Rentgen na začátku těhu, vadí to?

lendyn
11. zář 2012

Ahojky "ženy" - nemáte některá z Vás zkušenost, že byla na rentgenu se zubem aniž byste věděla, že jste byla těhotná?????
Vadilo/nevadilo. Máte někdo zkušenost???

eficenka
11. zář 2012

Retngen zubu nevadí ani když jste v jakémkoliv stupni těhotenství...
RTG ještě k tomu zubní je takvá malá dávka, že to není skoro nic...
třeba letět letadlem déle než hodinu získáte 15krát větší dávku radiace než při rtg 😉

pampeliska1
11. zář 2012

@lendyn Jak píše Eficenka, tak rentgen zub nevadí v průběhu celého těhotenství. Četla jsem, že dokonce ani "normální" rtg pokud není každý den, nezpůsobuje nějaký problém v souvislosti s těh.

vendyca
11. zář 2012

nejde ani tak o dávku, jako co ti rentgenují a kdy. zuby nevadí, pozdější stádia těhotenství nevadí...každopádně to řekni a nech si dít olovové stínění.

leenulka89
11. zář 2012

@lendyn moje známá byla na rentgenu těhotná, ale nevěděla to a když pak zjistila že je těhule tak to hned řekla svojí gynekoložce a ta ji poslala na genetiku kvůli tomu

tarra27
11. zář 2012

mě zubařka rtg v těhu nedělala...a když ho dělá, chrání mě jednak velkou zástěrou a ještě mi plácne límec na krk, jsem tam ověšená jak vánoční stromek 🙂

podle mě by to vadit nemělo, ale zbytečně bych na něj nechodila.....jako kdybych věděla, že jsem těhotná....

missymici
11. zář 2012

ja nevedela,aby jsem onehdla ve tretim tydnu a byla jsem na rentgenu palce a pak druhy den rentgen plic a vecer jsem zacala krvácet a vypadli ze me dva kusy neceho...na druhy den potvrzenej samovolnej potrat....ale doted urco nevim jestli to bylo z rentgenu nebo ze stresu,kdyz jsem si zlomila palce na noze.

werumka
11. zář 2012

Jestlipak víte, kolik z nás bylo zrentgenováno, když bylo u maminky v břiše? V té době se rentgen používal místo ultrazvuku 🙂 A vypadá to, že tu všechny máme dvě ruce, dvě nohy a dvacet prstů 🙂

llluckaaa
11. zář 2012

@eficenka Nevadí? A proč tedy musím před rentgenem zubů podepsat prohlášení, že určitě nejsem těhotná? Navíc moje zubařka se chtěla opravdu ujistit, že nejsem těhotná. Takže tam asi nějaké riziko je...
@werumka Samozřejmě nevím, jestli to má nějakou souvislost s RTG, ale mně třeba nevyrostly zuby... Takže bych se na to, že dřív se rentgenovalo a bylo vše ok, moc nespoléhala.

werumka
11. zář 2012

@llluckaaa Nemyslím, že to bylo ok. Ale když vezmu v potaz, že se rentgenovalo přímo břicho s dítětem, tak to musela být poměrně velká šlupka pro plod. A ve chvíli, kdy se rentgenuje zub nebo nějaká končetina a ještě Tě přitom zabalí do olova, si nemyslím, že by to mělo být nebezpečné....

eficenka
11. zář 2012

@llluckaaa
no nikdy se nezkoumal vliv rentgenu na dítě, takže se zubaři jistit musejí.... navíc každá pacientka dostnae odclonění v podobě olovění zástěry...
a mimochodem v letadle fakt získáte několikanásobně vyšší dávku radiace než z rentgenu, a tam jdete dobrovolně 🙂

tarra27
11. zář 2012

určitě bych jako těhotná RTG odmítla, pokud by to nebylo jooo hodně závažné. a vyhýbala se RTG....ale pokud se to stalo a dotyčná o tom nevěděla, tak se nedá nic dělat...

llluckaaa
11. zář 2012

@werumka @eficenka Přiznám se, že jsem to nikdy nezkoumala, a na RTG bych jako těhotná dobrovolně určitě nešla (pokud by nebyla ohrožená na životě nebo na zdraví a nešlo to udělat jinak). Proč na sobě testovat, jestli a jak moc to škodí?
Já tedy těhotná do letadla dobrovolně nejdu...

werumka
11. zář 2012

@eficenka On totiž nikdo dobrovolně v těhotenství nenechá zkoumat vliv rentgenu na své dítě... A těžko se odhaduje - zvlášť naše generace, která byla zrentgenovaná Černobylem.

werumka
11. zář 2012

@llluckaaa Nejde o to jít dobrovolně. Ale spíš o to, že pokud je to nutné, tak by z toho neměly být těhotné vyděšené víc, než je potřeba.

eficenka
11. zář 2012

@llluckaaa
@werumka
studovala sem LF v olomouci a přímo ve fakultce v předmětu zobrazovací metody (CT,RTG, MRI atd sme měli právě srovnání záření a v rentgenu je toho fakt minimum).
Já hcápu že to nikdo zkoumat vliv rentgenu na dítě nebude, kdo by to taky dovolil, že? a která matka by to chtěla? 😀
Já na začátku těhu byla třeba na rtg zubu, ale měla sem odstínění a sou to hodnoty mikrosívrtů, takže nula nula skoro nic...
Určitě je vhodné se v těhotenství chránit atd, proto já třeba nechápu matky, které často létají letadlem a zbytečně do sebe záření vstřebávají...
Mimochodem 2 lety za rok se vyrovnají hodinovému vyšetření CT 🙂
nebo CT je jak 200 rtg plic 🙂

llluckaaa
11. zář 2012

@werumka Jasně, prioritní je zdraví matky. Pokud to nejde jinak a podstoupím rtg, tak pak už nemá smysl se v tom šťourat, když na tom nemůžu nic změnit. Ale pokud si mohu vybrat a případně lékařský zákrok odložit (jako např. ty moje slavné zuby 🙂 ), tak bych nic neriskovala.

werumka
11. zář 2012

@eficenka Možná je to o tom, že na některé situace se klasické vědecké studie udělat nedají. Čistě proto, že chybí ti dobrovolníci. A tak se to zkoumá na lidech, kteří - byť nechtěně - třeba rentgen v těhotenství podstoupili. Nebo například léčbu antidepresivy SSRI. A takoví lidé jsou posíláni na genetiku ne až tak proto, že by reálně hrozilo nějaké postižení, ale aby se daly dohromady alespoň nějaké podklady... Ale je to spíš můj dojem, který jsem nabyla po svých zkušenostech,

sheeni123
12. zář 2012

V těhotenství jsem měla úraz a zlomila si ruku. Podstoupila jsem několik rentgenu - pokaždé jsem mela speciální vestu chránící břicho, ale podepisoval jsem, že beru na vědomí pripadna rizika. Mám zdravou holčičku

sheeni123
12. zář 2012

A na genetiku me nikdo neposlal.

eficenka
12. zář 2012

@sheeni123
není potřeba posílat na genetiku po rtg! je to velmi malá dávka i kdyby vám retngenovali obě nohy, ruce, hlavu...
to by pak musela jít na genetiku každá těhotná, co letěla letadlem, protože je to jak kdyby byla 15krát na rtg 🙂

kocicinka
12. zář 2012

@lendyn sice jsem nebyla se zubem, ale s kotníkem a to asi v 5tt, ještě jsem nevěděla, že jsem těhotná. Musela jsem dopřadu podepsat papír, že nejsem těhotná a já už přitom byla 😒
Konzultovala jsem to na screeningu v prvním trimestru s doktorem a on mi řekl, že v takto časném stádiu to nevadí, ale později, třeba v 7 tt už by to mohl být problém a odeslal by mě na tu genetiku. Prý, kdyby v tom 5tt došlo k poškození plodu, nejspíše bych ho potratila. Syn je na světě už 2 měsíce a je v pořádku.

katerinanov
12. zář 2012

No mi zubařka v těhu říkala, že mi raději RTG dělat nebude.

slundo
12. zář 2012

byla jsem na RTG zubu v prvním trimestru, prý je to slabé a měla jsem přes bříško vestu

kopretina3
12. zář 2012

Lucka - jak jste psala ,že vám nevyrostly zuby kvůli rentgenování v těhotenství - to se týkalo prvníchh zubů, nebo i druhých?

lendyn
autor
13. zář 2012

ó - tak děkuji móc ženy za vaše názory. Koukám 😕 -že se tady ta diskuze pěkně rozjela. Mně spíš šlo o to, že se teď snažíme o mimi a Dr. mě potřeboval udělat rentgen zubu - jak píšete, dal mi tu obrovitánskou zástěru až na zem a ptal se teda, jestli nejsem těhotná, ale jak to mám vědět - když na miminku teprvá pracujeme 😀 ! Tak jsem jakože chtěla vědět, jak moc by to případně šuškovi mohlo uškodit, ale cca týden po ovulaci - se teprve někde zahnízďuje - takže se uvidí. Samozřejmě, že by člověk taky dobrovolně nic neriskoval, mně spíš šlo doopravdy o to, že to ja opravdu na začátku a ta žena ani o tom třeba vůbec neví - asi tak!!!

vejula
5. bře 2013

@eficenka tak to s tymi letmi sa mi teda vonkoncom nezda. Ved potom letušky a piloti si dobrovolne podpisuju ortiel smrti. Ved lietavaju roky vkuse lietadlami a kedže ako pišeš 2 lety sa rovnaju 200rtg pluc, tak to by už svietili jak žiarovky všetky letušky 😅

jennyska
23. led 2014

Ahoj @lendyn @vejula @lendyn @kopretina3 @slundo @katerinanov @kocicinka @sheeni123 @werumka @missymici @tarra27 @leenulka89 a ostatní těhulky, maminky 🙂

Mohly byste se podělit o své zkušenosti s Rentgenem v těhotenství do naší Wiki knihovničky Modrého Koníka, kterou si tady s maminkami společně tvoříme? 🙂

Tím, že svou zkušenost vložíte do https://www.modrykonik.cz/rentgen-v-tehotenstvi/ pomůžete ostatním ženám, které si právě tímto obdobím prochází, buď mají RTG už za sebou a nebo je v těhotenství teprve čeká a na MK hledají Vaše cenné rady, tipy, zkušenosti.

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji Vám hezký den! 🙂
Janča

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all

veruberuveru
22. kvě 2017

Zdravim damy. Pred 35 dny jsem si delala tehu test. Vysel negativni. Podstoupila jsem pote rtg patere kdy mi umistili takovou minizasterku kolem pasu. Asi tyden na to druhy rtg zubu s olovenou zasterou. Bohuzel menstruace se nedostavila a dalsi test uz pozitivni. Mam strach ze male nebude ok. Uvazuji co dal

jezz13
22. kvě 2017

Rtg zubu opravdu nemá na těhotenství vliv. Rtg páteře už by vliv mít mohl, to bylo před nebo po ovulaci? Každopádně na výsledku už dneska nic nezměníš, ale myslím, že kdyby to způsobilo problém, těhotenství by zamlklo ještě před termínem MS.

lucie_91
22. kvě 2017

Rizikové je RTG vyšetření hlavně v místě břicha/zad, kde to prosvítí až k zárodku. Provedení RTG hlavně břicha je v raném těhotenství jasná indikace k interrupci hrazené pojišťovnou, protože dochází k nevratným změnám na zárodku.

Doporučuji i přesto probrat s lékařem. Všem. Nějaký MK svět nezboří a lékaře nenahradí.
Pěkný den

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru