Ochranná lhůta, napíše gynekolog dřívější termín porodu?

verlis1
20. pro 2013

Holky, dokážety mi některá poradit?? V práci jsem se dozvěděla, že mi neprodlouží prac.smlouvu (mam ji do 31.12) dnes 20.12. jsem zjistila,že jsem tehotna (z krve), na UTZ předevčírem nebylo jeste nic videt. Nerada bych prisla o penezitou pomoc v materstvi a do te doby bych chtěla pobírat nemocenskou. Slysela jsem, že gynekolog musí napsat termín předpokládaného porodu...máte zkušenost, jestli jsou ochotny napsat dřívější porod, abych byla v ochranne lhute a dostala materskou a popř. kdyz nebude ochotna tak jit za jinym gynekologem ktery to napise??? Dekuju :*

verlis1
autor
20. pro 2013

spočítala jsem si, že abych byla v ochranne lhute, tak by termin porodu mel byt nejpozdeji 24.8.....nevíte,jestli MUDr. muze napsat o neco drive ten predpokladany porod ?

verlis1
autor
20. pro 2013

Nikdo nevíte??

moudivlacek
20. pro 2013

ja bych ti klidne odpovedela, kdybych vedela 😀
nevim o kolik to potrebujes posunout, ale uprimne tomu moc neverim, ze by nejaky doktor (ne znamy) do dokumentace jen kvuli materske napsal drivejsi datum ☹

mantaray
20. pro 2013

taky nevím jistě, ale co myslím si, že co se týče termínu, tak musí být přesný...

akashka
20. pro 2013

@verlis1 ono to asi fakt záleží na doktorovi a na tom jak moc by musel ten termín posunout... to bude asi nejlepší vyřešit rovnou s ním 😉 jako termín porodu je stejně vždy jen věc odhadu, takže pár dní by nemusel být asi problém...Ale nevím na kdy ti skutečně termín vychází, takže težko říct..

moudivlacek
20. pro 2013

ja spis ani nevim,jak by to prakticky udelal, napr tenkrat moje doktorka spocetla termin jednak dle posledni MS, coz bys kdyztak mohla ty strihnout driv a tim by se to posunulo, ale take v dokumentaci jsou UTZ snimky, kde je jasne napsano (samo s urcitou rezervou) v jakem jsi tydnu

lenicka07
20. pro 2013

@verlis1 Osobně si myslím že si to doktor asi nedovolí, v podstatě by to byl podvod, mohl by z toho mít problémy.... neříkám den dva tam asi by oko přimhouřit mohl, týden už je dost problematický, no nevím.... termíny jsou dva, podle PM a podle UTZ, asi bude směrodatnější ten druhý... opravdu myslíš že ti to nevyjde? Pokud nejzazší termín pro tebe je 24.8. tak by to odpovídalo poslední MS, která začínala 17.11. , a 20.12. jsi už věděla že jsi těhotná....

blahova_andrea
20. pro 2013

a zkoušela sis na kalkulačce na netu vypočítat termín porodu podle poslední MS? třeba ti to tak nějak vyjde 😉
http://www.maminkam.cz/tehotenska-kalkulacka

moudivlacek
20. pro 2013

@blahova_andrea to jo, ale aspon ja mela mezi MS a UTZ rozdil 15 dni a v dokumentaci jsem mela vzdy uvadenej ten dle UTZ, ale nevim, zda jsou na to nejaka pravidla

akashka
20. pro 2013

@moudivlacek ale k žádosti o mateřskou se žádná dokumentace nedává 😉 sama mám zkušenost, že doktorka do žádosti o MD napsala jiné datum, než jaké bylo z MS i UTZ, prostě aby se jí to líp počítalo a nezasahovaly tam svátky a víkendy, tak si to prostě posunula 🙂 ale šlo o pár dní.. ono pak stejně v termínu rodí fakt málokdo, přenášet se může až dva týdny a předčasný porod může nastat kdykoliv, takže co se napíše na papír pro sociálku asi není až tak podstatné 🙂

llluckaaa
20. pro 2013

Mně se teda dr. ptala, od kterého termínu chci napsat mateřskou, jestli podle termínu z UTZ nebo podle MS.

lenicka07
20. pro 2013

Kopíruju z jednoho článku - nebylo by lepší uhrát to na neschopenku? Kdyby s tím posouváním datumu měly být nějaké problémy....

Jestliže pracovní poměr skončí uplynutím doby a zaměstnankyně je těhotná, tak nemusí mít strach, že bude bez finančních prostředků. Jestliže ji lékař uzná práce neschopnou, tak bude mít nárok na nemocenkou, kterou bude tedy pobírat, i když ji skončila pracovní smlouva. Po skončení nemocenské bude pobírat mateřskou.

Pro přiznání nemocenské z posledního zaměstnání na dobu určitou je potřeba nastoupit na nemocenskou v ochranné lhůtě, která činí 7 dní od skončení pracovního poměru. Prvních 21 dní však náleží náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel a teprve poté nemocenské dávky. Proto je vhodné nastoupit na nemocenskou ještě před uplynutím pracovní smlouvy na dobu určitou, aby těhotná zaměstnankyně dostávala náhradu mzdy od svého zaměstnavatele.

blahova_andrea
20. pro 2013

@moudivlacek aha, tak s tím zkušenost nemám, mě se to lišilo snad jen o den nebo dva, bylo to tak nějak jedno. myslím, že to první podle ms 9.1. a jelikož podle utz to vycházelo jen o den později, tak už to nepřepisoval 😀 a nakonec jsem rodila 13.12., takže to bylo jedno úplně 😀

moudivlacek
20. pro 2013

@akashka jasny ze par dni je OK, tazatelka se neozvala s tim, o jakou dobu jde,ale osobne bych neriskovala to posouvani o delsi casovy usek, nahoda je blbec, nekomu se neco nebude zdat a pruser je na svete. jako vse i tohle je o lidech, takze nekteri doktori to maji striktne dane, jini se zeptaji
to je to same jako to bylo s vychazkami v dobe neschopenky, taky tady byla toho plna diskuze

moudivlacek
20. pro 2013

@blahova_andrea a ja rodila presne na termin 😀

blahova_andrea
20. pro 2013

@verlis1 já bych v tvém případě byla tedy pro neschopenku taky. sice tě to omezí na vycházkách, ale budeš mít celé těhotenství přísun větších peněz, než kdyby ses nahlásila na úp a pak by to asi tedy bylo jednodušší i s tou mateřskou.

verlis1
autor
20. pro 2013

Ahoj holky, moc vam dekuju za prispevky...vsak ja jsem to tak myslela,ze bych zatim sla na nemocenkou a pak 8 tydnu pred porodem bych nastoupila na materskou...mozna ze se i vejdu do te ochranne doby, nevim....presne jak psala nektera z vas, tak doba porodu se muze lisit jak podle UZ tak podle posledni mentruace....takze MUDr. pozadam o neschopenku, ale nechtela jsem prijit o tu podporu v matestvi, kdyz jsem zjistila ze jsem tehotna jeste vlastne v dobe kdyz jsem byla zamestnana..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru