Odmítla jste některá test na cukrovku OGTT?

kathuska
30. zář 2010

Ahoj, cca za 4 týdny by mě měl čekat test na cukrovku. S gynekoložkou jsem o tom ještě nemluvila, ale předpokládám, že mě pošle, když je to teď povinné pro všechny. Problém je v tom, že už 4 měsíce zvracím, ne každý den, ale většinou když jsem ráno déle nalačno 😒 OGTT je pro to pro mě noční můrou - je mi jasné, že nalačno nevydržím, než tam dojedu tak budu zvracet (i když třeba není co), a po vypití glukózy nechci ani vědět co se bude dít 🤐 Takže přemýšlím o možnosti test odmítnout - vím, že mám právo na to odmítnout cokoli, ale jak se na to budou tvářit v porodnici? Někde na tom prý dost trvají a pošlou na test klidně v 38 tt.. a už se na vás koukají jako na potížistku.
Moje otázka teda zní, zda jste některá odmítla test na OGTT (v současné době, kdy chodí všechny těhule)? a co na to říkali doktoři - gyn. a v porodnici?
(jen doplním, že žádné "příznaky" nemám a ani nepatřím do rizikové skupiny pro test na cukrovku)
Díky

werumka
31. led 2017

@netopejr To ale nesouvisí s hyperglykémií. Pokud je ženě nevolno, je to způsobené vyplavením většího množství inzulínu, na což může mozek reagovat takhle. Předejít se tomu dá právě tím, že žena nelační příliš dlouho (minimálně 8 hodin, 10 hodin maximálně). Nebo když den před tím neosekává sacharidy v jídle, aby si "vylepšila" lačnou. Ani jedno nefunguje a způsobuje tuhle reakci organismu. Ale není to nic, co by ovlivnilo dítě. Pokud dosáhne glykémie hodnoty 10 (což je limit pro GDM), tak ani v tu chvíli to pro dítě nic neznamená. Jednorázová glykémie téhle hodnoty nepředstavuje žádné riziko. Naopak, pokud je tahle glykémie po testu, tak je velmi pravděpodobné, že v příštích týdnech těhotenství se bude objevovat i po normálním jídle opakovaně. Což pak vede k makrosomii plodu a poporodní hypoglykémii (nikoli hyperglykémii).

S těma kontraindikacema to myslíme obě stejně - tyhle kontraindikace by měl znát především ošetřující lékař a upozornit na ně. Pokud se jedná o dlouhodobou léčbu, pak je na místě ogtt udělat, protože reakce na tuhle léčbu už bývá patrná z lačné glykémie a pak je třeba stejné kontroly jako u GDM - jak jsem psala výš, protože kvůli této léčbě dochází ke zvýšené inzulínové rezistenci samo o sobě. Pokud by se jednalo třeba o nachlazení, jednorázovou dávku kortikoidů apod. Tak tam je na místě ogtt odložit, protože se jedná o krátkodobý stav, který pomine. Jedna ze studií dokonce poukazuje na to, že ženy, které podstoupily hormonální léčbu, stimulaci, mívají často zvýšenou lačnou už v prvním trimestru, protože u nich dochází ke zvýšené inzulínové rezistenci dřív. A je to důvod k dalšímu sledování, vzhledem k postupujícímu těhotenství. Nevím, jestli to píšu srozumitelně, snad jo 🙂

werumka
31. led 2017

@netopejr Za posledních šest let? Za poslední tři roky se změnily jednou (červen 2014 právě na základě HAPO). A před tím tady ty limity byly asi tak dvacet let 🙂 Máš někde o tom info?

ditta01
31. led 2017

@netopejr děkuji za info ☺

martinka_33
31. led 2017

@absintka19
@janina012 Holky, mě vyšel blbě cukr v první trimestru (hodnota 7,4), to jsem doktorce řekla, že jsem byla den před tím u doktorky na preventivce kvůli práci a tam jsem měla cukr ok (nakonec se ukázalo, že mi v den odběru manžel šoupnul do čaje k snídani polívkovou lžíci medu 😀 ) a přesto když jsem pak řekla, že nechci OGTT tak gyndařka mávla rukou, že to je stejně nesmysl, ani jsem nemusela nic podepisovat, že to odmítám.. V druhém těhotenství už mi test ani nenabízela

janina012
31. led 2017

@martinka_33 No však jo, já taky chodila na dráze každej rok na persku, kde ti měří i cukr.. Jinak u gynekologa jsem taky nic nepodepisovala a do průkazky mi zapsal jen odběr nalačno.

katula
6. únor 2017

Prosim o radu. Mam nejvyssi cas objednat se na ogtt. Muj Dr na tom netrva, nechal to na me. V prvnich dvou teh.jsem byla a vysledky ok. Ted se mi tam sice nechce, ale pro klid duse jsem jit chtela. Jde o to, ze v instrukcích je, ze 6 tydnu pred testem nesmim mit chripku ani nachlazeni. Od doby co mam zadanku jsem se nedostala z rymy, kašle, porad se to doma mele. Momentálně porad ucpany nos a kasel, posledni dva tydny na test. Mam se presto obj nebo to hodne zkresli vysledek a vyzadat si aspon nejaky ten jednorazovy odber u obvodni? Diky.

werumka
6. únor 2017

@katula Ahoj, nemusíš to lámat přes koleno, na test se dá jít vždycky - i po 28. týdnu - hodnocení a provedení je stejné. Lačnou si můžeš nechat odebrat, ale s největší pravděpodobností bude právě ta zvýšená kvůli nemoci. Počkej, až budeš zdravá a pak si na odběry zajdi.

katula
7. únor 2017

@werumka no, tak v noci pres 38, lezim, potim se. Kazdopadne diky za radu, zavolam si tam a domluvim se

alex85
3. bře 2017

@werumka co si myslíš o tomto vyjádření MUDr. Lázničkové "V naší ambulanci situaci řešíme tak, že maminkám samozřejmě možnost podstoupit tento zátěžový test nabídnu. Vysvětlím jim ale, že se jedná o zátěžový test, jehož podstoupení není povinné. Ty maminky, které se test rozhodnou nepodstupovat, mi do dokumentace v další poradně (za měsíc) podepíší, že přebírají zodpovědnost za své dítě. Tím se chci vyhnout především nezopodvědnému přístupu žen, které na test nepůjdou jen proto, že se jim nechce nikam chodit. Maminky, které nechtějí zatěžovat své dítě a svůj organismus, pak v rámci dalších těhotenských odběrů podstoupí vyšetření na glykemii. Samozřejmě pravidelně v každé těhotenské poradně vyšetřujeme moč na glykosurii pomocí testačního papírku. Několikrát se mi stalo, že po podstoupení tohoto zátěžového testu se u ženy rozběhl náběh na pozdní potrat/předčasný porod. Kdy dosud naprosto v klidu probíhající těhotenství skončilo na neschopence. Navíc stále nevím, jak reaguje miminko na náhle zvýšenou hladinu cukru. Nenašla jsem uspokojivou odpověď na otázku, zda i tato přechodná hyperglykémie nezpůsobuje pak ve školním věku nějakou poruchu učení. (Uvědomte si, že patologická hyperglykemie u člověka po narození způsobuje koma). Pokud je maminka opravdu diabetička, s dosud neadekvátní dietou či léčbou, jistě má pozitivní glykemii – cukr v krvi a následně i v moči. Ještě bych chtěla upozornit na jednu terminologickou záležitost. Nějak se nedokážu ztotožnit s tím, že ženy, které mají přechodně v průběhu těhotenství pozitivní OGTT, jsou vskutku diabetičky. Domnívám se, že by měly být označovány jako ženy, které v těhotenství nedostatečně metabolizovaly vyšší dávku cukru. Pokud tedy na test nechcete jít ne proto, že se Vám nechce nikam chodit, ale proto, že se obáváte zbytečné zátěže, dbejte na to, aby Vám následně byla zkontrolována hladina cukru v krvi a pravidelně v každé poradně aby byla vyšetřena moč. Současně dbejte na dostatečný pohybový režim a rozumný způsob stravování."

werumka
3. bře 2017

@alex85 Já si paní doktorky Lázničkové opravdu vážím z hlediska toho, jakým způsobem funguje jako gynekolog. A nejen pro své pacientky. Ale budu se opakovat - není diabetolog.

ad. vyšetření moči - glykosurie se objevuje u mnoha těhotných a není známkou diabetu ani není nutná žádná dieta. Jako detekce případné cukrovky nestačí, protože cukr se v případě cukrovky do moči dostává až ve chvíli, kdy jsou glykémie mnohem vyšší, než v případě testu ogtt. V takovém případě už jsou spíš patrné změny na ultrazvuku.
ad přechodná hyperglykémie - k žádné nedochází. Znovu se opakuji, co jsem psala už víckrát. Glykémie kolem 10 (což je hranice pro detekci GDM) není hyperglykémie. Pokud by taková glykémie vedla k poškození mozku dítěte, tak všechny děti celoživotních diabetiček by ten mozek poškozený měly. Což je nesmysl. Druhá zajímavost je, že dětem (cca do osmi, deseti let) může glykémie po jídle přechodně vylézt až na 11 mmol/l. A stále se jedná o normu pro děti tohoto věku! Patologická hyperglykémie - to jsou glykémie, kdy se pohybujeme v rámci hodnot kolem 30 a výš. Když mi ve třech letech diagnostikovali cukrovku, měla jsem glykémii kolem 40. A v kómatu jsem taky nebyla. Takže nestrašit.
Naopak, co poškozuje mozek dítěte je HYPOGLYKÉMIE. A u toho bych se trochu zastavila. Protože se ukazuje, že děti, které po porodu nebo v průběhu těhotenství u matky zažily hypoglykémii, mají tendenci k hyperaktivitě, ADHD a neurologickým poruchám. Při hypoglykémii totiž dochází k destrukci mozkových buněk. Dvakrát se mi tady stalo, že díky ogtt byla u ženy odhalená hypoglykémie, která u ní probíhá a kterou ona sama není schopná poznat, protože už je na ni zvyklá. A díky tomu přešla na jídelníček, který ji hypoglykémie eliminuje (časté jídlo jako u diabetika, hodně bílkovin atp.) a může si je kontrolovat na glukometru. To je z mého pohledu větší strašák. A na závěr - hypoglykémie u novorozenců vzniká hlavně u matek, které mají špatně kompenzovanou nebo neodhalenou gestační cukrovku.
ad terminologie - nedokážu posoudit, nevím, proč měnit termíny - kvůli tomu, že to těhotná lépe ponese? Nevím...

koncita
3. bře 2017

👍

alex85
3. bře 2017

@werumka díky moc, má mto z diskuze na FB kde se momentálně otázka OGTT řeší. Já na ní byla v prvním těhu a plánuju i ted. Je mně děsí ty konspirace kolem toho, a že čímdál tím víc žen na to nechodí, protože přece stačí dieta a je to zbytečný test...Ty seš prosím tě v tomto oboru tak informovaný z duvodu své vlastní léčby nebo nějak víc?

normalnimatka
3. bře 2017

nakonec jsem naněj šla, abych nebyla moc potížistka, ale bylo to strašný a v dalších těhotenstvích asi nepudu...
ten test je celej divnej, ´protože každej dostane z laborky jinej pokyn o nejedení/nepití a jak pak můžou bejt ty výslekdy nějak srovnatelný s nějakou tabulkou?
mně myslim vycházelo, že sem směla jíst naposledy den předtím v 6 večer, což je jako neskutečný, když vám je těhotensky dost blbě, ste chudokrevný, nic moc tlaký a když hladovíte, tak pomalu omdlíváte...pít se myslim ani ráno nesmělo. to je taky dost milý. pak do sebe vyklopit tu nechutnou břečku a ještě si nechat vzít třikrát krev....no paráda. byla sem ráda, že sem se tam nezeblila🙂

normalnimatka
3. bře 2017

stejně, pokud nezjistěj nějaký astronomický hodnoty a neskončí to injekcema, tak co ti řeknou? že nemáš jíst sladký... bezva.
nebo je to jinak?

alex85
3. bře 2017

@normalnimatka pít se muže, neslazené tekutiny, čaj, vodu nebo minerálku.

werumka
3. bře 2017

@alex85 Je pravda, že těch konspirací vzniká spousta. Za mě je asi nejvíc škodlivá ta, která říká, že když budu málo jíst, tak mi vyjde test dobře a cukrovku mít nebudu. A pak je z toho těm ženám při testu blbě a omdlí... protože prostě přetáhnou dobu lačnění a ještě den před tím nedodají tělu dost sacharidů/bílkovin/tuků a po testu se vhodně a včas nenají... a kvůli tomu pak dochází k dojmu, že test je špatný, škodlivý, nebezpečný.
Já se o to zajímám z důvodu své vlastní léčby. Nebo spíš od doby. co jsem byla těhotná a zjistila jsem, že cukrovka v těhotenství se chová úplně jinak, než cukrovka mimo těhotenství. A vůbec celý ten metabolismus cukrů. Je to prostě jiný stav 🙂

alex85
3. bře 2017

@normalnimatka myslím, že pak je matka hlavně hlídaná na diabetologii a je to duležitá informace pro případnou léčbu miminka, kdyby došlo k hypoglykemii po porodu jak psala @werumka.

normalnimatka
3. bře 2017

@alex85 to je rpávě to, že všude vám řeknou něco jinýho...
@werumka no to je moc hezký, že to někdo "přetáhne" s lačněním, ale každej má úplně jiný spalování a každej se jinak vypořádává s tím ne/příjmem cukrů. ale ten test je plošnej, každýmu řeknou, nežer těch x hodin dopředu a nemazlej se s tebou, že ti jako nejdřív vezmou krev i normálně a až když to není úplně cajk, tak tě pošlou...

alex85
3. bře 2017

@normalnimatka však u OGTT se napřed bere jen krev nalačno a pokud to není ok v testu už se nepokračuje. No a že test je plošný neznamená že je povinný, v těhotenství není povinný nic. Musíš jen porodit dítě, nic víc 😀 Všechno to jsou pouze doporučení, která z něčeho vychází. Myslím, že byl duvod proč v roce 2008 zavedli testování plošně, je na to velmi mnoho studii.

amabilis
3. bře 2017

Mám tři děti narozené v letech 2009, 2010 a na 2014. Na testu OGT jsem nikdy nebyla. Ne proto, že bych ho domítla, ale proto, že gynekolog na základě rodinné anamnézy a průběhu těhptentsví usoudil, že není potřeba. Všechny děti jsou v pořádku.

normalnimatka
3. bře 2017

@alex85 no jako informace pak pro případ, že mimino má po narození hypoglykemii - to už je celkem na nic ne? tak pak se zařídej podle toho a řeknou, aha, tak matka asi měla cukrovku, ael co už jako s tím? vždyt někdy můžou bejt ty hodnoty v tom týdnu, kdy se to dělá, ok, a stejně tomůže propuknout. takže je to prostě jen orientační a stejně to podle mě nic pořádně neřeší.
ale jinak podle celkový praxe zdravotnictví, co se jak dělá, protože to je podložený "výzkumama" - na to sem už celkem alergická🙂)) viz očkování dětí, plošný očkování matek s RH-, doporučení o přikrmování po 4. měsíci, celá praxe vedení porodu...no a asi všecko, kde jde především o peníze a hlavně ne o člověka;)

alex85
3. bře 2017

@normalnimatka tak já zrovna RH- jsem a injekci mi dali po porodu až když zjistili, že syn je pozitivní. Takže nevím odkud máš info že se to dává plošně...pokud někde ano, je to špatně. Co se týče očkování, tak tam se bohužel neřídí odbornými studiemi. Protože kdyby ano, tak byla vypracovaná odborná studie prof.Helcla pro MZ kde bylo nedoporučeno zařadit heptB mezi povinná očkování, jak to dopadlo všichni víme, protlačená hexa sněmovnou...co se týče přikrmování po 4.měs tak to taky není na základě doporučení odborných společností, protože jak MZ, WHO, ESPGHAN, pediatrická společnost, všechny do jedné se shodují na výlučném kojení 6 měsícu. Praxe vedení nemocničních porodu opět není dle evidence based medicine, české porodnice se neřídí vyzkumy a ani doporučení WHO.

normalnimatka
3. bře 2017

@alex85 no právě ;)
a u toho negativního faktoru to fakt dávaj ploštně, a i když tvrdíš, že tvůj manžel je taky mínus... ale opět, záleží na doktorovi, což je nejftipnější. někde je tady o tomtaky diskuze. pročti, každýmu řeknou něco jinýho. a co horší, ploštně se dává už v těhotensví.

alex85
3. bře 2017

@normalnimatka s tím těhu jsem si to zjištovala a nakonec souhlasila s podáním ve 28tt. Snižuje se riziko vzniku te anemie z 1% na 0,2% což je o 80%. Zjištovala jsem si zahraniční zdroje, jak to dělají jinde a sama dobrovolně se rozhodla, že ano. Ono totiž sledování protilátek v těhu nestačí, nemají vypovídací hodnotu a nepozná se z nich zda to jsou protilátky z injekce rhogamu z předchozího těhu nebo zda se tvoří nové protilátky proti plodu. Je to opět pouze doporučení, které má snižovat riziko vzniku komplikací.

normalnimatka
3. bře 2017

@alex85 tak já bych si to naopak nenechala píchnout. v prvním těhotenství to dělá problémy jen naprosto výjimečně, a možná že to je stejně v případech, kdy třeba žena už předtím potratila a nevěděla o tom.
ty asi mluvíš teď o druhým těhotenství...a proč sis to nechala píchnout, když si po prvním porodu dostala očkování?

werumka
3. bře 2017

@normalnimatka Dieta při GDM není o vynechání sladkého - ale o správné rozložení jídla/sacharidů. Navíc různé ženy reagují na různé sacharidy. Někdo potřebuje druhou večeři, někdo ne. Někdo netoleruje mléko, někdo pečivo... a musí se to vyzkoušet, protože jak sama píšeš - každý metabolismus je jiný 🙂 Ogtt souží k tomu, aby se podchytily i mírné poruchy glukózové tolerance. Na to nemá vliv to, jak dlouho lačníš. Těhotenská cukrovka vzniká na základě hormonů, které produkuje placenta. Tudíž se testuje v rozmezí 24.-28. týdne, kdy hladina hormonů placenty stoupá. Ten roztok glukózy je navržený tak, aby v tomto týdnu podchytil i cukrovku, která teprve začíná a po normálním jídle ještě podchytitelná není. Hladina hormonů stoupá až do 35. týdne, přičemž vrchol ke právě mezi 30. a 35. týdnem. V tomto týdnu glykémie stoupají a i když třeba ve 28. týdnu je vše v pořádku, tak o tři týdny později už jsou potřeba vykrývací injekce dlouhého inzulínu.

alex85
3. bře 2017

@normalnimatka ještě nenechala, jsem 17tt, ale nechám, protilátky mi totiž vyšly negativní v 1.trimestru, budou se mi brát ještě jednou a pokud budou opět negativní co žej více než zřejmé, tak dostanu tu injekci znovu. Pokud dítě bude negativní tak po porodu už nic nedostanu, jen v případě pozitivního dítěte. Já mám z toho docela respekt, babička m icelé dětství vyprávěla o tom jak rodila mrtvé děti, donosila jen otce. Byla taky rh neg a tenkrát se toto neřešilo...

katula
3. bře 2017

Tak ja hlasim, ze jsem na test nakonec sla (resila jsem prodelane nemoci a to, ze v instrukcich bylo byt 6 tydnu pred testem zdrava, coz jsem nebyla). Nakonec jsem vymekla skrz info od Dr., ze maly vypada o tyden az deset dnu vetsi. Sice jsem to snasela nejhur ze vsech tehotenstvi (po vypiti roztoku mi bylo trochu zle, ale rozdychala jsem to), ale vse uplne v norme a cervicek hlodat nebude 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru