Předčasný porod. Ve kterém týdnu jde mimi zachránit?

natalie77
10. kvě 2007

Ahoj,
mám prosbu na maminky.
Ve kterém týdnu, pokud dojde k předčasnému porodu je "záruka", že miminko zachrání a bude bez postižení?
Z důvodu malé dělohy a předčasných stahů mi hrozí předčasný porod, od 28. týdne jdu ležet do porodnice.
Máte s tím někdo zkušenosti? Narodily se vám miminka brzy a jsou v pořádku? Moc děkuju předem za každou odpověď.

prcekverunka
12. pro 2013

@evter Ležím jen doma, ty bolesti jsem měla když jsem chodila do práce, ale stalo se mi to jen asi 3x
Ten průjem budeš mít z toho mg, to bývá. Já beru taky jen Magnosolv, nic jiného.. 🙂

evter
13. pro 2013

@prcekverunka Tak dnes je snad lépe a před námi další den ležení. Magnosolv dnes pro jistotu vysadím, beru ještě tablety Magnesii lacticii, tak myslím, že dnes pro jistotu tahle dávka hořčíku bude stačit. Doufám, že u Vás všechno v pohodě. Už se těším, až bude konec prosince a já se přehoupnu do 7. měsíce. Snad se dočkáme.

radova23
13. pro 2013

Ahojky tak nejak jsem jen na rychlo prolitla diskuze ale nějak jsem si nevsimla že by ti nekdo odpovedel přesně 🙂 Na otazku ti odpovidam : Miminko jde zachranit od 24 tt gravidity . Pokud se něco stane,tak před porodem,ktery je provaden cisařskym řezem,takto brzy se davaji kapačky na dozrani plic ( to ti tady holky vysvetlili správně,plice samy dozravaji ve 34 tt ) ale miminko se da zachranit od 24 tt 🙂 Přeji at se ti to nestane a budes aspon do 38 tt kdy je mimco plno vyvynuto 🙂

prcekverunka
14. pro 2013

@evter A další den ležení 😀 Je fajn vědět, že v tom nejsem sama 🙂
To toho hořčíku bereš hodně, ten magnosolv je dost silnej, já už k tomu nic dalšího neberu.

evter
14. pro 2013

@prcekverunka Já mám právě brát jen půl sáčku Magnosolvu dopoledne a pak 2 prášky večer. No, je to nějaký náročný teď. Jak mi nebylo dobře, měla jsem samozřejmě hned větší strach, že to blbě dopadne. Přečetla jsem si všechny dostupné články o dětech, které se narodily ve 24. týdnu, což samozřejmě psychice moc nepomohlo. Jediné, co pomáhá, je, když se překulí zase další týden a já si říkám, že se třeba riziko zmenšuje. Jak ty bojuješ se psychikou?

prcekverunka
14. pro 2013

@evter To víš, že už mám taky spoustu článků přečtených. A když mi není úplně dobře a třeba mi tvrdne břicho, tak se děsně bojím. No ale nezbývá než věřit, že vydržíme co nejdéle. V po mám kontrolu, tak uvidíme, jak to vypadá. Žiju teď tak nějak od kontroly ke kontrole. A to víš, že když ležím a koukám do stropu, tak nad tím pořád přemýšlím.

evter
16. pro 2013

@prcekverunka Tak Ti přeju hodně štěstí na dnešní kontrole, mě čeká přesně za týden. Dnes začínám 25. týden, tak mám zas radost, že jsme malinko poskočili. Včera jsem dokonce poprvé po dlouhé době byla nějakou dobu mimo postel, tak to bylo moc fajn, celý ten den utekl daleko rychleji a bylo mi hrozně dobře. Jsem zvědavá, jaký nález budeš mít na kontrole. Držím palce.

prcekverunka
17. pro 2013

@evter Ahoj, tak čípek i děložní hrdlo úplně v pořádku, spravilo se to úplně. Jen mám pořád ležet aspoň do 35tt, aby to zas nebylo horší. Malá má 1020 gramů, je pořád o 2 týdny menší, ale hlavně že roste 🙂

evter
17. pro 2013

@prcekverunka Tak to je krásný výsledek, moc gratuluju, hned bych to brala. Podle mé dr. je 31. týden naším cílem, tak jsem opravdu zvědavá, jak dlouho vydržím. Nejradši samozřejmě až do konce, k čemuž ty zřejmě máš už pěkně nakročeno. Já jsem zatím šťastná za každý týden, který držíme. Zítra jdu na vyšetření na těhotenskou cukrovku, tak jsem na to zvědavá, co mě čeká.

prcekverunka
18. pro 2013

Tak co? Jak dopadla kontrola? Myslím na Tebe!
To víš, jsem šťastná jak blecha, ale pořád je dost brzy. Přiznám se, že už neležím tak poctivě, ale i tak, co to jde, tak ležím s nohama nahoře. I já jsem pořád ráda za každý týden 🙂
Ještě to musíme obě vydržet 😉 Jsem sice ve 31tt, ale miminko odpovídá 29tt. Ale pořád lepší, než rodit třeba ve 24tt 🙂

evter
18. pro 2013

@prcekverunka Tak mám za sebou to vyšetření na těhotenskou cukrovku, vůbec to nebylo tak strašný, jak se tady všude píše. Výsledky budu mít v pondělí, kdy jdu i na kontrolu k dr, tak uvidíme. Ale popravdě mám spíš strach. Dnes jak jsem byla déle mimo postel, vůbec to mému bříšku nedělalo dobře. Mám to do města docela daleko, tak jsem fakt byla téměř půl dne na nohou a teď mám akorát strach, aby to bylo v pohodě. Přece jen, pořád jsem teprve v 25. týdnu...

prcekverunka
19. pro 2013

Tak uvidíš, já jsem se taky bála, protože jsme se stěhovali, takže samozřejmě jsem nic netahala, ale balila, uklízela. Tak jsem se modlila, aby to bylo aspoň stejný, ne horší. A ono se to zlepšilo. Sice jsem ležela, ale nešlo to pořád.
Já jsem měla právě v tom 26tt test na cukrovku a s tím i kontrolu. A tam mi dr. právě řekla, že mám čípek 23mm a otevírám se. Ještě že už je to dobré a zítra začínáme 32tt a 8. měsíc ♥
Jinak ta cukrovka - nebylo to tak strašný, nevadilo mi vypít ten blivajz, ale bylo mi po tom špatně, jak jsem musela být tak dlouho nalačno 😝

evter
20. pro 2013

@prcekverunka Tak dnes 24+5, už se mílovými kroky blížíme do 26. týdne, teď přes Vánoce to určitě uběhne rychleji. Hlavně, aby ta kontrola v pondělí dopadla dobře. Gratuluju Ti k 8. měsíci, to už je fakt hodně pozitivní. Kamarádky mě vždycky uklidňují, že kdybych začala mít kontrakce, v nemocnici jsou schopni vše téměř o 14 dní zastavit, tak to bys nahnala i to dvoutýdenní zpoždění u malé. I když to, že je menší asi ani nemusí nic znamenat, ne? Může to být jen velikostně. Včera jsem zas z celé té situace měla hroznou depku, nemám jediný druh cukroví, nemám uklizeno na Vánoce, no prostě nemám nic z toho, co jsem si plánovala. Vím, že je miminko důležitější, ale hrozně jsem se na všechny ty předvánoční přípravy těšila a nakonec z toho není nic...

prcekverunka
20. pro 2013

@evter Tak to Tě můžu uklidnit. My teď přechodně bydlíme u tchyně a tchána a já teda Vánoce fakt neřeším. Stejně musím ležet, navíc oni nedělají ani kapra. Tak to pro mě nejsou Vánoce. Já budu pravé Vánoce slavit až příští rok. Se svým mužem, naší dcerou a v našem hnízdečku. Cukroví taky nemáme a nějak mě to fakt neštve.
Na té kontrole Ti budu držet palečky a dej pak vědět 🙂
Jinak máš pravdu, že i začínající porod se dá zastavit. I s odteklou vodou Tě můžou nechat v porodnici i 4 týdny, pokud se tvoří nová. Ale vždycky to záleží na spoustě okolností a někdy to zastavit nejde.
Ale pryč takové myšlenky! Obě to musíme zvládnout aspoň do 36. týdne 😉

evter
20. pro 2013

@prcekverunka Ty jo, tak to to taky nemáš zrovna lehký. Zase na druhou stranu se o Tebe tchyně stará, ne? Alespoň jídlo a tak, ne? Já včera musela vstávat vařit a po 5 minutách si musela jít zas lehnout, nějak to zrovna nešlo a pobolívalo mě břicho. Tak jsem se prospala a pak si udělala rychlovku až někdy ve tři hodiny. Vánoce tedy budou u nás taky až za rok. Letos si sice ozdobíme stromeček, ale cukroví nebudu mít ani trochu, jen co pošlou obě mamky, svoje žádné. Shánění dárků bylo taky komplikované, internet a pomoc všech okolo. Trochu mě to štve, ale neudělám s tím nic. Hlavně aby to bylo k něčemu a aby mimčo bylo zdravé.

prcekverunka
20. pro 2013

@evter Kfyž je tchyně doma, tak uvaří, ale chodí do práce, takže si stejně vařím sama. Manžel po cestě z práce nakoupí, ať tu něco mám a tak nějak fungujeme. Spíš se vzájemně tolerujeme, ale myslím, že až budeme bydlet sami, bude to úleva pro všechny. Cukroví tchyně nepekla, asi 3x se mě ptala, jestli budu péct, tak jsem jí 3x zopakovala, že nebudu, protože v leže by to šlo blbě. A dárky jsme se s manželem dohodli, že nebudeme letos řešit, jen fakt drobnosti. Holt pořádné Vánoce budou až za rok. Letos si naplno užiju pohádek v televizi a příští rok úžasné atmosféry pod stromečkem 🙂

evter
20. pro 2013

@prcekverunka Hezké, máš to v hlavě srovnané. Já pořád s tím trochu bojuju, že nejedu na sto procent, jak jsem byla zvyklá dřív. I kvůli manželovi, který má hodně práce a já mu ji vlastně ještě přidělávám. Když pak pozoruju, s jakou nechutí jde třeba vytírat (a to opravdu, když už se to nedá vydržet), je to dost hrůza a na psychice to moc nepřidá. Už aby to bylo všechno šťastně za námi.

prcekverunka
20. pro 2013

@evter To víš, taky mě to mrzí, manžel pracuje, do toho nám dělá bydlení, navíc nás stěhoval. Já jsem jen pobalila, co šlo a tady zase vybalila, ale většinu toho dělal sám. Úklidem ho nezatěžuju, vyluxuju, nádobí umyju, prach utřu. Občas mu aspoň udělám nějakou mňamku, co má rád. To víš, že z toho nemám radost, že jen válím u telky a on dělá všechno. Ale prostě to tak je a nezměním to. Však počkej po porodu, ještě budeme vzpomínat, jak jsme se měly dobře 😅

evter
22. pro 2013

@prcekverunka Tak jsem dnes 25+0, další malé vítězství, že stále držím pohromadě. Akorát mi mimi úplně strašně naléhá na spodek, cítím pohyby úplně dole, jako kdyby mi měla každou chvilku vykouknout hlavička či ručička, tak jen upřímně doufám, že to ještě tak rychlé nebude. Zítra jdu na tu kontrolu, tak už jsem se dnes v noci probudila šíleným snem, že jsem porodila předčasně, ještě před kontrolou a že to bylo hodně špatný. To podvědomí, to fakt se mnou cvičí. Přes den se snažím na to nemyslet a pak mě v noci pronásledují takovéhle sny... Co u vás?

prcekverunka
22. pro 2013

@evter Neboj, ty pohyby dole jsou normální. Mám to taky a i holky v jedné skupině to říkaly. Budu Ti držet palce zítra a dej pak vědět 🙂
U mě zatím dobry, přivezli nám postýlku, tak už ji máme složenou. Aspoň nějaká radost 🙂

evter
22. pro 2013

@prcekverunka Opravdu? to by bylo skvělý, hodně by mě to uklidnilo, protože dnes v noci jsem fakt vůbec nemohla spát, měla jsem pocit, že to maličké každou chvíli vykoukne na svět.
Taky se těším, až začnu řešit výbavičku, ale nechávám si to až na sedmý měsíc. Tedy až na leden. 🙂

prcekverunka
22. pro 2013

@evter Jo, to je rozumné, kdyby se něco stalo, tak potom koukat na ty malé věcičky 😒 Já si právě říkám, že kdyby náhodou, tak už to malá zvládne,ale taky jsem to všechno nechávala až podle těch kontrol.
A těch pohybů tak nízko se fakt neboj, vím, že je to divny, ale fakt je to normální. Taky mám někdy pocit, že musí každou chvilku vpadnout 😅

evter
22. pro 2013

@prcekverunka Fakt díky za uklidnění. Jsem zvědavá, jak dopadnu na zítřejší kontrole a upřímně doufám, že nepůjdu na svátky do nemocnice... To by bylo fakt dost drsný, snad bude ten čípek ok.

prcekverunka
22. pro 2013

@evter Snad jo, budu na Tebe myslet. Ale mně to ležení dost pomohlo, tak věřím, že i Tobě 🙂

evter
23. pro 2013

@prcekverunka Tak mám po dnešní kontrole a byl to horor. Nejdřív jsem byla u své dr., ta mi naměřila hodnotu čípku 20mm, vysoký tlak a poslala mě do nemocnice. Tak jsme tam jeli, tam mi řekli, že jakmile mě přijmou, už si mě tam nechají a rozhodně na svátky nepustí dom. Domluvili jsme se tedy, že mě vyšetří a pak dr. usoudí, zda to je k hospitalizaci či ne. Zavolali na to nějakou starší dr. a ta čípek změřila na 30 mm, řekla, že se jí nález nezdá vůbec tak hrozný a poslala mě domů. Dostala jsem Utrogestan, mám opět dodržovat klidový režim, ale říkala, že se jí to ani nezdá tak hrozný. Každopádně tam jdu hned po svátkách na kontrolu do rizikové poradny. Tak jsem na to zvědavá, jsem ale šťastná, že můžu být na svátky doma. Přijde mi teda ale dost divné, že co doktor, to jiná hodnota čípku, vůbec nevím, co si o tom myslet.

prcekverunka
23. pro 2013

@evter Tak to mě mrzí, žes to měla takové složité. Každopádně je divné, že naměřili takhle úplně jiné hodnoty 😒 Ale pokud máš těch 30mm, tak je to dobré, to se neboj. A ten Utrogestan je prý taky dobrý 😉 Tak se drž, buď v klídku v posteli a užij si, pokud možno, klidné svátky. Příští rok už je klidné mít nebudeme 😀

evter
28. pro 2013

@prcekverunka Ahoj, tak se ozývám po delší době, včera jsem byla na kontrole v nemocnici, našli mi pozitivního streptokoka, prý je to zřejmě příčina mého zkracování čípku i dalších příznaků předčasného porodu. Mám nasazená antibiotika a kontrolu v nemocnici zase za týden. Jsem na konci 26. týdne, tak pořád je ještě strašlivě brzy. Včera mi ještě ke všemu začalo tuhnout bříško, tak nevím, jestli nebudu spěchat do nemocnice hned v pondělí...

zazulka
28. pro 2013

@prcekverunka
@evter Jen sem nakoukla a vůbec skoro nečetla, jen mám chuť vám napsat, že vám držím pěsti, holky!

prcekverunka
29. pro 2013

@evter Záleží, jak moc Ti to bříško tvrdne. Toho streptokoka pak zjišťují před porodem, tak je dobře, že Ti na to přišli tak brzy, aspoň to budeš mít přeléčené. Měřili Ti teď čípek, kolik máš?
Já mám kontrolu až 8.1. a teď přes Vánoce jsem to ležení fakt flákala. Navíc teď tu byli naši 2 dny, tak jsem to nechtěla proležet. Tak doufám, že to bude dobré. Od zítřka radši zase začínám ležet 🙂
Ale naštěstí jsem už 32+3. I když je malá menší než by měla být, tak aspoň, že už jsme takhle daleko.

@zazulka Moc děkuji 🙂

evter
29. pro 2013

@prcekverunka On ten streptokok zřejmě úplně nezmizí, ale u mě se prostě nějak přemnožil a dělá mi tam teď tu paseku směřující k předčasnému porodu. Čípek mi neměřili, jen to zkoukla pohmatem a řekla, že tam není žádná změna. Měřit to bude zas na příští kontrole, tj. 6. ledna. To už budeme v 7. měsíci, tak aspoň trochu pozitivní, doufám, že se toho dočkáme pořád 2 v 1. Já se přes Vánoce snažila ležet též, ale úplně ideální to také nebylo. Ale aspoň člověk přišel na jiné myšlenky.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru