Předčasný porod. Ve kterém týdnu jde mimi zachránit?

natalie77
10. kvě 2007

Ahoj,
mám prosbu na maminky.
Ve kterém týdnu, pokud dojde k předčasnému porodu je "záruka", že miminko zachrání a bude bez postižení?
Z důvodu malé dělohy a předčasných stahů mi hrozí předčasný porod, od 28. týdne jdu ležet do porodnice.
Máte s tím někdo zkušenosti? Narodily se vám miminka brzy a jsou v pořádku? Moc děkuju předem za každou odpověď.

danielahe
17. led 2014

@prcekverunka ,jedna moje kamoska rodila na termin a mela holcucku 2,5kg...pro me neuveritelny,prvni syn narozen 41.tt a vaha 3800g 🙂.tak uz jsi 36,to urcite bude mala zase o neco tezsi. Ja nevin ktery tyden jsem se narodila ja,ale mela jsem 1800g apo dvou mesicich jsem mohla delat teklamu na miselinky 🙂

cacenka_d
17. led 2014

@danielahe Tak lucka ma tu rostouci zidlicku, ted uz zvlada celkem i dolu, s tim jui jeste pomuzu, po schodech se snazi proste ale je potreba ji drzet. SPis s ni nekam kousek dojdu a pak zachvat, nejde zpatky a to uz ji tahnu respektive spis nesu, prijde mi brutalni ji tahnout za ruku po betonu 😀 Do toho s tim prisel odpor e koupani, coz fakt nepochopim ona lachtan denne pul hodky hodku ve vane a ted hysterak, ani svleknout se nechce uz mesic.

danielahe
17. led 2014

@cacenka_d Tobik je celkem klidnejsi nez jirik, ale venku, kdyz si umanul jit jinam, nez ja, tak jsme ho musela taky tahnout...byl nesen rvouci do baraku 😀 😀 😀 , mam tu vyhodu, ze mame doma tatinka, takze s nim ven chodi tatka, i kdyz vic nechodi 😅 . Dneska jsem ho nabalila jirkvi aspon do auta, at ma nejakou zmenu prostredi 🙂 .
Uvidis, ze se za chvili bude chtit koupat a pokud ti dela sceny, tak bych ji nedava casto ( nevim jak moc koupete, my kazdy den, tobik se rad racha 😅 a zabijime tim cas 😅 ) 🙂

evter
17. led 2014

@prcekverunka Já nemám miminko taky extra velký, dr. říkala, že je to ještě v normě, ale spíš na spodní hranici. Ve 29. týdnu cca 1200g. No tak uvidíme, teď tam jdu v 31. týdnu a říkala, že musíme nabrat alespoň 400g. Ale to už jsou krásné starosti proti tomu, když jsem se v 21. týdnu strachovala, že mi miminko umře.
Jak jsi na tom s nabíráním kil, máš pocit, že se to ležení na váze podepsalo?

evter
17. led 2014

@danielahe Píšeš, že se Ti čípek zacelil, tzn. že nejsi otevřená? A čípek máš zkrácený nebo jak je na tom? Stejně ten 31.týden už je hodně pěkný. Můj brácha se takhle narodil a dneska je to silnej zdravej chlap. 🙂 Ale je fakt, že si mamka před těma 22 lety ještě docela užila. Já doufám, že vydržíme co nejdál. Jsem hrozně ráda za každý den, který je miminko v bříšku, protože tam je mu opravdu nejlépe.

cacenka_d
17. led 2014

@danielahe Ona prave driv kazdy den v 19:30 nastoupena u vany a uz cakat nevim co se stalo proste, ono to nejak prejde zase snad, jen ma hlavu uz jak breberka 😀 U nas je tata prakticky od konce spani do hodiny-dvou pred spanim v praci takze tam to tolik neni, ale babi si s ni jde kreslit apod. a to ji zabavi 🙂

prcekverunka
17. led 2014

@danielahe Dr. říkala, že asi nebude mít v termínu víc jak 2,8kg. Tak bych to ráda vydržela, aby měla aspoň 2,5kg, až se narodí 🙂

@evter Ani ne. Mám teda nahoře 13kg, což rozhodně není málo, ale 8kg z toho jsem přibrala 16-26tt, to šlo fakt rychle. Pak se to dost zpomalilo. Co Ty?

cacenka_d
17. led 2014

@prcekverunka A co nejaky vitaminy v tom pripade, po mamavitu pry byvaji velky deti, nevim co je na tom pravdy, ale taky se chystam na tuhle akci v pripade, ze mala bude ted na UTZ mensi, respektive Lucka treba nebyla "mensi" ale mela porad pozadu brisko.

evter
17. led 2014

@prcekverunka Ty jo, 13 kg je super, kdyby se to nešplhalo přes 15 kg, tak budu fakt šťastná. Já jsem nejvíc ztloustla přes Vánoce, ještě ve 23. týdnu jsem měla nahoře jen 4 kg, teď jsem v 29. a mám 8, možná už i víc. A je mi jasný, že teď to bude maximálně přibývat. Ale jinak na sobě to ležení dost pozoruju, povolená kůže na nohou, skoro žádný svaly, je to rozhodně znát. Pohyb mi strašlivě chybí.

prcekverunka
17. led 2014

@cacenka_d jojo, mamavit už pár týdnů zobu, tak snad to malé k něčemu bude. Když ono si to miminko stejně vezme jen to, co potřebuje, takže pokud má být malá, tak bude. Ale zkouším to, tak uvidíme 🙂

@evter No jo, taky si říkám, že když to nebude víc jak 15kg, tak budu fakt ráda 🙂 Sice v době, kdy jsem se bála o malou, aby to vůbec přežila, tak jsem říkala, že je mi jedno, kolik přiberu. Ale zas až tak jedno mi to není 😀 Nechci být jak velryba. No ale nehodlám se jakkoliv omezovat, snad to do porodu zmáknem do těch 15kg. Kdybych už nepřibrala nic, tak bych se taky nezlobila. Prý se už v těch úplně posledních týdnech moc nepřibírá, tak uvidíme, co je na tom pravdy.

cacenka_d
17. led 2014

@prcekverunka Asi tak, podle me treba lucka nebyla o tolik driv, navic vsechny co znam v 35+neco sice maji kolem 2,1 jako ona, ale vschni 42-44 cm i kluci a ona mela 47 cm, takze i na tom zmizela hodne vaha z briska, ale dneska uz je z ni velka holcicka plna sily 😀

cacenka_d
17. led 2014

@cacenka_d http://is.muni.cz/th/357216/prif_b/BAKALARSKA_P... zkus tam mozna neco nacist, moc jsem to neprolejzala zatim, ale treba tam bude cokoliv co doda par gramu navic 🙂

cacenka_d
17. led 2014

@prcekverunka to bylo pro tebe, jen ja si to jak pitoma poslu sobe 🙂

prcekverunka
17. led 2014

@cacenka_d Jé, děkuji, pročtu si to!

danielahe
17. led 2014

@evter cipek mam porad kratky rozmer neurcity 😅 , v porodnici namerili 20 az 23mm a mudra 1,6-1,8 😅 😅 😅 , ale pre 14 dny jsme tam mela peknou nalevku, po tydnu byla mensi a ted na kontrole uz nebyla zadna, takze mam radost, ale je fakt, ze uz trosku vic popochazim 🤐 ,ale davam na sebe pozor, tezke veci neberu a syna uz taky nenosim, i kdyz je to nekdy boj 🙂 . Jsem klidna, ale radeji,a by se mala narodila po 36tt 🙂

A kdyz uz jste u te vahy, tak ja mam uz uctihodnych 12kilo ( to mi jeste nejake zustalo po predchozim tehu 😀 😀 😀 )

prcekverunka
21. led 2014

Děvčata, takže konec ležení, už si prý mám dělat, co chci 🙂 Dnes jsem 35+5 a po kontrole říkala dr., že se mimi ještě ven nechystá. CS 2 stále a zítra budu volat do porodnice a chodit už tam. Zvláštní pocit, že jsem byla u svojí dr. dnes naposledy 🙂

evter
21. led 2014

@prcekverunka Skvělé, pak napíšeš, jak to dáváš. Já mám teď už mít půlhodinové procházky, ale jdu chvíli a mám dost. 🙂 Člověk tím ležením strašně zchoulostivěl.

prcekverunka
22. led 2014

@evter No tak popravdě už jsem v posledních týdnech tak poctivě neležela, max. půl dne, takže už jsem si zase zvykla. Ale těším se, že teď už se nemusím bát, že se mrňousovi něco stane 🙂

evter
27. led 2014

Tak dámy, hlásím nástup 31. týdne, dnes 30+1tt s tím, že podle uzv jsme ještě o něco dál. Ve středu mě čeká kontrola a velký ultrazvuk, tak jsem zvědavá, jak dopadneme. V tomto týdnu se narodil můj brácha před 22 lety a dnes je z něj naprosto zdravý chlap. Tak mě to uklidňuje, že kdyby něco přišlo, určitě už by byla velká šance na záchranu a následný normální život. Zvlášť když medicína je na tom rozhodně dál než před těmi 22 lety.
No a jak se daří Vám?

durdass
19. únor 2014

ahojky holky mam dotaz, mate nekdo zkusenost s porodem ve 21 tt?? je nejaka byt minimalni sance prcka zachranit??? ☹

janazzz
19. únor 2014

@durdass Já si myslím, že se miminka se zachraňují od 24. týdne. Já jsem rodila 32+6 a syn je zatím naprosto v pořádku, tak ťukám a doufám, že to tak bude i nadále 🙂 Jinak v porodnici se synem leželi i miminka narozená myslím 23+6 a 25. týden, jestli si to dobře pamatuju. Miminka měla něco přes půl kila při narození. V dobu, kdy jsem tam s nimi ležela to už byla tříkilová miminka.

durdass
21. únor 2014

Jo jo od 24 týdně to mi bylo řečeno taky. Spíš jsem myslela kdybych si na tom nějak trvala jaká je šance prcka zachránit bylo mi řečeno že hrozí velké postiženi☹ proto se zachraňují až po 24, i tak je to prý risk.
ale 3 týdny rozdíl není přece tak moc nebo snad ano? Chyběli mi 3 týdny aby se vůbec pokusili prcka zachránit . Můžou to vůbec takhle vzdát nebo jsem si já měla trvat na tom aby se aspoň pokusili ho zachránit !☹☹☹

lucykan
28. únor 2014

Ahoj,tak jsem to ted docetla,trošku me to uklidňuje..jsem dnes 23+3..v 16.TT jsem byla týden v nemocnici ma kapackach,silné bolesti břicha a tvrdnutí,čípek tedy byl 45mm..tak jsem 3tydny poctivé lezela pak i doma,když už jsem se cítila dobře,začala jsem trošku něco dělat,nakupovat miminku,atak..ve 20.TT ma screeningu vše ok-cipek teda nic nerikali,ale napsali mi lehký polihydramnion,ze mám trochu víc plodovky,v úterý jdu na kontrolu,proto mi asi bříško poslední dobou tvrdne víc..poslední 2dny a někdy me poboliva jak na MS,někdy me v něm řeže..no zase poctivé radši lezim..můj doktor nemá vnitřní utz na měření čípku,měří hjo jen hmatem..jo to mám od 14.TT cs3 takže nevím ma čem jsem do nemocnice se mi nechce jet,mám magnesko lactici a lezim zase,tak nechci absolvovat tu cestu,čekání a nervy..snad mi ho v úterý změří při ko te plodovky..taky počítam každý den,týden a ty myšlenky hlavně v noci...je to des,a strach ...na moji holčičku cekame 2roky,je opravdu vymodlena...jaký jste měly příznaky?me tvrdne bříško,občas bolí na MS,občas řeže dole v podbřišku...myslíte,ze se mi muže zkracovat čípek i když lezim?už mi z toho hrabe,ještě je tak brzy...Lucka

evter
1. bře 2014

@lucykan Určitě se drž. Divím se, že Ti nedali Utrogestan vaginálně, myslím, že mně to zkracování úplně zastavil. Dnes jsem na začátku 36. týdne a od nějakého 30. týdne čípek drží úplně krásně. Ležela jsem od 21. týdne do 31., k tomu utrogestan a magnésko, vstávala jsem opravdu jen na záchod, nemocnice mi několikrát hrozila, ale doma jsem byla ve větší psychické pohodě, která je taky velmi důležitá. Manžel měl na mě krátce OČR, tak byl se mnou doma a také mi pomáhal. Měla jsem výhodu, že moje dr. má vaginální uzv a měřila opravdu při každé kontrole, na které jsem chodila týdně či po 14 dnech. Měsíc jsem také chodila na kontroly do nemocnice, klidně si tam zajeď, čípek Ti změří a řeknou Ti přesně, na čem jsi, navíc by Ti zřejmě nasadili ten Utrogestan v případě problémů.

lucykan
1. bře 2014

@evter díky,já mela utrogestan do 20.TT pak mi řekl doktor vysadit..ještě doma 1platicko mám,myslis ze si ho mám naordinovat sama? 😀
K němu jdu az 17.3...a ted v úterý na ten ultrazvuk zkrz tu plodovku tak zkusil jestli by mi ho nezmerili...ale nevím zas bez doporučení doktora,ach jo...
Jinak ty už to budeš mit za par 😀 Tise zavidim,taky bych už chtěla byt aspoň 30.TT,pak 34.TT,36.TT a pak už je mi to jedno 😀 ale naštěstí to utíká...jen jsem poslední týden,jak mi zas není hej na tom spatne psychicky,je to sileny 😢

evter
1. bře 2014

@lucykan No tak to bych si ten čípek nechala zcela jistě změřit. Na to doporučení doktora nepotřebuješ. Já jsem Utrogestan brala na začátku asi do 14. týdne, byla jsem po zamlklém těhotenství, tak to dr. předepsala automaticky. No a pak mi ho nasadili někdy v 25. týdnu kvůli tomu zkracování, to jsem ho ale brala vaginálně - má prý pak větší účinnost. Já jsem ve 24. týdnu už začala na tom být psychicky lépe, věděla jsem, že už se mi budou snažit miminko zachránit a to pro mě bylo strašně posilující. Uvidíš, že to nakonec třeba úplně bez problémů zvládneš, já jsem si ve 21. týdnu, kdy mi řekli, že hrozí potrat/předčasný porod, taky neuměla představit, že dojdu až tam, kde jsem teď. Hlavně teď opravdu lež a vše dodržuj, dr. mi říkala, že okolo toho 24. - 28. týdne je to na čípek nejháklivější období.

lucykan
2. bře 2014

@evter dobře dobře,snad mi ho změří a dam vědět,třeba jen plasim zbyecne..už je mi lip,tak to ale nebudu pokoušet a budu stále ležet.Moc díky za podporu 😉 už se snažím myslet zase na zařizování pokojíku a tak,abych nemyslela na nic ošklivého..

jettiicka
10. črc 2014

Kolem male vse ok.zacinam mit pravidelny krece.uz mi dali i injekci do zadku a rano chcou dat dalsi skrz to by prezila predcas je to pro jej plice.plodovka vse ok.ja vadny jaterni obraz. Prave.proto musi 2tydny minima pockat pac ted by byla v inku vid.jsem v 34 a mam strach

mimonna
18. lis 2014

Ahoj, co si matně pamatuju ze stáží na neonatologii, tak nám říkali "nad kilo už je to dobrý". Rozumějte nad 1000 g (tj. cca 28. týden) už je při možnostech současné neonatologie pravděpodobné, že se miminko povede vypiplat bez následků (komplikace ovšem nejdou vyloučit nikdy).
500 g je jednou z možných hranic porod vs. potrat, miminka 500-1000 g mají prognózu nejistou - čím nezralejší, tím pochopitelně horší, i když "zázraky" se někdy dějí.
Jsem teď 29. tt a taky doufám, že do min. 32. tt vydržíme 🙂

sajitko
3. pro 2014

@alisek
@alisek jsem 29tt a vcer me polozili do nemocnice.kuly pod nohama a prej lezet a lezet.a to prej aspon do 36tt takez vanoce vsechno a barak se zviratama o samote ja uz sem normalne ted po jednom dni hotova.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru