Neschopenka v těhu a dodržování vycházek. Jak to řešíte?

marie_m
16. čer 2006

ahojky nevesty, jsem 27tt a doktor me nechal na neschopence (az do porodu), s tim, ze mam psane vychazky...nechapu, kdo tohle vymyslel, protoze kazda tehulka by preci mela mit moznost se jit projit, kdyz ma chut a je ji dobre a ne si neustale hlidat cas, rovnou me dr upozornil, ze at si neplanuju zadny vikendiky, ze chodi kontroly i o vikendech, at sem doma :( jako je mi jasny, ze muj dr s tim nic neudela a tak by me zajimalo, vy tehulky, co jste domka na neschopence, jak tohle resite? dodrzujete presne casy vychazek? byla u vas uz kontrola? asi to nejde nijak obejit, co? 🙂
diky za kazdy inficko a pekny vikend vsem 😉

anchorinka
12. led 2007

ójéje, já jsem teď byla dva víkendy pryč... 😅 No, doufám, že tady nebyli! 😉

anney
12. led 2007

mandarinko- 8 nebo 7 měsíců se nedá pouzet sedět doma na sedínce.Taky musíš něco pokoupit, sehnat a tak.Každý nebydlí ve městě a musí taky někam dojet a tak.Pokud půjdeš na mateřskou , tak teprve potom něco shánět a podnikat dost dobře nejde kvůli stádiu těhotenství.Nechci courat po kamarádkách a po drbech, jen jet někam s rodinou a tak.To že jsem doma neznamená , že celý zbytek rodiny bude se mnou a skoro celý rok budou jen trpělivě snážet, že nikam nemůžu.Všichny na rizikovém nemusí ležet.To si myslím já.

mori
12. led 2007

Já jsem na neschopence od srpna a vycházky mám neomezené. Myslím, že pro těhulky by to mělo tak být všude, protože i když má některá zrovna vycházku, nemusí jí být dobře. Ale bohužel to tak všude nefunguje ...
Pokud máte některé vycházky omezené, tak bych neriskovala nebýt doma. Mohly byste přijít o penízky 😒

mori
12. led 2007

anchorinka - pokud by u Tebe byli, nechali by Ti ve schránce lístek.

jankar
12. led 2007

Mori,jak já ti závidím,neohlížet se pořád na hodiny,jestli můžu nebo nemůžu ven,tady u nás Hodoníně se víc nedává,řekl mi to jak gynekolog tak obvodní,už se s nima nebudu hádat,jsem ráda že jsem vůbec doma 😉 prý mi to stačí...na já mám jiný nároz,protože jsem doma jen kvůli mé stresově náročné práci z zdravotně jsem úplně fit 🙂 😒

mori
12. led 2007

jankar - no hlavně že jste s mimčem v pořádku! Mě nechala gyndr. doma, protože jsem byla z práce strašně unavená a furt bych spala. Dělám jako hotelová recepční a na 12ti hodinové směny denní/noční, takže už to fakt nešlo.

mandarinka
12. led 2007

Anney já netvrdím, že máš doma sedět. Ale prostě fakt je ten, že na neschopence jsi proto, že jsi práce neschopná. Já jsem taky byla doma a prostě jsme to vydrželi. A nebo teda nebuď v pracovní neschopnosti a nikdo tě omezovat nebude. Já to každé přeju, aby byla doma a nikdo jí neomezoval. Jen mi přijde divné, že se tomu někdo diví, že se po něm chce, aby chodil ven jen v určitou hodinu. Jak už jsem psala, když budeš mít zlomenou ruku, tak ti to divný nejspíš připadat nebude

jankar
12. led 2007

mandarinka-no já mám jiný názor a to je můj,ale nebudu se tu s nikým dohadovat,každý má svou hlavu,tobě to stejně nikdo nevyvrátí 🙂 tak se tu mějte holky 🙂

mandarinka
12. led 2007

jankar nejspíš nevyvrátí. Ale jak jsem už psala, každé přeju, ať je doma a přitom není nijak omezovaná

magda27
12. led 2007

Jankar, fakt chodí i o víkednu? Já teda o víkendu vycházky nedodržuju a bývám pryč i na noc (jezdíme na víkend k rodičům a k známým atd.). A od kolika do kolika mají pracovní dobu, nevíš?
Díky za info 😉

jankar
12. led 2007

Magdi nevím,ale kamoška co je taky těhu tady v HO. tak přišli v so. večer kolem 17 hod. 😕 naštěstí byla doma,je to na prd.....já to taky moc nedodržuju,ale jak se tu už psalo tak kdyby někdo přišel a nebyla doma,tak máš ve schránce lístek 😠

jankar
12. led 2007

ale zase znám spoustu holek co byly taky doma celé těhu a nikdy nepřišel nikdo,asi je to náhoda...mě osobně přišla kontrola v září kdy jsem ještě nebyla těhu,ale po laparce,byla jsem druhý den doma z nemocnice a přišli ve všední den dopoledne,těsně po dopolední vycházce,byla jsem naštěstí doma,proto mám strach 😠

magda27
12. led 2007

Jankar, díky. Na manžela jednou přišli (všední den dopoledne), ale byl zrovna na kontrole u mUDr. (fakt tam zrovna byl) a lístek ani nic jiného nezanechali ve schránce a ani na dveřích. Manžel se o té kontrole dověděl, až když ho nahlásili jeho MUDr., že nebyl doma. Ona samozřejmě potvrdila, že byl v tu dobu u ní (taky že opravdu byl). Takže lístek ve schránce možná už nenechávají, aby si člověk nemohl sehnat "alibi" 😒

jankar
12. led 2007

Tak to slyším prvně Magdi 😕 možná na tom něco bude...taky dík za info 😉

prochi
12. led 2007

holky, já byla na neschopence od 20. týdne a kontrola nepřišla, kamarádka, co bydlí ode mě kousínek, byla doma od samýho počátku a kontrola taky nepřišla. Né vždy se ale neschopenka vystavuje těhulkám proto, že prostě chtějí být jen doma. Kamarádka např. pracuje jako sestra na jipce, kde mají samý ležící pacienty a když se pomine riziko, že tam může kde co chytit, tak by tam stejně nebyla moc platná, např. co se týká polohování, zvedání, mytí.........pacientů. Já chtěla v práci vydržet, co nejdýl to půjde, jenomže mi začaly šílený bolesti zad, doktorka mi nadávala, že mám zůstat doma, že se takhle akorát huntuju (seděla jsem denně deset-jedenáct hodin u PC, stres maximální, i doma stále na telefonu...), jenomže já blbec si myslela, jak jsem strašně nenahraditelná... až jsem ve dvacátým týdnu skončila v nemocnici na kapačkách.... a pak už jsem poslechla a zůstala doma a nelituju. Naopak byla jsem fakt pitomá. No, ale to jsem odbočila, chtěla jsem hlavně napsat, že vycházky mi doktorka nenapsala žádný s tím, že bych je stejně nedodržovala (její slova 😅 ) a že na těhule nechodí a já hlavně kvůli těm zádům měla doslova od rehabilitační doktorky, u který jsem skončila..., nařízený pohyb. Žádný vylehávání u televize, a když, tak každou půlhodinu se zvednout a zacvičit si. Takže já čtyři měsíce prochodila venku se psem a nějaký vycházky nevycházky šli úplně mimo mě 😅 No a pak jsme se o tom bavili na cvičení pro těhulky, který pořádala nemocnice, kde jsem potom rodila. A naše úžasná cvičitelka (m.j. vrchní sestra porodnice a gynekologie v tý nemocnici)nám říkala, že kdyby nááááááááááhodou kontrola přišla, tak stačí zajet do nemocnice na gyndu-porodnici a že nám tam vždycky potvrzení vystaví (jako že jsem tam byla - např. neodkladné vyšetření)

carlisse
12. led 2007

Ahoj Pronchi, díky za radu, jsem na neschop. od 9. týdne kvůli bolestech v kříži a stersu v práci a mám zatím 4 hod. denně. Odkud přesně jsi? Beroun znám moc dobře.

prochi
12. led 2007

Carlisse, prosím tě, nějak jsem si pohrála se svým profilem a omylem mi tam naskočil Beroun... prostě střívko 😀 Jsem z Čáslavi 😅 😀

carlisse
12. led 2007

Ahá, tak to nic, tam jsem v životě nebyla a ani ji neznám🙂)))

prochi
12. led 2007

Já se vždycky tak rozepíšu a to si přísahám, že to napíšu jasně a stručně a pak je z toho takovej román..... 😕 😎 Jen jsem chtěla napsat, že je to určitě na domluvě s doktorem. Pokud vám řekne, buďte doma a dodržujete vycházky, tak bych asi taky poslechla.

carlisse
12. led 2007

Jj, já tam jdu 22. tak bych mohla dostat delší a když ne aspoň se jí na to zeptám.

prochi
12. led 2007

Carlisse to nic, Čáslav je kousek od Kutný Hory, ta je kousek od Kolína a ten je kousek od Prahy, takže jsme vlastně skoro Pražáci 😀 😀
Užívej se těhulkovstí a ať je všechno v pořádku 😉

carlisse
12. led 2007

díky🙂) Ty sis zas užívej příjemný starosti s broučkem🙂)

webi
12. led 2007

Ja take vzdy na neschopence dodrzuji vychazky. Zatim ale zadna kontrola nikdy nebyla. Zajimalo by me ale, kdyz uz se tak bojime tech kontrol, do jake miry nam muzou dane penizky sebrat. Mate s tim nekdo zkusenosti? Pokud by me vzali par stovek, tak me poruseni vychazky za to stoji. Pokud ale par tisic a jeste par mesicu dozadu, tak to by me nepotesilo. Muzou vzit penize zpetne? Nebo pozastavi vyplatu pristich penez? A pripadne do kdy?

kristi
12. led 2007

mandarinka, no tak ja jsem sice napsala, ze se mi do prace nechtelo, jo...mne prace nebavila, lidi byli trapny, dobre mi nedelala ani klimatizace a navic dojizdeni do Prahy by byl taky dost problem, prece jen to mam 40 km...takze proto pro me bylo vyhodnejsi zustat doma.A jak uz tady rekl zbytek, nemusi a vetsinou ti ani neni dobre zrovna kdyz muzes jit ven. Treba kdyz mas 10-12 16-18, tak je to doslova na houby, pac nemuzes proste nic...

eps
12. led 2007

Holky, a jak je to vůbec s nemocenskou? Neplatí nemocenskou náhodou částečně zaměstnavatel? Protože pak by bylo jasný, proč zaměstnavatel na své zaměstnance posílá kontroly. Já jsem teď týden na neschopence s nachlazením (Jsem v 1., trimestru, tak pro jistotu, aby z toho nebyly horečky a nebyl problém pro mimi) a zdrav. sestra od obvoďáka mě potkala na chodbě, bylo zrovna krásně, a říkala, ať se jdu klidně ven projít (aniž bych měla vycházky), pokud neposílají z práce kontroly! A to z práce neposílají...Takže pokud půjdu na neshcopenku kvůli těhu (zatím nemám v úmyslu, ale nevím, co se může stát), a dostala bych jen pár hodin vycházek, asi bych to víceméně ignorovala a chodila ven podle potřeby, protože po obědě spávám, ideálně v té době, co vycházky píšou, a myslím, že pro maminu je lepší, aby byla odpočatá a pak se šla případně projít v klidu. Chápu, když jde vyloženě o rizikové těhotenství, že by měla mamina odpočívat víc, ale pokud MUSÍ ležet, nechávají si je rovnou ve špitále...aspoň co vím z okolí.

eps
12. led 2007

Takže je to jinak, zaměstnavatel platí jen 14 dní nebo jak (což není podstatné), podstatné je toto:

Lidé, kteří čerpají nemocenské dávky, musí umožnit kontrolu dodržování léčebného režimu, například opatřit svůj byt zvonkem a jmenovkou, či uvést platnou adresu pobytu ošetřujícímu lékaři. Pověření pracovníci OSSZ/PSSZ/MSSZ se prokazují oprávněním ke kontrole, práce neschopní občané jsou povinni jim předložit doklad o pracovní neschopnosti, do kterého pracovník dozoru zaznamená datum a čas kontroly a svůj podpis.

Pokud pracovník dozoru nezastihne práceneschopného v místě pobytu uvedeném na „Potvrzení pracovní neschopnosti“, nechá na místě oznámení o provedené kontrole. To mimo jiné obsahuje poučení o povinnosti navštívit nejpozději následující den ošetřujícího lékaře. U ošetřujícího lékaře si přitom pracovník dozoru ověřuje léčebný režim práceneschopného.

Kontroly dodržování léčebného režimu se provádějí pravidelně během celého týdne, případně i o víkendu. Kontrolují se buď namátkou vybraní lidé, nebo ti, k jejichž kontrole dá podnět praktický lékař, úřad práce, či posudkový lékař ČSSZ. Podnět ke kontrole může dát také zaměstnavatel, který má podezření, že jeho zaměstnanec pobírající nemocenské současně vykonává jinou činnost.

draga
12. led 2007

mandarinko sorry ale mě sám doktor řekl, že mám neomezené vycházky, protože se nedá určit u těhulek kdy ti bude a nebo nebude dobře a že procházky jsou určitě příjemné, zrovna tak třeba nějaké divadlo nebo kino takže si nemyslím, že neschopenku mají jen ty co leží a nemůžou nic protože mají opravdu problém...dneska tě nechají doma třeba kvůli dlouhému dojíždění do práce, nebo jako má Mori že dělala na recepci...podle mě záleží na přístupu doktora

olus
12. led 2007

Ahoj,

nemocenskou neplatí zaměstnavatel, ale stát prostřednictvím Správy sociálního zabezpečení (pokud je to malá organizace - do 25 zaměstnanců) nebo přímo vyplácí zaměstnavatel (pokud je to velká organizace - nad 25 zaměstnanců), ale firma si o částku vyplacenou na nemocenských sníží odvody na sociálku
ale to není důležité
já jsem na nemocenské od začátku těhu
zatím jsem žádnou kontrolu neměla, nemám stanovené vycházky, ale ven samozřejmě chodím, protože vodím dceru do a ze školky a pak taky od poloviny prosince jsem denně jezdila přes hodinu k zubaři, teď už jen jednou za týden
pak taky je potřeba obstarat nákupy a trochu se hýbat
nevím, jak by to bylo při kontrole - zubaře obhájím, ale jinak? chodím ven podle nálady a jak píše Draga podle toho, jak mi je
celkově si myslím, že nás těhule zas až tak neprudí a nechávají v klidu, leda by to bylo na něčí popud...

draga
12. led 2007

Oluško ahoj 🙂) doufám, že se máte dobře 🙂)
Já se doktora rovnou na ty vycházky optala, až když mi vystavil neschopenku a sám mi řekl, že vycházky jsou neomezené, protože právě u těhu se nedá stanovit kdy ti bude dobře nebo ne...ale fakt je že holky tu vycházky mají přímo stanovené, záleží asi hodně na doktorovi

olus
12. led 2007

Ahojky Draguš,

máme se přiměřeně - to ti písnu do IP

já nemám v neschopence napsáno nic o vycházkách a sestra mi řekla, že kontrolu zažila za 7 let jen jednou a to si jí vyžádal zaměstnavatel a kontrolor dopředu zavolal té mamině kdy přijde a ať je v tu dobu doma

nelámu to přes koleno, já i Bětka máme své potřeby a manža není věčně doma, tak se musím postarat sama - teď navíc ještě o nemocnou tchyni

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru