Pupečníková krev, uložení. Máte některá zkušenost?

terioza1
19. zář 2011

Ahoj holky,

všechny vás zdravím. Ráda bych se zeptala, jestli nemáte některá zkušenost s uložením pupečníkové krve pro miminko. Já vím, že je to trošku finančně náročnější, ale četla jsem o tom a zdá se mi to bejt dobrá investice.

Moc děkuju za vaše příspěvky a všem přeju krásný těhulkování a zdravý miminka 🙂

zdeniii
16. únor 2012

@idril mně to taky nedpřijde jako velká zátež, jen jsem názoru že je to prostě zbytečné. To je celé. 😉
Tím samozřejmě nechchi říct že zdraví dítěte je zbytečné...

vosinka
16. únor 2012

tak se sem taky připojuji.
V listopadu se nám narodil první syn a krev jsme si uložit nakonec nechali. Odběr je cca 9 000,-, když to zaplatíte najednou, v těch splátkách 12 měsíců je to nakonec cca 10 000,-. Pak ročně 1500,-. Odběr se může a nemusí povést, záleží na porodníkovi. To vám pak napíšou. Když se to nepovede, nic se neplatí. Bohužel jde ta krev použít jen do určité hmotnosti dítěte. U nás 37kg, což je tak do 11 let. 😒 . Původně jsme jí chtěli darovat na lékařský výzkum, to jde kdekoli v porodnici, ale nakonec jsme si jí nechali. Asi hrálo dost roli to, že můj táta měl rakovinu mozku. Že to budu psát v minulým čase, jsem při porodu netušila....
Opravdu to nevypovídá o tom, jak dobří jsme rodiče. A kšeft té firmy je to rozhodně, o tom žádná. Mělo by to být běžné pro všechny. Stát by se měl o svoje děti víc starat, aby nemusely být žádné sbírky na záchranu dětí. To mě fakt s...
Každopádně my do toho příště půjdem zas. Když to má první, rozhodně druhý "neošidím".
Všem nám přeju, ať to nikdy nepotřebujeme.

delina81
18. únor 2012

Ahojte, já do toho asi půjdu. Není to sice Malo, ale dávám peníze za jiné veci, tak ty penize obetuju. Beru to jako první dárek miminku. Něco jako spoření. Taky předpokládám, ze za 10, 20 let bude medicína zase trosku dal. No uvidíme...

idril
21. únor 2012

@zdeniii ahoj, no já nevím, mně to zbytečné nepřipadá - možná se to tak zatím může zdát, protože je to něco nového.

mandochna
22. únor 2012

Ahoj holky, já o odběru pupečníkové krve taky uvažuju. původně jsem chtěla krev darovat, protože mě odradila ta prvotní cena, ale dneska mě se má doktorka, které jsem se ptala o radu, přimlouvala za ten odběr a ať to ještě přehodnotím. Moc díky za odkazy 🙂 a přeju všem, ať ji nikdy nemusíme použít 🙂

karchinka
22. únor 2012

Tak jsem tady zas a hlásím, že už jsem to skoro podepisovala, ale nakonec do toho nejdem. Manžel pracuje ve zdravotnictví a dlouuuuuuho jsem ho prosila, ať se zeptá někoho přímo z gyndy, kde chceme rodit, jak to s tím odběrem v té nemocnici funguje a jaké s tím mají zkušenosti. Moc to jako nezdravotník vysvětlit neumím, že prý ta použitelnost ze soukromých center je minimální, že snad je problém s množením buněk, atd., takže se většinou stejně pátrá po dárci po celém světě, taky ten odběr bývá použitelný jen do určitých kg dítěte, no prostě všechno, čeho jsem se bála a četla na jiných fórech :( prý je to hlavně hodně komerční záležitost, soukromé firmy a soukromí doktoři, kteří to doporučujou, na tom docela vydělávají, ale využitelnost zatím minimální. Taky se ptal na darování, ale to prý je tak složitý a hlídaný proces, taky prý strašně nákladný (převoz materiálu, atd.), že se to dělá jenom prý snad v Praze a jen na určitých pracovištích. Je to taky jenom jeden z pohledů na věc, ale asi tomu panu doktorovi věřím tak nějak víc (i když ten článek, co jsem našla na netu, byl fakt hezký :D). Tak jenom doufám a přeji všem tady, že to žádné naše dítko nebude v budoucnosti potřebovat!!! A asi bych se cítila hodně špatně a navíc podvedená, kdybychom někdy do té situace přišli a nemohli to, v co jsme x let doufali, že nám náš poklad zachrání, použít.

1983hr
22. únor 2012

@karchinka Jj já to mam a jsem ráda,kamarádce díteti to pomohlo

karchinka
22. únor 2012

@1983hr osobních zkušeností s použitím je na netu k sehnání úplně mizivě (což je asi moc dobře, že to "naši" miláčkové nepotřebují 🙂), šlo by ale napsat, jak přesně a kde to té kamarádce pomohlo a jak teda ta krev byla použitá a k čemu byla využitá? A byla teda ze soukromého zdroje nebo z nějakého dárcovského registru? Jestli to není moc osobní a chtěla bys nám to tady napsat... určitě by to hodně maminkám pomohlo při rozhodování.

1983hr
22. únor 2012

@karchinka Já podrobnosti nevím ale vim že to má uložene v Bratislavě🙂kdyby to bylo tak nepotřebné tak by to plno porodnic nedělalo ale osobní zkušenost díkybohu nemám

idril
27. únor 2012

Ahoj, tady mi to vyhledalo nějaký seznam použitých pupečníkových krví a je tam taky napsaný, jestli se použila vlastní anebo darovaná. Týká se to Slovenska 🙂
http://www.eurocord.sk/sk/pupocnikova-krv-zo-sl...
Podle mě se to ještě odebírá moc krátce na to, aby se daly dělat nějaké definitivní závěry.

terioza1
autor
10. bře 2012

Tak ja mam zazadano na odber pupecnikove krve, mamka jezdi kuryra a vozi tuhle krev... ptala se Pa a prej je to dobra vec... 12x870 nebo kolik to je ted v akci, zase neni tak strasne moc.. protel ma sice jinej nazor, ale nikdy nikdo nevi, kdy se to bude potrebovat... jdeme do toho...

evula83
10. bře 2012

aj mne volala pani z toho cordbloodcenter a byla fakt dost mila...taky se nevim rozhodnout..termin mame 19dubna...ale hlavne co mne zaujalo,ze odber je mozne odobrat a mate na to sestnedeli na rozhodnuti,jestli si nechate ulozit pupecnikovu krev nebo...ale nevim jestli se da tak tomu verit...
moc se rozhoduje..a cas mi ubyha... ☹ nenasla sem to spravne rozhodnuti jeste 😒

karchinka
12. bře 2012

Ahoj, ještě mě napadlo to prozkoumat na zahraničních webovkách, tak jsem jenom nakoukla a kromě jiného na mě vyskočil článek na wikipedii, ale musíte umět anglicky.
http://en.wikipedia.org/wiki/Cord_blood_bank
Podle mě je asi opravdu nejlepší to darování, funguje to po celém světě a můžete tak pomoct hodně lidem a oni pak naopak vám, ty soukromé firmy, kde si to člověk skladuje sám, mi přijdou jenom jako tahání peněz z lidí (taky jsem četla ve smlouvě něco ve smyslu, že neručí za použitelnost vzorku, atd. - tj. plaťte, ale kdyby to nešlo použít, my za to nemůžem).

idril
14. bře 2012

To snad né? Použitelnost vzorku je určitě zaručená, musí to zpracovat dobře, na to jsou zákony. Taky musí informovat o všech parametrech, hlavně o tom, kolik buněk odběr obsahuje. Podle toho se vypočítá, do jaké hmotnosti pacienta by to šlo transplantovat. Pak se teprve rozhoduješ, jestli uložit nebo ne. Platí se až úplně na konec. Mě tohle přijde fér. Co ale zaručit nemůžou je, že dítě onemocní nemocí, která se tím dá léčit. A taky by to neměli slibovat, protože o léčení rozhodujou doktoři a ne banka. Banka se kompletně postará o štěp a měla by být schopná ho na žádost lékaře okamžitě vydat.

karchinka
14. bře 2012

@idril Tak už jsem se dívala, co za větička v té smlouvě se mi tak nelíbila --- je tam, že v případě poškození transplantátu po dobu jeho uskladnění se ta firma zavazuje nahradit svému klientovi vzniklé škody, maximálně však ve výši zaplacených peněz - tj. pokud má člověk odběr za 1kč a platí si 1500 ročně a nešlo by to použít, tak ti pak vrátí těch 1500, případně násobek těch 1500 podle let uskladnění... to mi nepřijde jako velká záruka a přijde mi opravdu jako by řekli, že neručí za použití.. když do něčeho takového člověk vkládá naděje a pak to nejde použít z viny té firmy a oni ti dají nějakou tisícovku jako omluvu... kdyby tam měli nějakou vyšší částku, tak bych jim věřila víc, že se musí snažit a ty odběry líp zajistit... těm rodičům je pak ta částka stejně jedno, když je něco dítěti... ale jde o tu firmu, kterou by asi vydat větší částku víc bolelo (navíc by to třeba pomohlo rodině na léčbu)... proto budu raději spoléhat na registr dárců (snad to nikdy nebudeme nikdo potřebovat) a je mi moc líto, že díky té vzdálenosti se taky nemůžu stát dárcem :(

idril
15. bře 2012

Aha, to by mě nenapadlo, že by se dal transplantát poškodit ještě i po zmrazení. Nejcitlivější je ten odběr, pak transport a zpracování. A o tom dostaneš vyrozumění - pokud se něco pokazí, tak to odmítneš. Ty mrazáky jsem viděla na vlastní oči, na škole jsme byli na exkurzi v tkáňové bance v nemocnici. Po zmrazení už se s tím materiálem vůbec nic dál nedělá, jen se přidává tekutý dusík. V podstatě se to nemá jak zničit. Vyšší částku jako záruku by mohli dát všichni 🙂 🙂 , hlavně výrobci spotřebního zboží. To by se zvýšila kvalita!
Co se týká té podpory - našla jsem tohle: http://www.cordbloodcenter.cz/clanek/show/45/pr...
Týká se to těch, kteří by onemocněli a potřebovali léčbu. Jsou tam vypsaný nemoci u kterých by se dalo léčit vlastníma buňkama a na který by připadala podpora 155 tisíc euro a dalších 30 tisíc na výdaje rodiny spojené s léčením. Já teda nevím, odběr za korunu, to se málokomu povede. Ty buňky léčit umí a určitě se budou používat daleko víc než teď. Je na to velká spousta různých studií a grantů a často velmi úspěšných - teď jsem zrovna někde v novinách viděla článek, jak kmenové buňky dokážou opravit i starou jizvu po infarktu. Já bych to teda brala - samozřejmě po dotepání pupečníku.

zdeniii
18. bře 2012

@idril po dotepání pupečníky ti tam moc krve nezůstane, takže použití bude skoro žádné...

mitote
18. bře 2012

ahoj holky, my o tom uvazujeme, ja mam jasne v tom, ze odber urcite, bud darcovstvi nebo nechat, penez me to neprijde moc, lepsi, nez je vyhodit za neco jineho, take medicina kde hodne kupredu tak mysli, ze vyuzitelnost bude rust. Muj manzel je spise proto, abychom si nechali.

mitote
18. bře 2012

@karchinka diky za clanek, po nem asi ani nemam moc o cem premyslet, ale i tak se poradim s prateli odborniky, ale asi by byla skoda toho nevyuzit

idril
19. bře 2012

@zdeniii každá trocha dobrá 🙂 , tady vyvinuli metodu, jak buňky rozmnožit: http://www.gate2biotech.cz/kmenove-bunky-diky-n...

kakie
31. bře 2012

Ahoj holky, tak my jsme do toho nakonec šli. A jsem ráda, načetli jsme spoustu informací a studií o kmenových buňkách a myslím, že je na světě spousta jiných hloupostí, za které utratíme víc peněz 😉
@karchinka samozřejmě máš pravdu, ale je to právní formulace ve smlouvě - jsem optimista, budu věřit že to tam bude dlouho ležet a nakonec to nikdo z nás nebude potřebovat, ale kdyby náhodou něco, tak bych si nechtěla vyčítat, že jsem díky několika větám neudělala maximum. Pokud jde o zdraví rodiny tak mi žádných peněz nebude líto...
@evula83 Pokud přemýšlíš nad Cord Blood Center, tak oni ti opravdu zavolají koncem šestinedělí s tím zda je vzorek v pořádku a jestli si přeješ uskladnění, na základě toho ti pak vystaví fakturu a certifikát.

idril
4. dub 2012

Ahoj, tady jsem ještě našla zajímavý pořad - přednášku MUDr. Soukupa z Karlovy Univerzity o využití kmenových buněk v praxi:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/100000000...
Mě to teda přesvědčilo, tak se zkuste podívat....

idril
12. čer 2012

@zdeniii bavily jsme se o odběru po dotepání, tak tady jsem našla ještě článek, co popisuje metodu, která by mohla odběr po dotepání řešit - odebírá se navíc z placenty, po jejím porození: http://www.lekari-online.cz/gynekologie-a-porod...
Nevýhoda je, že je to dražší, ale zase se odebere víc buněk 🙂

zdeniii
12. čer 2012

@idril nu u nás je to každopádně už pasé .-)

mitote
12. čer 2012

my jsme se rozhodli, ze odebirat budem...kmenove bunky jsou to nejlepsi co mame a clovek vyhaze penize za takove kraviny...

amabilis
13. čer 2012

Tak já pupečníkovou krev darovala. Přijde mi to lepší, než ukládat pro sebe. A až se něco stane u nás, tak budu doufat, že nějaký dárce se zas najde pro nás 😉

idril
14. čer 2012

@amabilis můžu se zeptat kde jsi darovala? Bylo to ještě před tím omezením, nebo až po? Darování je určitě skvělý, ale mám pocit, že napřed se dárce stejně hledá v rodině. Pokud se nenajde, teprve potom se jde do registru. Známá má nemocnou holčičku, zatím naštěstí léčba zabírá, ale pro jistotu začali hledat dárce buněk, kdyby se něco pokazilo. Přece jen to hledání nějakou dobu trvá. Ani jeden ze dvou sourozenců a ani rodiče se pro ni nehodí. A myslím, že zatím nenašli ani v registru. Snad to nebude potřebovat. ☹
Jo holky a jestli kouříte, tak nekuřte!!!! četla jsem včera, že děti matek, které v těhotenství kouřily mají v pupečníkové krvi 3x víc zmutovaných buněk - odborný článek je tady: http://www.linkos.cz/po-kongresu/databaze-tuzem...
Taky pasivní kouření dětem vadí, dvojnásobně se u nich zvyšuje riziko leukémie.

amabilis
14. čer 2012

Darovala jsem v Podolí. Normálně se vyplní formulář a oni to pak těsně po porodu odeberou. Omezení nevím. když jsem čekala druhé, tak jsem bohužel měla pozitivního streptokoka a to se odebírat nesmí. Nicméně předtím jsem normálně volala do toho centra, kam se pupečníková krev (i ta darovaná) ukládá a tam mi říkali, že dárců mají málo. Že mají moc jen těch, co si chtějí uložit pupečníkovou krev pro sebe. ono je to celkem logické. Pravděpodobnost, že využijeme pupečníkovou krev pro sebe je velmi malá, ale že naši využije někdo další, je vysoká, zvlášť když je dárců málo a tudíž není moc z čeho vybírat (a tak na to doplácíme všichni). Pokud víc lidí daruje pupečníkovou krev, zvýší se šance těch, co ji potřebují, protože bude z čeho vybírat.

ntc
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
idril
15. čer 2012

@amabilis to máš pravdu, čím víc dárců, tím větší možnost výběru. Ale spíš jsem měla pocit, že dárců je nadbytek, že spíš nemají dost peněz, aby to zpracovali. Jsme zapojení do mezinárodního dárcovského programu a tam je teď dárců 20 miliónů. Ve Střepinách bylo, že dárcovství se omezilo na tři porodnice, proto se ptám.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru