Riziko je 1:980. Připadá malý jen mně?

kutcher
1. čer 2011

Ahoj holky, dnes mi vyšlo riziko u 2. těhu 1:980 a poznámka tam je, že na plodovku mě posílají jen proto, že mi je 23 a měla bych to mít 1:1400-prostě jsem moc mladá:-/ Hlodá ve mně myšlenka, že AMC odmítnu, protože ať dělám co dělám, riziko potratu a jiných vlivů amc mi příjde prostě větší a vůbec riziko 1:980 snad proboha ani nemůžu nazvat rizikem, ne? Jak to prosím vidíte vy?

maladama
1. čer 2011

já za sebe bych určitě nešla, ale na druhou stranu pro mě by důvodem umělého přerušení těhotenství byly jen vady neslučitelné se životem nebo ohrožení života matky, ale ne downův syndrom.

Takže je to na tvém uvážení, jestli díte s downovým syndrom je něco, co bys v nejhorším případě byla schopná přijmout, a pak není důvod ohrožovat dítě s pravděpodobností 1:979 zdravé, a nebo jestli je to pro tebe natolik neakceptovatelné, že to prostě musíš vyloučit.

A jak ti vyšel UTZ screening? Jestli dobře, tak fakt asi není moc co řešit...

lucie777
1. čer 2011

Kdyby mi vyšlo takovýhle riziko u tripple testů, plodovku bych odmítla, pokud by to bylo u NT screeningu, na plodovku bych šla, ale v tvým případě to budou asi ty tripple testy, protože na plodovku by jinak bylo ještě brzy, takže bych je poslala do háje..

mmisak
1. čer 2011

Ahoj , měli jsme také špatné testy a objednaly nás do gennetu na gen. profil(konzultaci ohledně případného výískytu VVV vrodině),pak nám dělali genetický ultrazvuk +Echo plodu ,vše vyšlo v pořádku ,tak amnio nebylo zapotřebý (bylo to též druhé těhu věk 26let)
Ty testy jsou spolehlivé jen z 60% ,tak neboj vše bude v pohodě 😉

bufina
1. čer 2011

Já bych určitě nešla. Mně vyšlo z triplů riziko roštěpových vad 1:35, což je dost šílený a nakonec bylo mimčo v pořádku, takže 1:980 opravdu není žádný riziko. A když to navíc chtějí dělat radši preventivně, tak bych to riziko potratu po amniocentéze nepodstupovala.

babulinkab
1. čer 2011

já jsem měla riziko ze screeningu u druhého 1:780, co jsem ty výsledky zkoumala, tak mně přišlo, že to bylo hlavně z důvodu nízké hodnoty papp-a, ale celkově byl výsledek testu negativní, ovšem teda u ultrazvuku ve 20. týdnu jsem své obavy sdělila velice milé paní doktorce, která mi říkala, že nějaké znaky jdou vypozorovat i na tom uzv, říkala myslím něco o prstech na nohách a víc věcech, zaměřila se na to, říkala, že tam nic speciálního nepozoruje, ale určitě na to nejde spoléhat na 100 procent, naštěstí dcera je v pořádku 😀

marecek4
1. čer 2011

je to na Tobě,já pro klid v duši na plodovku šla-ale taky spíš kvůli tomu,že mi bylo 37,ono to je všecko takový neprůkazný,kamarádka s dcerou byli na všem možným a až má malý tři roky tak zjistili že má Edisonku a hromadu jiných problémů,takže za mě jsou ty testy asi na dvě věci,protože hledají cíleně a ne vše

marketa137
1. čer 2011

asi záleží z jakého testu vyšlo tohle riziko, pokud z tripplů tak bych si vyžádala podrobný UTZ na genetice ale pokud screning ve 12tt dopadl dobře tak bych nešla,a le pokud ani UTZ by postižení nevyloučil tak bych asi plodovku podstoupila. Každá to máme nastavené jinak, ale já bych postižené dítě nechtěla a hlavně ani nezvládla. pro někoho downův syndrom neni důvod k ukončení a pro mě třeba ano. mě vždycky vyšel dobře jak screening ve 12 tak i trippl a u druhého mě anšli v hlavičce miminka cystičky a napřed že by mě poslali na plodovku ale když jinak vše dopadlo ok tak raději ne, měla jsem na začátku hematom a byl by to zbytečný risk a cystičky sami zmizely kolem 21tt

paolin
1. čer 2011

pokud je to výsledek z tripple testů a ultrazvuk byl OK, na plodovku bych nešla. tripple testy jsou nepřesné.

jasminy
1. čer 2011

Jestli máš v pořádku screening, tak bych to odmítla. Já jsem měla screening v pořádku, ale chtěli mě tam poslat kvůli věku. Odmítla jsem kvůli riziku potratu a nelituji. Mám krásnou a zdravou holčičku. 🙂

mailli
1. čer 2011

ahoj, mně s Eliškou vyšly výsledky 1:921. posílali mě do gennetu, kam jsem nešla (nebrali mi telefon, nereagovali na mail). kamarádka dělala v Motole, tak mě tam objednala. doktorka na mě koukala jako z jara, proč mě doktor posílá na nějaké vyšetření, když z toho testu je jasně vidět (podle jiných čísel), že riziko postižení u mimča je u nás mnohem menší, než u maminek v mém věku (28) 😉 . udělali mi teda pro jistotu podrobný ultrazvuk, prohlídli u Elišky všechno, co jen prohlédnout šlo (funkce ledvin, jestli má v pořádku srdíčko, spočítali prsty na rukou i nohou - v jednu chvíli nemohli najít palec, protože měla malá ručičku zaťatou v pěst) a výsledky byly naprosto skvělé.
jen jako perličku bych chtěla říct, že kdybychom si bývali chtěli nechat říct, jestli to bude holčička nebo chlapeček, tak bychom v Motole za to platili 300,- 😖

madormi
1. čer 2011

jak tu píšou holky, zaleží na čem ti tak ty výslekdy vyšly. pokud na NT screeningu tak bych odběr plodovky zvážila. mě na nt vyšlo riziko 1:42000 a trippl testy jsem odmítla, právě kvůli tomu, že často vychází špatně. nevím v jakém si tt ale co si zaplatit Screening druhého trimestru( na ten jsem pro jistotu šla taky), ale jak říkám tripply jsem odmítla a nebrala bych je jako směrodatné

moudivlacek
1. čer 2011

já měla 1:1150,coz me taky neprislo nejak silene a desili me a lanarili do amnio,nakonec jsem nesla a jsem rada,jedna znama geneticka me rikala,ze by taky nesla,ze o riziku se mluvi az u 1:250,takze bych to asi nechala plavat,riziko potratu u amnio je podle me vetsi nez to,ze mimcu neco je,drzim palce 😉

sussanah
1. čer 2011

Naprosto s tebou souhlasim, vzhledem k tomu, ze riziko potratu zdraveho plodu je u amnio udavano 0,5 - 1%, coz je riziko 1:100 - 1:200, tzn je 4x vetsi pravdepodobnost, ze potratis u amnio (i zdrave mimco) nez ze se ti narodi pozstizene miminko. Taky jak tu nekdo psal, zalezi i na tom, jak dopadl UTZ NT+, jestli tam napr byla videt nosova kustka atd. Osobne bych na amnio nesla.

eloana
1. čer 2011

Kazdopadne daleko vetsi riziko je,ze po plodovce potratis nez , ze budes mit postizene dite....
Ja mela riziko 1:450 a na plodovku jsem nesla- malej je v poradku

marinka
1. čer 2011

Nešla bych!! Je tam fakt větší riziko, že potratíš, než že mimi bude postižené, a tohle mi teda jako riziko rozhodně nepřijde, neměj vůbec strach!

adenka84
1. čer 2011

Já na plodovce byla a žádné riziko jsem na Dawnův syndrom neměla..pouze u manžela byla zjištěna odchylka genu..tzv. Chromozomální aberace..plodovka mi byla doporučena i když je 27 let..šla jsem na ni..chtěla jsem mít jistotu, že bude vše ok..a v klidu si užíat těhotenství.a ničím se nestresovta..
riziko u AMC, že potratíš je minimální, pouze 0,5%....dnes se to provádí úplně jinak než dříve, píchnou tě jehlou, ale tu hned vyndají a odsávají ti plodovku přes kanilku, která dítěti vůbec, ale vůbec nevadí..může se jí klidně dotýkat a miminku to vůbec neuškodí..
výsledky jsme měli do 14 dnů..vše je v pořádku a já jsem v naprostém klidu..nemusím se ničeho bát..
je tam riziko potratu to jepravda, ale velice nizké a většinou si za to prý mohou ženy sami..po AMC musí být 3 dyn absolutní klid na lůžku..žádné zatěžování, většinou totiž pottratí ty ženy, které klidový réžim nedodrželi..
takže záleží čistě na tobě jak se rozhodneš..ale jak píši není se čeho obávat..dne suž ne....

luciana43
1. čer 2011

Já na plodovce ve 2.těhu taky byla, první pár dní jsem se snažila zůstat v klidu na lůžku a týden na to jsme pořádali svatbu a dnes máme krásnou a zdravou skoro roční holčičku 🙂

jeta
1. čer 2011

Ahoj. Určitě bych také při tomto poměru na amnio nešla připadá mi to dost zbytečné. Já měla riziko na DS 1:100 teď při čtvrtém těhotenství a tedy jsem šla protože ten poměr není zrovna tak malý. Všichni doktoři mne uklidnili že se nejedná o žádné drama a dopadli jsem z amnia dobře. Je mi 32 let. Jinak má tady někdo pravdu že riziko potratu po amnio je u žen, které nedodrží klidový režim, který se dá dodržet i v mém případě tří dětí ne moc velkých. Stačí mít šikovného a chápavého manžela či partnera, který v tu chvíli nahradí maminku. Ale vy určitě nemusíte amnio podstupovat u vás se snad nejedná o riziko.

anicka164
1. čer 2011

Souhlasím s tebou, taky mi to riziko vvv připadá neúměrný riziku potratu po amc.
Myslím, že hodně vad je vidět i na utz ve 20 tt. Takže pokud bys miminko nedala ani kdyby se vvv potrvdili, na amc bych nešla. Pokud ale chceš mít 100% jistotu, tak tu ti dá jenom amc. Ale 1:980 mi spíš připadá trochu jako blbej vtip od doktorů, ta šance mi připadá dost malá.
Zvlášť, když čekáš druhý miminko, tak ten klid na lůžku se dodržuje dost blbě (pokud bys teda neodvelela prvního potomka k babičce)... 🙂

ajinka22
1. čer 2011

Ja momentálně taky přemýšlím, jestli na plodovku jít nebo ne. Riziko na Downa nám vyšlo 1:534 a po dohledání dalších markerů 1:1161. Z důvodu vyššího věku mi byla doporučena AMC. Chtěla jsem vědět, jestli je i jiná možnost, tak mi vzali krev na chromozomální vyšetření a udělají genetický UTZ v 18 a 21 týdnu a pak se uvidí. Po každém velké UTZ se mám hlásit na genetice a domluvit s genetičkou další postup. Ale jestli bude vše OK, tak jsem rozhodnutá AMC nepodstoupit.

berenika39
1. čer 2011

za sebe NE. riziko problému po amnio je větší, než se ti narodí mimčo, které nebude v pořádku. testy jsou jen hra s čísly, stačí jedno méně přesné měření utz, jedna nepřesná laboratoř a budeš si to vyčítat.
byla jsem na amniocentéze, lituju toho, tři týdny jsem bála o malého, podráždilo mi to dělohu, nakonec se nic nestalo, ale nikdy bych si to neodpustila.
opravud záleží na tom, jestli ti to vyšlo z prvotrimestirálního screeningu nebo triplů. ale stejně si myslím, že je to zbytečné riskování.

janca_dobi
1. čer 2011

Ahojky, tak mně ze screeningu v I. trimestru (byla jsem v Gennetu) vyšlo stejné riziko jako tobě (možná ještě větší - 1:890, teď si nejsem jistá) a to jen díky nižší hladině PAPP-A, na UTZ dle doktorky vše v pořádku - celkově tedy screening negativní, tripple testy mi udělali taky v Gennetu, vyšly taky negativní a na plodovku mě tedy nikdo nehnal. UTZ ve 20. týdnu v pořádku. Kdyby ty tripply vyšly špatně, tak bych plodovku asi podstoupila, ale jinak ne. Ani nechápu, že tě na tu plodovku vůbec ženou, jsi mlaďoučká, to já mám o pár let víc a při stejném riziku mi doporučená nebyla, možná až kdyby dopadly špatně ty tripple. Záleží, z jakého vyšetření máš to riziko ty.

pe.martina
1. čer 2011

Nečetla jsem předchozí odpovědi, ale já bych se objednala na podrobný ultrazvuk u odborníka v okolí. Moje kamarádka před plodovkou také u jednoho byla a ten jí uklidnil. Případné vady se dají zjistit právě na tom UTZ, tak pokud nechceš jít na odběr, abys měla klid a jistotu.

llllucka
3. čer 2011

Šla bych.Mám ve svém okolí lidi,co jim NT vyšel dobře,na tripl ani nešli a narodilo se jim postížené dítě.V telce jsem kdysi viděla dokument s matkama,kterým se narodilo postižené dítě.Pár jich tam bylo ,co jim tripl vyšel špatně,řekli si to,co ty,že ta pravděpodobnost je malá a pak se divily,že se jim narodil down.

romana29
3. čer 2011

Nevím, jestli jste někdy měly možnost vidět postižené dítě dýl jak pár minut v autobuse nebo někde venku....Mě pár praxí v ústavech sociální péče stačilo k tomu, abych o tomhle uvažovalo trošku víc, protože opravdu to není sranda....
Za sebe bych tedy určitě šla.

akrimala
3. čer 2011

Nám vyšlo riziko 1:250 na tripplech, plodovku jsem podstoupila i když NT vyšlo dobře. Chtěli jsme vědět na čem jsme. Odběr plodovky mi nepřišlo vůbec nic hroznýho, odběr krve, jestli se to tak dá říct, "bolí" o trošku víc. V okolí neznám nikoho, kdo by po amnio o mimi přišel. Záleží jen a jen na tobě.

adelka89
3. čer 2011

Ja bych rozhodne pri tak malem riziku nikam nechodila 😉 a pri vetsim asi taky ne 😉 mela bych strach z rizik, ktera plodovka prinasi, ale je to na tobe.
Navic bych tem testum zas tolik neverila, znam dost pripadu, kdy vysly negativne a dite se narodilo postizene a naopak.....

kaleilah
3. čer 2011

taky bych nešla. Riziko potratu a komplikací při amnio je v tvým případě mnohonásobně vyšší než riziko postižení. Já bych na amnio nešla ani kdybych to měla 50:50. Jako zdravotní sestra vím, že bych si miminko nechala, nijak by to neovlivnilo moje rozhodování, a proto bych to prostě nechala na přírodě, ať se stane, co se stát má.

aabbccc
3. čer 2011

nešla bych, já byla, ale riziko bylo 1:120 a ta jedna z 970 určitě 😅 nebudeš.

pucifous
3. čer 2011

Nešla bych ani omylem. Jak už tu je napsáno, riziko postižení je desetkrát menší, než riziko, že o mimiko kvůli odběru plodovky přijdeš. My teď ve druhém těhu měli na UTZ cysty choriodálního plexu, což může být taky jeden z příznaků genetický vady. Poslali nás tedy na vyšetření na genetiku, kde mi chtěli "na recepci" rovnou poslat na odběr. Naštěstí to doktor zatrhnul, že až to uvidí na ultrazvuku. Cysty prohlídnul a s tím, že jsou malý, lokalizovaný jen v jedný půlce hlavy a jinou vadu nenašel (u Edwardsova syndomu bývá např. rozštěp, vady srdce, ledvin atd), takže jsme měli riziko cca 1:400 a sám rozhodnul, že v našem případě by daleko rizikovější byl právě odběr plodovky a tedy ho dělat nebudou.
Holčička se narodila zdravá 😉
Takže s takovým rizikem, jako máš ty by mě tam nikdo nedostal. Přeci jen to je invazivní metoda a stát se může cokoliv.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru