Prodloužení rodičovské dovolené, jde to?

luckattt
3. srp 2016

Milé maminky, ráda bych se zeptala zda máte některá zkušenost s tím, že by šla prodloužit RD. Na vysvětlenou, RD jsem měla zvolenou na 2 roky, 31.8.2016 mi tato RD končí, vím, že na další dávky nárok nemám!!!, ale zajíma mě, zda jde RD papírově prodloužit třeba o rok. Děkuji za odpovědi.

terry1512
3. srp 2016

U zaměstnavatele si ji můžete prodloužit do 3 let věku dítěte. To musí vyhovět. Pak už jedině neplacené volno pokud by jste chtěla být doma ještě dyl.

luckattt
autor
3. srp 2016

Rozumím, takže v případě, že společně s nástupem na mateřskou jsem měla ukončený pracovní poměr, tak jestli dobře rozumím nemusím u ZAM nic hlásit, je to oznámím na úřadě(sociálce)?!

luckattt
autor
3. srp 2016

@terry1512 Rozumím, takže v případě, že společně s nástupem na mateřskou jsem měla ukončený pracovní poměr, tak jestli dobře rozumím nemusím u ZAM nic hlásit, je to oznámím na úřadě(sociálce)?!

terry1512
3. srp 2016

@luckattt no tak pokud jste vlastně nezaměstnaná tak ani nemáte RD,ale pobirate jen RP.Tam je to asi jen o nahlášení na úřady že pečujete o dítě mladší tuším 6 nebo 7 let. Kvůli sociálnímu a zdravotnímu.

luckattt
autor
3. srp 2016

@terry1512 pracovala jsem řádně až do nastupu na mateřskou, takže jsem pobírala jak mateřskou, tak pak nasledně RD. Zajímalo mě jen, zda si bez dalších příspěvků mohu úředně dobu s malou doma prodloužit a zda to bude tak, že ikdyž nebudu brát žádný příspěvěk, bude za mě placeno sociální, zdravotní.....

blondynka400
3. srp 2016

@luckattt pletete si dva pojmy. RD je rodičovská dovolená, nebo-li volno v práci. RP je rodičovský příspěvek, nezávislý na RD, pobíraný od státu.
Vy jste byla na MD a poté osoba pobírající RP.
Jestliže máte 220 tis vybráno, můžete být dále osoba pečující o dítě do 4 let věku. Stačí to nahlásit na zdravotní pojišťovně a můžete být dále doma. Jen dítě může do školky max na dopoledne.

terry1512
3. srp 2016

@luckattt jo jo jak píše @blondynka400 žádnou RD jste neměla. Stim věkem jsem si nebyla jistá. Takže ve vašem případě pouze hlásit na tu pojišťovnu.

luckattt
autor
3. srp 2016

@blondynka400 Děkuji, toto jsem přesně potřebovala vysvětlit. 🙂. Malou mi vzali do MŠ zatím jen na pár dní v týdnu a jak píšete jen dopoledne. Takže mi nezbývá než si pobyt doma prodloužit, ale nevěděla jsem, zda to jde a zda budu aspoň osvobozena od zdravotního a sociálního pojištění....ještě jednou děkuji.

lith
4. srp 2016

@luckattt pouze od zdravotniho. Socialni neni povinne

olcab
8. srp 2016

@blondynka400 mohu se zeptat,musím to nahlásit na pojišťovně i když jsem zaměstnaná?ptala jsem se tam mi řekli,že nic hlásit nemusím?a ještě je částka kterou si mohu přivydělat?

blondynka400
8. srp 2016

@olcab teď nevím, co přesně myslíš, že musíš/nemusíš nahlásit. Ukončení pobírání RP?

olcab
9. srp 2016

@blondynka400 to že už nepobírám rp a že stále pečuji o dítě,ale už jsem si to zjistila,díky