Omega 3 mastné kyseliny v těhotenství

partyzanka91
29. pro 2013

ahojky, teď jsem se nějak dočetla že v průběhu těhu by rozhodně neměly chybět omega 3 kyseliny, které jsou velmi důležité pro rozvoj mozku a nervového ústrojí děťátka. Tělo je ale prý neumí samo vytvořit a jsou jen v syrové listové zelenině (vařením se ničí) a v mořských rybách. Docela se děsím protože uzeného lososa jsem si dala asi jen 3x za celé těhu a špenát a brokolici za syrova nejím vůbec, ten špenát jen vařený. Te´d se bojím aby nedošlo k nějakému poškození a nebylo to vidět na velkém UZ ve 21. týdnu, tam jdu 16. ledna. Před svátkama jsem se ho moc nebála ale teď jak se blíží tak se bojím moc a to i přesto že jsem měla dobré krevní odběry i první NT screening. Na druhou stranu jsem neslyšela že by 2. screening dopadal nějak často špatně a také vímže některé ženy nejedí ryby vůbec a syrová brokolice taky není zrovna hitem v českých stravovacích zvycích, takže snad nejsem jediná komu tato kyselina může chybět. Asi jen zbytečně plaším že? Ale pro jistotu bych se na to chtěla zeptat - jinak se snažím jíst všechno dost ovoce, piju gravimilk (jelikož klasickému mlíku moc nedám), dám si ráda sladké, teď jsem měla hodně kapra a také mám ráda vývary. Občas to teda pokazím že se nacpu brambůrkama hlavně te´d okolo svátků, ale nějakou neřest mít musíme (a já jsem od mala brambůrkoholik dokážu sníst na posezení pytel a na váze 49 kg na 162 cm to vůbec není znát 😀). Ale to s těma kyselinama mě zarazilo, te´d se to pokusím změnit a zařadit tyhlety věci do jídelníčku víc.

kluziste
29. pro 2013

Ahoj, to je pravda, že by v těhotenství měl být dostatek omega-3-MK, ale vůbec se ničeho takového neděs. Miminko si z Tvého těla vezme maximum a rozhodně bych se na Tvém místě takhle nenervovala, to je pro prťouska určitě horší, takže buď pěkně v klidu a pohodě 🙂
Ono to totiž není tak jednoduchý, jako všechno 🙂 ryby mají těchto kyselin hodně, ale zase se v těhotenství doporučuje to s rybama moc nepřehánět (hlavně s mořskýma), protože mohou obsahovat těžké kovy, hlavně rtuť, nebezpečné pro malé. Takže nic by se nemělo přehánět, hlavní je pestrá strava. Kapr má omega-3 taky 😉 ještě jich mají hodně lněná semínka a lněný a konopný olej (ale ty se smí jen ve studené kuchyni, já si ho míchám půl napůl s máslem a mažu normálně na chleba), nebo jsou super vlašské ořechy. Nebo jsou obsažené v doplňcích pro těhotné "femibion", ale to je dost drahý.. já jsem to brala, protože hlavně v 1. trimestru jsem na nic neměla chuť a klidně mohla být na chlebu s máslem 😀 teď už je beru tak obden.
Tak doufám, že Ti to k něčemu pomohlo a když budeš chtít, třeba něco z toho zkus, ale není to nezbytně nutný, řekla bych 🙂 hlavně - žádný stres, klídek, mimčo bude určitě naprosto v pořádku 😉

kukukuku
29. pro 2013

Ahoj, já jsem si koupila ve zdravé výživě omega 3 bio olej - směs pěti různých olejů. Přidávám si ho do jídla, nesmí se s ním vařit, takže až do hotového. Je to prý důležité od 30. tt pro rozvoj mozku a zraku miminka. Polévková lžička denně prý stačí

marlusa
30. pro 2013

Ahoj, omega-3 mkyseliny jsou v rybách, ořeších atd. V listové zelenině je kyselina listová. Obojí je důležité pro vývoj plodu během těhotenství. Populace v Čechách má všeho málo, protože se nejí ryby ani zelenina.
Každopádně jak píše kluziště, ničeho se neděs, miminko si vše potřebné bere z těla matky. Doplňky z lékárny bych moc nebrala, určitě je lepší nějaký dobrý lněný nebo konopný olej, semínka, vlašské ořechy, sladkovodní ryby (lososovité). Kapr je má jen pokud je živen speciální stravou. Horší je to s kyselinou listovou, tu v tomto období v čerstvých potravinách moc neseženeš ☹. Super pro doplnění jsou pšeničné klíčky nebo olej z nich. Avokádo, oříšky a semínka, částečně i vejce. Je i v červené řepě (zcela jistě je lepší nějaká místní produkce než supermarket), ale tu sní syrovou jen málokdo 🙂.
Hlavně buď v klidu. Stres ublíží mimi určitě víc, než občasné sladké nebo brambůrky. Zařaď pestřejší stravu, ale zas to nepřeháněj 🙂. Každopádně si myslím, že pokud se nic neprojevilo na 1.screeningu, tak to bude zcela jistě v pořádku. Všechno to strašení kolem, je z velké části reklama farmaceutických firem. Kdyby to tak opravdu bylo, tak se podle místních stravovacích zvyklostí rodí postižená minimálně polovina dětí....

partyzanka91
autor
30. pro 2013

marlusa: tak děkuju za podporu. Já jediný doplněk z lékárny co beru je gravimilk a ten by snad škodit neměl ne? Ano snažím se jíst pestře a ty brambůrky si asi neodpustím, nikde jsem neslyšela že by škodily. To spíš v případě kdybych měla vysoký tlak protože jsou velmi slané, ale ten mám v pohodě. Ale stím stresem je to prostě horší, pokud je někdo stresátor tak to v těhu těžko vypustí. A já si ho bohužel kvůli strachu nekokážu užívat a závidím těm co dokážou myslet pozitivně a těšit se z bříška a vědět že je v vpořádku. Mě připadá že jsem teď v takovém blbém období kdy řeším zda dané hnutí v bříšku jsou od mimi nebo ne a jak jsou časté a tak. Kyž si bříško hladím tak si říkám snad tam mimi je, snad se správně vyvýjí a nic mu nechybí snad mu stále bije srdíčko... Vím že bych takovéhle myšlenky mít neměla, ale mysl se nedá nijak ovlivnit ani jí poručit. Na kontrole jsem byla před 14 dny a dalších 14 ještě zbývá do další, jenže já prostě nevydržím čekat celý měsíc. Objednala jsem se svévolně na čtvrtek (už jsem tam takhle mimo návštěvy bala 2x). Vím že budu vypadat jako strašný blázen a plašan před nima, ale je to pro mě rozhodně lepší nežli to neustálé přemýšlení zda je vše v pořádku, protože ten ultrazvuk mě vždycky alespoň na pár dní uklidní. Jsou prostě chvíle kdy vidím všechno černě a chce se mi až brečet strachy a úzkostí a pak zase chvíle kdy se tomu směju a říkám si jak sem hlopá a co to řeším za blbosti. Cítím že tam hodně hrajou roli hormony a že jisté strachy i depky mohou k těhu patřit (podobné stavy jsem mívala i v pubertě), tak snad bych jimi prckovi neměla zas tak škodit, kvůli němu se zkouším uklidńovat a přijít na jiný myšlenky. Říkám mu v duchu buď klidný to je v pořádku to hrabe jenom mamince.

Mě to tiž vystreslo to že na začátku těhu jsem se teprve dověděla o zamlkém potratu - že je to možné. A gynekolog mi řekl že se to stává často (prý každý ženě tak 2x za život) a pak se někdo může divit že se toho tak strašně bojím. Kontroluju zda mi nemizí těhu příznaky (to málo co mám) čili bolest prsou a bílý hustý výtok dole. Jenže ty prsa už na dotyk tolik nebolej jako na začátku (už asi od 16 týdne) a výtok mám tedy každej den někdy víc a někdy míň a je to stále. Takže se ještě pořád uklidňuju tím že kdyby náhodou zamlklo tak že bych snad začala alespoň trochu špinit nebo tak něco.

marlusa
30. pro 2013

No myslím, že opravdu moc stresuješ. O tom, že by se to stávalo tak často, nic nevím. Pohyby cítí každý individuálně. Já je pořádně začala cítit až ke konci těhotenství. Prsa mě taky nikdy nebolely. Ten MUDr. tě jen zbytečně straší.
Každopádně ten pocit znám. Po kontrole a ultrazvuku, když jsem viděla mimi, jsem byla v euforii, ke konci měsíce jsem měla vždy taky trochu obavy.
Jdi se raději projít nebo si něco přečti. Hlavně na to pořád nemysli.

selverin
31. pro 2013

hlavně klid 🙂 já jsem v těhu do sebe snad ani žádné omega kyseliny nedostala... ze začátku jsem se snažila jíst aspoň ty mandle, ale zvládla jsem jich jen pár gramů a bylo mi z nich nějak šoufl, ryby to ani nemluvím - ty jsem nemohl ani cítit a tak celkově jsem nikdy na zdravou výživu nebyla (zelenina je mým nepřítelem už od dětství ☹ a můžu se třeba na hlavu postavit, ale prostě to nepozřu, páč mě z toho natahuje (asi to mám už psychický blok) no když to tak prostě jen shrnu - moc jsem zdravému stravování v těhu nedala a mám krásnou zdravou holčičku... nechci tě tím nabádat, aby jsi na zdravou stravu kašlala, ze mě si tak špatnej příklad neber.. jen tím chci říci, že to až tak moc řešit nemusíš a dlabej na co máš chuť ale všeho s mírou 😉

1kacaba1
15. kvě 2014

@selverin Ahoj, jen jak čtu o těch mandlích...mandle jsou totiž ve větším množství jedovaté, hlavně ty hořké.

selverin
15. kvě 2014

@1kacaba1 a v jakém množství? já jsem to určitě nejedla na kila, ale denně tak hrstku maximálně 🙂 mandle mi byly doporučeny i v porodnici 🙂

hojda
15. kvě 2014

Dej si mleté konopné semínko, chutná jako oříšky, lžička denně by snad měla stačit.

1kacaba1
15. kvě 2014

@selverin Nevím, jak je to s normálními mandlemi, ale 40 hořkých mandlí je smrtelná dávka. Ale je to tak se vším. Všechno může bát jed i lék, proto je dobré jíst vše v rozumné míře.

cvrdlinka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru