Nevhodné potraviny v těhotenství. Znáte nějaké?

pavlakes
8. zář 2006

Ahoj budoucí maminky, chtěla bych tady vytvořit jakýsi seznam potravin nevhodných v těhotenství. Znáte nějaké? Já jsem slyšela, že těhotné nesmí pít mátový čaj. Víte ještě o něčem (samozřejmě drogy, kouření, alkohol - to je jasné).

dol
19. dub 2007

Já totiž čaje miluju, ale nevím, co si můžu dovolit. o tom bílém se teď hodně mluví.

lenycka
19. dub 2007

Dol, bílý čaj obsahuje daleko víc kofeinu než čaj černý, tak do toho bych asi radši nešla ☹

lena27
19. dub 2007

nevím jak je to s bílým čajem, ale pro těhulky je prý moc dobrá melta

lenycka
20. dub 2007

Já si celé těhu dávám skoro každý den bezkofeinovou kávu od Nescafé. Nedá se teda bohužel sehnat v každém obchodě, ale už jsem si na ní tak zvykla, že mi snad chutná i víc než káva kofeinová. Vřele doporučuji 😎

radca
20. dub 2007

A na co je dobrá melta?

kacerka
20. dub 2007

Radca: nevím, zda je nějak prospěšná, ale je v ní snad kořen čekanky, tak možná ten je dobrý ! ? ! ? ! ?

kacerka
20. dub 2007

Toto jsem našla na netu :- ))))

Melta je směs kořene čekanky obecné, cukrové řepy, žita a ječmene. Melta je tradiční kávovinová náhražka. Její předností je právě obsah kořene čekanky, který je vhodný pro lidské tělo a v tradiční potravě se nenachází. Kořen čekanky obsahuje inulin, který se využívá při léčbě žlučových kaméncích, zánětech močových cest, při ledvinových kaméncích, při nechutenství, zácpě. Byl prokázán účinek snižující hladinu cholesterolu v plazmě a játrech a snižující tvorbu otoků.

Inulin prochází našim trávicím ústrojím v podstatě nezměněn. Odolává agresivním žaludečním kyselinám i trávicích enzymům. Prakticky bez povšimnutí se dostává až do tlustého střeva. Zde však jeho úloha teprve začíná.

Inulin funguje v tlustém střevě jako zdroj živin pro některé mikroorganismy. Vytváří ideální životní podmínky pro mnoho přátelských bakterií (např. Lactobacillus biffidus). Podporuje jejich růst a dělení a nepřímo tak brání nežádoucímu pomnožení ostatních (nepřátelských) bakterií. Pomáhá tak mimo jiné předcházet infekčním průjmům.

Účinek podporující růst přátelských střevních bakterií se nazývá probiotické působení. Jeho důsledkem je zlepšení činnosti střeva a posílení imunitního systému. Inulin se tak nepřímo podílí na nepřetržitém boji proti střevním zánětům i nádorovým onemocněním tračníku.

Inulin je vhodný zejména pro ty z Vás, kteří se léčí s cukrovkou. Jeho zvýšený příjem upravuje hladinu cukru v krvi a snižuje vysoký krevní tlak.

Meltu je možné požívat i v období gravidity kdy se nedoporučuje pití kávy s ohledem na obsažený kofejn a jeho vliv na plod. Melta je tedy vhodná alternativa kávového rituálu.

Melta však není vhodná pro lidi trpící celiakii, protože obsahuje lepek!!!

radca
20. dub 2007

kacerka: tak to je vyčerpávající! Dík. A náhodou o bílém čaji něco bližšího nevíš?

mpslunickocz
24. zář 2007

ahoj, holky, nevite nahodou nekdo, jak je to s houbami??????snedla jsem ted tak 2kg 😀 no a ted mam strach ☹

ene
24. zář 2007

Slunicko, zalezi, jestli jsi tehotna nebo kojis 🙂 Ale nebala bych se jich, taky je dlabu 🙂)

mpslunickocz
24. zář 2007

🙂 ufff,dik za uklidneni,.. jo, jsem v 5mes, no a ty bedlove rizky byly fakt vyborne 😀

dzej
13. říj 2007

Nevíte, jak je to se zeleným čajem??

yofresh
16. říj 2007

dzej - zelený taky prý není moc vhodný..Prý je nejlepší pít kvalitní ovocné čaje a roibos.
Ale jak je to s bylinkovýma? Mátový, heřmánkový, meduňkový??? Nevíte někdo??

helca76
16. říj 2007

zofresh - mátový čaj se nedoporučuje, ty ostatní nevím, ale myslím si, že když deně nebudeš pít litry bylinkových čajů, mělo by to být OK
😉

many
16. říj 2007

tak já jsem četla,že zelený čaj se pít nemá.
A na zvracení pomáhá sklidnit žaludek bylinný čaj - mátový,meduňkový a heřmánkový,manžel mi zrovna včera ten mátový koupil,kdyby něco

dzej
16. říj 2007

na žaludek jsou dobrý lízátka, koupíte je v lékárně. Speciální těhotenský. 🙂 Bylinkové čaje se pít nemají. Ale když si dáte jednou za čas, nic se nestane. Díky za rady se zeleným čajem.

many
16. říj 2007

o tom jsem neslyšela,tak to je musím koupit 😀 doufám,že jsou dobrý 😉

petja
16. říj 2007

Holky bezkofeinovou kávu určitě ne!!! 😲 K odstranění kofeinu z kávy se používájí chemické látky,které kofein vyloučí,je to jako jogurty a tvarohy bez tuku a podobné věci,odstraňují se složky přirozené a k tomu se vždycky musí použít něco nepřirozeného! Bezkofeinová káva není zdravá pro nikoho,pro těhulky obzvlášť! Pokud se kávy nevzdáte,raději jednu malou kávičku denně,nebo meltu...

ria80
16. říj 2007

Lizatka pro tehotny se jmenujou Gravipop,jedno stoji asi 5kc.
Jinak na nevolnosti cokoliv se zazvorem.Jinak nemelo by se treba medvedice,skorice,rozmaryn,zensen atakovy ty byliny,co maj prokrvvujici a ohrivaci ucinek.Samozrejme taky ne traba krusinova kura,senna,a dalsi projimavy byliny.
Ja jsem pila matovy caj v tehu hodne,tam by nemel byt problem,i kdyz vic nez jeden denne by se pit nemel,vseho moc skodi,a to plati nejen v tehu.

atreides
16. říj 2007

a taky prý bazalka a oregano

petja
16. říj 2007

Nevhodné jsou všechny hodně aromatické byliny a aroma oleje a silice.Ta máta taky není bez chyby,je to přírodní analgetikum...

atreides
16. říj 2007

používáme aromalampu a prý se může olejíček např. pomeranč, tak jsem si ho koupila a pěkně voní 🙂

petja
16. říj 2007

Jo pomeranč,grep,mandarinka je super! Já si i do porodnice beru aroma olej a to levandule,to je pro mě absolutně nej na všechno,bolesti hlavy,nervozita,stres,myslím,že to tam s ní líp rozdýchám 🙂

many
16. říj 2007

jé,já slyšela,že aromalampa není v těhotenství dobrá,to jste mě potěšily,já dostala teď k narozeninám,takovou krásnou modrou sovu a levandulový olej,tak to pak zapálím 🙂

atreides
16. říj 2007

levanduli jsem ještě neměla 🙂 a mám tu ještě zelený čaj, ale to se bojím

valeriem
16. říj 2007

holky, teď mi jde z téhle diskuze hlava kolem, asi založím diskuzi vhodné jídla a nápoje a věci, tam toho bude míň a bude to přehlednější 😀

ria80
16. říj 2007

zelenyho a cernyho caje se zas bat nemusite,kdyz si date jen obcas,nic se nedeje,urcite to skodlivy neni. 😉
Pro zajimavost,grepovy olejicek pry urychluje porod a i jinak ma ucinky na dobrou naladu a radost ze zivota.Mela jsem ho s sebou v porodnici,ale pak nejak nebyl cas..Tak ho mam ted,mincu to nevadi,ma to taky bezva povzbuzujici ucinek po ranu. 🙂

petja
18. říj 2007

Taky bych se těch čajů zase tak nebála,hlavně všeho s mírou,třeba do jídla můžete i tu bazalku,nikdy tam toho nedáte extra moc,byla bych opatrná hlavně ze začátku těhu,ale pokud jste na byliny zvyklé,neměl by to být problém 😉
Co se týká toho oleje levandule,firma Salus vyrábí aroma olej,kde MUSÍ být napsáno,že lze použít neředěný přímo na kůži,jinak v žádném případě! Tento olej si dávám třeba na spánky nebo zezadu na krk apod....

helca76
18. říj 2007

Myslím si, že jeden černý čaj denně nemůže uškodit. Naši rodiče to určitě tolik neřešili. Moje mami i tchýně pily černý čaj i kafe celé těhu a přijde mi že já, brácha i přítel jsme normální 😀 (alespoň po zdravotní stránce 😉 )

monaberuska1
29. říj 2007

Ahojky baby🙂
s těma čajema jo?taky bych to tak vážně nebrala, a s tým kafem?když piješ čaj před těhu, tak spíš naopak škodí když přestaneš pít kafe úplně🙂Já kafe piju ne tak moc jako dřív, ale když je tělo na to zvyklí, tak je spíš šok když mu to nedáte 🙂 Jinak strašně zdraví je v těhotenství jíst čokoládu🙂a negativní účinky mají hrušky a mrkev jo?tak bacha🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru