůžou předat na soc. protože z druhé strany nemám vypsané číslo účtu kam mají posílat peníze, přitom mi sestřička řekla, že to vypisuje zaměstnavatel a pak to odešle, takže než mi ten lístek přišel, hned jsem ho odeslala, než ho oni zase pošlou kam mají, tak mi peníze příjdou někdy v létě .o)

klbikova
24. bře 2009

Ahojky,
tak problém s chatou jsem taky řešila. Naštěstí mám skvělou praktickou doktorku která mě nechala na neschopence (gynekolog o tom nechtěl ani slyšet a to jsem v práci stála 10 hodin v kuse na jednom místě ) a dokonce mi dala právě neomezené vycházky.
Takže to napsat jde ale nevím jestli mají strach. A teď si můžu jezdit kam chci a na jak dlouho chci. Tak se zkuste poptat zda by vám ty vycházky taky mohly přepsat. Přece jenom jste těhotné tak musíte chodit na procházky 🙂

berryl
24. bře 2009

ono asi fakt záleží na doktor. jak si krerý troufne

helulicek
24. bře 2009

Ahoj holky, já jsem na neschopence od 13.2., nemám rizikový, jen mě nechala gyndařka doma kvůli mé práci. Mám vycházky od 10-12 a od 14-16 hod, což není alespoň pro mě žádná výhra. Každopádně, od začátku to nějak nedodržuju. Musela jsem vyřizovat něco na úřadech, zubař v Brně, což je minim na půl dne...párkrát jsem byla na prezentaci na bráně, plavání, cvičení...prostě to neřeším a doufám, že mi to projde 😕 zbývá mi asi měsíc do MD 😉
Lenajsek:všimla jsem si, že jsi ze Slavkova, myslím, že tam by to trvalo určitě dýl než jen těch 5 týdnů, jak psala mili84 ☹

helulicek
24. bře 2009

Lenajsek: leda že by ti dala neomezený vycházky, ale co vím, tak pokud máš gyndu ve Slavkově, tak to nedávají...
možná se zkusit zeptat, třeba se nechají překecat 😉
Jen tak pro info, dají se holky ty vycházky změnit v polovině neschopenky?

lenajsek
24. bře 2009

Holky, děkuju moc za rady, s mou gyndr. ve Slavkově jsem neřešila žádnou PN, takže vůbec nevím... no uvidím, jak se s ní domluvím, třeba by mi fakt napsala ty "neomezené vycházky", abych nemusela kvůli každýmu víkendu nebo každýmu druhýmu řešit papíry a povolení na změnu pobytu.. to je děs.
Takže některý z vás to tady řeší tak, že si zajdou za obvoďačkou, a ta třeba neomezený vycházky napíše? Ale když už PN mám z CARu, tak to může buď gyndr, nebo obvoďačka přepsat, ty vycházky? Obvoďačku mám v Brně, na Mendláku.
Helulicek: Ty jseš ze Slavkova, že o tomhle tolik víš? 😉
Berryl, já si pro jistotu na tu neschopenku, co jsem po 14ti dnech posílala zaměstnavateli, to číslo účtu napsala sama.

helulicek
24. bře 2009

kousíček od Slavkova 😉

zajdla
24. bře 2009

Ahojky holky.Já jsem na PN od 1.ledna.Když jsem chtěla jet pryč,tak jsem musela vypsat papír,že budu mimo trvalé bydliště.Pak jsem to zanesla na mzdovku a oni to poslali na sociálku.JInak peníze za leden ze sociálky mi přišly 16.března.Docela mazec.Jsem zvědavá,kdy mi přijde za únor.Je to hrozné,když musí člověk tak dlouho čekat.Ale když má člověk něco zaplatit jim,tak to musí být pomalu do týdne.

mili84
24. bře 2009

lenajsek: Hýbat s vycházkama Ti může jen ten doktor, který Ti PN vystavil.....Takže pokud ji máš z CARU, obvoďačka nic nezmůže. Může Tě maximálně "krýt", kdybys byla pryč a někdo přišel, tak jako že jsi byla u ní. Ale to jde max. v její ord.hodiny, takže přes víken těžko.

elitera
24. bře 2009

Holky, nemam na to, abych dočítala 45 stránek, takže se ptám: víte o někom, na koho přišla kontrola, když byl(a) na rizikovce?

lenajsek
24. bře 2009

Holky, díky za info, tak to je v háji, přece nebudu každej týden chodit na mzdovku s tím, že mám změnu pobytu na víkend... ach jo. No, buď to risknu, nebo se prostě s CARem domluvím, že kdyby něco, byla jsem na kontrole, nebo nevím. Přece nebudu celý léto zavřená v 1+1, když můžu jet na chalupu, kde mám taky vše, co potřebuju...
Ale mám strach, no, nevím. Díky.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru