Rentgen v těhotenství. Poškodil plod?

clairexx
28. led 2008

Zdravím všechny!
Mohl by se někdo prosím podělit o svou zkušenost? Dnes jsem zjistila, že jsem s největší pravděpodobností těhotná. Asi před 14 dny jsem měla úraz zad, po němž jsem absolvovala rentgen spodní části zad, pánve a kyčle. Retngen následoval pravděpodobně 2 dny po ovulaci. Mám strašný strach že bude plod poškozený. Snažili jsme se s partnerem celkem dlouho. Doktorka mi řekla, že mám přijít až za 14 dní na ultrazvuk a případné podrobnější vyšetření.

toni78
29. led 2008

Ahoj-oni se tě neptali jestli máš či nemáš MS?? Pokud jsi byla přímo ozářená,konzultuj to s lékařkou-já byla taky né přímo ale trochu ozářená(a ted jsem zjistila že jsem těhu) snad to nebude tak moc vadit!!!!! Jinak pracuji v nemocnici.

sisa32
29. led 2008

Ahoj Clairexx, já byla při prvním těhotenství taky na rtg., byla jsem už ve druhém měsíci a ještě jsem to nevěděla. Narodil se mi úplně zdravý syn. To mi pak ještě dr. prošvihnul termín gen. testů, tak jsem se až do konce těhu nervovala, ale dopadlo to skvěle. 🙂

pavlina05
29. led 2008

evita16 • 27tt • 24. leden 2008 v 09:46

Která pravidla porušuje: | ZrušPřeji dobrý den! Mám jednu kámošku, která je asi v 6tt a asi v 4tt (ještě nevěděla že je těhotná) byla na rentgenu pánve a teď neví jestli to mimino si má nechat nebo ne. Jak moc škodí rentgen plodu? Příští týden jde k Dr. a je cela špatná z toho. Děkuji za odpověď. Eva
pavlina05 • 21tt • 24. leden 2008 ve 12:42

Která pravidla porušuje: | Zruševita16 opmlouvám se, že se pletu porodní babičce do řemesla,...
ale jsem radiolog.asistent.
V počátcích těhotenství je přísně zakázáno provádět rtg!!! A to především na oblast reprodukčních orgánů!!!!
Takže pokud byla opravdu na rtg pánve v počátku, tak bych se toho celkem obávala! Může dojít k poškození plodu!!!
A za další!!! Již samotný laborant se jí měl optat na případné těhotenství!!!!!! Zjistit datum posl. menses!!!!!! A nebrat ji na rtg!!!! Byla to chyba!!!! A měl jí poskytnout pb zástěru, vzhledem k tomu, že měla rtg pánve, tak zástěru (ochranu před rtg zářením neměla!!!). Hrubá chyby dané nemocnice!!!
Ať jde na rtg a tam jí musí vystavit jaké dosatala kv, mAs na oblast pánve. A daný lékař by měl posoudit zadali je možné poškození!!!!!!!!!!
porodni_baba • 25. leden 2008 v 19:27

Která pravidla porušuje: | Zruševita16 • 26tt • Včera v 09:46...ač už vidím že dále odpovídá pavlina05, ale názor můj a myslím si že bude i pana Dr. že v takovém tt si tělo většinou poradí samo. Tedy, že pokud by poškození plodu bylo veliké, tělo by se ho samo zbavilo, jinak je to v tomto tt shluk buněk, který má nesmírnou schopnost obnovy a opravy. Já bych to nebrala jako důvod dát miminko pryč, pouze jako důvod více toto těhotenství sledovat

pavlina05
29. led 2008

clairexx jsem rtg asistent, takže o tom vím hodně!
Každopádně ti měli položit zákl. otázku: "nejste těhotná? A datum poslední MS"
Pokud tohle neudělali, tak teda pěkně špatné pracoviště!!! To bych si tam šla stěžovat!!! A taky ti měli dát PB zástěru!!!!!

paolin
29. led 2008

pavli, trochu nechapu, co to porodni babicka myslela tim, ze v ranem tehu je mimi jen shluk bunek, ktere se obnovuji a opravuji. to je preci hloupost. poskozene bunky miminka se preci nemaji schopnost obnovit...vyvijeji se dal, ale poskozene. taky mi ten pristup doktora na rtg pripada nezodpovedny a melo by se to resit. ☹

pavlina05
30. led 2008

paolin přesně tak!!!!! Je to nezodpovědnost!!!
Já bych se teda nejprve zeptala a když by mi dotyčná řekla ,že ještě MS nedorazila a že se snaží o mimi, tak bych ji poslala domů a ať dorazí až se jí dostaví MS. V žádném případě bych nerentgenovala!!!

Nevím co tím babička myslela, ale já s její odpovědí také nesouhlasím....spíš bych to definovala tak, že pokud došlo k poškození, platí pravidlo: vše nebo nic!!!!Tudíž se mimi s tím ozářením srovná nebo dojde k potratu!

misicka455
7. dub 2008

Holky , když si myslím že jsem asi těhotná, ale jdu jen na rtg krční oblasti tak by mi měli dát tu olověnou zástěru a mělo by být vše Ok, že?

Jo chtěla jsem se zeptat a co CT při těhotenství? může se nebo ne? Asi taky ne, že? Je to braný jako rtg ?

kacka.va
7. dub 2008

misicko: mně když zubařka rentgenovala zuby, tak se mně ptala, jestli náhodou nejsem těhotná, aby to mohla zrengenovat, takže bych to nepokoušela. Na druhou stranu se kdysi rentgenovaly ženským plíce i když byly těhotné, otázkou je, jestli se to na nich nějak podepsalo nebo ne.

tanuki
7. dub 2008

misicko, CT je ještě mnohonásobně větší zátěž než rengen, je to stejné záření, ale víc ho... Když má těhu vážný problém, může se udělat magnetická rezonance, ta by měla být bezpečná... A když to vážné není, spíš se tomu vyhni a když to nejde tak určitě tu zástěru. Každopádně jestli jsi aspoň 8,9DPO tak si třeba zajdi na krev, nějaké hCG už by tam mělo být a máš jasno zda plašit s rtg nebo ne 🙂 já jsem měla jít na rtg zubů, tak jsem horlivě testovala a ukázal se mi 9DPO stíneček, tak jsem tam nešla 🙂

pavlina05
8. dub 2008

misicka455 ...objasnila ti to tady vlastně tanu,...ale já dělala na rtg tak vím...
Pokud opravdu nejde o vážný úraz, tak na rtg nechoď!!!
Především v počátku těhotenství, kdy je plodík velice citlivý na rtg záření!!! A právě v tomto období, pokud by ti udělali rtg , tak buď plod přežije, nebo zcela zanikne - pravidlo"vše nebo nic"
Takže rtg a ani CT ne!!!!!!!!!!!!!!!!!§
Magnet. resonance je magnet. pole, bez záření, takže jedině tam 😉
Jinak v období 10 dnů ud počátku menstruace!!!! Vždy by se ti na rtg měli zeptat na případné těhu a dát ti v reprodukčním věku pB zástěru!!!!!!!

Kdyby jsi potřebovala něco vědět, tak písni 😉

anta
8. dub 2008

No mojí maminku rentgenovali, dělali jí plastiku čípku a to jistě věděli, že je těhotná, měla už pohyby a díky pánům doktorům jsem se narodila bez žlučovodu, takže si to přeberte, holky, samy. 😖

pavlina05
8. dub 2008

anta 😉
Pořád čtu články z oboru...(rtg) a spekulujie se o tom pořád,....raději opravdu se vyhnout RTG....
já bych jej asolvovala jedině až při těžkém traumatu!!!!

anta
8. dub 2008

Pavlína05 😉 Žiju, ale měla jsem díky tomu hrozné dětství, pořád nějaké diety, lítání po nemocnicích, ale teď se těším dobrému zdraví, připadám si jako ufonek, kus umělý hmoty v sobě, ale dobrý jsem zdravá a mímo vypadá taky, že by mohlo být v pořádku. 😉

pavlina05
8. dub 2008

anta uf, ještěže tak 😀 😀 😀 A krásné těhotenství anta!!!

anta
8. dub 2008

To já mám, jsem spokojená, 23.4. se dozvím, jakže ta moje Bubla vůbec vypadá, jestli roste a tak, ale podle toho břicha, co mám, asi joooo 😀 To se můžeš juknout, jaká jsem pěkná veleryba 😀 😀
Koukám, že tvůj budoucí Alešek bude mít v sobotu svátek, viď? Tak mu koukej dát baštit aspoň nějaký dortík, ať má pocit, že se děje něco zvláštního a že je to na jeho počest 😉

misicka455
8. dub 2008

Holky tak dík moc za rady 🙂

pavlina05
8. dub 2008

anta teda to je břichoun 😀 To vypadá na holčičku, ne???
No teda, vidíš...to já ani nevím že bude mít Alešek svátek!!! To musíme někam s MM do cukrárny!!! Díky 😉

misi, 😉 hlavně bez RTG

nevesta2009
27. lis 2008

Ahoj, já jsem konec 4 měsíce a taky mě poslali na RTG plic ☹( No že prý mi jej velmi důrazně doporučují no...tak mě vyplašili že než abych se dalších 5 měsíců stresovala tak jsem šla.Dali mi zástěru a snad to bude OK.
Gynekolog mi říkal že ve 4 měsíci je riziko minimální... 😒

petua
27. lis 2008

Nevesta2009: Ahojky. Můžu se zeptat, vy máte v rodině nějakou výraznou genetickou zátěž co se týče onem. plic atd., že Ti to tak doporučili?? A kdo že Ti to doporučil???! 😨

nevesta2009
27. lis 2008

Ne nemáme.Plicní doktorka, byla jsem tam s tím že občas ráno když vstanu tak mám v krku hlen a ten obsahoval drobné částečky krve...nebo prostě malinko krve.Ale přes den už pak nic......

Jakooo šla jsem tam jen tak že mě uklidní že to niiic není 😀 (páč mi včera gynekolog řek že to nic nemusí být a RTG nedoporučuje nicméně že se dá udělat i bezpečně ), no a doktorka že hrůza že to je opravdu vážná věc a že to můžou být samé hrozné věci v podstatě a že na RTG nemusím ale musím podepsat revers.
Tak jsem si říkala - kurnik a budu 5 měsíců ve stresu co že mi hrozného je.....? ☹ Tak jsem šla...ale myslím ( tak nějak pocitově ) že to bylo v klídečku no.....
Výsledky dobrý ale ještě mě poslala na ECHO srdce.

Teda ale FUj ti doktoři...to se mnou dneska zamávalo ☹( 😒

petua
27. lis 2008

A nějakej vzorek "chrchle", to po Tobě nechtěli, ještě před tim RTG? To teda žasnu, fakt..
Já byla cca. před třema tejdnama na chíře s podezřením na slepák, byla tam neuvěřitelně nepříjemná doktorka, mladý tele, která mě chtěla poslat na RTG taky (ale břicha, samozřejmě) - ale já se teda nedala ☹ .

No, tak aspoň že jsi měla tu zástěru, každopádně je to teda "zvláštní"... Ono víš co, gynekolog vidí většinou to svoje a internista taky, a že se to někde pa ktříská, to už ať si vyřeší pacient, že... 😖

nevesta2009
27. lis 2008

Hm hehe ne "chrchle" nechtěli.

No jasně oni mi ještě říkali že ty plíce jsou celkem daleko od břicha a že na plíce je nízká intenzita záření.No je to blbý ale fakt jsem byla nechutně vyplašená.RTG břicha asi ideální není to je pravda.A navíc slepák se z RTG přece stejně nepozná....

Jinak k tomu slepáku...nepíchá tě tak vpravo dole pořád??Mě totiž taky tam pořád píchá, ale občas i na levo a občas dole úplně všude 😀 a to mi včera taky gynekolog řekl že to je v pořádku.Kdyby se to teda zhoršovalo tak mám přijít...no.....

Jak k těm doktorům člověk vleze tak je konec fakt 😀 🙄

nevesta2009
27. lis 2008

No nic mizím domů...budu tady zase až v pondělí tak pa 🙂

ginulka
17. únor 2009

Ahojte holky chtěla jsem se vás prosím zeptat. Dnes jsem byla na rentgenu pravého rameního kloubu. Při rentgenu jsem dostala na břicho olověnou zástěnu (takovou bílou desku). Můj dotaz bude určitě znít hloupě, ale přece jen mi to nedá a radši se vás na to zeptám. Nerada bych tožiž něco zapinkala . Dle všech příznaků i ovu testu nyní ovuluji a mám tedy strach jestli se nemohlo vajíčko tím rentgenem nějak poškodit. Na rentgenu jsem se neptala připadalo mi to hloupé, když vím že ještě momentálně nejsem těhotná a oni mi nic neřekli. ☹

nora89
12. únor 2010

dobrý den všem potřebovala bych poradit byla jsem 14 dny na rentgenu plic a nevěděla jsem, že jsem těhotná zjistila jsem to před necelým týdnem a gynekolog mi řekl, že to vipadá na na 5 týden těhotenství, takže když jsem podstoupila rtg plic byla jsem těhotná tak ve 3 týdnu. zapoměla jsem říct mému lékaři, že jsem byla na rtg ůplně mi to vypadlo a teď se strašně bojím jestli to tomu plodu nějak neublížilo a přítelem jsme se o to pokoušeli dost dlouho a nevím co bych dělala, kdyby se mi stalo to co právě nechci určitě víte co mám na mysli děkuji vám moocc a budu čekat na vaše odpovědi

motylek
12. únor 2010

Nora, já bych se zbytečně nestresovala, jak psala Pavča nahoře, takhle na začátku je to bohužel vše nebo nic. Takže pokud je s mimísem něco špatně, tak se bohužel pustí, ale je zbytečný se nervovat dopředu, to mu taky nepřidá. Budu držet pěsti, aby se udržel a byl v poařádku.

nora89
14. únor 2010

motýlku děkuji ti moocc za odpovědět tedy myslíš si, že když se mi moje miminko udrží, tak bude v pořádku?? já se strašně bojím nechci na to myslet, ale pokud neuslyším, že bude v pořádku nedá mi to ke gynekologovi mám jít až za 2 týdny takže nevím co mám dělat, ale děkuji ti moocc

hve
12. říj 2010

Ahoj holky,

dnes jsem zjistila, že jsem zřejmě těhotná (pozitivní těhu test). 6.9.2010 jsem byla na denzitometrii (renten pánevní kosti, kosti stehenní a předloktí), kvůli zjištění obsahu vápníku. Před rentgenem jsem si na doporučení sestry udělala těhu test, který sice vyšel negativně, ale nejsem si na 100 procent jistá, že jsem na výsledek vyčkala dostatečně dlouhou dobu. Přesto poslední menstruaci jsem měla dva dny poté, tj. 8.9.2010.Teď mě trápí myšlenka, že těhotná jsem mohla být už přesto, že jsem po rentgenu menstruovala. I na základě zkušeností ostatních holek, že přesto, že byly těhotné, tak test měly negativní, mám strach, že rentgen mohl poškodit plod, pokud jsem již byla těhotná. Ve čtvrtek se chystám k lékaři, chci to s ním probrat, ale docela z toho mám strach. Pokud mám tedy 5 týdnů od poslední menstruace, s jakou přesností doktor v této fázi zjistí, zda jsem opravdu těhotná jen 5 týndnů či více?

jennyska
23. led 2014

Ahoj @clairexx @hve @nora89 @motylek @ginulka @pavlina05 @misicka455 @anta @toni78 a ostatní těhulky, maminky 🙂

Mohly byste se podělit o své zkušenosti s Rentgenem v těhotenství do naší Wiki knihovničky Modrého Koníka, kterou si tady s maminkami společně tvoříme? 🙂

Tím, že svou zkušenost vložíte do https://www.modrykonik.cz/rentgen-v-tehotenstvi/ pomůžete ostatním ženám, které si právě tímto obdobím prochází, buď mají RTG už za sebou a nebo je v těhotenství teprve čeká a na MK hledají Vaše cenné rady, tipy, zkušenosti.

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji Vám hezký den! 🙂
Janča

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru