Pupečníková krev. Máte zkušenost s dárcovstvím?

jetynka
23. zář 2006

Chtěla jsem se zeptat, nemáte někdo zkušenosti o dárcovství pupečníkové krve?Nebo jestli nemáte někdo o tom nějaké informace, děkuju moc.

krista
1. led 2009

dzej • 1d • 15. prosinec 2007 v 19:59
ahojky, dočetla jsem se, že je možné si nechat zmrazit pupečníkovou krev mimi, pro případ, že by se něco stalo, tak dostane svou krev. Stojí to 39000Kč a krev je zmražená po dobu 20ti let. Nevíte o tom někdo něco víc, popř. proč je dobré to udělat? Díky

dzej • 1d • 15. prosinec 2007 ve 20:26
a prý se dá i darovat někomu jinému...

jabber • 1d • 16. prosinec 2007 v 01:11
Ahoj,
my jsme nechali dceři zmrazit pupečníkovou krev. Dá se to použít v případě některých nemocí, může to zachránit život 😉. A může se to dokonce i hodit pokrevním příbuzným. Tady je o tom víc:
http://www.cryo-save.cz/kmenove-bunky/kmenove-b...

Když si tu cenu rozpočítáš na těch 20 let, tak je to pakatel. Ale musí se to teda zplatit nejdéle do dvou let. My jsme neváhali, když jsme se o tom dozvěděli, ani okamžik, protože když dá člověk 2x tolik třeba za dovolenou, tak není o čem mluvit 🙂. Ale je to teda věc, kterou člověk má a doufá, že jí nebude nikdy potřebovat.
A když jí nechceš uchovat sama pro své dítě, tak si myslím, že je dobře jí po porodu darovat, je to cenný materiál 😉

krista • 1d, snž • 16. prosinec 2007 ve 21:21
Tady se taky toto téma probíralo 🙂
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

jjaanca • 1d • 16. prosinec 2007 ve 22:22
jabber: 1950,- ročně je pakatel? A ty dáváš 78000 za dovolenou? Tak to je fakt hustý, to teda žiju v úúúplně jinym světě. 😒
Já budu pupečníkovou krev darovat. Zmražení pro sebe si opravdu nemůžeme dovolit.

kacka.va • 1d • 16. prosinec 2007 ve 23:32
Mně se to zdá teda taky docela hodně peněz. Jasně, že kdyby se děcku něco v budoucnu stalo, tak si asi každý bude vyčítat, že tu pupečníkovou krev nezamrazil, ale na tom podle mě ty firmy vydělávají. A musím souhlasit s Jjaancou, že my teda rozhodně taky nepodnikáme dovolené za 70 tisíc.

jabber • 1d • 16. prosinec 2007 ve 23:35
jjaanca - no vždyť je to 162,- měsíčně? Já teda nevím, ale za to já neudělám normálně ani nákup... 🙂

jabber • 1d • 16. prosinec 2007 ve 23:43
ono se to teda musí zaplatit nejpozději za dva roky,takže to trošku do rozpočtu zasáhne, ale já to počítám jako že ta služba mi běží 20 let a já za ní tím pádem platím 162 měsíčně. Já teda nevím jak vy, ale to si za 162 Kč měsíčně koupím větší kraviny 🙂

parybka • 1d • 17. prosinec 2007 v 08:23
39tis??? Uffff...

my si to necháme zmrazit touhle firmou a stojí to 21tis (jen pokud je transplantát v pořádku) + 500/rok
http://www.cordcenter.com/cz/
a nečetla jsem, že by to bylo omezeno na 20 let..

jabber • 1d • 17. prosinec 2007 v 08:56
parybka - jojo, cordcenter je levnější, akorát že my jsme se o něm dozvěděli až pozdě, takže máme cryosave. Taky musí být transplantát v pořádku, říkali mi, že tam musí být minimálně 100 000 kmenových buněk, aby ho uchovali.
Ne, to není omezeno na 20 let, můžeš to pak samozřejmě prodloužit jak chceš, těch 20 let je za těch 39 000,-. Vy to platíte jak, tam píšou že 480,- ročně a základní cena je 21 150,-? To se složí nějaká záloha nebo jak to u cordcentra funguje?
Mě štve, že jsem se o darování pupečníkové krve (ani o uchování pro sebe) nikde v porodnici nedozvěděla, nechápu proč budoucím maminkám tyhle možnosti neřeknou a to ani na předporodním kurzu. Všude píšou jaká je to vzácná krev, jak se to normálně vyhazuje, tak bych si představovala, že by o možnosti darování měli informovat. Kdybych se po tom nepídila sama, tak nevím nic 😒

lukin • 1d • 17. prosinec 2007 v 09:19
Holky, vysvětlete mi to trochu. Však v pupečníku je té krve strašně málo, ne? A kdyby se pak dítku něco stalo, tak je krev přece v nemocnicích normálně, ne? Zdá se mi, že firmy to dělají jen pro zisk.

parybka • 1d • 17. prosinec 2007 v 10:58
lukin: mrkni na ty stránky, tam máš všechny informace. Pupečníková krev se normálně neskladuje, takže ji v nemocnicích běžně nemají.
jojo.. máš pravdu, pro zisk. ale pokud by to mělo naše dítě v budoucnu zachránit, tak do toho jdeme. Jenom pro jistotu. Je to sice hodně peněz, ale jeden nikdy neví... Ono za blbosti člověk utratí za život víc peněz ..

jabber: platí se až po odběru, až jestli je transplantát OK. Ted jsme jenom sepsali smlouvu a pak pošlou fakturu. Takže žádná záloha. Jde to i na splátky.
My se o tom dověděli na předporodním kurzu...

lukin • 1d • 17. prosinec 2007 v 11:01
parybka: A ta pupečníková krev se nějak líší od těch, které jsou v nemocnicích normálně? Jdu číst ten článek 🙂 Možná to tam bude.

lukin • 1d • 17. prosinec 2007 v 11:04
No tak článek mě nijak nepřesvědčil, že by to bylo dobré a nutné 🙂

kacka.va • 1d • 17. prosinec 2007 v 11:05
Já teda moc nerozumím jedné věci, pokud kmenová buňka nese sebou informaci stejnou jako ostatní buňky, tak v ní je přece také zakódovaná určitá nemoc, nebo ne?

jabber • 1d • 18. prosinec 2007 v 10:47
parybka - takže vy zaplatíte 21 000 a pak ročně 480, aha, tak to je na začátku taky celkem mazec 🙂. My platíme 2 roky 1650 měsíčně, protože jsme si vybrali splátky na dva roky, a pak už 18 let nic. Pak by nám měli napsat, že to končí a co s tím chceme dělat dál. Jinak to teda funguje úplně stejně, koukám.
Já jsem rodila v 18 večer a v 9 ráno už jsem měla sms, že je to v laboratoři v Belgii. Pak mi za pár dní volala paní, že je vzorek (jak tomu říkají) v pořádku, že prý ho máme úplně super, protože má asi 3 200 000 kmenových buněk a minimum pro uskladnění je 100 000.
Přesně jak píšeš, člověk utratí za krávoviny daleko víc peněz. Nesnesla bych pomyšlení, kdyby se nedej bože fakt něco stalo, že jsem měla šanci udělat něco, co by třeba pomohlo a prošvihla jsem to jen proto, že mi bylo líto peněz. Když za blbosti mi jich líto není 🙂 .

lukin - tady nejde o tu krev, jde o ty kmenové buňky, které obsahuje. To jsou buňky, které jsou bez specializace, takže můžou být jak mozkové, nervové, kožní, svalové, prostě můžou nahradit jakoukoli jinou buňku v těle. A nacházejí se právě jen v té krvi z pupečníku (ještě teda snad v kostní dřeni - ale je jich tam málo a nejsou tak kvalitní). Však si to přečti, jestli tě to zajímá, já myslím, že je to popsané docela srozumitelně 🙂.

parybka - koukám, že už to máš na spadnutí 😉tak držím pěsti 🙂

werminka • 1d • 18. prosinec 2007 v 15:05
Ahojte holky, tak my si krev taky necháváme odebrat a zmrazit - taky přes Cordcenter.
PARYBKA: Ty už máš podepsanou smlouvu a všechno to papírování máte za sebou? Mě přišly dneska všechny ty smlouvy a papíry.... ten papír na vyšetření miminka po 6měsících - s tím půjdeš po půl roce k lékařce? nebo co s tímto papírem?? - není napsáno, co s tím - jen kde to bude uloženo ☹
No a jaký je další postup, až smlouvy podepíšeme a pošleme zpět na cordcenter. Oni už se o vše postarají? nebo je ještě třeba něco zařídit? Určitě už to máš všechno zajištěné (podle tvého tt) 🙂 Tak prosím o radu

dzej • 1d • 18. prosinec 2007 v 19:06
tak koukám na příspěvky, díky moc. Akorát teda nevím, jestli když to zaplatím, tak jestli mám jistotu, že bude opravdu uchována ta krev pro moje dítě, jestli např to třeba nepoužijí omylem někde jinde nebo ztratí nebo vymění nebo tak něco. Možná je lepší ji darovat někomu, kdo ji potřebuje hned a tím mu pomoci...

zuzik03 • 1d • 18. prosinec 2007 ve 22:34
dzej, taky hodlam darovat a doufat, ze bude-li nejhur, najdou vhodnou krev pro me dite zase mezi jinymi darci.

Ja jeste od doktoru slysela, ze se ta krev da pouzit jen par let, ze uz pak neni moc prinosna, ale nevim, co je na tom pravdy 😒

listicka77 • 1d • 19. prosinec 2007 ve 00:06
Já zase slyšela, že té krve je tak málo, že třeba v dospělosti už pro toho člověka nemá význam.
To darování má určitě smysl. Ale myslím si, že to komerční uchování je jeden velkej byznys. A nejlíp člověk pro prcka udělá, když nechá pupečník dotepat...

zuzik03 • 1d • 19. prosinec 2007 v 08:08
Listicko, a jak dlouho to trva, nez dotepe ? A je schopna to matka po porodu nejak ovlivnit ? Myslim, jestli kvuli navalu v porodnicim neudelaji rychle smik smik a pojdte dalsi 😉

parybka • 1d • 19. prosinec 2007 ve 13:43
jabber: díky, doufám, že to bude brzy a rychle 🙂

werminka: ty smlouvy jsou z jejich strany podepsané, ne? takže je jenom podepíšete vy dva a odešlete, tím je dohoda uzavřená. Některé papíry si necháváš a předáváš v porodnici, aby věděli.
A s tím papírem - co za 6 měs., to jsem schovala a budu řešit za 6 měsíců, asi u pediatra.

docela by mě zajímalo, jestli je možné obojí.. nechat dotepat pupečník i odběr pupeč. krve.

zuzik: řekla bych, že dělají rychle šmik a další. To, že chceš nechat dotepat pupečník si napiš do porodního plánu. Určitě je to pro mimčo lepší...

terrezka • 1d • 19. prosinec 2007 ve 13:52
holky já pupečníkovou krev darovala a jsem ráda. na zmrazení jsme neměli penízky a takhle si říkám, že tím pomůžu někomu kdo to potřebuje a když mi to budem někdy potřebovat(plně doufám, že ne) tak nám taky někdo pomůže tím, že jí třeba daroval jako my 😉 Jinak na předporodním kurzu nás o tom informovali

kachnik • 1d • 23. prosinec 2007 v 18:40
Taky budeme nejspíš darovat, pro uchování v bance pro naše mimi moc nejsem, ptala jsem se na to doktorů jak porodníků tak i gynekologů a mají na to stejný názor, že jde pouze komerci a že je úspěšnost dobré krve asi v 35%... ale samozřejmě je to každého věc.

mavanka
11. únor 2009

Ahoj holky, prosím o radu, společnost Cyro save v současné době nové klienty nebere a na stránky Cord blood center se nemůžu dostat - už dva dny nenabíhají, přitom někdy před týdnem mi normálně šly. Můžu Vás poprosit na kontakt na cord blood center? Určitě některá budete mít ve smlouvě telefon nebo mail. Moc díky!

macih
13. únor 2009

Ahoj mavanka, ja si nechavam odebrat pupecnikovou krev pres Cord Blood Center . Vse jsem vyrizovala pres pani Kalodovou, ktera je na bezplatne tel. lince 800 900 138.

dagina
13. únor 2009

Mavanka, zvážili jste dobře uchování pupeč. krve pro vlastní potřebu u komerčních firem...?????? My jsme o tom hodně uvažovali, ale manža je takový šťoural a zjistí si milion informací než do něčeho jde. Narazil na nemocnici(velice známou), která se zabývá dárcovstvím pupeč. krve, tam nám řekli mnoho cenných informací, vlastně někde výše jsou myslím také psané - ty nejdůležitější - vlastní pupečníková krev není úplně tak vhodná na použití, mnohem cenější je od dárce, navíc slouží jen jako podpůrná léčba, nejdůležitější je štěp z kostní dřeně, no a ještě důležité je, že množství pupeč. krve postačí dítěti cca do 20kg, takže jak slibují komerční firmy uchování až na 20 let je vlastně k ničemu. Prostě to je spíše tahání peněz a hlavně hraní na city rodičů, které jsou v radostném očekávání....

implicitni
13. únor 2009

Souhlasím s DAGINOU, já rodila v únoru 08. Informací jsme si našli hromadu a proto musím souhlasit. Proto jsem se rozhodla pupečníkovou krev darovat a povedlo se. Mě to nic neudělalo a někomu to může moc pomoct.
Zkuste aspon přemýšlet o darování pupečníkové krve. Mrzelo mě že je o to tak malý zájem, 4 těhule za měsíc v krajské nemocnici. 😎

mavanka
14. únor 2009

Ahoj holky, uvažujeme zatím pořád o obou variantách, nechali jsme si poslat smlouvy, abychom věděli a dál zjišťujeme informace a rozhodujeme se... pokud nepůjdeme do komerčního odběru, určitě krev darujeme, ať může pomoci někomu, kdo jí bude potřebovat.
Dagi,můžu se zeptat - ta nemocnice je Motol?

zuzankast.
16. únor 2009

Ahoj holky!
Taky pořád přemýšlím o darování pupeč. krve - a podle toho se také rozhodne, kam pojedu rodit. V nemocnici, kterou mám asi o deset minut blíž ji bohužel darovat nejde. Zase tam ale budu chodit na předpor. kurzy a je dostupnější pro návštěvy rodiny... Když ale vezmu, že ta krev může někomu zachránit život, asi tyhle maličkosti přehlédnu.. Sestřenka tvrdí, že nic není dokázáno a zachraňovat se dá i jinak - asi jako píše dagina..

sharon2
16. únor 2009

ahojky...my taky chtěli darovat pupečníkovou krev, ale bohužel nám to nevyšlo - plodová voda mi odcházela dva dny, pak mi porod vyvolali. Ale mohli jsme krev poskytnout na nějaký výzkum týkající se ovlivňování protilátek matky na mimčo - nebo tak něco. Po porodu jsem hodně krvácela, takže jsem moc nevnímala vysvětlení PA.

silente
18. kvě 2009

Mám dotázek.

Musím vše předvyplnit v porodnici předem nebo mohu dorazit až s těmi formuláři rovnou k porodu?

Moc díky 🙂

pilotka2
18. kvě 2009

Ahoj, já měla všechny papíry nachystaný až k porodu. když semnou dělaly příjem tak si je vzaly, ale stejně nám to nevyšlo. chtěla jsem si krev nechat pro našeho drobce, ale přorozený porod byl ukončeny císařem a to byl potom takovej frmol, že nechtěli riskovat velké krvácení. přeji ti ať ti to dopadne ok.

bemo
21. kvě 2009

My jsme měli taky vše předchystané a vyplněné před porodem, jen datum porodu musela dopsat porodní asistentka 🙂

bemo
21. kvě 2009

My jsme si pupečníkovou krev nechali odebrat pro naši dceru a jak tady píše Dagi, že je to jen na 20kg díte, tak to není pravda. U každého je to jinak. My jsme si nechali poslat veškeré papíry a odběr provedli. Po 14-ti dnech nám přišly papíry s certifikátem, že uchovaná krev je použitelná na osobu do hmotnosti 43 kg a pokud máme zájem o vlastní uchování, máme poslat peníze, pokud ne, tak krev využijí na vlastní potřebu.
Mojí kamarádce to vyšlo dokonce na 90 kg. Spolu s formuláři nám přišel i seznam nemocí, na které by mohla být krev využitelná. Sice to není zadarmo, ale investovat nějakých 40 tis do zdraví dítěte mi nepřijde tak moc a určitě to nepovažuji za vyhazování peněz.
A když uchovanou krev nikdy nevyužijeme, tak budu jedině ráda, že máme zdravé dítě.

arteph
26. kvě 2009

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda existuje krome cryo save(který nyní kvůli legislativě pup. krev neodebírá) a kromě Cord blood centra jiný komerční subjekt k odběrům PK.
Došly mi smlouvy od Cordu,ale není absolutně žádná garance, že mi transplatnát vydají, když bych ho potřebovala, žádné sankce a defakto ani nebudu vědět, kde transplantát je, protože smlouvy uzavírají mým jménem a nemají povinnost mě informovat.
Navíc se smlouvy řídí právním řádem Slovenské republiky a vůbec smlouva je celkem komplikovaná a nevyvážená. Zvažuji i darování, ale raději bych krev měla samozřejmě uchovanou pro své dítě.

bemo
2. čer 2009

Ahoj, myslím, že kromě Cord Bloodu a Cryo save to nikdo jiný nedělá.

mavanka
3. čer 2009

Ahoj, tak my nakonec máme krev uloženou ve tkáňové bance v Brně, ale myslim, že pro ně moc porodnic neodebírá. Já rodila v Podolí, smlouvy jsme vyřídili těsně před porodem. Musím říct, že pak komunikace po narození dcery s nima byla příjemná a bezproblémová 🙂 Krev máme do 40 kg a jsem ráda, že jsme to pro jistotu udělali, sice si na jednu stranu říkám, že je to pro ty možná dobrý obchod, ale na druhou stranu si nechci jednou vyčítat, že jsme to neudělali a mohli.... a samozřejmě nejšťastnější budu, když jí nebudeme nikdy potřebovat.... jo a platilo se asi 20 za odběr a pak se platí každý rok skladovné...

kocicinka
3. čer 2009

Mavanko, a to jste měli přes jakou firmu, prosím? Jinak jsou s tím teď nějaké zmatky, měli jsme to domluvené v porodnici v Hořovicích, ale dozvěděli jsme se, že to pozastavili. Volali jsme na infolinku Coord Blood, potom jsme mluvili i s primářem v Hořovicích, se státním zdravotnickým ústavem a každý říká něco jiného. Coord blood má odběr a vyšetření zdarma, odkoupení stojí 20.000 a roční skladné je 700.

klara.t
27. lis 2009

Holky, ráda bych darovala pupečníkovou krev. Stáhla jsem si ty formuláře, ale nevím, kdo je má vyplnit. Já nebo sestra na gyndě? Nemusím obíhat jednotlivé doktory že ne?

chaala
28. lis 2009

Ahoj,já chci taky darovat pupečníkovou krev. Formuláře jsem dostala v porodnice a mám je vyplnit se svojí gyn.doktorkou. Tak se na to chystám ve středu.

misicka455
1. pro 2009

Ahojky , taky chci být dárcem pupečnikové krve. Mě na kurzu řekly, že stačí když tam přijedu rodit tak napříjmu to říct a dají mi tam rovnou ty papíry a pomůžou mi je vyplnit. Ale možná je lepší si to vyplnit dřív kdo bude mít při porodu myšlenky na nějaké papíry 😉

katy81
2. pro 2009

Ahoj holky,tak se přidávám k Misce, taky to budem vyplňovat až v porodce,prý to stačí nahlásit na příjmu 😉

Chaalo ahojky,teda jsem Tě holka dlouho neviděla,naposledy kdy jsme stimulovaly a koukám taky čekáš holčičku a skoro jak já 😉 tak gratulace 🙂 🙂

chaala
2. pro 2009

U nás to chtějí mít dopředu...asi nevědí,co od nás těhu čekat,až začne porod 🙂

Katy,taky Tě zdravím 🙂 ...ze začátku těhu jsem skoro nekoníkovala,bylo mi moc špatně. Zlepšilo se to až kolem šestého měsíce. Ať jste obě v pořádku 😵

monunik
18. pro 2009

Ahoj
já také darovala pupečníkovou krev a budu darovat pokud bude vše ok i při druhém miminku. 😵

Papíry jsem dostala v poradně v porodnici pak je vyplnila a odevzdala při příjmu před porodem s ostatním.

lidiab
24. únor 2010

Ahoj, pridavam trochu aktualnich informaci. Chceme kmenove bunky nechat uchovat pro mimi, mame to jako darek od babicky s dedou a ti o tom diskutovat nechteji. V soucasne dobe v Praze odebiraji v Motole pouze pro Tkanovou Banku Brno, v Podoli pro ten Cryosave, u Apolinare pry neodebiraji vubec. Volala jsem i do toho CordBloodCenter a tam mi rekli ze je to ted nejak komplikovany a ze ted cekaji na nejake povoleni a behem mesice by jej mohli dostat a zacit odebirat jak v tom Motole tak i v jinych porodnicich. Jinak v Cryosave rekli ze se ted soudi s nejakou firmou, tipuju na CordBloodCenter, a proto je pozastavena vetsina aktivit obou firem.
Kontaktovala jsem tu Tkanovou banku v Brne a poslali mi vzory smluv, ceny a dalsi papiry. Vychazi to stejne jako v Cryosave ALE nemusite tam hned platit tech 40tis, staci zaplatit kolem 21tis a pak muzete platit kazdorocne kolem 1.100kc za uskladneni a neni to omezeny na tech zbytecnych 20 let. Jenze neco kolem 7,5tis za odber a prevoz musite zaplatit i v pripade ze se zpacka odber a znehodnoti se to. Tato podminka u CordBloodCenter tusim neni, tam se to plati jen pokud se to povede. No a i rocni poplatek je u CordBloodCenter polovicni.
Jeste pockame ten jeden dva mesice jak so to bude vyvijet s CordBloodCenter a pokud jim to nevyjde tak se obratime na Tkanovou banku Brno.

andree01
9. dub 2010

Ahoj holky, snad tato diskuze jeste funguje a nekdo mi odepise.
Chtela bych darovat pupecnikovou krev, mam jediny dotaz jestli to nejak s miminkem pocitime, jestli to ovlivni chod porodu, nebo to bude bolestive apod.
Zatim to chapu tak, ze me odeberou krev a az po vypuzeni placenty z ni vezmou step a za nejakou dobu, cca 6 mesicu pujdu znova na odbery, jestli je vsechno ok. Takze vlastne az na ten odber bysme ja ani mimi nemeli nic citit a nejak nas to ovlivnit... Je to tak?! Diky moc za info.
Samozrejme se na to zeptam v porodnici, ale tam jdu az za 2 tydny a to uz chci byt rozhodnuta.

andree01
9. dub 2010

jeste k predeslemu prispevku, prosim odpoved do ip adresy. Dekuju Andrea

mysulka
8. lis 2010

Maminy a měl někdo z Vás opravdu špatnou zkušenost, když chtěl dostat z komerční firmy pup. krev svého dítěte?

Jako že udělali špatný odběr, ale i tak si to nechali zaplatit, vůbec vám nechtěli krev vydat apod.?

Nechala jsem udělat odběr u Honzíka a chci ho i u Vanessky s tím, že si nedovedu představit situaci, kdy bych jí potřebovala a neměla bych jí. U nás je rakovina z obou rodin a vždy skončila špatně, tak na to mám jednoznačný názor ☹

idril
3. pro 2010

Ahoj, o tom pochybuju, že by komerční firma nechtěla nebo nemohla vydat pupečníkovou krev. Myslím, že je to jejich vizitka, podle mě by velmi rychle skončili, i kdyby se stal jediný takový případ. Navíc se od loňska dost zpřísnily zákony. Naopak, myslím, že když bude tu krev někdo potřebovat, tak se o tom bude všude psát - vždyť to musí být pro tu firmu reklama jako hrom.
Něco jako špatný odběr je podle mě nesmysl, krev se po odběru stejně musí vyšetřit a jaké parametry má se dozvíš ještě předtím, než se to platí. Já bych si tedy nechala ten odběr udělat, když je zdarma a pak jak přijdou výsledky bych se rozhodla, co dál.
Našla jsem jeden článek o použití pupečníkové krve pro chlapečka, kterému zachránila život: http://www.eurocord.sk/images/stories/PDF/andre...
Přeju úspěšné rozhodování!

lidiab
5. pro 2010

@mysulka My jsme si nechali zmrazit synovu pupecnikovou krev u Tkanove banky Brno. Rodila jsem v Praze v Motole a tou dobou (pred tremi mesici) byla Tkanova banka Brno jedinou instituci ktera tuto sluzbu nabizela. Funguje na pude Brnenske FN a prijde mi z tech zpracovatelu nejserioznejsi. Nema zapotrebi si delat reklamu, je to normalne fungujici zdravotnicke a vyzkumne zarizeni. Jsou tady jeste dve firmy, ale prave se mezi sebou soudili a tak meli pozastavene veskere aktivity. Ono je to vubec s tou zalezitosti dosti problematicke co se tyce legislativy atd. 😒 Ptas se zda je mozne ze by ti firma nevydala krev...ano, treba pokud bys jim radne nezaplatila za uskladneni. Co se tyce toho zpackaneho odberu, tak odbery ty firmy neprovadeji! Krev odebira porodnik na porodnim sale a posila ji do instituce, ktera ji pak zpracovava. Ve smlouvach maji prave napsane ze neprebiraji zodpovednost za spatne provedeny odber. Co mohou zpackat je nasledne zpracovani, ktere musis zaplatit. Jenze ty se asi ani nedozvis zda je to jejich vina, protoze v papirech ti nejspise napisou ze krev byla nevhodna k uskladneni. Kazdopadne dorocuji si vybrat firmu ktera celkovou castku rozdeluji do nekolika casti - za vyhodnoceni, za zpracovani a za uskladneni (kazdy rok zvlast). Nektere firmy uctuji pausalni castku za zpracovani (i v pripade ze je krev nevhodna k uskladneni) a navic pozaduji platbu predem i za 20 let, coz mi prijde jako uplna kravina.

mysulka
5. pro 2010

@lidiab Děkuji za odpověď, ale tuhle teorii znám, máme uskladněnou krev už u malýho, a u stejné firmy jí chceme nechat i teď. Vím, že odběr dělá porodník, použila jsem fráze ze "státní" banky...

Mně jde teď o to, zda se najde opravdu nějaká mamina (nepřeju to nikomu, nechápejte mě špatně), která měla nějaký problém s tím, že krev uskladnila, řádně zaplatila a ze strany banky jí prostě nemohla použít, i když jí po vyšetření odběru řekli, že je vše v pořádku a dítě splnilo danou váhu pro použití, když jí díte potřebovalo. Protože i když mám ve svém okolí hodně zdravotníků, tak všichni o tom ví, ale nikdo to nezažil (a to na těch místech i pracují)

idril
6. pro 2010

Myslím, že mám aktuálnější informace- právě to taky řešíme. Kromě Tkáňové banky FN Brno je tu už jen firma Cordbloodcenter (www.cordbloodcenter.cz), která odběry provádí. Cryo-save přerušil činnost na území ČR (je to na jejich stránkách-www.cryosave.cz), protože vstoupil v platnost zákon 296/2008 sb. , který velmi zpřísnil podmínky pro odběratele pupečníkové krve. Nevím, že by se někdo soudil, můžete prosím vložit nějaký odkaz? Děkuji
Proč Vám připadá, že Tkáňová banka je nejserióznější? Vždyť si nechají zaplatit skoro 3000 za odběr, i když se nepovede! U Cordbloodcentra platíte, až když se rozhodnete, že si chcete štěp uchovat. Když se odběr nepovede, neplatíte vůbec nic. Myslím, že právě odběr je nejcitlivější záležitost toho celého, ten se opravdu nemusí povést, a nemusí to být ničí vina- prostě okolnosti u porodu se mohou vyvinout různě. Firma má ze zákona povinnost vás informovat, jak vyšetření pupečníkové krve dopadlo.
To, co píše mysulka by mě taky zajímalo, tj. jestli se někomu stalo, že by zaplatil a krev mu z nějakých důvodů nevydali?
Myslím ale, že žádný takový případ nenastal, to už by se určitě objevilo v TV a v novinách.
Navíc o tom, jestli pacient bude nebo nebude potřebovat pupečníkovou krev taky nerozhoduje firma, ale ošetřující lékař, který pacienta léčí a transplantační komise.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru