Otěhotnění v průběhu diety, přibírám. Je to normální?

klariss01
9. lis 2013

Ahoj maminky (čekatelky),
jsem v trochu "zapeklité" situaci, tak bych se ráda zeptala, zda je tu někdo s podobným problémem.
Abych to shrnula - poslední rok a půl jsem byla na proteinové dietě, původní váha 98kg při 176cm, po 3/4 roce váha 61kg, další 3/4 roku jsem se váhu snažila stabilizovat a udržet na nějaké rozumné úrovni, povedlo se mi to zastavit na 63kg, ale stále částečně na proteinech. Teď jsem těhotná, 7+2tt, takže žádná dieta nepadá v úvahu. Jím velmi zdravě a racionálně, dost se hýbu a přesto mám pocit, že rychle přibírám. Je tu někdo další, kdo přibral 3kg v prvních 6ti týdnech? Je to normální, nebo se mám obávat klasického "jo-ja"? Je mi jasné, že v těhotenství něco přibrat musím, ale zase nechci přibrat 30kg a ohrožovat tak sebe a především dítě. Chci se cítit dobře a být v pohodě, což se mi asi nepovede, pokud se zase vrátím na metrákovou váhu - to už mi stačilo 🙂
Jak se stravujete vy? Kolik jste v těhotenství přibraly? Máte nějaké tipy?
Díky za každou reakci a přeji všem pohodové očekávání, případně hodné malé lotříky 🙂

lv
9. lis 2013

zdravím, na začátku těhotenství spousta z nás přibrala naráz 3-5kg, tělo si zadržuje vodu, není to tuk..pak už to jde pomalu. Pokud se hýbete a jste zvyklá jíst zdravě, myslím, že se není čeho bát, jo-jo efektu jistě ne..

klariss01
autor
9. lis 2013

@lv Moc děkuji za uklidnění... je to moje první těhotenství, tak jsem v panice 🙂 Všude se píše, že za první trimestr se přibírá tak 1kg a výraznější zvyšování váhy proběhne až v posledních 3 měsících.
Je pravda, že jsem hodně oteklá, kalhoty sice ještě zapnu dobře, ale často cítím, jak se mi do nich odpoledne "nevejdou lýtka" :/ Sedavé zaměstnání k tomu taky moc nepřidá... tak hlavně, že je to normální, hned jsem klidnější... ještě jednou díky 🙂

jancip
9. lis 2013

@klariss01 To ještě nemusí vůbec nic znamenat. Já jsme před těhotenstvím také úpravou jídelníčku trochu zhubla, pak ty první týdny jsem přibírala relativně málo, takže jsem byla spokojená, ale poslední týdny to naskákalo šíleně. Někdo to zase může mít obráceně.

pisisvori
9. lis 2013

@klariss01 můj poslední příspěvek tady🙂
https://www.modrykonik.cz/forum/o-tehotenstvi/pribirani-v-tehotenstvi/

Pak mi poradíš něco o té proteinové dietě na konci těhu🙂 jo🙂🙂, to kolik jsi zhubla je prostě paráda. Mě by stačilo tak 3-5kg🙂

klariss01
autor
9. lis 2013

@pisisvori Tahle dieta je pro tlusťochy 🙂 Kde není sádlíčko, tak nezabere 🙂 A že jsem ho měla 🙂 🙂 Jen to není pro těhotné a kojící... jen co dokojím (pokud bude všechno v pořádku), nasadím to znova :D už jsem všechno tlusté oblečení vyházela, tak se budu muset dostat do formy :D díky za odkaz, hned na to kouknu 🙂

llluckaaa
9. lis 2013

Ahoj, gratuluju ke zhubnutí 😵 Řekla bych, že meší jojo asi nastane, ono hodně záleží na tom, jak jsi byla zvyklá se stravovat, jak moc proteinová ta dieta byla. Teď ti ale nezbývá než pokračovat v tom, co děláš, prostě jíst zdravě a víc se hýbat. Nárůst bude i o tom, že při výšce 176 cm vážíš teď relativně málo, takže tělo musí vytvořit nějaké zásoby.
No a jinak k mým přírůstkům - hlavně ze začátku jsem přibírala rychle, ale říkám si, že to bylo tím, že jsem začínala na poměrně nízké váze. Poprvé jsem přibrala 18 kg (ale to jsem se teda vykrmila nevhodnou stravou sama), podruhé 14 kg při diabetické dietě (v podstatě zdravé stravě). Přírůstkem se teď netrap, zas tak moc se to ovlivnit nedá a hubnutí v těhu nebo nějaké zásadní omezování některých živin není pro mimčo dobré. Až budeš po porodu, tak to určitě doženeš 😉

pisisvori
9. lis 2013

@klariss01 já taky nějaké sádlíčko mám🙂 i když to nevypadá🙂 a teď mám 76kg při 181cm a prostě bych chtěla trochu méně. Ale já jsme trochu extra případ🙂. Měla jsem i vážné problémy s jídlem a pak jde vše hůř. Poslední skoro rok jsme se taky vrátila ke stylu kdy prakticky nejím přílohy, rohlíky chleba (jen kukuřičné chlebíčky....a samožřejmě v pdostatě celoživotní dieta i když teda na netučné jogurty a podobně mě moc neužije🙂) a tak se váha držela na těch 74-75, ale chtěla bych ještě trochu méně. Tak snad se tím jak máme podobný termín ještě po porodu "potkáme" v naší diskuzi a budu moc pak poprosit o radu🙂🙂 a vyzkoušet.

klariss01
autor
9. lis 2013

Luci, díky 🙂 rozhodně se nebudu trápit nějakou dietou, nejsem blázen 🙂 Ale vím, že přibrat hodně v tak relativně krátké době taky není dobré. Prostě se bojím toho, že přiberu 30kg... Moje představa je tak do 10-12kg, ale musím si přestat dělat iluze... teď ke konci diety jsem nahrazovala 1 - 2 jídla (odpoledne a večer) 66% bílkovinou (částečně sojovou, částečně mléčnou), možná by to nevadilo ani v těhotenství - ve složení nic špatného není (snad jen, že 1 dávka obsahuje 29% DDD vitamínu A), ale nechci to riskovat, když je tam jasně uvedeno, že je zakázáno pro těhotné a kojící... navíc jsem přestala kouřit, takže další příčka k vyšší váze... no uvidíme, nechám to koňovi 🙂 hlavní je být v pohodě... zvýším pohybovou aktivitu, na jídle už nemám kde šetřit 😀 jediné štěstí, že mi nejede sladké (snad mi těhotenství neotočí chutě 😀 )

klariss01
autor
9. lis 2013

@pisisvori Jéje, tak to máme stejné 🙂 Celoživotní boj s váhou, proběhly i nějaké ty poruchy příjmu apod... pečivo nejím vůbec, přílohou je pro mě maximálně tepelně upravená zelenina a přežívám na kvalitním mase, zelenině, ovoci a mléčných výrobcích... největší zlo jsou pro mě sacharidy, podle dietologa je neumím zpracovat a všechno hned měním na tuk :/ uvidíme, jak to dopadne... až porodíme, budeme bojovat dál 😀

pisisvori
9. lis 2013

@klariss01 no tak to jsme asi fakt na tom 100% stejně☹, já jsme to na sobě otestovala sama , že prostě sacharidy nemůžu🙂

pisisvori
9. lis 2013

@klariss01 Jestli to budeš mít podobmě jako já...tak jsem přibrala 18kg ani nevím jak , jak určitě víš rozhodně ne tím, že bych moc jedla🙂, ale prostě tělo potřebuje mít nějaké zásoby a tvoje váha je opravdu nižší takže si jí asi tělo doplní☹. Ale dobrá zpráva je , že po porodu to opravdu šlo vše dobře dolů a samo a kdybych nezačala jíst chleba, těstoviny...když jsme začala vyvařovat pro dceru tak bych asi ani po tom ukončení kojení nepřibrala tolik🙂.

aronek
9. lis 2013

@klariss01 tvůj úbytek váhy je krásný. Já se snažila zhubnout snad celý život. Těhotenství moc nepomohly. V jednom 31 a v druhém 21 navrh 😒 Mezitím a předtím nějaké potraty, ty mi taky daly zabrat. Takže poslední rok makám na tom dát něco dolů. Zatím 18 dole, ale teď stojím. Ujíždím hlavně na sladkém, jako celé těhotenství, pořád tedy kojím.. Věřím tomu, že kdybych vynechala sladké v těhotenství a vůbec celkově, tak to není tak hrozné. Bohužel mi to fakt nejde. Asi jsem závislá 😠 Takže myslím, že určitě přibereš, ale pak dáš dolů. Zvládla jsi to již jednou, ne? Myslíš, že by jsi mohla napsat v čem spočívala ta dieta?

bonavoxa
9. lis 2013

Taktéž jsem zhubla z 90 kg na 60. A v těhotenství přibrala 20 kilo, které se mé drží. Otěhotněla jsem v pruběhu docela přísné diety...a až do cca 5. mesíce se snažila jíst málo a zdrave, jak jsme byla zvyklá. Bohužel ta dieta malé vubec neprospela, hlavne na začátku, vyvinula se malá placenta a malá se narodila malinkatá. Snažila sjme se to pak dohnat a cpala se vitamínama, Glukopurem, ale nemelo to moc velký vliv. Takže kašlat na diety a jíst v tehotenství to, o co si telo rekne. Pilat dvoukilové mimčo nebyl žádný med.

romantika
9. lis 2013

@klariss01
@bonavoxa
musim se pridat, ja teda dietu nedržela, ale mela jsem hypoglykemii a jak mi bylo spatne malo jsem jedla a také se mi udelala mala placenta a i tak ikdyz jsem do cca 7 mesice pribrala 5 kilo, v zaveru to bylo 11. dala bych nevim co i 40 kilo nahoru aby to tak nebylo. .prcek to teda ustal a dohnal. jinak v tehu pribira každý individualne, i ten co pribere 30 kilo je muze zhubnout lepe nez co pribere 10kilo. to je jen ve hvězdách a je lepsi to neresit. jen bych rekla ze hur se hubnou kila když je clovek starsi, u první to slo jak po masle, a ten druhy maly prdolka, co se narodil malinky, mne ty kila drzel dlouho, nez se vzpamatoval. trochu myslim, ez telo si proste udelalo zasoby aby ho dokrmilo. ted uz vse dohnal a jim jak protrzena a tim ze nabral silu a vic si bere při kojeni tak kila jdou zase dolu.
telo vi proc co dela a nenecha se jen tak osidit. je hrozne ze povětšinou jsme kazda vyklepana kolik pribereme a malo koho napadne se zamyslet, jestli není dite v ohrozeni.

klariss01
autor
10. lis 2013

Máte pravdu, děvčata...
Asi opravdu nemá cenu se nějak extrémně omezovat... Jen je to spíš o psychice, když jste celý život všem pro smích kvůli váze a konečně se vám povede zhubnout, je to úžasný pocit 🙂 Ale zdraví dítěte je nade všechno...
Určitě nemíním hladovět a jíst výrazně málo, ale zůstanu u zdravé, pravidelné a pestré stravy a budu doufat, že bude všechno v pohodě 🙂
Je pravda, že hubnout můžu až mimčo přestanu kojit, když to šlo jednou, půjde to znovu 🙂 Teď už vím, jak na to 🙂

pisisvori
10. lis 2013

holky nechci nikoho navádět k dietám při těhu, ale podle mě to na miminko vůbec žádný vliv nemá (samozřejmě , když to není extrém anorexie...) Tělo si vezmě vše z vás pro miminko a pokud to někdo odnese tak to podle mě to může být jen vaše tělo. Můj jídelníček v těhotenství byl snídaně 2x knekebrot s lučinou a šunkou , caro s mlíkem, oběd maso se zeleninou bez přílohy, večeře zeleninový salát maximálně se sýrem, ve 3 trimestru jsem měla hroznou chut na kakao takže jsme si večer dávala ještě 1dc kakaa...přibrala jsem 18kg. Celé těhotenství bylo naprosto v pořádku a dcera měla porordní váhu 3950g.

klariss01
autor
10. lis 2013

Přesně tak, žádný extrém, ale zdravá strava v přiměřeném množství asi uškodit nemůže... Hlavně se zbytečně nepřežírat a nejíst za dva, jak se s oblibou říká 🙂

bonavoxa
10. lis 2013

@pisisvori Jsem zdravotník...a myslím, že to vliv má. Viz. můj případ a případ romantiky. Novorozenci s nízkou porodní váhou se vyskytují hlavně v rozvojových zemích, kde je na vině hlavně nedostatečná výživa. Pokud dietu v těhotenství, tak bych se pro klid duše poradila s nějakým lékařem nebo nutričním terapeutem. My si můžeme myslet, jak jíme zdravě, ale v podstatě si diety nastavujeme sami, podle toho, kde jsme něco vyčetli nebo co fungovalo minule...ale kdo z nás ví přesně, kolik čeho potřebuje tělo ženy v těhotenství? Záleží asi také na stavbě těla ženy, na schopnosti buněk přijímat glukózu, atd. Kdo má vyloženě tělo se sklonem k přibírání, a štíhlé linie dosáhne jedině přísným omezením, tak prostě není na minimum potravy nastavený. Souhlasím s žádným přibíráním, to je opačný extrém, který s sebou nese taktéž rizika. Asi bych kašlala na přísné diety..i když je na to tělo navyklé...hlavně ze začátku, kdy se všechno tvoří. Aspoň jíst trošku ,,normálnější" porce.

pisisvori
10. lis 2013

@bonavoxa jenomže v rozvojových zemích je to úplě o něčem jiném...tam je to těžká dlouhodobá podvýživa matky. Samozřejmě, že když někdo pře těhu bude anorektička , která sní jeden banán a jeden jogurt za den a takhle jedla i posledích 3,4,6 let a bude tak pokračovat i vtěhotenství může to mít na plod vliv. Ale běžná dieta u ženy , která má z čeho brát podle mě mimi nic neudělá. ale jak jsem psala nikoho k žádné dietě nenabádám a kor k nějaké přísné. Špatný vývoj placenty je důsledek podle mne zcela něčeho jiného.

bonavoxa
10. lis 2013

@pisisvori
,,Onemocnění těhotné, jako je pozdní gestóza, hypertonická nemoc, choroby ledvin, podvýživa a další, mohou ovlivnit krevní zásobení placenty anebo vyvolat v ní degenerativní změny s následnou poruchou látkové výměny mezi mateřskou krví a krevním oběhem plodu. Tím se může zdržet růst plodu, který se pak narodí v termínu jako hypotrofický, tj. s porodní hmotností pod 2800 g při normální délce plodu."

Být podviživený neznamená, že člověk jí jablko za den a vypadá jako anorektička.Jde o dostatečný přísun živin i při dietě. Doporučuji přečíst tento článek:
http://www.obesity-news.cz/?id=310

Jinak se tady všichni shodneme, že nejlepší je ,,zlatá střední cesta", kdy se dodržují zásady zdravého životního stylu s přihlédnutím k individuálním potřebám těla, momentálnímu stavu (těhotenství), fyzické a psychické zátěži, ap. Porada s nutričním terapeutem nebo lékařem nikdy neuškodí.

Chápu, že každá z nás by nejraději v těhotenství přibrala co nejméně, ale je to přece jenom ,,jiný stav", nároky organismu se mění...a v konečném důsledku nejde jenom o kila. Mění se i držení těla a rozložení tuku. To je kolikrát po porodu jiný problém, tam dieta nepomůže, určité partie se musí zpevnit cíleným cvičením.

llluckaaa
10. lis 2013

@pisisvori Taky nemůžu souhlasit. Pokud těhotná nejí dostatek živin a její tělo čerpá energii hlavně z tukových zásob, vznikají odpadní látky, které pronikají přes placentu k plodu a mohou mu ublížit.

romantika
11. lis 2013

@pisisvori
tak tak, experimenty a nejake vymysly v tehu nene. Ja to taky netusila, ono prave jde spis o to, ze tech faktoru co to ovlivni je vic, ale když pak třeba dobře nejis tak se sectou a normalne by se třeba nic nestalo, ale staci pak male nakopnuti ze chybi ziviny a je to v prcicich. Ja uz mela dve tehu a taky jsem si po porodu druhého porad rikala jak je to mozne, ze s první se to nestalo. I cele druhé tehu se mimi chovalo, jako by mne ani nijak nezatezovalo a ona ta placenta byla naprd a sotva tahla mimi. Stacilo, ze se u mne vyvinula silnejsi hypoglykemie(dle dr je to u tehul normal, jenze nez byly testy na cukrovku tak ja uz ji mela desive nizkou - zachvat, tres a pod..) a uz bylo pozde. Takze ziviny si telo nejak zahadne schovávalo pro mne a nesly do malého. Proste zbytecne pokouset stesti. Ten prdolka v brisku ma sanci si to nastavit poradne jen jednou tak proc mu to stěžovat.
Normalne papkat a byt v klidu. Takove zdrave miminko na konci je krasne. Ty nervy po porodu kdy cekate jak to prcek da a není cas se radovat za to opravdu nestoji.

kettm
11. lis 2013

@klariss01 ahoj, já před prvním těhu zhubla 24 kg, poměrně rychle, asi za 5 měsíců, v těhu jsem se nijak nepřejídala a i přesto jsem nabrala bezmála 30 kg, 15 kg jsem nechala v porodnici, další 4 první dny doma, zbývajících 10 - 11 byli dole během prvního roku, kojila jsem, procházky s kočárkem. Teď čekám druhé, začínala jsem na mnohem vyšší váze, přibírám ze stresu v práci, takže za poslední 3 roky v práci (při mateřské) + 20 kg. Teď jsem ve 29 týdnu a nahoře mám + 7 kg, něco určitě ještě přibude, jsem zvědavá jak to pak půjde dolů, ale myslím, že pomalejich než těch 30 u prvního, Těma všemožnýma dietama za celý život jsem si totálně rozhodila metabolismus☹ zlatě kdo to nemusí řešit. Důležitý je ale zdravý miminka a to je prostě to nejdůležitější, ať už přibereš 3 nebo 30 kilo.

klariss01
autor
12. lis 2013

@kettm ahoj, díky za reakci. Právě proto jsem založila toto téma. Také jsem zhubla hrozně moc kil za hrozně krátkou dobu. A i když dodržuji vyváženou stravu a pohyb, bojím se, že se ta váha dost dobře nestačila stabilizovat a kila poletí nahoru... holt je to asi tak dané - kdo je jednou tlusťoch, bude už navždy :( je to nepsravedlivé 🙂 Dnes ráno váha malinko spadla, vypadá to zatím na +3kg od začátku těhotenství... kdyby to nešlo o víc než 2kg za další měsíce, bylo by to fajn 🙂 To by bylo na konci +18kg a s tím už bych se snad nějak poprala 🙂 Ale nestresujme se, stejně je to jen voda, aspoň si to tak musíme namlouvat 😎

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru