Předčasný porod. Ve kterém týdnu jde mimi zachránit?

natalie77
10. kvě 2007

Ahoj,
mám prosbu na maminky.
Ve kterém týdnu, pokud dojde k předčasnému porodu je "záruka", že miminko zachrání a bude bez postižení?
Z důvodu malé dělohy a předčasných stahů mi hrozí předčasný porod, od 28. týdne jdu ležet do porodnice.
Máte s tím někdo zkušenosti? Narodily se vám miminka brzy a jsou v pořádku? Moc děkuju předem za každou odpověď.

monivo
3. led 2013

@neslusanka Tak to jsou pozitivní zprávy, hlavně ať je v pohodě a poctivě odsává každé 2-3hodiny, i v noci (sama jsem to taky zažila). Je to sice vopruz, ale vyplatí se to a mlíčko si udrží alespoň na začátku. To je pro chlapečky hodně důležité.

neslusanka
4. led 2013

@monivo JJ, odstříkává i v noci. Sice ji to zabere spoustu času, protože to nejde zrovna lehce, ale tak zatím nemá nic na práci, když jsou chlapečci v nemocnici, tak to nevadí. A jak dlouho si kojila?

monivo
4. led 2013

@neslusanka jo vím, po každém použití musí odsávačku vysterilizovat....má aspoň elektrickou? Ruční odsávačkou bych to asi nedala, odsávala jsem 2 měsíce a teprve pak jsem začala kojit. A pak jsem dceru kojila do jejího téměř roku. Povedlo se mi laktaci udržet. Ale ona má dvojčata, to většinou pro obě děti nestačí a stejně se musí dokrmovat (teď na začátku by jim to ale mělo stačit, jsou zatím hodně malinkatí).

neslusanka
4. led 2013

@monivo jj, zatím to stačí, protože vypije každý 8x denně zhruba 30ml. Má elektrickou, ale odsává ručně,protože ji to odsávačkou bolí. Právě nevím jak to chodí, když musí jen odsávat, kojit také začne až budou moct jít děti ven. Tak jestli se mlíčko udrží?

monivo
5. led 2013

@neslusanka když bude poctivě odsávat, tak by mělo (neměla by se nervovat apod.). A pak kojením si laktaci taky udrží. Pokud budou chlapečci malí, tak tomu může stále pomáhat i odsávačkou. Já jsem si hodně četla na stránkách jedné laktační poradkyně, tenkrát radila i tady na koníkovi, tak posílám odkaz.
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava...
nebo je taky dobrá stránka
http://kojeni.net/

monivo
5. led 2013

@neslusanka a k té odsávačce. V porodnici měli Medelu a tou mě to taky bolelo. Domů jsem si pořídila Avent a naprosto v pohodě.

blondys24
29. led 2013

Já jsem 30tt a minulý týden mě dr. taky trochu vyděsila - že mám sníženou přední děložní klenbu či co, že prcek tlačí moc hlavou dolu že mám být v klidu a polehávat a dostala jsem magnesium. Mimiňák se tam furt vrtí, někdy peklo a cítím nepříjemný tlaky "dole". děje se Vá to taky někomu? Ještě nemám ani pořádně nic nachystaný a přemlouvám ať tak ještě aspoň měsíc vydrží, ještě mi to přijde brzo,chjo.

verooonikaaa
9. dub 2013

Holky mám čípek 19mm jsme 23tt, máte někdo zkušenost s předčasným porodem? ☹

alikt78
10. dub 2013

Ahojky, já sama jsem se narodila v 28.tt s váhou 1,2kg a už tomu je 30 let. Jsem zdravá, s nynější váhou 70kg (normální ženská). Když si s předčasným porodem poradili už tenkrát, nemá cenu se stresovat s tím, jestli to zvládnou dnes. Problémy můžou nastat i v termínu. Takže hlavně se nestresovat co by kdyby.....

2hanah
10. dub 2013

@verooonikaaa Přesně, jak píše alikt78. Nemusí to nic znamenat, kamarádka byla otevřená na 2cm od pátého měsíce a klidně s tím chodila do práce až do mateřské a porod byl vyvolávaný, takže bych byla v klidu... Jinak nejlepší je donosit dítě aspoň do ukončeného 32.týdne, pak už by mělo mít zralé plíce a o starost míň. Taky mám syna 34+2, ale to už byla pohoda. Možná jenom, ať nemáš výčitky, právě ten klid a polehávat, ale já bych si s tím opravdu starosti nedělala.

verooonikaaa
11. dub 2013

Mě už jedno miminko 26tt zemřelo, takže starosti tady jsou na místě :(((. mám od předchozího porodu poničený čípek, takže to není žádná sláva. Pořád doufám, že i v pátek řeknou, že se to zlepšilo. Ano, mám zakázáno vstát jinam než na záchod... Snad tam maličký ještě vydrží. 🙂 a magnesium mě pěkně prohání.. 😀

olinkakepkova
27. kvě 2013

Ahojky vsem se ve 21 tt .. miminko ma hidronefrosu ledvin..no abych rekla pravdu uz to je dost spatne ale navic se mdostala nejaky zanet takze se asi tlaci na svet .Myslim ze by to nezvladla. ale drzte mi palce.

barbarka007
29. kvě 2013

Ahoj holky, je ve 25tt, čekáme monochoriální biamniální dvojčátka. Týden už ležím v nemocnici kvůli zkrácenému čípku, naměřeno pouze 1,5cm po čtyřech dnech klidu ve špitálu je už jen 1,2cm. Do minulého týdne zcela bezproblémové těhotenství, všechno bylo v pořádku a normálně jsem fungovala. Navíc lékaři začínají mít obavy z transfuzního syndromu dvojčat, kdy větší mimčo odebírá ze společné placenty více živin na úkor toho menšího. No mazec... Snažím se to příliš neprožívat a být optimistická, protože jinak nemám žádné problémy či bolesti, tak snad to nemůže být tak špatné. Máte někdo podobnou zkušenost?

jennyska
19. lis 2013

Ahoj @natalie77 @barbarka007 @olinkakepkova @verooonikaaa @2hanah @alikt78 @blondys24 @neslusanka

mohu Vás poprosit o vložení vlastní zkušenosti s předčasným porodem do naší Wiki knihovničky, kterou si tady s maminkami tvoříme? Stačí svou radu, tip, zkušenost napsat do https://www.modrykonik.cz/predcasny-porod/ a pomoci tak všem ostatním těhulkám, které si právě prochází stejným obdobím a hledají o předčasném porodu vedle obecných informací i vaše zkušenosti 🙂

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji fajn den.
Janča

PS: Přispět může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! 😉

prcekverunka
3. pro 2013

Ahoj holky, přidávám se, budu ráda, když se přidá někdo, kdo je na tom podobně. Jsem ve 29tt, od konce 26tt ležím doma se zkráceným čípkem a otevírajícím se hrdlem. Na poslední kontrole byl už čípek ok, ale otevřená jsem pořád. A hlavně bohužel malá velikostí neodpovídá, je menší cca o 2 týdny, takže doufám, že vydržíme co nejdéle.

prcekverunka
4. pro 2013

Nikdo? 😒

antoinet
4. pro 2013

Verunko, držím vám palce! Každý den, kdy vydržíš dobrý, ale už teď jsi dost daleko, aby si lékaři věděli rady a vy to zvládli🙂

monivo
4. pro 2013

@prcekverunka taky moc držím palce. Vím, je to dlouhé, ale musíš vydržet 🙂 Marta Jandová taky musela jen ležet a ležet a teď má krásnou holčičku. Dcera se mi narodila v 28tt, dost nečekaně, žádné problémy jsem neměla. Ty jsi ten lepší případ 🙂 Tak se drž!

mila9
4. pro 2013

@barbarka007 Ahoj, na dálku ti chci poslat hodně síly a stěstíčka, ať prcci vydží co nejdéle v bříšku, a ať je všechno v pořádku. Doma mám taky mono bi dvojky - narozené 32+3tt. Dnes slaví 18měsíců a jsou úplně zdravé, i přesto že porodní váhu měly 1450g a měly 38cm, naštěstí se nám všechny komplikace vyhnuly, ani vojtovku jsme necvičily. K paní neuroložce jsme chodily na zdvořilostní návštěvy a v roce (nekorigovaně) začly chodit, tak nás mudra propustila úpně. 🙂 Vím, jak moc těžké to je a jakou bezmoc maminka cítí, když nemůže ovlivnit, to co se děje s bříškem a prckama i když by moc chtěla, ale musíš věřit, že to bude dobré! JInak v těhotenství jsem to měla jako ty. Do 25.tt všechno v pohodě (teda pokud nepočítám to, že jsem zvracela od rána do večere - což trvalo cca 1,5 měsíce), a pak jeden večer jsem měla stah a ráno jsem jela k dr., zkrátil se mi čípek a pak už jsem střídavě ležela v nemocnici nebo doma. Ale fakt LEŽELA. Taky mě jeden doktor v Šumperku vyděsil, že holky rostou každá jináč, to jsem byla ve 30.tt - naštěstí to byl jeho omyl! V Olomouci na vyšetření bylo vše ok...ale pozvali mě zas na přeměření miminek za dva týdny. Přijela jsem s nadějí, že vše bude ok, ale po vyšetření moči a měření tlaku, mi pan doktor řekl, že mám preeklampsii, a že většinou těhotenství neudrží moc dlouho...holkám daly kortikoidy na dozrání plic, díky tomu holky dýchaly samy ...domů jsem šly za měsíc s váhou přes dvě kily, holky byly plně kojené...Jestli chceš, tak mi napiš, ráda ti na všechno odpovím, jen s tím transfůzním syndromem nemám tolik zkušeností, páč nás to minulo....jen vím, že se to dá řešit i operativně, ale nemysli hned na nejhorší, moc ti - vám držím palce!!!!

mila9
4. pro 2013

@barbarka007 já jsem koza, až teď jsem si všimla, že tvůj příspěvek je staršího data... ☹

prcekverunka
4. pro 2013

@antoinet
@monivo
Holky, moc děkuji za podporu, ležím prakticky celý den, jen si občas uvařím a jinak poctivě ležím, přes den s nohama nahoře, v noci bez. Tak snad to opravdu k něčemu bude a malá vydrží co nejdéle 😖

evter
10. pro 2013

@prcekverunka Koukám, že už máš na kalendáři 30. týden, to je krásný, to už určitě vydržíš. Já ležím s rizikem předčasného porodu od 21. týdne, teď jsem 24. týden, ale strach mám samozřejmě dost velký. Nikam nechodím, snažím se vstávat jen na záchod a na jídlo, jinak opravdu ležím poctivě a počítám dny a týdny a jsem ráda za každý, který vydržíme.

prcekverunka
11. pro 2013

No jo, jsem ve 30tt podle ms, ale podle uz malá neodpovídá, je menší tak o 2 týdny. Dr. mi ale nechce měnit termín porodu, tvrdí, že není mladší, ale je prostě jen menší, tak doufám, že má pravdu. V případě předčasného porodu jsou 2 týdny docela dost.
A Tobě se jen zkracuje čípek nebo jsi taky otevřená? To chápu, že se bojíš, 24tt je ještě brzy. Já se uklidńuju tím, že by to malá už snad i zvládla. Nicméně od 26tt, co mi to dr. zjistila jsem fakt poctivě ležela a čípek se prodloužil. Teď už neležím úplně celý den, ale i tak se snažím co nejvíc. V pondělí jdu na kontrolu, tak uvidíme

evter
11. pro 2013

@prcekverunka Chápu Tvé obavy, u mě naopak je mimčo o cca týden starší podle uz. Ale nijak se na to neupínám, protože jsem o tom s dr. nějak moc nemluvila a podle váhy spíš odpovídá současnému týdnu. Otevřená zatím nejsem, ale dostala jsem před týdnem nějaký zánět, tak mi změkl čípek. Navíc další kontrolu mám až za 14 dní, tak je to zase ještě dlouho a po celou tu dobu mezi kontrolami vlastně člověk ani vůbec neví, zda je situace lepší či horší. Ty chodíš na kontroly častěji? A jaký máš stav čípku, o kolik se zkrátil?

prcekverunka
11. pro 2013

Ve 23tt jsem měla čípek 40mm, ve 26 jen 23mm a začala jsem se otevírat, takže jsme se fakt hodně bála, jen jsem ležela, pak ve 28tt jsem měla čípek 35mm, což už je v tom týdnu normální hodnota. Ale pořád mi zůstalo to otevírající děložní hrdlo, takže pořád ležím, jen míň než před tím. Stěhovali jsme se a tak takže už to nešlo tak dobře. V po jdu na kontrolu, tak uvidíme, snad se to nezhoršilo 😒 To už budu ve 31tt.
Malá právě prý podle váhy odpovídá o 2 týdny méně. V tom 26tt měla 630g, ve 28tt 800g. A už předtím ve 20tt byla menší. Poprvé mi to snad dr. říkala v 16tt. Tak hlavně aby dál přibírala. To uvidíme v pondělí, ale fakt se o ni děsně bojím.
A jaké máš Ty hodnoty toho čípku? Hlavně když se neotvíráš, ten čípek se Ti spraví, když ležíš 🙂 Ale chápu to, pro mě jsou ty kontroly taky nekonečně daleko. Bylo to hrozny, když mi dr. vyhrožovala předčasným porodem a přitom si mě pozvala až za týdny. A teď skoro za 3

evter
11. pro 2013

@prcekverunka To máš ty hodnoty čípku o dost lepší než já. V 21tt jsem měla 30mm, ve 23tt 28mm a CS 1 - vlivem infekce měkký čípek. Teď ležím dost poctivě, ale nemůžu to moc vydržet, strašně mě bolí záda, vždy jsem s tím měla problémy, ale teď je to dost kritické. Miminko mělo ve 23tt 550g, tak z toho jsem měla radost, že jsme se dostali přes půl kg. Na ten čípek při kontrole jsem hodně zvědavá, ale to všechno uvidím až 23. 12., kdy mám další kontrolu - po třech týdnech. Moc to nechápu, dr. mluví o tom, jak jsem riziková, vždy jdu z kontroly celá vyplašená, ale na kontrolu stejně až za 3 týdny. A to vůbec nemluvím o tom, že se vlastně ani nedozvím, jestli už mám infekci vyléčenou či ne.
Ta psychika je hodně náročná, snad nám to oběma dobře dopadne. I když ty už máš asi to nejhorší za sebou, tak mysli pozitivně. 🙂

prcekverunka
11. pro 2013

Jo, už mě dost uklidňuje, že už jsem aspoň v tom 30tt. Samozřejmě čím dýl vydržíme, tím líp. Ale samozřejmě se pořád dost bojím. Hlavně kvůli tomu, že malá neodpovídá tou váhou.
Ty hodnoty čípku jsem měla dobrý, tak uvidíme, ale v tom 26tt, když jsem měla jen 23mm, to mě fakt vyděsilo. A dr. na to, že kdybych byla ve 35tt, tak už by to neřešila. Spíš je blby to, že se otevírám.
Jinak Ti naprosto rozumím, to ležení je děsný, taky mě bolí záda a první dny mě děsně i bolela krční páteř a hlava z toho ležení. Navíc malá už děsně kope, do žeber je to fakt nepříjemné.
A kdy máš termín?

evter
12. pro 2013

@prcekverunka Termín dle uz mám 1.4.2014, je to ještě strašně daleko. Ale opravdu jsem ráda za každý den, který vydržíme. Dnes mě trochu pobolívá břicho, tak doufám, že to nic nebude. Jak člověk leží, tak má akorát čas se hlídat a ta psychika je pak horší. Naštěstí mám i v posteli dost práce, dodělávám ještě nějaké věci na termín do práce, tak mám minimálně po celý prosinec co dělat, až mě to skoro stresuje, abych to stihla. I když miminko je na prvním místě, stejně jsem za to ráda. Koukám, že Ti tam už vyběhl 31tt, to je fakt krásný. Já už bych hrozně chtěla být takhle daleko... Dr. mi na kontrole řekla, že musím vydržet aspoň do 31tt, tak ty když přičteš 2 týdny navíc, tak to už je fakt krásný, to určitě vydržíte. 🙂

prcekverunka
12. pro 2013

@evter No jo, ale hezčí by bylo, kdyby malá tomu 31tt odpovídala ☹ Ale jo, rozumím Ti, jsem moc ráda, že zatím držíme, jen se bojím té kontroly v po, už abych to měla za sebou.
S tou prací opatrně, dr. mě upozorňovala, že je důležité být i psychicky v klidu a nestresovat se.
Jinak břicho mě taky bolívá, ale to je tím,jak se rozrůstá děloha. Jen bys neměla mít bolesti v podbřišku jako při menstruaci, to jsem měla já a to bylo špatně,což jsem předtím vůbec nevěděla.
Tak si budeme držet palečky navzájem, ať to vydržíme obě co nejdéle.
A co vlastně čekáte - chlapečka nebo holčičku?

evter
12. pro 2013

@prcekverunka My vůbec nevíme, necháváme se překvapit. Vyplynulo to tak samo, nejdřív jsme nevěděli, zda to chceme vědět, ale pak jsem zjistila, že je to u mé dr. placený výkon, tak jsme si řekli, že to bude alespoň velké překvapení.
Dnes mi tedy opravdu není dobře, bolí mě snad celé břicho, ale myslím si, že to je průjmem, který od rána mám. Nejím nijak nezdravě, naopak, četla jsem, že to může být průvodní jev dávek magnesia, které mám od dr. napsané, tak opravdu doufám, že to není nic horšího. Každopádně je mi tak nějak celkově divně.
Tobě ty bolesti v podbřišku pak skončily jakým způsobem, nějakými léky? A ležíš pořád jen doma, nebo jsi ležela i v nemocnici?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru