Neschopenka v těhu a dodržování vycházek. Jak to řešíte?

marie_m
16. čer 2006

ahojky nevesty, jsem 27tt a doktor me nechal na neschopence (az do porodu), s tim, ze mam psane vychazky...nechapu, kdo tohle vymyslel, protoze kazda tehulka by preci mela mit moznost se jit projit, kdyz ma chut a je ji dobre a ne si neustale hlidat cas, rovnou me dr upozornil, ze at si neplanuju zadny vikendiky, ze chodi kontroly i o vikendech, at sem doma :( jako je mi jasny, ze muj dr s tim nic neudela a tak by me zajimalo, vy tehulky, co jste domka na neschopence, jak tohle resite? dodrzujete presne casy vychazek? byla u vas uz kontrola? asi to nejde nijak obejit, co? 🙂
diky za kazdy inficko a pekny vikend vsem 😉

lenikh.
28. čer 2006

Singid: jsem teprve v 9 tt, ale taky dojíždím do práce autem. V pondělí (v pět ráno) 200 km tam, v pá 200 km zpět. Nebyla to pro mě žádná lahůdka ani před tím, ale nevím, zda je vhodné takhle fungovat i v nějakém vyšším stupni těhotenství. Svého doktora jsem se na to ještě neptala, nechci aby si myslel, že toho chci nějak využívat, ale snad přistoupí na to, že mě nechá na nemocenské dřív. Nemáte s tím někdo zkušenost? Co vám vůbec lékař říká na cestování autem s větším bříškem?

papaya
28. čer 2006

signid tady píšou, že je možné dohodnout se zaměstnavatelem kratší pracovní dobu http://jobdnes2.idnes.cz/prace-na-zkraceny-uvaz...

boadella
28. čer 2006

Ahojky, já také měla neschopenku, ale s neomezenýma vycházkama...prostě mi sestřika řekla, že se mám chovat, jak kdybych měla dovolenou...asi záleží na doktorovi a stavu budoucí maminy...

zany
29. čer 2006

Mě nechal doktor doma od 6 tt, protože jsem denně dojížděla do práce 60 km a pokud jsem jezdila busem, tak je to cesta na 1,5 hodiny. Takže nic příjemnýho... Hlavně mi po ránu nebylo dobře, takže jsem to doktorovi řekla a on mě nechal doma na neschopence. Sice mi dal vycházky od 8 do 21 h. a podle toho co říkal, tak nechce, abych se teď v začátku někde courala a podnikala nějaké dlouhé cesty... Takže doufám, že se pak umoudří a dá mi vycházky neomezeně...

marie_m
autor
29. čer 2006

zany, me celkem prekvapuje, zes mela tak super vychazky, ale jak jsem uz psala, pry uz se neomezene nedavaji, je to dost nefer :(
jsem domka necely mesic, snazim se tak nejak byt doma, kdyz mam, ale vetsinou to nevyjde a kontrola jeste neprisla, tak uvidime

zany
29. čer 2006

Já jsem právě slyšela, že se neomezené dají dát. Jedna moje známá je od tohohle gynekologa dostala...
Já jsem doma víc jak měsíc a ze začátku jsem měla vycházky od 10 do 18 h., ale dodržovala jsem spíš to ráno než večer a kontrola zatím nepřišla a doufám, že nepřijde!!! 😀 Ale od pondělka mi je prodloužil, tak je to aspoň lepší...

peta.cz
30. čer 2006

Já neomezené vycházky mám. Bezproblémů mi je lékař dal, sama sestřička říkala, že nechápe, proč někteří doktoři dávají omezené vycházky v rozmezí např. jenom 4 hodiny odpoledne, jako měla třeba moje sestra a to musela lékaře vyloženě přemlouvat, aby jí vůbec nemocenskou napsal, přitom byla po operaci křečových žil a měla zaměstnání, při kterém stála celý den na nohou. Přeci když venku prší, a vy máte zrovna vycházku, tak nebudete chodit na procházky v dešti a když je hezky, tak budete zalezlé doma, protože zrovna není vycházková hodina...? Nevím kdo to vymýšlí... když se člověk cítí v pohodě a pracovat chce, tak o nemocenské vůbec nepřemýšlí, ale když se prostě necítí dobře, má práci při které se stresuje a nemá chvilku odpočinku, tak by si měl před mateřskou odpočinout. Ono to slovo mateřská dovolená je docela blbě vymyšlené - člověk si moc jako na dovolený nepřijde, když musí celý den a noc běhat okolo mimíska...

marie_m
autor
3. črc 2006

holky, jeste me napadlo, nevite, jak by to resila kontrola, kdyby me "nacapala", resp. "nenacapala" doma? Jakej je za to postih? celkem bych na svatky nekam jela a premyslim, esi mi to stoji za to 🙂
diky za inficko

princezna
3. črc 2006

zkrátí ti nemocenské dávky, popřípadě i odeberou
zatím jsem viděla krásení po omezenou dobu ( například o 25% na 14 dní)

marie_m
autor
3. črc 2006

princezno, myslis jako za ten mesic, kdy nebudu doma nebo celkove? Za necely mesic jdu na materskou, tak bych si to nerada nejak zavarila..
diky 😉

princezna
3. črc 2006

marie od doby kdy te nedostihnou doma do doby jakou oni uznaji za vhodne
je to uřad holka a ten si dělá co chce
nevím jestli mají nějaký předpis, kde se říká komu ( typ nemoci ) se kolik krátí a na jak dlouho

cecetka
17. črc 2006

Taky se divím, že někteří Dr. napíšou vycházky neomezené a někteří jen pár hodin. A to můj Dr. mi napsal jen 4 hodiny denně, kdežto mojí kolegyní z práce ten samý Dr. napsal 5 hodin. To vážnbě nechápu.
A kontrolu dodržování podmínek léčebného režimu jsem měla. Ale já jsem stejně mimo vycházky ven nechodila, takže mi to bylo jedno.

ivca
18. črc 2006

Ahoj. Já jsem první měsíc na nemocenské byla úplně bez vycházek a pak mi je doktorka dala od 8 do 18 hodin s tim, že celodenní (0 - 24) už se dávat nesmí... Tak nevim.

kristi
18. črc 2006

me rekl doktor, ze bych mela 4 hodiny denne,jë to soukromy lekar, tak doufam, ze kdyz na nej budu "hodna", tak mi napise snad i delsi...za 4 hodiny nestihnu nic...

wipaja
19. črc 2006

Já mám vycházky od 1o do 16 hodin a můj dr.(kamarád) mi řekl, že je to v klidu. Kontroly prej na těhotenskou diagnózu nechoděj. tak je fakt, že je nedodržuju a zatím(ťuk,ťuk) nikdo tu nebyl. 😉

korina
20. črc 2006

Co se týká vycházek tak doktor nemá žádné právo ze zákona vás v nich omezovat.
Mrkněte se na tuhle stránku http://www.pacienti.cz/clanek.php?id=622, je tam spousta dotazů a odpovědí. Tohle je jedna z nich:
Dobry den,

chtel bych se zeptat na pravidla ohledne neschopenky a vychazek.

Moje zena dostala v ramci materske neschopenku, a to z duvodu prace v rizikovem prostredi (nemocnice) a prace na tri smeny. Melo by to byt Z35 s vychazkami od 11,00-13-00 a 15-00-17,00. Chteli jsme po pani doktorce prodlouzeni vychazek, ale pry to neni mozne, protoze jsou na to presne stanovena pravidla. Muj dojem ovsem je, ze predstava pani doktorky je takova, ze tehotna zena by mela nejlepe cele 9mesicni obdobi stravit na posteli nebo kresle u televize. Nutno podotknout, ze zena nema zadne zdravotni potize, az na drobne obcasne nevolnosti.

A muj dotaz tedy je, jak je to v tomto pripade s temi vychazkami? Je na to opravdu nejaky striktni predpis nebo je to na vuli a posouzeni osetrujiciho lekare?

Dekuji, Martin

Poradna
Tvrzení lékařky, že vycházky bez omezení povolit nelze, je nepravdivé. Délku vycházek žádný právní předpis neupravuje. Lékař dokonce ani není oprávněn vycházky povolovat, zakazovat či určovat délku jejich trvání, neboť žádný zákon lékaře k takovému rozhodování nezmocňuje. Naopak, podle ustanovení čl. 2 odst. 3 Listiny základních práv a svobod může každý činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. Podle § 4 odst. 4 vyhlášky č. 31/1993 Sb. Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky o posuzování dočasné pracovní neschopnosti pro účely sociálního zabezpečení platí, že lékař v legitimaci a hlášení příslušné okresní správě sociálního zabezpečení pouze vyznačuje den příštího lékařského ošetření a rozsah a dobu vycházek práce neschopného občana. Rozhodnutí o rozsahu a době vycházek je tedy na pacientovi, lékař rozsah a dobu vycházek v legitimaci pouze vyznačí.

Je samozřejmě druhá věc, která z nás se bude s doktorem dohadovat......

anavis
20. črc 2006

Ahoj,

jsem z Brna, 30tt na neschopence a když jsem se pokoušela asi před 2 měsíci domluvit si vycházky bez omezení, musela jsem až k revizní lékařce, ta na mě koukala jako blázen, že prý jsem za léta první těhotná, která s takovým požadavkem přišla, a že je dávají jen lidem s rakovinou v posledním stadiu nebo podobným případům. Jediné, čeho jsem dosáhla, byly vycházky v kuse 4 hodiny, což mi předtím doktorka také nechtěla dát, jen 2 a 2. Kontrol se dost bojím,u známé byli a to v půl osmé večer. Tak se to snažím dodržovat, ale na 100% to není. Zatím se nikdo neukázal, ale stejně se už těším na mateřskou, kdy to už bude jedno.

zany
24. črc 2006

Na neschopence jsem už od 22.5. a zatím mi nikdo nepřišel. Takže předpokládám, že ani nepřijde... Vycházky mám od 8 do 21 h., ale někdy by mi bodly i delší. Zvlášť když se zasekneme někde na návštěvě. Rizikové těhotenství mám proto, že mi ze začátku nebylo dobře a každodenní dojíždění by mě fakt ničilo. A teď to vedro taky. Ale jinak se cítím fajn. Mám pocit, že můj doktor usoudil, že když už mě nechal doma, tak bych doma měla tvrdnout. Dneska se při kontrole dokonce podivival nad tím, že řídím...

anavi
7. srp 2006

Ahoj holky,
já teda nechci nic řikat, ale po přečtení této diskuze plně souhlasím s Len...Tady nejde o to, že vás budou kontrolovat jestli jste fakt těhotné, ale o to, že jste vedené jako nemocné a určitě z nějakého důvodu, který souvisí se zdravím, ať už s vaším nebo se zdravím mimča, vás doktor doma nechal, takže když vám napsal vycházky, nechce nic zanedbat a od toho je tu on, aby uznal za vhodné jak se sebou máte zacházet a jestli se máte víc hlídat nebo ne, vždyť jemu jde jen o zdravé miminko a to vám snad taky. A stejně když jste těhu, tak pochybuju, že máte náladu na nějaké noční "courání".........Jinak se nechci nikoho dotknout, je to jenom můj názor...........

pindruska
7. srp 2006

korina: Díky, to je docela poučné. Takže to není nikde určené. Takže tomu mám rozumnět tedy tak, že pacient si řekne, chci vycházky od do a doktor to "jen" zapíše do legitimace? Viz. věta:
"Rozhodnutí o rozsahu a době vycházek je tedy na pacientovi, lékař rozsah a dobu vycházek v legitimaci pouze vyznačí."

kristi
7. srp 2006

pindrusko, taky ¨si myslim, ze je to tak jak rikas, nicmene muj doktor mi stejne napise 4 hodiny denne, ale pokud nekdo prijde a ja nebudu doma, tak jim ukazu vyhlasku, kde je toto napsane a uvidime, jak na to budou reagovat.

pindruska
7. srp 2006

Kristi, jsem ráda, že jsem konečně někde našla, jak je to vlastně s těmi vycházkami. Ono to asi moc lidí neví - prostě když jim doktor napíše "tradiční" vycházky 10 - 12 a 16 - 18, tak to berou tak, že to tak prostě je dané. A ejhle... ono to tak není!!!
Ale na druhou stranu by mě zajímalo, jak by na tu vyhlášku reagovali kontroloři z OSSZ.
No a ještě poslední poznámka: proč někteří lékaři píšou vycházky např. 8 - 18 a jiný jen vycházky v "obvyklý" čas - 10 - 12, 16 - 18? Zajímavé!

tyna
8. srp 2006

Ahoj, když mi doktorka oznámila, že jsem těhotná začaly jsme spolu řešit situaci jestli pracovat nebo být doma na neschopence, nemám rizikové těhotenství, ale práci a když mi doktorka řekla, že bych byla na neschopence časově omezená tak jsem se rozčílila PROČ ???? Nezáleží na tom jestli jste těhotná nebo nemocná jednou vás vyplácí sociálka a pro ni jste vedena jako nemocná...hmmm pak že těhotenství neni nemoc haha 🙄 Takže jsem se domluvila u zaměstnavatele, aby mi vytvořil lepší podmínky po dobu těhotenství a s doktorkou, že když budu potřebovat nechá mi kdykoliv pár dní doma. Ale samozřejmě tuhle možnost každá z vás nemá, ale mě naprosto vyhovuje zbláznila bych se doma jsem společenský tvor a čtyři zdi by mě zabily ☹

osibisa
11. srp 2006

Ahoj všem. Chci se teda taky zeptat. Dostala jsem neschopenku. Cesta do práce busem přes hodinu, večer přes hodinu. Domů jsem chodila po sedmé večer. Nic moc. ☹ Sestra dostala neomezené vycházky, já mám 13-17h a zbytek si mám vyřídit na sociálce. Sociálkou myšlena Posudková komise, kde sedí ženská, která pamatuje Masaryka a chlap, kterýmu to je ukradený. Zeptal se mě, kde jsem přišla na to, že existují neomezené vycházky a na to mi odpověděl: "Milá slečno, tady nejste ve Zlíně, ale v KM. Máte rizikový těhotenství, tak budete ležet!!!" 😖 Nic moc příjemnýho. Připomínalo mi to, když mi mamka vyprávěla o Posudkových komisích za komančů.

Opravdu je nějaký zákon, na který bych se mohla obrátit? Připadám si jak s cholerou a ne jak těhotná.

Předem děkuju za odpovědi. Klidně pište i na mejl (osibisa@seznam.cz) díky 🙂

kacabacka
21. srp 2006

já si myslím, že vycházky od rána od 10 do večera do 18 hodin nejsou tak strašný, že jsou celkem i dlouhý, většina dlouhodobě nemocných má vycházky většinou na 2, 3 hodiny denně. Spíš je to pak blbý večer, že nemůžete nikam vyrazit s manželem, třeba do kina, na véču nebo tak, ale zase na druhou stranu, která kontrola vám přijde domů v 7 hodin večer??? choděj spíš ráno a kolem oběda....

sonepka
21. srp 2006

Ahojky,
ode dneška jsem na neschopence, tak i já se můžu podělit...
Na neschopence nemám napsané vycházky. Prý je tam nepíše proto, abych nebyla nikterak omezená od 2 do 4 apod, takže jsou neomezené.... Dle doktora se tam píšou těhotenské diagnózy a na ty kontroly nechodí, alespoň se mu to za 25 let praxe ještě nestalo. Nicméně prý kdyby snad přišla... byla jsem u lékaře...
Takže prý nejsem omezená pohybem... můžu prý chodit kamkoli a kdykoli...
Tak nevím... asi záleží na doktorovi a na kontrolách, jestli se zrovna nudí nebo ne 😠 😠 😠

zany
21. srp 2006

Bohužel, kontrola může přijít od 6,00 do 22,00. I když já taky pochybuju o tom, že by se někdo kondrcal v 9 večer někam na vesnici...
A za tu dobu co jsem doma mi kontrola ještě nepřišla, ale snažím se ty vycházky dodržovat....

pindruska
21. srp 2006

osibisa: mrkni se na příspěvek od koriny z 20. červenec 2006 v 15:36.
Jinak nevím, asi záleží na doktorovi. 😒

verosek
22. srp 2006

Ahoj děvčata. Tak se s Vámi taky podělím o info. Dnes jsem byla na kontrole. Doktor se mě ptal jestli chci napsat neschopenku, říkala jsem, že zatím ne, cítím se dobře, tak nevidím důvod. Jen mě zajímalo kolik by mi napsal vycházky. Tak prý 4 hodiny max. 5 hodin. Je to kvůli sociální správě, která chodí na kontroly a neuznává při marodění vycházky delší jak 5 hodin. Takže asi tak. Sám mi říkal, že nechápe, proč takhle omezují maminy, ale prý to mají takhle nařízené.

sonepka: Nevím, ale když nemáš na neschopence vedené vycházky, tak je nemáš. Když Ti přijde kontrola v 7 hodin večer, těžko se vymluvíš na doktora. Vem si když má někdo angínu vycházky nedostane a tudíž se na neschopenku nepíšou. Kdyby to fungovalo, že čistá neschopenka znamená neomezené vycházky, pak by lidi které sociálka načapá mimo hodiny které jsou vyznačené na neschopence nepostihovala odejmutím nemocenské a nebyli by pak bez peněz.

1kaculka
22. srp 2006

Souhlasím s tebou verosku 🙂 , že když tam nejsou napsané vycházky, tak žádné nemá.
Když jsem před měsícem marodila, tak jsem také neměla na neschopece napsané vycházky a to přeci neznamená, že jsou povolené a k tomu ještě neomezené. To by si fakt pak mohl každý lítat venku jak chce.

sonepko 🙂 radši si to u doktora ověř, byla by škoda nechat se nachtat kontrolou,

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru