Prosím o názory

doramon
28. kvě 2017

Ahoj holky ,nejedná se o mě,ale osobou mi blízkou.Dle mě doktor přestřelil!Těhotenství 8 týden,předchozí dva potraty ,vždy stejný konec...žádná srdeční akce.Nyni 8 týden,plod roste ,před 14 dny však byla akce 90 a doktor řekl,že teda nasadí léky,ale,že nemá nastávající maminka počítat s tím,že to nějak dopadne.Do dnešního dne nevzal krev,nevystavil průkazku,nic nevysvětlí.Proto návštěva jiného lékaře na vlastní náklady.Akce před týdnem stejná,malé porostlo,bylo doporučeno od lékaře odejít!Za mě je to kretén,každá je individuální,stejně,tak každé dítě a těhotenství,podotýkám,že žádné problémy nejsou,kromě zvětšujících se prsou...Teď bude ve středu další kontrola...už u jiné lékařky.Co si o tom všem myslíte...já prostě vím,že bude vše v poradku, ale co mě zaráží,že dávno neřešil vyšetření krve ...

blecha94
28. kvě 2017

Jaké konkrétní vyšetření krve by si osoba blízká představovala?

Že nevystavil průkazku neberu jako pochybení, spoustu gynekologů jí vystavuje až v 10.-12. týdnu.

Že nic nevysvětlí nejspíš problém je, otázkou je, zda se osoba blízká dostatečně ptá.

Zmenit gynekologa, když jsem nespokojená, je fajn postup, ne každý jsme spokojeni s přístupem, empatičností, a tak dále a pak je fajn hledat někoho, kdo očekávání splní, ale nemyslím si, že by gynekolog udělal nějakou lékařskou chybu. Ono se takhle brzy opravdu nedá dělat nic, než nasadit léky k udržení těhotenství a čekat, jak se příroda popere, bohužel.

doramon
autor
28. kvě 2017

Takže osobou blízká se ptá více než dostatečné.Dle mě ,jsem SZP a rodinné lékařky,měl dávno udělat genetiku Atd ,protože už tato situace dvakrat nastala.Embryo roste ,dle druhé paní doktorky a rodinné lékařky je to 50/50.Slo mi spíš o to jestli má někdo podobnou zkušenost...o tom,že lékař pochybil...nemusím ani diskutovat,protože to vím...je tu spíše někdo,kdo má podobný příběh a vše dobře dopadlo.Nasadil ji anopyrin...

nita1984
28. kvě 2017

Souhlas s @blecha94 v tomto tt se nedá nic dělat, max nasadit utrogestan. To, že se plod přestane vyvíjet se nedá ovlivnit. Změna lékaře, pokud k němu není důvěra je v pořádku.

Osobně mám za sebou zamlklé těhu před pár dny, takže vím, o čem mluvím.

Průkazka průběh těhu nijak neovlivní, hodně lékařů dává až 12tt, protože do té doby je riziko zamlklého až 50%. Krev na HCG nabrat mohl, ale to by musel dělat od dva dny někoplik odběrů, aby to mělo nějakou vypovídající hodnotu.

Co vysvětlil a nevystvětlil je otázka, osoba blízká se možná neptala. Můj dr. v podobných případech také spíš nevysvětluje, protože pacientku příliš informací může stresovat. Já se ptám, vždycky mi na všechno perfektně odpoví...

luj89
28. kvě 2017

@doramon ahoj, za me je to standardni postup. Nevim, jake krevni vysetreni mas na mysli. Prukazku spousta lekaru vystavuje az po genetickym screeningu (ja ji dostala myslim ve 14.tydnu). Zvlast pokud byly v predchozich tehotenstvi problemy se zdrzenlivosti nedivim. Ale pokud dotycna nevychazi s lekarem, nic ji ve zmene nebrani 🙂. Vidim to spis na chybu v komunikaci nez na strane pece lekare.

linee
28. kvě 2017

@doramon a proc by mel vysetrit krev?Tehotna se srdecni akci je,mimi se vyviji,co by tim vysledoval?Na Hcg mi prijde v tomto pripade naprosto zbytecne.

Prukazku hodne lekaru vystavuje koncem 1.trimestru,prave proto,ze dnes tolik maminek potraci. Ale take mi to prijde naprosto v poradku.

V neporadku jsou jeho slova o tom,ze to nedopadne.Nevim,z ceho usuzoval,ale je to netakticke a neprofesionalni. Takze kvuli empatii bych si lekare noveho hledala,pokud neni spokojena.

Jinak naprosto souhlasim s predchozim prispevkem,podle mne lekar lekarsky nepochybil.

doramon
autor
28. kvě 2017

Měla potrat ve 14tt plod bez srdeční akce to samé před půl rokem ...,proto říkám ,že k ní měl přistupovat hned ,jako k rizikové a provést vyšetření na genetiku...,tak teda má teta doktorka asi kecá no..😀

blecha94
28. kvě 2017

Proč by jí měl dëlat geneticku, když je těhotná, dítě žije? Na genetické a další vyšetření (např. endokrinoligické) jí může dát žádanku, pokud to znovu nedopadne, aby se vyřešilo, zda je nějaká zdravotní příčina těch potratů, ale teď, když vše vlastně funguje?

Pokud myslíš screening plodu z krve, ten se provádí ve 12.-13. týdnu a jistě by se ho dočkala.

luj89
28. kvě 2017

@linee tak mohl to rict jinak jinak to pacientka pochopila, jeste jinak predala dal a jeste oskliveji to mohla napsat autorka diskuse (ted to nemyslim ve zlym, jen proste tolikrat predavana informace pak muze na konci vyznit uplne jinak, to zname asi vsichni 🙂). Me treba Dr. taky cely prvni trim. rikal, ze jeste nemame vyhrano a stat se muze cokoliv...

doramon
autor
28. kvě 2017

Jinak plod právě roste...srdeční akce stejná a teď ve středu kontrola u jiné lékařky na doporučení tety doktorky...

linee
28. kvě 2017

@doramon Jinak z vlastni zkusenosti - genetika,imuno a pod.delaji lekari obvykle az po 3.potratu. Casto je na domluve s lekarem,zda udela jiz po 2.
Co se tyce prognozy,je to normalni,s jistotou ti to nikdo nerekne.Stejne jako zadny lekar na 100% zadne zene nerekne,ze dite urcite donosi a porodi zive dite. Je to krute,ale je to tak.Stat se muze vsechno.
Znam pripady,kdy to vyslo az na po pate,znam kdy napodruhe a znam,kdy napotreti.Opravdu je kazde tehu tak individualni,ze i kdyz tady najdes podobne pripady, nezaruci to,ze to tak dopadne u tve blizke.Naopak,pokud zde najdes pripady,ze to nedopadlo,tak to neznamena,ze by to ted nemohlo vyjit.

Pokud vse vyjde,nikdo nic resit nebude.Pokud ne,urcite at trva na genetice a imunologii.

Ale podle toho,co pises to vypada nadejne- srdicko bije a embryo se vyviji...

dolezalovalucie
28. kvě 2017

Ja se teda pridavam k ostatním,moje lékařka dava průkazku az ve 12tt,a opravdu nechapu proc by ji mel brat krev???Hodne tehotenstvi konci do 12tt zamlklym ale na genetiku se nic neposila ,to se proste stane,za me teda lekar neudelal nic spatneho,je to normalni postup,pokud ma teda pocit,ze ji nevyhovuje tak at lekare zmeni.Ja mela zamlkly potrat v 10tt a sla jsem na revizi a pak samovolny potrat a teda by me fakt nenapadlo obvinit lekare,kdyz se stim prakticky neda nic delat,maximalne nasadi utrogestan

linee
28. kvě 2017

@nita1984 Mam 5.gynekolozku (nemenim ja,ale meni se lekari v ordinaci po odchodu me dr.do duchodu) a ani jeden nevysvetloval,spise setril slovy. Pote,co jsem lezela temer dva mesice v nemocnici docela chapu proc - cim vice informaci vypusti,tim vic hledame na internetu a mit papir,tak se vysetrime a odrodime snad same. Nemyslim to ve zlym,jen je to trochu jiny pohled na situaci. Dnes vedi vsichni vsechno lepe. To jen drobne odboceni od hlavniho dotazu.

doramon
autor
28. kvě 2017

@linee děkuju nezbývá než doufat....já věřím,že bude vše dobre...je to smutné vidět,tak někoho....,ale nejhorší je to pro ni

nita1984
28. kvě 2017

@doramon já nechápu, co by změnilo, kdyby jí TEĎ poslal na genetiku???? Mělo by to smysl, pokud by potratila a chtěla znovu otěhotnět... ale jaký smysl by to mělo v tak ranném stádiu těhotenství? Na screening se chodí 12.-13. tt na to má ještě čas.

nita1984
28. kvě 2017

@linee souhlas, přesně tohle říká můj dr. že dneska je lékař každý, kdo má google... je to smutné,a le zrovna koník je toho plný.. lékař rozhodl takhle, holky, myslíte, že je to správné??? atd...

linee
28. kvě 2017

@doramon verim,ale timto si bohuzel proslo hodne z nas:( hlavne kdyz je to chtene,vytouzene a ocekavane.
A co ta tepova frekvence u dalsi dr.?Uz byla vyssi?

luj89
28. kvě 2017

@nita1984 na druhou stranu je to podle me porad lepsi varianta nez slepe verit svemu lekari a nic si o tom nezjistit.

doramon
autor
28. kvě 2017

@dolezalovalucie Nikdo neobviňuje lékaře z potratu Atd..prosím Vás...Mě jen udivuje,jako zdravotní sestru,že někoho ,kdo je rizikový nevyšetří...kór po dvou potratech...neptám se na názor na lékaře...,ale zdá někdo něco podobného měl a dopadlo to dobře.Ano každý lékař je různý...me známe mely průkazky sice dřív,ale o to tady nejde....jde o to,že nic nevysvětlí...já se neptám na názor na lékaře.....,ale na to zda někdo nevím takovým prošel...To ,že je každý individuální a ,že je to sázka do loterie taky vím...

doramon
autor
28. kvě 2017

@nita1984 neříkám teď...měl ji vyšetřit už v září po druhým potratu

linee
28. kvě 2017

@doramon pokud by prestalo byt srdicko po vzdy ve stejnem tt,asi je to uz k zamysleni a poslal by ji jiz po druhem zt na vysetreni.Pokud v jinem,vetsinou je pricina jinde a posila se ve 3.Aspon mne to reklo nekolik doktoru,take jsem to resila,a to jsem si z duvodu zdravotnich problemu v rodine vydupala vysetreni jiz po 2.Jinak by take cekali.

Ale porad nevim,jak jsi psala o te vysetreni krve - co jsi tim myslela a nebo o jake vysetreni se ti jednalo?Jak si psala uvodni dotaz.Myslela jsi hcg a nebo uz primo hematologii,genetiku atd.?

nita1984
28. kvě 2017

@luj89 jak se to vezme.... někdy lékaře lituji, když tady čtu všemožné příspěvky.... člověk by měl mít zdravý selský rozum. Pořád nechápu dotaz @doramon na to, že jí měl vyšetřit.... UTZ viditelně dělal, když srdeční akci potvrrdil, co dalšího by v 8tt očekávala? Také jsem po biochem, po potratu a do 12tt stejně nikdo nic jiného dělat nebude... max se nasadí utrogestan, v případě krvácení nebo špinění ascorutin a nařídí klidový režim.

Nějak nechápu, co víc se od lékaře očekávalo.

nita1984
28. kvě 2017

@doramon to možná měl, ale není poněkud pozdě, řešit to skoro po roce, když je znovu těhotná??

doramon
autor
28. kvě 2017

@linee
@nita1984 Já nespoléhám na strejdu Google ...dělám ve zdravotnictví 13 let ...sice jsem jen ubohá instrumentářka na OS...,takze gynekologii prilis nerozumim,,to je fakt.Nita84 na druhém UZ ,který si platila v nemocnici akce stejná...a malé porostlo ...

nita1984
28. kvě 2017

@doramon já pořád nevím, co v tuhle chvíli měl dr dělat víc? Když podle tebe zcela jasně pochybil? Já byla taky riziková, jeden UTZ v 6tt, další v 9tt, ten už bohužel nedopadl, víc než utrogestan a klidový režim stejně nikdo dělat nemohl. První trimestr je vždycky na embryu.

luj89
28. kvě 2017

@doramon tak proc to pani neresila v zari? Ted bych se byt ji snazila byt v klidu a neresila co by mohlo nastat spatneho. Zatim je vse v poradku, tak bych ji poradila, at si uziva tehotenstvi 🙂

linee
28. kvě 2017

@doramon jak pisi,mne hodne lekaru reklo,ze to resi az po 3.potratu. Ale pokud mela pocit,ze byla zanedbana,tak zmenit lekare je to nejlepsi.
Verim,ze to dobre dopadne,ale pokud by ne,lekarka ji na vysetreni posle a nebo at na tom trva.Bohuzel je dnes hodne vysoka pravdepodobnost potratu.
Jinak jako rizikovou ji nevedl - nejsou zname zadne zdravotni problemy,pokud chapu.Vetsinou lelari v takovych pripadech vyzaduji castejsi kontroly,treba po tydnu,misto po 14 dnech.

doramon
autor
28. kvě 2017

Naposledy...neptám se na názor na lékaře....ptám se zda někdo měl podobný problém v tehu ....jaké má ,kdo postřehy,jaký byl průběh Atd...neptám se na lékaře....a myslím,že píšu ...srozumitelně po několikáté....Je tu někdo,kdo měl podobný problém....a dopadlo to nebo nedopadlo....dekuji

doramon
autor
28. kvě 2017

@linee
Budeme doufat,dám vedet

blecha94
28. kvě 2017

@doramon A proč tedy v úvodním příspěvku popisuješ, co všechno (podle vás) udělal špatně?

linee
28. kvě 2017

@doramon mela a dopadlo;)