Prospěšné a škodlivé bylinky v těhotenství

vlasta23
22. čer 2008

Najde se nejaka korenarka, ktera by poradila, ktere bylinky jsou v tehotenstvi prospesve a ktere skodi? Taky ktere caje se muzou pit a ktere ne? Prosim poradte. mam moc rada caje a bylinky, ale bojim se ted jakekoliv caje pit. Vim, ze skodi i nektere koreni, jen nevim ktere. Prosim poradi nekdo?

ilci
23. čer 2008

tak určitě se nedoporučuje šalvěj, pak sporýš (verbena) může vyvolat předčasné děložní stahy

jinak jsem našla seznam bylinek a koření, které se nedoporučuje- ovlivňují činnost svaloviny dělohy a způsobují překrvení orgánů pánve, a neměly by se pít ani ty, které mají silné projímavé účinky.

A
aloe léčivé - rostlina je schopna vyvolat překrvení pánevních orgánů a tím i potrat

B
bazalka pravá
blín černý - je schopen vyvolat potrat
bolehlav plamatý - je jedovatý
bříza bělokorá - obsahuje saponiny schopné způsobit rozklad červených krvinek

D
dřišťál obecný - kromě jiného je schopen vyvolat poškození ledvin
divizna velkokvětá - obsahuje saponiny schopné způsobit rozklad červených krvinek
dobromysl obecná
durman obecný - je jedovatý

H
hlaváček jarní - ovlivňuje srdeční činnost
hloh obecný - ovlivňuje srdeční činnost
hluchavka bílá - obsahuje saponiny schopné způsobit rozklad červených krvinek
hřebíček

J
jalovec obecný - kromě jiného dráždí ledviny
jaterník podléška - je schopen poškodit srdce, může být také zaměněn za podobně vypadající kopytník evropský, který má abortivní účinky (tj. vyvolává potrat)
jestřabina lékařská - při vnitřním užívání může být jedovatá
jmelí bílé - může mít toxické účinky

K
kmín kořeněný - při dlouhodobém užívání nebo při nadměrném dávkování může narušovat činnost jater a ledvin
kokoška pastuší tobolka - může být jedovatá
komonice lékařská - snižuje srážlivost krve, také může vyvolat krvácení
konvalinka vonná - obsahuje jedovaté látky
kostival lékařský - může ohrožovat játra
kozlík lékařský -je schopen poškodit srdce
krušina olšová - její plody jsou mírně jedovaté, ostatní části mohou narušovat činnost trávícího traktu

L
lékořice lysá - zvyšuje krevní tlak a negativně ovlivňuje vylučování vody a solí (zejména draslíku) z organismu
lýkovec jedovatý - obsahuje látky působící jako jed

M
majoránka zahradní - v nadměrném množství může působit omamně, vyvolává překrvení pánevních orgánů
mařinka vonná - je schopna poškozovat játra
máta peprná - je schopna změnit krevní obraz a poškodit ledviny
mateřídouška obecná - je schopna nežádoucím způsobem ovlivnit činnost štítné žlázyAconite napellus - oměj šalamounek
medvědice lékařská - je schopna poškozovat játra
mydlice lékařská - je schopna poškozovat červené krvinky

N
náprstník červený - je jedovatý

O
ocún jesenní - je jedovatý
oměj šalamounek - je jedovatý

P
pelyněk pravý - údajně je schopen vyvolat potrat
petržel zahradní - nať je schopna vyvolat překrvení dělohy a dráždit ledviny
podběl lékařský - je schopen dráždit játra
prvosenka jarní - je schopna poškodit červené krvinky
přeslička rolní - je schopna vyvolat lehkou otravuBelladonna atropa - rulík zlomocný

R
routa vonná - je schopna vyvolat překrvení pánevních orgánů
rozmarýn lékařský - je schopen vyvolat křeče a stavy opojení
rulík zlomocný - je jedovatý

S
sedmikráska obecná - díky obsahu saponinů je schopna poškodit červené krvinky
skořice - těhotné ženy by ji měly užívat pouze v malém množství, protože v opačném případě může způsobit překrvení pánve
srdečník obecný - je schopen ovlivni činnost srdce
šafrán setý - je schopen vyvolat překrvení vnitřních orgánů
šalvěj lékařská - je schopna vyvolat potrat a ohrozit srdce

T
tymián obecný

V
vachta trojlistá
vlaštovičník větší - je jedovatý
vraní oko čtyřlisté - je jedovaté
vratič obecný - je schopen vyvolat překrvení pánevní oblasti a poškození ledvin

Z
zázvor lékařský - ve větším množství může způsobit překrvení pánevní oblasti

Zdroj: Aby se narodilo zdravé, Stanislava Jarolímková a Miroslav Peterka, Chvojkovo nakladatelství

lukin
23. čer 2008

Ty brďo. Já myslela, že bylinky jsou právě léčivé, a ne že poškozují orgány 😨 Jako vím, že v těhotenství se nesmí skoro žádné bylinky, ale toto mě fakt překvapilo. Dost piju mátu, no tak asi přestanu. Jinak ilci - super shrnutí. Myslím, že víc není třeba 🙂

campi
23. čer 2008

Ilci: super seznam. Odpovida to zaveru, ke kteremu jsem dosla ja: v tehu zadne bylinky, jenom caj pro tehotne. Ta mata me teda mrzi, cely vikend me pronasleduje chut na mojito, tak jsem si chtela nakoupit ingredience na mojito nealkoholicke.

ilci
23. čer 2008

no, já si myslím, že pokud si dáte něco jednorázově v malém množství, tak to nevadí, horší je dlouhodobě
třeba zázvorový čaj se doporučuje při nevolnostech, ale samozřejmě při dodržení dávkování

jinak já piju čaje ovocné nebo roibos a snažím se to střídat s vodou nebo ředěnými džusy

lisounek
23. čer 2008

no ja teda nevim, ale ja jsem ted pila nealko mojito asi 3 tydny v kuse a to malo te maty co se tam da se ani nestihne vyluhovat...to bych az tak neresila....a ze bych se ted jako mela plasit, ze se mi poskodi ledviny?? 😕 no tomu fakt neverim...navic to nejde takhle jednodusse shrnout bylinka a pomlcka a co udela...vzdyt ty autori ani nejsou doktori.... 😲

vlasta23
autor
26. čer 2008

ilci a co si myslis o zelenem ci jasminovem caji? Ty piju nejradeji.... ☹

campi
26. čer 2008

vlasto: o těch jsem četla, že jsou něco jako káva - tzn. v malém množství nevadí, ale asi bych si neuvařila celou konvici jako dřív, když jsem popíjela tyto čaje průběžně během dne.

akdar1
1. črc 2010

Má nějaký vliv na těhotenství černý bez - tedy limonáda nebo sirup?! Děkuji.

lidiab
1. črc 2010

Tak matu, bazalku, tymian a petrzelku si davam porad. Rostou mi na balkone a bylinky davam skoro do vsech jidel, furt lepsi nez umele koreni. Co jsem pochytila z knizek tak je z "kuchynskych" bylinek opravdu nebezpecna jen salvej, a to jeste ve velkem mnozstvi a koncentrovana - pastilky, salvejovovy sirup, salvejovy caj atd. Dat par listku do marinady nebo k peceni pry nemuze uskodit. A obzvlast matu si davam cele tehu - caj, nealko mojito, domaci ice tea atd. Bazalku ted v lete take furt - s rajcaty, s mozarellou, pesto atd.
Moc tomu seznamu neverim, ale radsi se to budu snazit omezit, i kdyz jsem na bylinkach zavisla.

ankava
2. črc 2010

já jsem se ptala doktorky a ta mi řekla, že pokud se to nepřehání, tak vlastně nevadí nic.
Já piju těhotenský čaj od Apotheke a ten obsahuje kontryhel, maliník, měsíček a rakytník a těhu čaj Leros Baby, ve kterém je rooibos, šípky, černý rybíz, meduňka.
Když se tyto bylinky dávají do těhu čaje, tak asi ani pití jen jedné z nich nebude naškodu.
Skutečně bych se držela hesla- není nutné se bylinkám vyhýbat, ale nepřehánět 🙂 🙂

diableria
3. čer 2012

Tak jsem si letos založila bylinkovou zahrádku s tím, že jsou čerstvé bylinky zdravější než koření a teď jsem narazila na článek, kde se píše, že v těhotenství by se neměly jíst skoro žádné...Fakt super. Rozmarýn, bazalku, petržel a tymián cpu skoro do všeho 😔 . Dost mi to zkazilo náladu 😖.

sarus97
14. črc 2013

Dobrý večer chtěla bych se zeptat jestli když je nějaká žena těhotná,a dá se jí třeba čaj z nejznámějších potratovych bylinek, a je třeba týden těhotná může potratit ihned ?

kirea
14. črc 2013

Dobrý den, jsem v 6tt a dost mě bolí v krku, tak jsem toho bacila chtěla vyhnat čajem se zázvorem,ale jak tady čtu tak ten taky ne :( Ale taky čím si v neděli ulevit od bolesti v krku, přírodního složení 😒 Poradíte prosím?

nynyha
14. črc 2013

Ahoj. Já taky na začátku těhu dost trpěla na bolest v krku a docela se mi osvědčilo cucat 5 hřebíčků (doufám, že se rozumí koření) a musí se to cucat min. 3 hodiny, ale já to v puse převalovala celý den (na jídlo jsem to buď vyndala, nebo si vzala nové) a na noc jsem si dávala plyznice. Jinak v lékárně ti toho moc nedají. Mě v jedné dali propolky a ve druhé müllerovi pastilky, ale mě moc nezabralo ani jedno...

jujanta
12. srp 2013

@ilci
ahojtě zoufale sháním knížku Aby se narodilo zdravé,ale nikde už není nemáš radu kde ji sehnat?

domorodka
8. pro 2013

@kirea pro těhu jsou ideální homeopatika... Jinak též vyháním zázvorem, ale mimo těhu. Také jsem trpěla bolestí v krku a sníženou imunitou, ale neřešila jsem to, neb jsem v té době homeopatku neměla... a lékaři nic nedoporučili... vyhýbala jsem se šalvěji, zázvoru ve větší míře, zelenému čaji, mátě, kontryhelu... pila jsem čaj pro těhotné a ovocné čaje bez maliníku... ale ono i to složení čajů pro těhotné je pofidérní... každopádně jsem přenášela několik dní a měla jsem tvrdé břicho skoro od začátku, hmm... 😅
bazalku a timián jsem též dávala do všeho, dokud jsem se nedozvěděla, že nesmím...
kostivalovou mastí jsem mazala bolavé klouby 😅 o tom jsem nevěděla... a o hřebíčku také nevím...
tyjo... dobrej seznam... @ilci děkuji 🙂 několikrát mě napadlo sem napsat takovýhle nějaký šikovný článek...

lenus202
14. pro 2013

Četla jsem, že čerstvého zázvoru se může 4g denně...já si dělám zázvorový čaj, asi 3 plátky zázvoru, šťávu z půlky pomeranče a zalít horkou vodou, jak jinak vyhnat chřipku? Poradíte? děkuji...

aa12345
1. dub 2014

Ahoj, potřebuju radu 🙂 jsem na začátku těhu a miluju bylinkový čaje a teď jsem nějaká zmatená...nějak procházím net a informace se dost různí. Je-li tady někdo v bylinkových čajích zkuený, poradí mi prosím, jestli tyhle čajíky můžu? Budu moc vděčná!
První čaj obsahuje: vřes, kopřiva, bříza, dvouzubec po 25% (piju 1x denně)
Druhý: rooibos (51%), kakaové boby (31%), ostružina, kořen lékořice, vanilkový prášek, květ slunečnice (1x denně)
Třetí: citronová tráva (46%), máta kadeřavá, plody šípku, lékořice, kardamon, pomeranč, citrónová myrta, růžový pepř (2 - 3x týdně)
Čtrvtý:anýz (30%), tymián (6%), šalvěj (5%), lékořice, mateřídouška - ten bude asi nejhorší, ale mám ho pro pípady, kdy se mi hůř dýcha, max cca 2x do měsíce
Moc děkuju! 🙂

zuzankast.
12. pro 2014

@ilci Pěkný seznam nežádoucích účinků, není nad to těhulky postrašit co? Miluju čaje všeho druhu, také študuju, co pít v těhu a co ne. Ale takový seznam jsem ještě neviděla ☹ asi zůstanu raději u vody, protože já piju čaje ne na šálky ale na litry. Nevím jak to celou dobu těhotenství vydržím o pár šálcích čaje denně..

andilekbezkridel
30. srp 2015

Tak jsem z toho docela zmatená, některé bylinky co jsou tu uvedené na seznamu nevhodných jsou i v těhotenském čaji co sem si koupila : DHANYKA čaj pro těhotné, složení : embilika lékařská, pupečník asijský, skořicovník čínský, koriandr setý, kotvičník zemní, tinospora srdčitá, lékořice lysá, pískavice řecké seno, boerhavia diffusa, fenykl obecný, bazalka pravá. Teď kdybych se měla řídit radou co vynechat, tak ho můžu hodit rovnou do koše. Faktem je, že chuťově není žádnou lahůdkou, dost tam cítím tu lékořici, která mi vadí snad v každém čaji, ale četla jsem na tento čaj chválu, tak sem si řekla zkusím ho a nejspíš v něm budu pokračovat i po zjíštění "nevhodného" složení.

veronika182
30. srp 2015

@andilekbezkridel zkus čaj od Lerosu, je za pár kaček v lékárně a chutná moc dobře + neobsahuje to co by se v těhu nemělo 🙂

andilekbezkridel
30. srp 2015

Jo ten už jsem měla na začátku těhotenství a je dobrý, jen je rychle pryč oproti sypanému čaji, který fakt vydrží dlouho. Nejspíš dokoupím a budu střídat s tím co už mám, je mi líto jej vyhodit. Díky za radu 🙂

lusyy
30. srp 2015

Mne moje bylinkarka rikala,ze v tehotenstvi se nesmeji pouze dve byliny.....bohuzel si je nepamatuji. Ja brala v tehu cerny rybiz na alergii,lichorerisnici a grepove kapky. Beru pouze kdyz je nejaky problem,takze bylinne caje nepiju. Na bolest krku je dobry grepovy olej a kloktat.

barbarelka94
9. srp 2016

Ahojte holky , zrovna jsem narazila na tento příspěvek a jsem překvapená...Já jsem v 7 tt... včera na mě skočil nějaký bacil a já doma měla jenom Paralen a herbal čaj od LOYDU má asi takové složení mata 37,5 %, šípek, jablko, aroma, kořen lékořice 5 %, lst ostružiny 5 %, fenykl 3 %, anýz 1,5 %, šalvěj 1 %, brusinka 0,5 %.... Vypila jsem dva včera a když jsem si vařila čaj začala jsem zkoumat zda ten čaj vůbec mohu a narazila na tento příspěvek, kde jsem zjistila, že bylinky bych asi vůbec nemohla...Myslíte zr my ty dva čaje uškodí? Děkuji

gabcarka
30. říj 2017

Děvčata, jak už uvedeno výše, všeho s mírou. Malé množství neškodí. Jediné, čeho je třeba se i

gabcarka
30. říj 2017

Děvčata, jak už uvedeno výše, všeho s mírou. Malé množství neškodí. Jediné, čeho je třeba se v těhotenství opravdu vyvarovat jsou byliny s THUJONEM - nejvíc ho má vratic, ten se používal v minulosti dokonce k vyvolávání potratu. Používá se ale primárně jako mast, již ne do čajů. Výše je ale také uveden. Více ho má i šalvěj. Stačí si jinak rozkliknout poptavanou rostlinu na wikipedii, kde popisují i obsah účinných látek a uvidíte, zda která rostlina thujon obsahuje, či nikoliv.

bayt
30. říj 2017

No já nevím, do jídla dávám normálně koření jak jsem zvyklá, překvapuje mě třeba, že tady někdo zmínil bazalku! Naopak je to hodně jemná a na těhotenství víc než vhodná bylina.

Co se nemá moc jíst je goji, může být ve vyšším množství pro plod toxická. Já ji byla zvyklá jíst, teď si hlídám, abych denně snědla jen pár bobulek, ne víc.

gabcarka
30. říj 2017

@bayt do jídla taky dávám vše, co jsem zvyklá. Jde spíš o to vynechat některé čaje, co se pijí denně na litry.

bayt
30. říj 2017

@gabcarka aha tak na litry jsem nikdy žádné byliny nepopíjela 🙂 tedy kromě zeleného čaje 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru