Neschopenka v těhu a dodržování vycházek. Jak to řešíte?

marie_m
16. čer 2006

ahojky nevesty, jsem 27tt a doktor me nechal na neschopence (az do porodu), s tim, ze mam psane vychazky...nechapu, kdo tohle vymyslel, protoze kazda tehulka by preci mela mit moznost se jit projit, kdyz ma chut a je ji dobre a ne si neustale hlidat cas, rovnou me dr upozornil, ze at si neplanuju zadny vikendiky, ze chodi kontroly i o vikendech, at sem doma :( jako je mi jasny, ze muj dr s tim nic neudela a tak by me zajimalo, vy tehulky, co jste domka na neschopence, jak tohle resite? dodrzujete presne casy vychazek? byla u vas uz kontrola? asi to nejde nijak obejit, co? 🙂
diky za kazdy inficko a pekny vikend vsem 😉

sonepka
22. srp 2006

Mluvila jsem s doktorem a napsala jsem sem jen to, co říkal, nic víc nic míň.
Můj doktor má ordinační hodiny do 20,00, je jasné, že je potřeba se dle toho zařídit.....!!!! Těžko by maminy chodili na diskárny a podobně!!

Jde o to, že mi řekl,že se tam píšou těhotenské diagnozy, na které kontroly jen tak nechodí, kamardka pracuje v mé pojišťovně a potvrdila mi to...

ale záleží na každém, jak k tomu přistoupí

1kaculka
22. srp 2006

Aha, no tak pak je to v pořádku 🙂 . To jsem zvědavá jaký jednou napíšou mě vycházky, až budu těhulka 😎 .
Stejně nechápu proč těhulky, který se cítí fajn, by nemohli chodit neomezeně na vycházky. To zas vymyslela chytrá hlava 😀

verosek
22. srp 2006

Sonepko:
Jsem žena činu, tak mi to nedalo a zavolala jsem si na sociální správu přímo paní, která má nastarosti neschopenky, vycházky apod.

Takže tlumočím. Tak jak jsem říkala, žádná kontrola Ti neuzná čistou neschopenku bez vycházek. Musíš na ní mít napsáno bud od kolika do kolika a nebo pokud Ti doktor dal neomezenou, tak přímo slovy napsat neomezené. Pak k neschopence, kterou lékař posílá na správu připíchne dopis ve kterém oznámí příslušnému oddělení, že Ti vystavil od té do té doby neomezené vycházky. Při následné kontrole revizního kontrolora u doktora, musí tvůj lékař obhájit proč Ti napsal neomezené vycházky, pokud si to neobhájí ty je stratíš.

Pozor pokud máš čistou neschopenku, nemáš žádné vycházky!!!!
Raději si to zjisti pořádně. At nejsi nemile překvapená.

Jinak pro ostatní, jak už se tu kdesi zminovalo, tak opravdu záleží na pacientovi kolik hodin a kdy chce vycházky, lékař mu je může napsat. Ale při kontrole lékaře, si lékař musí obhájit proč dává nadstardantní hodiny. Jinak klasika bezproblémová jsou 4 hodiny. Toho se drží většina lékařů, jelikož potom nemají problémy s úřady.

verosek
22. srp 2006

Přečetla jsem si ještě jednou co jsi napsala, že kdyby náhodou přišla kontrola tak, že jsi u doktora. To jen potvrzuje, že nemáš žádné vycházky, protože jinak by tě žádná kontrola nemohla ohrozit.
Určitě jsou diagnozy, při kterých kontroly nechodí, ale náhoda je blbec a zrovna po 25 letech může přijít.

verosek
22. srp 2006

Takže bych si raději nechala napsat alespon nějaké a kdyby náhodou přišli v jinou dobu uhraješ to na doktora. Ale věř tomu, že jsi bez nich. A o víkendu nevím, jestli dokotoři ordinují.

sonepka
22. srp 2006

neříkám, že kontrola nepříjde, přijít může kdy chce, ale jak sama píšeš doktor mi musel obhájit neomezené vycházky....
Je mi to jedno, stejně jsem pořád doma a večer nikam nechodím, takže proto je mi to jedno a nikterak to neřeším 😀

verosek
22. srp 2006

no to je pravda, ale on ti musí napsat na neschopenku slovíčko neomezeně. To že si to musí při případné kontrole obhájit to už je jiná věc.

sonepka
22. srp 2006

jenže já zrovna nejsem ta, co stojí o neomezené vycházky, jsem doma z nějakého důvodu.... I když neomezené vycházky jsou a byly by určitě fajn, doktor Ti je jen tak nedá... náhoda je blbec a kontrola může přijít, to je pravda, ačkoli TI plno lidí potvrdí, že jen tak nechodí... myslím, že to není třeba dál řešit...

verosek
22. srp 2006

Nechtěla jsem Tě nijak urazit, spíš jsem Ti chtěla pomoct 😕

osibisa
23. srp 2006

holky, neomezené vycházky nezáleží na doktorovi, ale na sociálce v daném městě. Myslela jsem, že nějaká vyhláška, zákony a podobný jiný platí pro celou republiku stejně. Bohužel. Je to opravdu podle města. A já bydlím ve špatným ☹ Připadá mi to padlý na hlavu. Doktor mi řekne, abych se nepřejídala a měla nějaký pohyb, abych nepřibrala nějak moc, ale na druhou stranu musím sedět doma. Myslím, že procházka pro těhotnou je stokrát lepší než každodenní cvičení s vysavačem. Všem držím palce 🙂

0401
24. srp 2006

Já jsem měla vycházky neomezeně 7,5 měsíce! Nedovedu si představit, kdybych se mohla vyvenčit pouze na dvě hodiny a dvě hodiny denně. Náš dr má razítko "neomezeně" a cvaká ho myslím každé ťehuli.
osibisa: s vysavačem bys moc běhat neměla, vím, o čem mluvím 😢

kristi
24. srp 2006

0401, tak to se mas....dobrej doktor

hanik
24. srp 2006

no ty omezeny neschopenky na rizikovym jsou fakt husty. ☹ ...copak nastavajici maminka nepozna, ze je ji spatne? ...myslim, ze v zajmu samotny zeny je, aby na sebe davala pozor v dobe tehotenstvi, a pokud se neciti dobre, tak zustane doma, kdyz je ji lip, tak rozhodne prospeje prochazka ...a bejt limitovana casem...? 😖 😖 ..myslim, ze se zene muze stat i neco behem dvouhodinovy vychazky. ...tehotenstvi neni nemoc a pokud nechtej, aby nekam chodila, tak bohuzel nedaj vychazky zadny a nebo at ji soupnou do nemocnice na pozorovani, ale ne ze ji utnou normalni zivot. 😠 ..v momente co jednou daj vychazku, tak muzou dat neomezeny. ...myslim, ze omezeny jsou logicky jen u klasickych marodu.
jinak..co kdyz nekdo bude chtit jet na chatu, tak to si kvuli kazdymu vikendu bude muset dojit za doktorem, aby ji zmenil misto pobytu?? 😕 🙄 ...aaach jo. ☹

kristi
24. srp 2006

ja doufam, ze se misto pobytu na nesch. meni snad telefonicky...taky hodlam byt na vikendy pryc..atd...nevi o tom nekdo vic??

helen78
24. srp 2006

Tak já měla vycházky neomezeně, takže jsem to neřešila. Ale kdysi mi jeden doktor řekl, že kontroloři jsou taky lidi a mají normální pracovní dobu od do a o víkendech nechodí.

kristi
30. srp 2006

tak jsem ode dneska neschopna prace a vychazky mam NEOMEZENE....juchu 😀 😀

peta.cz
30. srp 2006

Tak to si to krásně užívej kristi! Období těhotenství patří mezi ty nejhezčí v životě, tak stojí za to si to krásně vychutnávat a chodit na procházky a spát do aleluja..

cermonca
31. srp 2006

Od jakeho tydne vas doktor nechal doma a z jekeho duvodu?Neschopenku vam dal gynekolog jako rizikove a nebo prakticky lekar treba na potize se zvracenim nebo bolesti zad?Ja mam docela tezkou praci a cely den ve stoje,dost mi ted boli zada a kolikrat se mi zamota hlava,no nedela mi to dobre.Dnes mi moje dr.oznamila ze ale tehotenstvi je v poradku a mam normalne pracovat.A nebo ze mam jit k praktickemu dr.,ale ja si myslim ze ten nemuze napsat neschopenku az do konce tehotenstvi.proto chci vedet vase zkusenosti s doktorama.Diky moc

kristi
31. srp 2006

mne ji napsal gynekolog, domluvili jsme se na tom, ze mi napise rizikove...takze byt tebou,tak zmenim gynekologa a zkusim to jinde.

zuzovi
1. zář 2006

Kristi, můžu se zeptat, co jsi udala jako důvod? Já jdu na kontrolu ve ctvrtek, mám bolesti zad, nevydržím osm hodin seděv práci a k tomu občas nosit krabice. Děkuji za odpověď.

hedule
4. zář 2006

Ahoj Kristi, taky by mě zajímalo, jaký jsi udala důvod? Pracuji s lidmi s mentálním postižením a nevím, jestli se v tomhle oboru chodí automaticky na rizikové? Nevíte to někdo? Půjdu na kontrolu za týden a připadá mi to nekonečně dlouhý...v práci o tom zatím neví, chci jim to říct až budu vědět víc, ale je to k zbláznění, když o tom nemám s kým mluvit!

kristi
5. zář 2006

holky, jak rikam ja jsem sla na gyn. poprve a hned jsem na na doktora vybalila, ze bych proste pak POTREBOVALA byt doma, k tomu jsem mu rekla, ze dojizdime jednim autem 35 km do prace, takze je nerealny dostat se domu pred 19-20 hodinou...jediny co mi rekl bylo, ze az bduu chtit nesch., tak at si o ni reknu. 😀

zany
5. zář 2006

Mě nechal doktor doma od 8 tt a to kvůli dojíždění do práce 60 km a hlavně mi bylo po ránu dost špatně. Sice mi říkal, že mi to bude doma dlouhý, ale zatím si nestěžuju.
Když jsem se ho minulý týden ptala na neomezené vycházky, tak mi řekl, že je nedává a že by pak po něm šla sociálka a že by mě taky mohli zkoumat proč nechodím do práce,... Takže je mám holt omezeně!

zuzovi
5. zář 2006

Zany to dojíždění je dost pádný důvod, je dobře, že Tě nechala doma. Hezky si to užij, pak už si zřejmě neodpočineme 😉 .

chechta
6. zář 2006

zany sice jsem nečetla všechno co ti tu kdo napsal, ale co jsem slyšela tak po 21 nebo 22hod tě už nesmí rušit, protože můžeš už spát což je logický - takže bych se té návštěvy po 21hod neobávla - prostě by jsi řekla, že jsi spala a že máš tvrdej spánej - já osobně když usnu tak mě nic nevzbudí 😉

vilca
6. zář 2006

Nevím, jak je to s těmi neomezenými vycházkami, mně je doktorka nenapsala, ani když jsem byla od 3.měsíce na rizikovém těhotenství. Ale na druhou stranu jsem doma víc nebyla než byla, vycházky jsem absolutně nedodržovala a kontrola na mě nepřišla za toho půl roku ani jednou. 😎

kristi
6. zář 2006

dávám to sem opět, je to fakt pravda....

Dobrý den,chci se zeptat jak to je s vycházkama pokud mám určeno od 10-12 a pak od14-16. Nejsem schpná si něco zařídit nehledě nato, že mám 5 letou dceru, která chodí do školky a na 10 jí tam vodit nemůžu a odpoledne má nějaké zájmové kroužky. Jsem rozvedená a znova vdaná ale dcera není mého součastného manžela takže nemá žádnou povinnost jí vodit někam atd. Jak to řešit tedy s vycházkami?

Poradna
Lékař není oprávněn Vám vycházky povolovat, zakazovat či určovat délku jejich trvání, neboť žádný zákon lékaře k takovému rozhodování nezmocňuje. Naopak, podle ustanovení čl. 2 odst. 3 Listiny základních práv a svobod může každý činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. Podle § 4 odst. 4 vyhlášky č. 31/1993 Sb. ministerstva práce a sociálních věcí České republiky o posuzování dočasné pracovní neschopnosti pro účely sociálního zabezpečení platí, že lékař v legitimaci a hlášení příslušné okresní správě sociálního zabezpečení pouze vyznačuje den příštího lékařského ošetření a rozsah a dobu vycházek práce neschopného občana. Rozhodnutí o rozsahu a době vycházek je tedy na pacientovi. V praxi můžete jakákoliv omezení délky vycházek lékařem ignorovat, neboť jsou nezákonná. Pouze OSSZ je vhodné sdělit, kdy nejste přítomná na adrese bydliště. Asi byste měla poučit svou PL o platných zákonech a vyhláškách

kristi
6. zář 2006

Je zapotřebí informovat OSSZ o víkendové změně pobytu za trvání pracovní neschopnosti nebo stačí svolení mé obvodní lékařky? Děkuji.

Poradna
Rozhodně je třeba informovat OSSZ o adrese pobytu o víkendu, pokud je jiná než uvedená při vypsání oznámení lékaře. Je to kvůli kontrole dodržování léčby, pokud by přišla. To ale má udělat lékař, není-li ochotný, pak to udělejte Vy.

kristi
6. zář 2006

a ještě jeden:

Zaujal mně, protože jsem již víc než půl roku na neschopence s diabetem. Na můj dotaz, jak jsou stanovovány vycházky jsem se dověděl, že "ve Zlíně je to jednotně a nic jiného se nepřipouští". Mám stanoveno 2h dopoledne a 2h odpoledne. Přitom mne pobyt mezi 4 stěnami jen stresuje a když jsem si přečetl článek, jsem z toho rozpačitý. Kdo tady určuje vycházky pacientovi? V takto stanovených vycházkách nejsem si schopen nic sám vyřídit, takže běžně tento vycházkový "režim" porušuji. Co s tím dělat?

Poradna
Zlín není jiný stát, takže ve Zlíně paltí stejná vyhláška, jako v Praze nebo Chebu. Lékař vypíše vycházku po dohodě s pacientem. Takže svému zlínskému lékaři písemně oznamte, že vycházky si stanovujete v souladu s §4, odst.4) vyhlášky 31/1993 Sb. na tu a tu dobu a ať to takto vyznačí do neschopenky pro OSSZ. To je proto, aby kontrola OSSZ nechodila v době vycházky k Vám. Lékař pouze vyznačuje, nikoliv stanocvuje, je to na pacientovi. Žel, léta pro neznalost se pacienti poddávali v rozhodování lékařům a tí se toho zmocnili a pasovali nad zákon. Nenechte se obírat o svá práva! ZZ může konat jen to, co zákon dovolí. Pacient naopak může vše, co mu zákon nezakazuje.

poupe
6. zář 2006

Ahoj,tak tady ctu jak kazda z vas dostane neschopenku a resi vychazky a ma doktorka nejakou neschopenku neresi.Podle ni zvraceni,krece,bolest hlavy patri k tehotenstvi a kdy jsem ji rekla kde pracuju,na poste,mimochodem ani se nezeptala,tak rekla at se podnik postara.Takze si to tehotenstvi ani neuziju,sama prace a stres,ma nekdo radu nebo nejakou zkusenost ?Jo jsem ve 3 mesici.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru