Nevhodné potraviny v těhotenství. Znáte nějaké?

pavlakes
8. zář 2006

Ahoj budoucí maminky, chtěla bych tady vytvořit jakýsi seznam potravin nevhodných v těhotenství. Znáte nějaké? Já jsem slyšela, že těhotné nesmí pít mátový čaj. Víte ještě o něčem (samozřejmě drogy, kouření, alkohol - to je jasné).

olina
8. zář 2006

ja zatim tehu nejsem, ale slysela jsem, ze se to nema prehanet s rybama, ze kdyz to tehulky prehanej tak se pak rodej prilis velke deti.

pavlakes
autor
8. zář 2006

Že by to bylo jódem?? To jsem ještě neslyšela. Díky za příspěvek a jen tak dál - třeba se tu sejde celá řada toho co nesmíme 😀 .

markytka_
8. zář 2006

ahojky pavli, ono je těch nevhodných bylinek docela hodně, je potřeba na to dávat pozor. nebezpečná je A-vitaminóza, takže pozor hlavně na věci kde je přidávané Áčko, myslím že max je 0,8 mg denně - typicky jsou nedoporučený játra a výrobky z jater...

markytka_
8. zář 2006

o rybách jsem nic špatnýho neslyšela, jód je naopak potřeba ve zvýšeném množství, třeba je to taky tím Áčkem, v rybách je ho myslím dost.

selu
8. zář 2006

ja jsem nekde cetla, ze se v tehotenstvi nesmi korenena jidla a taky syry typu hermelin, niva (s plisni) pry to ma spatny vliv na mimise, ze to je vlastne jako zkazena potravina, to asi nepreziju tech devet mesicu, protoze tyhle syry miluju ze vseho nejvic ☹ 😒 😢

markytka_
8. zář 2006

ještě by se těhulka měla snažit vyhnout takovým těm chemickým přísadám do jídel - glutamany, ochucovadla, konzervanty, atd. ale to je snad už úplně ve všem, takže spíš všeho s mírou 😉

markytka_
8. zář 2006

selu: to mi povídej, taky jsem slyšela, že to není dobrý a já miluju plísňový sýry 😢 , ale říkala jsem si, že vydržím aspoň první trimestr, pak si asi občas trošku dám - myslím, že když nesežeru na posezení 20 deka, tak je to ok 😉 😀

selu
8. zář 2006

marky, ja pokazde kdyz si ted davam hermelin nebo brie nebo cokoliv plisnoveho syroveho, tak si rikam, ze si to dam o to s veci chuti, ze to potom nebudu moct, ale asi to taky nezvladnu zcela 😀

dasha
8. zář 2006

No, tak ja jsem se docetla v chytrych knizkach, ze by jsme se mely v tehotenstvi vyhnout vsem nepasterizovanym mekkym syrum (brie, vsechny druhy plisnovych syru - ja je proste miluji, hermelinu, kozimu syru apod). Je to proto, ze by se tam mohla vyskytnout bakterie listeria, ktera pronika az k miminku. Jedna se hlavne o konzumaci v syrovem stavu, tj. kdyz tyto syry pouzijete jako prisadu pri vareni, tak je to v pohode, nebot tepelnym zpracovanim se ta bakterie nici. Pak jsem jeste slysela, ze se nema jist med (jsou tam nejake skodlive spory, ktere opet pronikaji k mimcu) a ruzne netepelne zpracovane ryby - sushi a sashimi, ktere take miluji a opravdu to bylo odrikani. Nedoporucuji se i drave morske ryby, nebot obsahuji zvysenou davku rtuti. Mam to z anglicky psanych knizek - What to Expect when you're expecting, to je muj studijni material a vrele doporucuji.

myska
8. zář 2006

tak nesmí se játra, ale já si je občas dám. pak jak tu píšou holky, plísňové sýry - hermoš, niva...
O jódu jsem zase slyšela opak a dokonce vím, že ho v těhotenství Mudr. předepisují, mimča by měla být potom chytřejší 😉

markytka_
8. zář 2006

dasha: med by se taky neměl? právě jsem si pár lžiček dala k snídani 😨 😔
syrový maso je jasný, to by mně ani nepadlo baštit, ale jinak si říkám, že když má člověk pestrou stravu a nic nepřehání, tak je vše ok... infekci můžeš chytit kdekoliv ani o tom nevíš, to bych musela sedět celé těhu v kyslíkovém stanu 😠 😀
prostě můj závěr: nebezpečné věci ne, a jinak - hlavně v klidu... 😉 😎

vero
8. zář 2006

No, já jsem taky četla, že by se v prvních třech měsících mělo vyvarovat měkkým sýrům (tzn. třeba hermelín). Prý v sobě můžou obsahovat látky, který by mohl způsobit potrat. 😕 Každopádně by se nemělo jíst nedodělaný maso, vajíčka jedině na tvrdo. Samozřejmě to nepřehánět se solí a se sladkým. Já čerpám z knížky Těhotenství a péče o dítě od Jane Symons. Je to suprová knížka. Je tam dobře rozepsáno, čeho se v jídle vyvarovat a co naopak jíst. 😉

raculka
8. zář 2006

těhulky,já se na to v těhot ptala DR a bylo mi řečeno,že v rozumné míře můžu
všechno,i tu nivu,játra( ty naopak obsahují železo atd...), ale opravdu nic se nemá přehánět
a co se týče ryb-tak ty určitě ano - jód je důležitý jak pro mimčo , tak i pro mamku- jeho nedostatek se často v období kojení projeví zvětšením štítné žlázy
(sama mám ten problém a říkala mi to i endokrinoložka)
takže ani to NEsolení nepřehánět 😉

vero
8. zář 2006

Jasně, raculko. Všechno se musí dělat s mírou. Četla jsem, že i alkohol se nemusí úplně odbourat. Prý může být i troška alkoholu prospěšná, když to maminku uvolní. 😉 Ale samozřejmě jenom troška. 😎

raculka
8. zář 2006

vero- souhlasím -sklenička pivka nebo vína určitě neuškodí 😀
já si občas dala decku vínka, je dobrý na tlak

marinka
8. zář 2006

A nesmí se chinin, takže třeba tonik NE!!

leniik1
8. zář 2006

Cože?? Proč ne mátovej čaj??? Bez něj jsme vyřízená 🙄

marinka
8. zář 2006

O mátě jsem taky slyšela, že se v těhu nesmí V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ, ale fakt nevím proč, jestli náhodou není větší riziko potratu ☹
Leniiku, na 9 ¨měsíců si mátu odpusť.. A co, už jsi to řekla taťkovi?? Koupila jsi ty přáníčka??

protea
8. zář 2006

Lenníku, mám vyjetý seznam bylinek které by se neměli používat a tam píší:Máta peprná-je schopna změnit krevní obraz a poškodit ledviny
Ale to je podle mne ve velké míře, ne když si dáš jeden dva čaje za den
Je ale pravda, že dlouhodobé užívání jedné byliny se nedoporučuje i netěhotným.

vero
8. zář 2006

Přesně tak. Prý se jedna bylinka nemá užívat dlouhodobě. Má se to prostřídat. 😉

leniik1
8. zář 2006

No tak to je v pytli!!! ☹
Marinko mám to naplánované až na středu jedeme spolu na jedno pěkné místečko. 😵
Holky proč zrovna máta ta jediná mi zabírá na pálení žáhy!! 😅

leniik1
8. zář 2006

a pochybuji že budu moct na to používat léky v těhu ☹ Mléko sice taky sem tam zabere ale po litru se mi chce po něm blut a teď ho nemůžu ani cítit. 🙄 A žáha mě pálí často po džusu a tak po zelí, ovoci.

protea
8. zář 2006

Jen s tím medem mi to nějak nehraje.
Všude říkají jezte med, je zdravý i sladit se s ním má radši než s cukrem.
Potvrdí to ještě někdo o tom medu?
Taky ho baštím, dělá mi teď dobře🙂

vero
8. zář 2006

Leniiku, zelí by se taky mělo jíst trochu míň. A tuším, že květák taky. Nadýmají a to taky není dobrý. 😉 Ředíš si džus vodou? Já si vždycky beru džus a vodu tak 1:4. Bez ředění bych toho měla za chvíli po krk. 😎

leniik1
8. zář 2006

Neředíma vypiju i denně 3 litry 😵 😝Na džusu a čokoládě jsme ujížděla vždycky.Ale co jsem těhu nejím čokoládu ale džus můžu stále. 🙂 Neředěnej mi nechutná potřebuji pořádnej džus víš a pak to má následky nevím co budu dělat.. ☹
A zelí?To teď mám v segeďáku se sójou..Moc mi chutná.Proč ne zelí je tam vit C.

leniik1
8. zář 2006

Podle mě med přece nemůže být nějak závadnej ne? 😕 Vždyť se vždycky jeho prospěšnost vychvalovala..Asi platí jako u všeho v malé míře, takže u mě je to 1 litr džusu denně ta malá míra.Asi ho možná naředím,a le nebude to ono. 😀 No ještěže nesnáším hermelín 😝

vero
8. zář 2006

Leniiku, tolik džusu denně taky není zdravý. Pozor, ať to nemá nějaký dopad na zdraví. Slyšela jsem, že děti by taky neměli pít moc neředěného džusu, že jim to může ublížit.
Jinak já sýry miluju, takže ho doma máme kvanta. Ale nejradši mám obyčejný Eidam. 😝

leniik1
8. zář 2006

No teď si dám pozor ale dřív jsme to chlemtala denně. 😀 Miluju džusy. 😵 Já mám ráda korbačíky a hooodně tvarohu a tvarohový pomazánky a sýry. 😵 😝 😝

vero
8. zář 2006

Tak korbáčky můžu taky. Ale úplně nejlepší jsou ty orginál ze Slovenska. Vždycky když tam jedem v zimě na hory, tak vykoupíme půlku obchodu. 😀

leniik1
8. zář 2006

😝 😝 😝 😝 😀 😀 My je kupujem po sáčkách v syrmexu v Oseku 😀 Alcatko zná určitě mňam. 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru