Řešily jste soužití s kočkami v těhotenství?

alena7788
27. srp 2017

Ahoj holky, řešily jste nějak (a případně jak) soužití s kočkami v době těhotenství? 🙂 Mám doma pět kousků a zatím jsem to nějak neřešila, ale kolegyně v práci mě pořád nahlodává kvůli toxoplasmoze.

opicaa
27. srp 2017

Ja se v tehu kocce vyhybala...mame jednoho kocoura, ale zije venku a lita vsude...u domaci, co chodi na prohlidky a zije s vama v byte bych to asi nijak extra neresila,jen je mozna vzala na kontrolu k veterinari

nita1984
27. srp 2017

Pokud má někdo doma pět koček je vysoce pravděpodobné že toxu dávno prodělal. Takže bych to fakt neřešila.... maximálně bych požádala,aby WC uklízel někdo jiný...

blecha94
27. srp 2017

Máme dvě kočky. Čistě domácí, nikdy nepřišly do styku s venkovním prostředím a žerou jen granule a kapsičky, takže riziko 0, 0, prd. 🙂 Pro jistotu jsem nečistila záchody, ale jinak jsem se jim nevyhýbala.

pajula123
27. srp 2017

Mame kocoura,tehdy byl jen domaci. I zachod jsem obcas cistila,ale pokud to muze udelat nekdo jiny,je to asi lepsi. Nasi maji dve kocky,jsou doma i venku. Neresila jsem to,pry kdo je takhle bezne v kontaktu s kockami,uz vetsinou toxo mel a prodelana pry nevadi.

janapetrvalska
27. srp 2017

toxoplasmoza- prenaseji kotata v prvnim mesici, kdyz ji teda maji. Pokud ji maji v tom prvnim mesici, automaticky se stavaji imuni. Takze jinak receno vetsina kocek to mela jako kotata a jsou jiz v pohode, pokud jste je meli od kotat, tak jste to 100% meli ani nevite, a jste stejne jiz imuni ..rozhodne to nechytnete od dospele kocky ..byt chodi ven .. zbytecne se plasi, a pak kocky vyhozene ven aniz by se zjistili informace .. pritom i na netu jsou informace . Zachodek urcite nikdo nevybira holou rukou, .. to spis chytite ruzne bacily z MHD , klik na verejnosti apod,

janapetrvalska
27. srp 2017

jeste bych doplnila , ze prenasec nemusi byt kocka muze to byt kralik, skopove, drubez- i ze ho nedostatecne tepelne zpracujete ...
Toxoplasma je schopna se sexuálně pomnožovat jen v kočičím organismu (konkrétně ve střevě kočky) a následně je vyloučena z organismu trusem. Kočka může být infikována pouze jednou za život a období, po které vylučuje oocysty se sporozoity, je odhadováno na několik týdnů (v této době kočky často trpí průjmy).

Oocysty ve vnějším prostředí dozrávají a dochází k tzv. sporulaci. V tomto momentě se stávají infekčními a nebezpečnými pro další živočichy. Oocysty kontaminují své okolí, např. zeminu, vodu, rostliny, a při kontaktu nebo pozření kontaminovaných složek dochází k infekci dalších organismů.

U ostatních živočichů se vyskytuje jen ve formě latentních tkáňových cyst (obsahujících bradyzoity), které se nalézají zejména ve svalové tkáni a v různých orgánech (např. v mozku, játrech, srdci atd.). Tachyzoité se v organismech vyskytují jen po krátkou dobu a to bezprostředně po nakažení toxoplasmou a přetrvávají do doby, než se infekce dostane do latentní formy.

Člověk může k infekci přijít třemi způsoby. Buď přímým kontaktem s infekčními oocystami, např. při čištění kočičího záchodku, při práci se zeminou, při hře na písečku, při konzumaci syrové kontaminované zeleniny nebo vody (nákaza touto cestou je málo frekventovaná), nebo konzumací syrového nebo nedostatečně tepelně zpracovaného masa, které obsahuje tkáňové cysty (největší riziko nákazy představuje maso králičí a skopové, u vepřového masa je riziko nákazy nižší).

penelope87
28. srp 2017

Předchozí odpověď je vyčerpávající. Jen doplním, že pokud jsi toxoplasmózu prodělala (máš pozitivní test), už s tím nic nenaděláš. Nebezpečná může být v těhotenství jen akutní infekce. Doporučuji podívat se na první díl dokumentu Člověk, to je věda v archivu ČT.

35_a_budu_mamka
28. srp 2017

Mám doma 2 a nebála jsem se, o toxoplasmose jsem samozřejmě také slýchala, ale jsem kočkomil od malinka, takže už ji mám asi za sebou. Nebála bych se. Mám zdravé mimi a těhu bylo bez problémů.

kosi_cek
28. srp 2017

S kočičkami jsem prožívala až své čtvrté těhotenství, do té doby jsme mazlíčky neměli. Máme 4 venkodomácí kastrované neočkované kočičky a ptala jsem se na to své dr., jestli za těchto okolností nechce na žádance (na 1.odběr krve, jak se chodí koncem 1.trimestru) zaškrtnout i toxoplasmosu. Sdělila mi, že to není vůbec třeba, však se můžeš zeptat na gyndě také. Největší riziko stejně hrozí v kuchyni při zpracovávání potravin a platí pro všechny, ne jen majitele zvířeny. Záchůdek máme přesypávací, já ho tedy nečistila, jelikož už tak mi bylo zle..nebo jsem se na to, že je mi špatně vymluvila. Každopádně vše v nejlepším pořádku 😉

mourovatakocka
28. srp 2017

Já mám doma dvě kočky, hodně jsem si o tom četla, když na mě začala útočit babička. Je mnohem pravděpodobnější, že chytneš toxo např. z nemyté zeleniny, než od vlastních koček. Záchodky čistí manžel a běžného hlazení se opravdu nebojím 🙂

tinaprofi
28. srp 2017

mám jenom jednu, ale v pohodě, čistila jsem i kočkolit, mazlila se pořád s kočkou, spala s ní v posteli, teď kocour chrápe děckám v postýlce, stačí opravdu dodržovat hygienu a kolegyni v práci říct, ať si hledí svojí práce 🙂))))

salot
28. srp 2017

Nebála bych se. Kočky podle mě mohou jen prospět, jak člověka umí pohladit na duši.🙂

slayc
28. srp 2017

Mě bylo kdysi řečeno, že pokud se nemazlím s bobkama ale jen s kočkama, tak je to v pohodě. 😉 pokud člověk dodržuje základní hygienu, nic mu nehrozí. To je opravdu větší šance to chytit od jiného zdroje 🙂

kata267
28. srp 2017

@alena7788 nehrotila bych to, ja akorat necistila v tehotenstvi zachod ale jinak bez problemu

stastnablcha
30. srp 2017

ak mas macky doma je predpoklad ze su zdrave. myslim ze v pohode aj my sme mali maciek kopu a vsetky deti su ok.

sobist
30. srp 2017

Mám čtyři, čistě domácí a bez problému. Vím, že jsem se na začátku těhotenství ptala i své gynekoložky, jestli si mám nechat udělat testy, zda toxoplazmozmu mám (podle mě už dávno :D) a ona říkala, že je to zbytečné. Bobky vybírám normálně, pokaždé si myju ruce stejně jako předtím, žádný přísnější režim než kdykoliv předtím prostě nemám a neomezuju sebe, ani je. Akorát teda víc vysávám a vytírám, ať všechny ty nové věci na miminko nejsou hned od chlupů. :D

Problém je, že lidi se neinformují, ale za to zaručeně ví, co je pro těhotené nejhorší/nejlepší i když vědí prd a něco o nějaké nemoci nebo zalehnutí dítěte někde četli, nejlíp tak v Blesku. :D
Co mě osobně v těhotenství trochu strašilo bylo to, že bych si s nějakým bazárkovým zbožím mohla domů donést štěnice nebo že chytnu nějakou žloutenku apod. na veřejných místech. 🙂

ginnyweasley
30. srp 2017

Doplnila bych ještě, že oocysta dozrává na vzduchu až po nějaké době (tuším 24h? ), takže čištění kočičího záchodku, když se děje v kratších intervalech a člověk použije, rukavice/ lopatičku/ umyje si ruce, by mělo být ok.
Větší problém než kočičí záchod může být zahrada, kde vykoná potřebu volně žijící cizí kočka, ten zárodek tam v klidu může dozrát a vydrží docela dlouho (roky). Takže při práci na zahradě to chce mít na rukou rukavice, umýt si ruce a hlavně pořádně omývat i bio zeleninu, která mohla přijít do styku s půdou.
A doporučuju si přečíst něco aktuálního od J. Flegra (případně dát odkaz kolegyni) http://www.rozhlas.cz/radiowave/spolecnost/_zpr...

gorda
30. srp 2017

Rozhodne bych toxo nepodcenovala, ale zaroven nezmatkovala. Z vlastni zkusenosti vim, ze behem tehotenstvi muze test na toxo vyjit hranicne pozitivni i v pripade, ze zena toxo prodelala mnohem driv. Vedet to dneska, sla bych pred otehotnenim na test a pokud by byl pozitivni at uz akutne nebo jen nalez drivejsi nakazy (uz vzdy v tele zustanou protilatky), mohla jsem byt klidnejsi s vedomim, ze jsem toxo jiz pridelala. Testy v prvnim trimestru jsou fajn, protoze i pri akutni toxo a zahajeni lecby atb jiz behem prvniho trimesteu, je vysoka sance zabranit prenosu na plod porodit zdrave dite.