Přirozený porod nebo císařský řez?

vendullka2017
17. zář 2017

Jsem mladá budoucí maminka a nad tímto uvažuji už teď i když je ještě velmi brzo protože jsem teprve ve 3. - 4. týdnu. Ja bych osobně volila nejspíš císařský řez jelikož by mi ta jizva dvakrát nevadila a chtěla bych se vyhnout naříznutí tam dole apod. ale zajímalo by mě jak tohle vidí ostatní budoucí maminky.. 🙂

karlajasmine
19. zář 2017

@soleilll Znas nekoho, kdo 2 mesice nemohl sedet jinak nez na nafukovacim kruhu?? Ja jsem sedela uz 2 dny po porodu na normalni zidli..

anetka1701
19. zář 2017

@soleilll jsem měla na pokoji paní po HODNE těžkym porodu a ta seděla druhej den jakoby se nechumelilo v tureckym sedu a kojila... Já čtvrtej den po porodu kojila jen v leže a vrátit dítě do postýlky byl nadlidskej úkon...

kovalcice
19. zář 2017

@vendullka2017 ahoj žádná jzva se nedá úplně odstranit, je to běh na několik měsíců bez 100% výsledku, to je přímo řeč plastika. Po přirozeném porodu je všechno dřív, kojení, žádné bolesti břicha,.. Přec jen je to operace

kovalcice
19. zář 2017

@vendullka2017 co se týče pejska, máme ted už 8 letého maltézáka a když jsme přjeli poprvé domu položili jsme ji ve vajíčku na zem aby si malou očmuchal a celou dobu je její ochránce a mazel

kackacka37
19. zář 2017

Mela jsem oba, kazdy to ma jiny, a kazdej porod ma svoje pro a proti. Za mě císař brnkacka co do bolestivosti, rozkojeni, jizva, rehabilitace po vse dobré rychlé, prirozene jsem rodila bohuzel vyvolavane, tekze bolest urco daleko vetsi nez po cisari, ale emotivne je lepsi, rada na to vzpominam, pro me uzasny zazitek, sedela jsem uz 2 hod po porodu, kdybych rodila po treti radeji normálně.

misa357
19. zář 2017

@karlajasmine Ja znám. Sebe 😖 I tak nechci ani příště císaře. A to jsem měla fakt hnusnej porod.

normalnimatka
19. zář 2017

@karlajasmine tyjo, no tak to bejt tou kamarádkou, tak mě fakt dojmou...achjo. tak snad už je příště případně neposlechne, kdyby nastala stejná situace🙂 ale fakt moc nevim jak, to si musela úplně bloknout v hlavě, vždyť to tělo si fakt dělá, co chce:D

jinak teda přeju, ať to proběhne podle tvejch představ🙂

saleva
19. zář 2017

@normalnimatka mas pravdu, ale jak rikam, ta bolest byla nesnesitelna uz pred oxytocinem, pak to proste jen neprestavalo. Ale vim, ze nekoho to totalne rozhodilo kdyz se ta bolest umelym zasahem znasobila, proto to pak hned tlumi epiduralem a je z toho zacarovanej kruh. Hormonalni poruchu mam, velmi silne polycysticke vajecniky a hypotyreozu. Ono to asi vsechno se vsim souvisi. Vyzkousela sem na to od hormonu, doplnku po jogu a cinskou medicinu snad vse a nepomohlo, takze uz na to kaslu🙂) Proste az to priste prijde tak to bud bude kratsi a vydrzim to nebo to ukoncime driv a nebudu se trapit.😉

soleilll
19. zář 2017

@karlajasmine Ano, znám. Stejně tak vím od kamarádek, že únik moči je trápí občas pořád, i 3 roky po porodu a to ho neměly nijak extra složitý.
@anetka1701 Jasný, každej má jinej práh bolesti.

normalnimatka
19. zář 2017

tak pokud si někdo nesed ještě 2 měsíce po porodu, určitě tam proběhly nějaký komplikace. Jinak je to zahojený +- do 2 tejdnů troufám si říct, že většinou si myslim. ale u císaře se taky může najít 3028930 komplikací, třeba včetně nechutnýho vylžičkovávání hnisu z blbě hojící se jizvy a jiný podobný krásy...

bekyc
19. zář 2017

Podle mě je hrozně brzo to řešit, ale je dobře, že sbíráš informace.
Já rodila přirozeně bez nástřihu a poranění a už druhý den sem tam dole necítila vůbec žádnou bolest. Musíš se na to ale trochu připravit (v mým případě to byla hlavně masáž hráze, cviky na posílení pánevního dna, cvičení s Aniballem a pití maliníku). Inkontinencí netrpím. O císaři ti toho moc neřeknu, protože sem ho nezažila. Proto nechápu matky, které tady tvrdí, jak je přirozenej porod strašnej, jak si x měsíců nesedneš atd. když ho nezažily. Mám kamarádky, které měly dlouhý a komplikovaný porod, ale mám i dvě kamarádky, kterým nedopadl zrovna nejlépe ani císař a měly velké komplikace. Určitě ale budeš rodit "přirozeně" protože i císař je v některých chvílích pro někoho naprosto přirozený a jinak by dítě na svět nepřivedl.

eva_marie
22. zář 2017

@soleilll mno dovolim si s tebou neosuhlasit o tom, ze cisar je pro dite nejbezpecnejsi cestou jak se dostat na svet, podivej se na ruzne komplikace, samozrejme i normalni porod ma mozne komplikace. Dale normalni porod pripravuje dite na svet venku, dokonce lekari zjistili, ze dite, ktere se narodi normalne je daleko odolnejsi vuci stresu.
nevim kdo ti teda rekl, ze se sedi dva mesice na nafukovacim kruhu...ja par hodin po porodu sedela normalne na posteli a druhy den na zidli bez nejakeho kruhu.
chapu, ze nekdy to jinak nez cisarem nejde, ale stejne je neprirozenejsi rodit normalne...holt to tak priroda zaridila, jinak bychom mely na brise zip skrze ktery by se deti vyndavaly...

michaela6599
22. zář 2017

Já rodila jednou přirozeně ,sice to nebyla procházka růžovou zahradou ale i tak jsem za to ráda.Tohle jsem si hlavně uvědomila druhý den na pokoji s maminkou co byla po císaři a nemohla stoupnout z postele,sestřičky rikaly maminko choďte,choďte maminka měla až v očích slzy když vylízala z postele.Bylo mi ji strašně líto.Strasne jsem se před porodem bála nastrihu,nakonec jsem ho nepotřebovala.Praskla mi hráz takže siti se nevyhlo ale jak mi odpadly stehy tak po poranění už nebyla pamatka,takže už bych se ani nestrachovala toho nastrihu.

janickajana
22. zář 2017

Mám za sebou 2 císaře a rozhodně bych neměnila. Žádné trauma že jsem nerodila normálně nemám. Naopak, jsem za to ráda. Neměnila bych anich náhodou 😉

leymea
22. zář 2017

Prirozeny porod je neco tak nadhernyho 🙂 hrozil mi cisar kvuli poloze KP (probrecela jsem to), ale nakonec se umoudril a otocil 🙂 jako prvorodicce mi porod trval 5,5 hodiny od prasknuti vody, z toho bolestive kontrakce 3,5 hodiny. I kdyz ke konci jsem chtela umrit tak to byl neuveritelne krasny zazitek. Strasne rada na to vzpominam a sla bych rodit znova a to jsem ctyri tydny po porodu 😀, druha doba porodni byla uplne skvela 🙂 ja byla celou dobu v pohode, na porod se tesila, zadnej strach jsem nemela a mozna proto to dopadlo takhle krasne 🙂 nastrih jsem nemela, ale vzal me raminkem, takze vnitrni poraneni jen na 6-7 stehu 🙂

leymea
22. zář 2017

@normalnimatka na hlasila, ze mam tlak na konecnik, no PA me ignorovala a odesla. Za chvilku rikam manzelovi, ze se mi chce tlacit at pro nekoho bezi 😀 mezitim jsem si vylezla na to lehatko (ja proste vedela, ze uz to bude) a prisla PA, rikam, ze se mi chce strasne tlacit a ona at si klidne zatlacim. Hm, ja zatlacila a najednou byly videt vlasky 😀 jo, to pak byly fofry 😀 ale moje PA byla uplne uzasna, celou dobu mi fandila, povzbuzovala, coz opravdu pomuze a nakonec me odrodila, protoze doktor to proste nestihnul 😀

pt1981
22. zář 2017

Ja mam za sebou oboje... U prvni dcery cisare, kdy jsem skoncila na aru, mliko mi prislo po 14ti dnech. Bricho bolelo cca dva tydny silene, pak uz bylo lip. Kazdopadne starost o miminko byla narocna. Ted jsem mesic po prirozenem porodu. Malou mi vyvolavali, porod sam o sobe 5hod. Na konci komplikace. Ja moc uzka, mimi moc velke. Nastrih od dirky po dirku. U me tri doktori a pa. Sili me pak hodinu. 3den po porodu na moji zadost utz, skrz silene bolesti a samozrejme zbytky placenty...Doted me spodek boli a predstava, ze nekdy budu mit sex, nebo si tam zavedu tampon, me desi. Bez vlozek na inkontinenci se neobejdu, vubec necitim, ze mam potrebu curat... Ale predstava, ze bych mela cisare, mela fungovat se dvema detmi bez jakekoli pomoci... Ne, dekuji. Porad bylo lip rodit normalne...

soleilll
22. zář 2017

@eva_marie Jaké má dítě po sekci komplikace? Bavím se o plánované sekci, ne akutní. Na budoucí psychické a jiné problémy jen proto, že neprolezlo porodními cestami, nevěřím. To by ženy, které na sekci musely, měly doživotní trauma, co tím dítěti způsobily... A přesně tyhle názory způsobují, že ženy, které z jakéhokoli důvodu musely rodit sekcí se s tím nedokážou i velmi dlouhou dobu vyrovnat.
A nemyslím si, že by si kamarádka vymýšlela, ale byla opravdu hodně potrhaná, i když je mi jasné, že to (snad) není typický příklad. Každopádně za mě je sekce pohoda i přesto, že jsem po ní měla komplikace. Pořád lepší, než několik hodin lézt bolestí po zdi a děsit se, co se "tam dole" stane... 😎

zvedavec2
22. zář 2017

Hele, nectu celou diskusi, mozna to tady uz zaznelo. Ale - cisar na prani se v mnoha porodnicich ani nedela. Je to VELKA operace dutiny brisni a jako pro takovou pro ni musi byt zdravotni duvod. Ja ho prodelala, protoze u nas to jinak neslo. A reknu ti, moc moc si preji, aby druhe slo prirozene. A to nejsem zadna biomatka (biomatkam bez urazky).

Po CS mas velke riziko zanetu (ja v porodnici nalapala zlateho stafylokoka do rany a bohuzel nejsem zadna vyjimka napris porodniceni, ty statistiky jsou silene) a pak antibiotika, hojeni spatne, rana /jizva oskliva. Me osobne to netrapi, beru to jako soucast meho tela. Ale jedtli ti jde o krasu, tak to musis vzit v potaz. Jasne, laser existuje, ale nejde to hned - az za par let, nez se to "ustali".

Porod vaginalne ma spoustu vyhod, jestli to jde, tak je to rozhodne lepai, nez rezat bricho. A i kdyby ses natrhla, zasiti a srustani je mene viditelne nez na brichu, jestli ti jde o tu estetickou stranku 😉

Jo a sex po cisari rozhodne nemuzes mit driv nez po vaginalnim porodu, potrhala by sis bricho, uplne doslova.

leymea
22. zář 2017

@soleilll pri planovane sekci najednou vyndaji nepripravene miminko, pro kteryho to musi byt sok. Pri akutni se aspon mimco pripravovalo na svet. Dalsi vec je, ze pro miminko je rozdil jestli je hned po porodu s maminkou a nebo odloucene od maminky. To je chvile kdy nas jako matky strasne potrebujou. Tim nerikam ani nahodou, ze je to psychicky poznamena, to ne. 🙂 a ty jsi mela jen sekci? Protoze prirozeny porod je opravdu neco krasnyho 🙂 a hlavne clovek musi bejt pozitivni a nemyslet na to, co se muze prihodit 🙂 za me je lepsi pretrpet tu prisernou bolest a po porodu normalne fungovat jako bych nerodila 🙂 samozrejme myslim kdyz porod jde hladce a zenska neni potrhana az ke konecniku 🙂 dulezity je, ze jsi se sekci spokojena a bralas to v pohode. Ja z ni mela nocni muru, nikdy jsem na zadny operaci nebyla, tak jsem to probrecela a nakonec se tomu i vyhla 🙂

soleilll
22. zář 2017

@leymea Ano, měla jsem 2 sekce a předtím, mezitím i potom několik břišních operací. Chápu, že někdo, kdo nic z toho nezažil, se sekce děsí. Přirozený porod jsem nezažila a asi bych to ani nedala, kdybych musela. 🙂 Nemám tedy srovnání, stejně jako většina odpůrkyň císařských řezů je sama nezažila. 🙂 Ale znám příběhy klasických porodů svých kamarádek i své matky a kromě jedné, která má práh bolesti mimo vnímání normálních lidí a volala mi ještě ve 3. době porodní ze sálu, bych to s nimi neměnila ani za zlatý prase. 🙂 Nemyslím, že mimino ve 39. nebo 40. tt je nepřipravené. O nic míň, než při vyvolávaném porodu v 41. tt. Ale to je čistě můj názor, jsem laik. 😉

leymea
22. zář 2017

@soleilll ja nejsem odpurce, kdyz sekce musi byt tak musi. Ja bych radsi sla na sekci nez rodit polohu KP prirozene. Nastesti tomu tak nebylo 🙂 ja prave nepochopim, ze kdyz nekdo na sekci nemusi tak ji dobrovolne chce 🙂 ale kazdyho vec 🙂 hlavne, ze mame zdrave deti a to je nejdulezitejsi, tim jak se narodili je uplne jedno 🙂

no_title
22. zář 2017

ještě mě napadá pár věcí 😉
K té operaci jizvy - já mám za sebou operaci hrudníku a cca 12 cm velkou jizvu na hrudníku opravdu hodně viditelnou, stačí si vzít výstřih a všichni to vidí a ptají se, takže mám pozjišťováno, jak se dá jizvy zbavit a bohužel autorku moc nepotěším - laser jizvu neodstraní, prý ji jen ztenčí, ale efektivnost není moc velká. Prostě jde o porušenou tkáň, naroste tam jiný druh "kůže" a nic moc s tím člověk nenadělá. Plastika jizvy je prý ještě horší, většinou pak výsledek vypadá hůř než to, co bylo předtím. Takže jsem kvůli tomu jizvu nechala jak je.
No a konečně ještě jedna věc... dítě těsně po porodu je jiné. Jde o tzv. zlatou hodinku. Malý, když se narodil, tak se všude rozhlížel a koukal se mi i do očí. To pak nebylo, pak z něj byl na pár týdnů spíš takový spící balíček, který sem tam brečel. Ty momenty těsně po porodu mi hodně pomohly k němu navázat vztah. Do očí se mi takhle jako u porodu zatím nepodíval a to už má skoro 6 týdnů. Při CS máte dítě max na 5 minut, někdy ani to ne, o tyhle kouzelné momenty přijdete. Samozřejmě někdy není jiná možnost než císař, ale přijít o tak krásnou chvilku jen kvůli strachu, jak budu vypadat tam dole a že to bude bolet, to je trochu malicherné 😉

leymea
22. zář 2017

@no_title mas pravdu, ten moment po porodu byl nezapomenutelnej. Ty oci si pamatuju a nikdy nezapomenu 🙂

kackacka37
22. zář 2017

@no_title
@leymea taky na nas koukal, prohlizel si nas, byli jsme z toho uplne hotový, porad na to vzpominame, prvni co byl cisarem na me poprve kouknul az kdyz mu byli tri tydny i kdyz mozna tam hralo roli i to, ze byl o tri tydny driv nez druhej.

vissper
22. zář 2017

Mám za sebou oba způsoby porodu. 1.přirozeně, 2.pro polohu koncem pánevním císařem. Zlatej přirozenej porod i když mě museli nastřihnout, přestože jsem rodila mrně- 47cm, 2720g. Jizva trochu pár dnů štípala, ale sedět jsem mohla normalně. Zato císař byl peklo. Sice jsem se druhý den zvedla a komplikace neměla, ale bolelo to, štípalo, tahalo. Otočit na posteli bylo hrozně bolestivý. A těch opiatů proti bolesti co do tebe pak píchají a to vše pak pije miminko . A přesně, jak už bylo psáno, nemáš miminko u sebe 2 dny a když ti ho dají 3 den, tak jsi po prvním kojení a přebalení tak unavená že si přeješ,aby ho zase odnesli 😢 . Malá od druhé noci začala trpět na prdíky, takže když mi jí dali už napořád na pokoj a začala mi v půl 9 večer plakat a vydržela v kuse až do 2 do rána a já ji nosila po pokoji v náručí, tak jsem myslela že omdlím vyčerpáním. Vůbec jsem si nedokázala představit že se to zahojí a přestane bolet, nechtěla jsem aby mě propustili domů, že to doma prostě nezvládnu. Roď přirozeně, to dáš 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru