Nevhodné potraviny v těhotenství. Znáte nějaké?

pavlakes
8. zář 2006

Ahoj budoucí maminky, chtěla bych tady vytvořit jakýsi seznam potravin nevhodných v těhotenství. Znáte nějaké? Já jsem slyšela, že těhotné nesmí pít mátový čaj. Víte ještě o něčem (samozřejmě drogy, kouření, alkohol - to je jasné).

lenulin
30. říj 2007

No když jsem to tady pročetla tak to shrnu Káva bez kofeinu,černý,zelený čaj a plísňové sýry nee.O medu a hruškách jsem slyšela že prý ovlivnují a oslabují svalstvo při porodu dočetla jsem se to v knize od léčitele patra Ferdy.A melta je prý velmi zdravá a podporuje tvorbu mléka při kojení dokonce se používá i u zvířat.

monaberuska1
30. říj 2007

Ahojky lenulin🙂když to schrneš tak co?jsi nedopověděla🙂 😀 Ale jasný plísňový sýry já taky nejím ty hrušky taky ne černý čaj jsem měla za celé těhotenství asi 3x zelený čaj nepiju, med nemáme doma takže ho ani nemůžu konzumovat🙂a co si dám tak je ten kofejn🙂 😀 A jak jste na tom vy??

makelka
30. říj 2007

NO tak s meltou bych vám to holky vyvrátila, je to jen pověra, fakt nepodporuje tvorbu mlíka víc, než třeba čaj 😉 a to je vědecky dokázaný!!! 😉 ale jinak třeba kojící čajíky fakt jo a taky fakt jo třeba Gravimilk, doporučuju z vlastní zkušenosti 😉

zuzik03
31. říj 2007

Holky, kafe je v pohodě, když je na to tělo z období před těhu, tak mu to nemůže ublížit, stačí snížit dávku. Já pila před tak 3 kafe denně (převážně pressa), teď akorát jedno a je mi fajn. Piju i mátový čaj a medu si dopřávám dost, protože je zas dobrý proti rýmě. Asi i teď platí všeho s mírou 😉

svetluska.l
31. říj 2007

ja teda kafe nemuzu...a to jsme ho pred tehu milovala,ale ted na nej nemam vubec chut,spis naopak..je to jedina vec,kterou nemuzu...ale med a cernej a zelenej caj piju,pac nic jineho me nenapada a ovocne mi moc nechutnaji..a ty vaje sladim medem...hlavne jak pise zuzik...kvuli nastuzeni...je to jedinej lek,kterej me napada,cibule mi nejede a to jsme ten sirupek jako decko milovala🙂

lenulin
31. říj 2007

No já ten medík taky používám, protože mi příjde nejšetrnější lék jelikož mě teď trápí kašel a rýma.A kávu používám na vyprázdnění u mě to funguje , jak se říká kafíčko ranní podporuje sraní.Ale piju jen rospust slabé s mlékem a jen někdy.Ta máta mě taky překvapila, protože ji mám ráda.Asi je pravda všeho s Mírou a ono si tělo řekne co mu vadí a co mu chybí.

monaberuska1
31. říj 2007

Ahojky holky, to je jasný, kdyby jsme neměli jíst a pít všechno co je zakázaný tak se ani v tom těhu pořádně nenaprásknem 😀 🙂 Já teda nemůžu jíst věci který se dělají na oleji, to mi holt nedělá dobře už od začátku těhu 🙂

caira
31. říj 2007

holky ja kdyz to ctu tak to me zajima jak to delaly zensky za dob nasich matek atd, kdyz zadne "seznamy" nebyly 😉 Ja jedine na co si davam pozor jsou plisnove syry, poradne dovarit vajicka a maso, vyhybat se potravinam s Eckama a nepit vic jak jedno kafe a caj denne, jinak jim uplne normalne jako driv. Musim rict, ze kafco jsem dokonce mela doporucene od doktora kvuli tlaku a cerny caj s medem miluju..ten si alespon jednou denne davam { samosebou ne moc silny} ale hrusky jim, med do caje si taky davam, mnam.. naopak nepiju matovy caj, ten jsem driv pila hodne, ale pusobi nejak na rozklad cervenych { nebo bilych?} krvinek..

Rikam si,ze hlavne kdyz clovek nekouri, nepije alkohol a nebere drogy..zbytek uz je snad ok, ne? 😉

monaberuska1
1. lis 2007

Ahojky🙂jojo možná jo🙂On hlavně každý říká něco jinýho, někdo jo jíst je to zdravé a přijde druhý a z hrůzou to nesmíš....ale ty plísňový sýry na ty si dávám taky pozor🙂Jinak hlavně ne kuřivo alko a drogy🙂i když čokoláda je droga 😀 🙂

kathryn
1. lis 2007

Zdravim, jsem kratce tehu a jsem uuuuplne v soku ! Vubec jsem netusila, ze jsou veci ktere bych nemela jist. Jasne, nektere me tak sami od sebe napadli: syrove maso, ryby ( miluju je 🙂 ) ale s tema plisnovyma syrama jste mne dostaly 😒 nikdy jsem je nejedla, dnes vidim reklamu na hermelin a manza hned pro nej mazal 🙂 🙂 🙂 nastesti ( ted teda vidim ze nastesti) jsem si ukrojila jen kousek a zjistila jsem ze mi to stale nic nerika - ble. Ale treba takovy camembert jsem jedla. Jatra miluju! Zeli miluju! Dnes jsem mela jelita a zeli! No nerikejte mi ze nemuzu ani to!!!
Jak to tedy delaly zeny pred lety? I kdyz chapu ze tolik skodlivych potravin asi nebylo. Ale ta jatra a zeli !?!?

ted mam strach se najist 😒 ☹

lenulin
2. lis 2007

no já měla taky včera jitrnici a mooc mi chutnala já myslím,že to nebude žádná tragédie když si dáme nějakou mňamku. Hlavně ne alkohol a cigarety no a s kofeinem opatrně no a jinak si myslím že to co je obecně špatná výživa je jasné.Prostě hodně bilkovin maso ryby zeleninu a bude pohoda.Co myslíte? 😀

monaberuska1
2. lis 2007

Ahojky holky🙂jeste abych nemohla jitrnice nebo jak pise Kathryn jelito se zelim, to zboznuji🙂a jim to cely tehu takze si myslim ze v poho🙂jen ty plisnaky a ty dalsi uz se mi to nechce vypisovat🙂no jasny driv asi si hermelin nikdo nemohl dovolit🙂ale ty jelita a jitrnice si myslim ze jedli hlavne, protoze se uprednosnovali zabijacky🙂ani nevite jak ja se tesim az si dam hermelin🙂uplne po nem slintam cely tehu🙂ale nedala jsem si 😀 🙂

martina46
3. lis 2007

Ahojte! Ako to tu citam, len mi slinky tecu... 😝
niekde tu bolo pisane, ze niva a podobne syry sa mozu, ked su tepelne upravene. Znamena to aj niva v chlebe, zapecena v toastovaci?
Strasne to milujem a cele tehu som mimo, ked idem v obchode okolo regalov a zbadam nivu.. je mi az do placu 😅
Tiez som citala, ze tieto potraviny sa nemozu ani pocas kojenia.
Ale klobasky, salamy a ine udeniny veselo papam, samozrejme aj jaternice 😀

lenulin
3. lis 2007

Já jsem slyšela,že plísňové sýry se nedoporučují kvůli té plísni ta prý nedělá dobrotu ,ale nevím proč přesně

caira
3. lis 2007

katryn na jatra si dej pozor, i veskere pastiky, je to kvuli vysokemu obsahu vitaminu A, neni dobry pro vyvoj miminak, samosebou, ze kdyz obcas bastis polivku, kde jsou jatrove knedlicky, nebo si das obcas chleba s pastikou tak je to ok, ale radeji opatrne na kvalitni zbozi a ne moc casto.

Zeli naprosto miluju, uz se nemuzu dockat kachcicky s knedlickem a se zelim, mnam mnam

Lenulin, plisnaky [ veskere plisnove syry, hermelin, niva, camembert, syrecky, romadur atd atd} se nesmi kvuli Listerii { bakterie} jsou k ni nejvice nachylni stari lide a tehotne zeny, takze na to vazne opatrne { muze to pry dojit az tak daleko, ze vas to i muze zabit nebo vazne poskodit organy}

martina46
3. lis 2007

jedna sa ale o plesnove syry tepelne upravene, to sa moze?

caira
3. lis 2007

martina: me bylo receno vyhnout se jim uplne, ale nejsem odbornik abych si troufala rict, jestli se tepelnou upravou listerie da znicit, pokud uz v vyrobku je.. 😕

bihan
3. lis 2007

tepelne upravené plesňové syry sa môžu 😉 Listéria nevydrží teplotu nad 60 stupňov (ak sa nemýlim).

monaberuska1
3. lis 2007

já je radši nejím od začátku těhu a asi to vydržím i ten měsíc a něco🙂ale jinak je miluji🙂plísňáky jedny🙂MŇAM

caira
3. lis 2007

mona naprosto souhlasim, ja si je radeji odeprela uplne, ono se to vydrzet da, ja jsem teda desna milovnice pliskanku a hlavne miluju olomoucke syrecky 😀

martina46
3. lis 2007

Ja som tiež nivu ani iné plesňové vôbec nejedla, predsa som sa bála riskovať.
Ale olomoucké syrečky tiež vadia? To by nemalo, nie? Tie som dosť jedla na začiatku tehu, keď mi bývalo zle v podstate celý deň. Bola to jedna z mála vecí, ktoré mi robili dobre na žalúdok 😀

monaberuska1
4. lis 2007

to jsou samé mńamky co?jo ale dá se to bez nich přežít🙂to je pravda cairo🙂Ale to víš už se na ně klepu🙂ale to už od začátku těhu 😀 🙂

liduna
4. lis 2007

ahoj holky, jsem v začátku těhotenství a má velkou chuť na kyselé a hlavně na kyselé zelí. Chtěla jsem se zeptat, zda můžu kyselé zelí? díky 🙂

robi
4. lis 2007

ahoj liduno,
kysele zeli si dej, ma moc vitaminu C. taky je miluju, kdyz jsem delala zelnou polivku, tak jsem hned snedla misku. ale bylo mi z toho trosku tezko, tak to neprehanej jak ja 😉

zuzik03
4. lis 2007

Ach jo holky, já jsem fakt kráva - včera u nás byli známí, tak jsem dělala nějaké jednohubky s pomazánkou s tím, že jsem udělala i nivovou a říkala si, že já ji jíst nebudu, jenže jsem na to přitom povídání nějak zapomněla a od včerejška trpím stíhou, že jsem určitě chytla listerii, k tomu nějaké divné pocity v břiše - hrůza, normálně takhle nepanikařím, ale teď si představuju to nejhorší ☹

monaberuska1
4. lis 2007

Ahojky zuzí🙂nesmíš vidět všechno takhle černě, určitě jsi v pořádku, jen máš strach🙂Bu´d v pohodě 🙂ju??
jo a to stím zelím🙂Mňmam taky můžu zelí🙂

lenulin
4. lis 2007

já myslím, že to nebude tak zlé.Uvidíš jak se to vyvine, ale nepanikař to ti neprospěje.Myslím že nejsi jediná která tyhle sýry jedla.Pro klid duše se zeptej svého doktora.Příznaky jsou zvracení průjem a nebo příznaky chřipky a léčí se antibiotiky.Ale to nebude tak horké.

lukin
5. lis 2007

Podle příručky od mého gynekologa se v těhotenství máme vyhnout tomuto:
- všechny plísňové sýry, obzvláště nepasterizované, a to jak s plísní na povrchu, ta ki uvnitř sýra
- nepasterované mléko kravské, kozí i ovčí
- všechny výrobky z masa tepelně neupravené, například tatarský biftek, syrový losos, čajovka či máslovka, sušená šunka a podobně
- syrová vejce a jakékoliv výrobky z nich jako žloutkové krémy, majonézy, omáčky
- všechny syrové ryby včetně mořských plodů, jako jsou slávky, krabi, ústřice
- vyhněte se raději i sušenému ovoci a oříškům, o jejichž původu nic nevíte, mohou být napadeny toxickými plísněmi
- alkohol v jakékoliv podobě
- kofein v množství větším než odpovídá jednomu normálnímu šálku kávy denně
- potraviny a nápoje slazené náhradním sladidlem
- velmi pečlivě dbejte i na konzumaci bylin - z běžně používaných není vhodný rozmarýn, bazalka či máta, u ostatních se raději poraďte s lékařem.

Tak konečně jsem to stihla opsat 🙂
Ale mám trochu obavy, co s bramborovým salátem. Nedávno jsem ho měla rovnou dvakrát, a jak všechny víme, tak se tam dává majonéza ☹ Akorát nevím, jak to budu řešit o Vánocích.

zuzik03
5. lis 2007

No jo, ráno moudřejší večera, už se cítím lépe a mám více optimismu, to bude určitě dobré 🙂

lenulin
5. lis 2007

no s tím bramborovým salátem já ho dělám bez majonézy a je mňam.Dávám kyselou smetanu,cibulku, sůl, hořčici, a kyselý okurek to všechno smíchám a použiji místo majonézy.Zkuste to třeba k obědu já nevidím rozdíl 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru