Spánek v těhotenství a polohy při ležení

mikulka
9. čer 2008

Ahoj holčiny, ač ještě nemám nějak velikánské břicho, posl. dobou se mi špatně spí, nevím, jak si lehnout.
Na zádech mám pocit, že se napíná děloha, tak to moc nejde, bolí mě pak břicho, a na boku je to také nepříjemné. Bříško je už přece jen těžší, tak jako by pak tahne ke straně. Navíc teď spím dočasně na maxi tvrdém lůžku a z něho mě bolí právě i břicho ☹ . Myslím, že bříško s miminkem by mělo být na spaní jako v bavlnce? Podkládáte si nějak břicho, nebo máte kojící polštář, nebo jak to udělat, aby spánek byl příjemný pro mne i miminko?

smardik
9. čer 2008

mikulko taky se mi blbě spí i když bříško je malé ☹, uvažuju že si koupím ten kojící polštář hodně mamin si ho chválí že se na něm super spí

mikulka
autor
9. čer 2008

Právě, také jsem o tom slyšela. Jen nevím, pak když se na něm leží na boku, tak vlastně břicho na něj doléhá, jestli se to bříško moc nemačká?

lisounek
9. čer 2008

holky tak to je otazka do loterie - nechci Vas strasit ale bude jeste hur 😨 me se teda spi na zadech dobre, ale zase vsude uvadi, ze by se uz v pokrocilem tehu na zadech spat nemelo ci co, ale prave jen na boku...nejlepe na levem (je pry vice prokrvovana placenta)...nicmene jsem to vyresila tak, ze jsem si povlekla jeste jeden polstar, ktery si podkladam pod bok a brisko je pekne v mekkem - nebojte se, ze byste mimco nejak pomackali - ono se pak uvelebi podle toho jak je mu to prijemne...a at se snazim, jak chci, tak stejne se vzdy vzbudim na zadech, takze snaha dobra a realita je jina... 😉 a kdyz se nekomu spi spatne na zadech, tak mu nezbyva nez fakt spat na boku - jina moznost uz neni... 🙂

scharfinka
9. čer 2008

Holky, tez mam problem se spanim kvuli poloze a brisku...nektere noci nenaspim vic jak 4 hodky.....si pak dokazete predstavit nasledujici rano a den...co mi ale na to hodne pomaha vic polstaru pod hlavu a kdyz lezim na boku, tak mezi horni cast stehen tez polstar nebo perinu.......sice manzel hudruje, ze v posteli mame kupu "hader" ale co nadelame, ze jo 😉

lisounek
9. čer 2008

scharfinka: tak to mame podobne...jsem proste uplne obskladana a jeste si rvu perinu mezi ty stehna, jak pises a taky mam vyvysenou hlavu, takze kdyz je polohovaci postel, tak je to prima.... 😉

mikulka
autor
9. čer 2008

No, mně se spalo vždy na zádech nejlíp, ale teď už to nějak nejde. Já si teda, když jsem na boku, dávám malý polštářek mezi kolena, že mám pak víc zvedlou nohu. Ale jak podložit to břicho, to zatím nevím, když je ještě malé. Sice už trochu padá do strany 🙂 ale nad postelí je tak cenťák, tak tak asi polštář nenacpu... 😕

lisounek
9. čer 2008

mikul: tak si ho dej jako pod bok myslim...ja ho taky nemam uplne na brichu, vsak zase jeste taky nemam tak obrovsky bricho 😲

petule.h
9. čer 2008

já bych spala furt, ale s 2 letým prckem co odpo nespí to nejde 😠 , jinak v noci spím polo břicho polobok bez polštáře pod sebou, ale mám hodně pod hlavou

lili03
9. čer 2008

Ahoj Mikulko, máme skoro stejný termín 😉 Já se tedy ještě nepohodlím nebudím, ale taky jsem četla, že se v pokročilém těhu už nemá spát na zádech, že se nějak špatně prokrvuje placenta nebo co, tak raději na nich nespím už teď. Buď spím polobok polobřicho - asi jako Petule, s pokrčenou nohou, ale nevím, jak dlouho mi to ještě bude příjemné. Nebo na boku celou noc a ráno mě bolí kyčle (nevím jak to s tím souvisí), možná by opravdu pomohlo si dát něco mezi kolena, aby ta noha byla aspoň v rovině.
Jinak z jiného soudku - poslední dobou cítím pohyby nějak míň než dřív, dost mě to znervózňuje, ale když si právě ráno na chvíli lehnu na záda, abych se srovnala, tak se mimi začne trochu škubat, tak z toho poznám, že se hýbe a trochu mě to uklidní. Ale stejně mám pocit, že před měsícem jsem ho snad cítila více a častěji než teď a přitom teď už by to mělo být naopak víc znatelné, ne? Na ultrazvuk jdu až ve 30. týdnu, tak nevím, jestli to vydržím.

betina
9. čer 2008

Ahoj Lili,

ne,ne, je to právě naopak. miminko tam mělo dřívě více místa (nebylo velké) a samozřejmě, že dál pohyby ucítíme, ale třeba už ne tak intenzivní. Miminko bude teď hodně růst a nebude tam mít tolik prostoru, proto si tam nebude moci už tolik řádit 🙂 takže neboj se, vše by mělo být OK. Já taky pořád sleduju, jestli se mi tam vrtí.

lili03
9. čer 2008

Uf, díky Betino 😉

mikulka
autor
10. čer 2008

lili, to by mělo být v pořádku, četla jsme, že pravidelné pohyby až od 26 tt. A pak jak dítě roste, je méně prostoru, ale to až po 30 tt. Neboj, mně mimi také někdy kope hodně, někdy méně. Pravda, také mně to vždy trochu vyděsí, když je to méně. 😕

janeyzelvicka
10. čer 2008

Ahojte, ničeho se neděste, ve 24. tt fakt ještě nejsou pravidelné pohyby... Nejvíc to poznáte tak kolem 30. tt, já mám nejspíš hyperaktivní mimi a pak budete vzpomínat na období, kdy se až tak moc nehýbalo. Mě někdy uštědří takovou ránu, že jdu do dřepu 😉
A k tomu spaní na zádech, na boku - nám říkala porodní asistentka na kurzu, že spaní na zádech není nijak nebezpečné, kdyby se to miminku nějak nelíbilo, určitě by dalo vědět, ale že pokud se nám tak spí dobře, není problém, a kdyžtak se ve spaní otočíme, že tělo to pozná, kdyby bylo něco v nepořádku.
Nejlepší je prý poloha na levém boku, protože když už je mimi větší, tak by tam mělo mít hlavičku (někde vlevo dole) a pak páteř, takže se mu tak dobře leží a nemá důvod protestovat (je tak uložena většina miminek). Naopak na pravém boku má pak nožičky a třeba mu to není až tak příjemné, tak se začne vrtět, když si lehnete na pravý bok. Samozřejmě někdo má miminko opačně, s hlavičkou napravo, tak je to přesně obráceně... ale to už prý musíme vyzkoumat samy 😉
Tak přeju pohodové spaní 😉

lisounek
10. čer 2008

ahoj presne jak pise janeyzelvicka: me naopak prave prislo, ze kolem 24 tt jsem mimi dost necitila - nekdy treba fakt i 3 dny byl takovy poklid a jen sem tam neco (a kdyz se clovek pohyboval, tak se to tolik nevnimalo)...no ale pak to zacalo a ted si tak 3 tydny uzivam vrteni, kopani a stouchani do sytosti...a zarucene se mimco vzdy ozve v poloze na zadech, jak samy pisete 😉. A co se tyce meho miminka, taky by me zajimalo, kde a jak lezi, protoze podle tech bouli na brichu se to tezko odhaduje 😀 je fakt, ze spani na zadech mi nechce moc tolerovat, ale obcas to i jde...takze holky tech pravych zduchancu si jeste uzijete az az 😀

janeyzelvicka
10. čer 2008

Já to tak odhaduju podle toho, co říkal na utz, kde asi co má, teď už se asi nehýbe tak, že by tam dělala salta a kotrmelce, na to je asi už moc velká a já mám celkem malé bříško. Včera se mi vyboulilo něco vlevo dole, tak to byla asi hlava, a současně vpravo pod žebrama, tak asi nějaká noha 😀 Těšte se, je to sranda, manža z toho úplně nemůže, říkal, že si nikdy nepředstavoval, že by se ty mimča až tak hýbaly 🙂

lisounek
10. čer 2008

no jo to je pravda, ja se taky na to divam radeji nez na telku 😀 ..ja jdu na UTZ az za tyden, takze se snad konecne dozvim, kde co ma a pak uz budu sledovat jen, zda tam zustane nebo nee...me se nahore porad neco bouli, ale tezko poznat, zda jsou to zadicka, hlava nebo zadecek (zarucene je to ale veliky a tvrdy, takze noha ani ruka)...ale zase kdyz skyta, tak mi to prijde v podbrisku, takze by mohla mit hlavicku dole...no ale spis mi tak nejak jeste po tom brise cestuje (nebo mi to jen tak prijde 😕 )

janeyzelvicka
10. čer 2008

Já už ji mám prý otočenou hlavičkou dolů, tak doufám, že už tak zůstane... 🙂

lisounek
10. čer 2008

To by snad uz mela, to mas bezva 🙂

janeyzelvicka
10. čer 2008

Aspoň že tak... ony ty recepty na to, aby se mimi otočilo, jsou někdy dost zajímavé 😀

dela
10. čer 2008

Lišounku a jak se pozná že miminko škytá?Jak bych to měla cítit?Už jsem o tom někde četla,že mimča v bříšku škytají a je to prý cítit,ale já nic takového necítím a to mám tři týdny do porodu.Tak nevím.

lisounek
10. čer 2008

dela: je to takove pravidelne skubani treba 5 minut v jednom miste...ale ne kazdy to muze zpozorovat...kdyz se pohybujeme nebo tak - sotva to zaznamename..neboj nic, neni to zadny jev, ktery by musel byt povinny...zalezi jak hltave deticky piji plodovou vodu 🙂 skytani si uzijete i po porodu az az 😀 hlavne at je vse ok 😵

helcah
10. čer 2008

Já zase nemůžu spát na boku (hlavně na pravém) protože se vždycky vzbudím bolestí. Takže spím převážně na zádech, ale většinou sebou tak nějak dokola pořád házím. Na břichu - teda už spíš polobřichu už to taky není moc pohodlné ale zatím si nestěžuju, protože mi je jasný že to zatim je ještě paráda.

mikulka
autor
10. čer 2008

Jééé, na to boulení se těším. To musí být zajímavé, když je to vidět takhle vně břicha 🙂
helcah, tak to jestli se budíš bolestí, to se na tom pravém boku asi mimču nelíbí. Já to tak měla na jedné posteli, taky bolest!

scharfinka
11. čer 2008

Holky, já se dneska ráno docela vyděsila-probudila jsem se totiž úplně na břichu. Myslítě, že jsem mohla mimčovi nějak ublížit?? Po probuzeni se v bříšku normálně hýbalo, tak jako každé ráno..nic divného nepozoruju, ale stejně mi to nedá....mám strach, abych ho nějak nezalehla nebo mu něco neskřípla....

mikulka
autor
11. čer 2008

scharfinko, ak když ho teď normálně cítíš, je snad vše v pořádku. Já nevím, jestli to vůbec jde, utlačit v bříšku miminko, to by mě také zajímalo.

Já se vyděsila taky, protože jsem si zěmřila puls a měla jsem ho 95, normální je 72. Nevíte, jak je to v těho?

marci
11. čer 2008

Utlačit mimčo v břichu nejde. Mimčo má své místo místo. Plodovka je tekutina, kterou prostě stlačit nelze. Minulý týden to holky řešily na kurzu s PA. Ta se jen smála a říkala spěte jak vám to vyhovuje - klidně i břiše do konce těhu je-li vám to příjemný. Stejně tak vyvracela pověru o tom, že by těhotné neměly ležet na zádech. Říkala že jen u malého procenta opravdu dojde ke zhoršení dýchání, ale to se člověk automaticky otočí, takže udušení v žádném případě nehrozí. 🙂

mikulka
autor
11. čer 2008

Ju, tak to je dobré uklidnění, marci 🙂 A nevíš, jak je to s tím pulsem, jestli je v těho vyšší?

scharfinka
11. čer 2008

Mikulka: v nektere chytre knizce sem cetla, ze puls je v tehu vyssi, protoze se telo musi vyrovnavat se zpracovanim vetsiho mnoztvi krve nez v netehu...takze v klidu...dulezity je tlak....vysoky nesmi byt.... 😉

janeyzelvicka
11. čer 2008

Naprosto souhlasím s marci, na kurzu říkala PA přesně to samé 😉
Jinak s tím pulsem - čím sis ho měřila? Jestli nějakým tím pofiderním přístrojkem, tak bych se vůbec ničemu nedivila. Manžova babička ho taky má, furt si měří tlak a puls a je to naprosto k ničemu, mému manžovi to jednou změřilo takový tlak, že by už musel být na márách 😀
A ten puls asi taky záleží - já si ho měřím vždycky než jdu na kontrolu k mudrovi, má na to takový ten přístroj v čekárně, a moje hodnoty za poslední kontroly - 111, 120, 128, 98, 92... A nikdo to se mnou neřešil 😉

lisounek
11. čer 2008

ahoj holky puls je v tehu opravdu vyssi, nase srdce tahne dvojnasobne mnozstvi krve a krevni obeh je vice zatizen, takze se nedivme za takove pulsy 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru